Legitymacja

Karty Rabatowe

Tygodnik Solidarność


Program Grosik
Związkowe Gadżety

Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 433430
Start No images

Ogromnie zasmuciła nas wiadomość o śmierci księdza prałata Stanisława Krzywińskiego, wieloletniego wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego
w Przemyślu, pracownika Kurii i duszpasterza głuchoniemych. O
d 1980 roku wspierał "Solidarność" w Przemyślu, także jej podziemne struktury.

"... Dzięki wstawiennictwu  ks. S. Krzywińskiego przyjęci zostaliśmy przez ks. biskupa ordynariusza Ignacego Tokarczuka, którego poinformowaliśmy o powstaniu TKK, a także o formach naszych działań. W rozmowie, dzieląc się swoim doświadczeniem walki z komuną, przestrzegał nas przed różnego rodzaju zagrożeniami jakie możemy napotkać na naszej drodze. Obiecał  pomoc. Do codziennych kontaktów z TKK  wyznaczył ks. prałata S. Krzywińskiego, który stał się nieformalnym członkiem TKK. Jego zaangażowanie w nasze działania było nieocenione. Każde Jego słowo otwierało przed nami drzwi w każdym kościele i klasztorze na terenie diecezji, a pomoc kościoła była w tym czasie nieoceniona. Mieliśmy się gdzie spotykać, uzyskać poradę, nocleg, jedzenie. Także, niejednokrotnie, nawiązywanie kontaktów odbywało się z pomocą duchownych kościoła, jak i ukrywanie  działaczy związkowych." (Marek Kamiński - wspomnienia z okresu stanu wojennego).


Pogrzeb śp. księdza prałata odbędzie się w piątek, 22 lutego 2019 r. o godz. 10.00 w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu.
Po Mszy św. pochówek na Cmentarzu Głównym przy ul. Słowackiego.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju z Panem. Amen

Ks. prał. Stanisław Krzywiński urodził się 19 listopada 1931 r. w Gliniku Górnym. Po ukończeniu studiów w przemyskim WSD, przyjął święcenia kapłańskie 30 maja 1957 r. Pracował jako wikariusz w Majdanie Królewskim, po czym rozpoczął studia na KUL, które zwieńczył doktoratem z teologii. Po powrocie ze studiów pracował przez rok jako wikariusz w Brzozowie, a następnie (1966) został mianowany wicedyrektorem, a rok później dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii i rektorem kościoła pw. Świętej Trójcy w Przemyślu. Jednocześnie rozpoczął pracę z osobami głuchoniemymi, których duszpasterzem był nieprzerwanie do czerwca 2018 r. W latach 1969-2000 był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. W latach 1987-1998 pełnił w Kurii funkcje referenta ds. prawno-administracyjnych, przewodniczącego komisji budowlanej, moderatora i ekonoma. Od 1998 r. przebywał na emeryturze. Był Kanonikiem Gremialnym Przemyskiej Kapituły Metropolitalnej i Honorowym Prałatem Jego Świątobliwości.

Źródło: przemyska.pl, książka "25 lat Solidarności 1980-2005. Region Południowo-Wschodni MKZ Jarosław Region Ziemia Przemyska"

Multimedia

Zasłużony dla Regionu

 

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................