Solidarność Podbeskidzie Krzyże dla zasłużonych

Krzyże dla zasłużonych

Krzyże dla zasłużonych

Udostępnij na:

Dwukrotnie w maju br. w warszawskim Belwederze miały miejsce uroczystości wręczenia wysokich odznaczeń państwowych, nadanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, zasłużonym opozycjonistom, działaczom społecznym i związkowym. Miło nam poinformować, że wśród odznaczonych znaleźli się także reprezentanci naszego regionu.

W trakcie uroczystości, która odbyła się 7 maja, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Bogdan Szozda, działacz „Solidarności” Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej, opozycjonista, uczestnik bielskiego Duszpasterstwa Ludzi Pracy, a także działacz Polskiego Czerwonego Krzyża (m.in. uczestnik wielu transportów z pomocą humanitarną do krajów ogarniętych wojnami lub dotkniętych klęskami żywiołowymi). Obecnie Bogdan Szozda jest prezesem bielskiego Stowarzyszenia „Podbeskidzie Wspólna Pamięć”.

Dziesięć dni później w tym samym miejscu takie samo odznaczenie – Krzyż Kawalerski OOP – otrzymała Anna Frączek, także związana z „Solidarnością” Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej, działająca wraz ze swoim mężem, śp. Janem Frączkiem, w podziemnych strukturach związkowych. Do niedawna Anna Frączek była szefową podbeskidzkiej Sekcji Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność”, wchodząc równocześnie w skład Zarządu Regionu Podbeskidzie. Jest też członkiem Stowarzyszenia „Podbeskidzie Wspólna Pamięć”.

W trakcie tej samej uroczystości w Belwederze za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowany został Szczepan Zdunek, który w 1981 roku próbował zakładać związki zawodowe w bielskiej Komendzie Miejskiej Milicji Obywatelskiej. Spotkały go za to nie tylko służbowe szykany zakończone zmuszeniem do odejścia ze służby, ale także internowanie tuż po wprowadzeniu stanu wojennego.

Wszystkim odznaczonym serdecznie gratulujemy!

Udostępnij na: