Solidarność w Regionie
Spis treści |
---|
Solidarność w Regionie |
Strona 2 |
Strona 3 |
Strona 4 |
Strona 5 |
Wszystkie strony |
Ze strzeżonych pilnie przez władze komunistyczne informacji dochodziły do nas z kraju wyrywkowe wiadomości o rozszerzających się strajkach w zakładach pracy.
Podpisanie porozumień sierpniowych umożliwiło powstawanie, już we wrześniu, w zakładach pracy Komitetów Założycielskich Wolnych Związków Zawodowych. Przy ich zakładaniu posługiwano się instrukcjami zdobywanymi z krążącej po kraju tzw. „bibuły”. Z niektórych zakładów wyjeżdżały delegacje do Gdańska lub bliżej do Lublina, aby zasięgnąć bliższych informacji.
Pierwszy strajk przeprowadzono w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Przemyślu, który spotkał się z pełnym poparciem innych zakładów pracy, pomimo wędrowania na piechotę po pracy do domów.
7 października 1980 roku Komitety Założycielskie NSZZ „Solidarność” zakładów pracy utworzyły Komitet Założycielski Regionu Południowo – Wschodniego, obejmujący swoim działaniem województwo przemyskie.
U C H W A Ł A
Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Niezaleznych Samorządnych Związków Zawodowych "Solidarność"
Regionu Południowo-Wschodniego z siedzibą w Przemyślu
Działając na zasadach wyrażonych w:
a. Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
b. Ratyfikowanych przez Polską Rzeczpospolitą Ludową konwencjach nr 87 i 98 Międzynarodowej Organizacji Pracy,
c. punkcie 1 porozumienia zawartego przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy z Komisją Rządową w Gdańsku dnia 31.08.1980 r.
Komitety Założycielskie Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność” zakładów pracy Regionu Południowo – Wschodniego postanowiły utworzyć z dniem 7 października 1980 roku Komitet Założycielski Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność” Regionu Południowo – Wschodniego z siedzibą w Przemyślu zwany dalej Komitetem.
Komitet ukonstytuował się w składzie:
- Czesław Kijanka - Państwowy Ośrodek Maszynowy w Birczy
- Janusz Musz - ZWP „Sanwil” w Przemyślu
- Stanisław Baran - Lokomotywownia Żurawica
- Krzysztof Prokop - ZPA „Ponar – Plasomat” „Fanina” Przemyśl
- Włodzimierz Dudkiewicz - Zakłady Płyt Pilśniowych Przemyśl
- Kazimierz Bucior - Oddział Spółdzielni Transportu Wiejskiego w Przemyślu
- Janusz Klisko - Karpackie Zakłady Gazownictwa Jarosław
- Zygmunt Majgier - Przemyska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Przemyślu
- Zygmunt Pyś - Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Przemyślu
- Maria Pitach - Jarosławskie Zakłady Meblarskie
- Jadwiga Rusinowska - PKP DRS Żurawica
- Jerzy Jasina - Zakład Mleczarski Przemyśl
- Mieczysław Kramarz - Państwowa Komunikacja Samochodowa Przemyśl
- Tadeusz Wroński - Zakład Remontowo - Montażowy Jarosław
- Edward Zając - Spółdzielnia Inwalidów Niewidomych „Start” w Przemyślu
- Kazimierz Ziobro - Huta Szkła „Jarosław”
- Adam Szybiak - Cech Rzemiosł Różnych w Przemyślu
- Bogdan Dąbrowski - PKP Stacja Żurawica
- Adam Siwiec - Państwowy Ośrodek Maszynowy Przemyśl
- Eugeniusz Opacki - Dyrekcja Rejonowa Kolei Państwowych Przemyśl
- Andrzej Kucharski - Zakłady Automatyki „Mera – Polna” Przemyśl
- Henryk Rawicz - Woj. Dyr. Rozbudowy Miast i Osiedli Wiejskich Przemyśl
- Wojciech Łukaszek - „PAX” Przemyśl
- Janusz Horodyłowski - Zakłady Dziewiarsko - Odzieżowe „Bistor” Przemyśl
Zebrani przedstawiciele Komitetów Założycielskich Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność” z zakładów pracy Regionu Południowo – Wschodniego, których wykaz stanowi załącznik do niniejszej uchwały, wybrali Prezydium Komitetu w składzie:
1. Czesław Kijanka - przewodniczący
2. Kazimierz Ziobro - wiceprzewodniczący
3. Andrzej Kucharski - wiceprzewodniczący
4. Eugeniusz Opacki - wiceprzewodniczący.
Zebrani przedstawiciele jednogłośnie uchwalili, że załączona lista zakładów – założycieli Komitetu pozostaje otwarta dla tych zakładów i środowisk pracy, które zgłoszą akces przynależności. Jednocześnie zebrani przedstawiciele jednogłośnie uchwalili, że skład Komitetu pozostaje otwarty dla tych przedstawicieli zakładów pracy i środowisk pracy, którzy zostaną wybrani demokratycznie i przy nieskrępowanej woli.
Komitet, wychodząc z treści porozumienia podpisanego w Stoczni Gdańskiej w dniu 31.08.1980 r. rezerwuje sobie prawo uzyskania zgody władz wojewódzkich w Przemyślu na opublikowanie w lokalnych środkach przekazu treści niniejszej uchwały w uzgodnionym terminie, a także zobowiązanie przez Wojewodę Przemyskiego władz terenowych i dyrekcji zakładów pracy do zabezpieczenia warunków gwarantujących możliwość powstawania i prawidłową działalność Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność”.
Komitet apeluje do wszystkich środowisk i zakładów pracy Regionu Południowo – Wschodniego, do wszystkich pracowników o wzmożenie wysiłku produkcyjnego przy każdym warsztacie pracy i na każdym stanowisku.
Zebrani przedstawiciele zakładów pracy żądają od władz wojewódzkich bezzwłocznego przydzielenia dla Komitetu odpowiedniego lokalu w Przemyślu oraz niezbędnych środków umożliwiających prowadzenie normalnej działalności. Komitet zastrzega sobie prawo korzystania z rad ekspertów oraz utworzenie Terenowych Punktów Konsultacyjnych.
W przypadku nie wypełnienia przez władze wojewódzkie zobowiązań spoczywających na nich, a wynikających z podpisanych przez przedstawicieli rządu PRL porozumień w Stoczni Gdańskiej i innych, Komitet zastrzega sobie prawo podjęcia decyzji o proklamowaniu strajku przez reprezentowane zakłady i środowiska pracy.
Komitet zakończy swą działalność z chwilą przeprowadzenia wyborów do władz Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność”. Zebrani przedstawiciele upoważniają jednogłośnie Komitet do podpisania niniejszej uchwały oraz do reprezentowania na zewnątrz we wszystkich sprawach dotyczących organizowania i działalności Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność”.
Za zebranych przedstawicieli niniejszą uchwałę podpisują
członkowie Prezydium oraz pozostali Członkowie – Założyciele.