Reforma szkolnictwa
MEN zapowiedziało wprowadzenie od jesieni 2017 roku zmian w systemie nauczania: 8-letnia szkoła powszechna, a później do wyboru 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum lub dwustopniowa szkoła branżowa.
Celem reformy jest "wprowadzenie cykliczności etapów szkolnych", m.in. przez wzmocnienie edukacji wczesnoszkolnej i powrót do czteroletniego liceum ogólnokształcącego. W klasach I-IV szkoły powszechnej będzie "poziom podstawowy", zaś w kasach V-VIII - "poziom gimnazjalny". W klasie IV pojawi się wprowadzenie do przedmiotów, mające złagodzić dotychczasowe bezpośrednie przechodzenie z edukacji wczesnoszkolnej do nauczania przedmiotowego. Przejście to ma złagodzić także to, że IV klasy mają mieć tego samego wychowawcę, którego miały przez trzy pierwsze lata szkoły. Następnie uczniowie będą mieli do wyboru czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum lub dwustopniową szkołę branżową (która zastąpić ma dzisiejsze szkoły zawodowe).
Nowy system edukacji ma doprowadzić do tego, by mimo niżu demograficznego nie trzeba było zwalniać nauczycieli. Od 2017 roku wszystkie sześciolatki mają zostać objęte subwencją oświatową.
Więcej: tutaj
Źródło: www.solidarnosc.org.pl
« poprzednia | następna » |
---|