Oddziały Cieszyn

Cieszyn

RODO a związki zawodowe

20 listopada 2018 r. o godz. 10.00 odbędzie się szkolenie pt. „RODO a związki zawodowe” skierowane do związkowców z terenu Cieszyna i Skoczowa.
Miejsce szkolenia: Oddział Skoczów NSZZ „Solidarność” (43-430 Skoczów, ul. Bielska 18).

Obchody 11 listopada w Cieszynie

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w Cieszynie nabożeństwem ekumenicznym w intencji Ojczyzny, odprawionym w kościele Jezusowym.
W programie uroczystości z okazji setnej rocznicy znalazło się m. in.: odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku II LO im. M. Kopernika, manifestacja patriotyczna (w asyście orkiestry), która przeszła ulicami: Pokoju, Limanowskiego i Regera na Rynek, złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą powołanie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.
Następnie odbył się przemarsz pod pomnik poświęcony Czci Legionistów Śląskich Poległych za Polskę, gdzie złożono kwiaty i odśpiewano „Rotę”.
Jak co roku nie zabrakło przedstawicieli NSZZ ,,Solidarność”, reprezentujących tutejszy Oddział.
Dziękuję za wspólne świętowanie!

Michał Marek O/ Cieszyn

Członkowie „Solidarności” w wyborach samorządowych 2018

BIELSKO-BIAŁA
Kandydaci do Rady Miejskiej w Bielsku-Białej

Okręg nr 2:
nr 7 – Cecylia KUK

Okręg nr 3:
nr 1 – Andrzej GACEK
nr 3 – Bożena Kotkowska
nr 7 – Leszek Caputa

Okręg nr 4
nr 2 – Adam MICHALSKI

Kandydaci do Sejmiku Województwa Śląskiego
nr 2 – Ewa Żak
nr 6 – Zygmunt Mizera

CIESZYN
Rada Powiatu Cieszyńskiego
KWW Akcja Samorządowa AS

Okręg nr 1 – Cieszyn

Kazimierz Kawulok (Wiceprzewodniczący Międzyzakładowej Organizacji NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Cieszynie)
Czesław Chrapek
Tadeusz Mendrek

Rada Miejska Cieszyna
KWW Akcja Samorządowa AS

Okręg nr 2 – Osiedle Piastowskie, Osiedle Liburnia, Mała Łąka

Artur Płoskonka (Przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność”

przy Domach Opieki i Wychowania)
Rady Gminy Hażlach
KWW dla Mieszkańców Gminy Hażlach

Okręg nr 13

Zdzisław Jarosz (Przewodniczący Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” przy Zakładzie Gospodarki Komunalnej Sp. z.o.o. w Cieszynie)

Kandydat na Wójta Gminy Hażlach
KWW Razem dla Mieszkańców
Aleksander Matysiak (Wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” przy PPG Cieszyn S.A.)

 CZECHOWICE DZIEDZICE

Kandydat do Rady Miasta Czechowice-Dziedzice
– Grzegorz Babij

SKOCZÓW

Kandydaci do Rady Miasta Skoczów
– Robert Puzoń
– Ryszard Dziasek

ZAWOJA

Kandydat do Urzędu Gminy w Zawoi
– Maciej Mażul

RADA POWIATU SUSKIEGO

Okręg 4
Gmina Bystra-Sidzina, Gmina Zawoja
– Ilona Liliana Bruzda

Zawody wędkarskie

W dniu 29.09 br. w Pruchnej w kompleksie rybackim Wodna Dolina odbył się Wędkarski Piknik Rodzinny  połączony z rywalizacją o Puchar Przewodniczącego Regionu Podbeskidzie NSZZ ,,Solidarność”.
Blisko pięćdziesięciu zawodników rywalizowało w dwóch kategoriach – spławik oraz grunt. W zawodach wzięły udział także dzieci uczestników.

W kategorii grunt najlepszy wynik  (16,40 kg)  uzyskała  Grazyna Płócienniczak, reprezentująca Proseat Sp. z o. o. w Bielsku- Białej. Drugie miejsce z tym samym wynikiem uzyskali: Roman Pajak  (Cooper Standard Automotiv Bielsko-Biała)  oraz Marek Górny (Aluprof w Bielsku Biała).

Kategorię spławik z wynikiem 33 kg  wygrał  Łukasz Szklorz (PPG Cieszyn  SA). Drugie miejsce (wynik – 16,60 kg) uzyskał Damian Zwardoń, a na trzecim miejscu uplasował się Krzysztof Zwardoń  (15,80 kg) – obydwaj reprezentujący Aluprof z Bielska-Białej.

Najlepszym zawodnikom Przewodniczący Regionu Podbeskidzie Marek Bogusz wręczył nagrody.  Dodatkowo, wszystkie dzieci biorące udział w tym wydarzeniu otrzymały upominki od organizatorów.

Pożegnanie ks. Leopolda Zielasko

W środę, 5 września 2018 roku w Ustroniu odbył się pogrzeb zmarłego cztery dni wcześniej księdza kan. Leopolda Zielasko, długoletniego proboszcza parafii św. Klemensa w Ustroniu, znanego ze swego społecznego zaangażowania, uhonorowanego m.in. tytułem „Zasłużonego dla Solidarności Podbeskidzia”.  Ksiądz Leopold był najstarszym kapłanem diecezji bielsko-żywieckiej – przeżył 95 lat, w tym 67 w kapłaństwie. (więcej…)

Zaproszenie

Z okazji 38. rocznicy porozumień sierpniowych 1980 roku, Zarząd Regionu Podbeskidzie zaprasza członków związku, ich rodziny i wszystkich sympatyków do udziału w uroczystej Mszy Świętej, która odbędzie się 30.08.2018 r. o godz. 18.00 w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej.

W szczególny sposób zaproszenie kierujemy do pocztów sztandarowych organizacji związkowych, mając nadzieję na ich udział i ubogacenie rocznicowej uroczystości.

Andrzej Madyda

Rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia br. w Cieszynie  na rynku odbyła się uroczystość upamiętniająca 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.  O godz. 17.00 minutą ciszy uczczono  pamięć powstańców, a następnie złożono  kwiaty  pod Pomnikiem Harcerek i Harcerzy na Placu Londzina.

Należy przypomnieć, iż powstanie było największą akcją zbrojną podziemia w Europie,  skierowaną  przeciwko niemieckiemu okupantowi. Szacuje się, że do walki o wolność w Warszawie przystąpiło ok. 50 tyś.  powstańców. Straty w ponad dwumiesięcznej akcji  poniosło ok. 18 tyś. powstańców, a 25 tyś. zostało rannych.  Nie można także zapomnieć o znacznych stratach wśród ludności cywilnej. W wyniku działań zbrojnych stolica państwa została niemal całkowicie zniszczona.

W uroczystości w Cieszynie wzięli udział przedstawiciele  Podbeskidzkiej Solidarności  z tutejszego Oddziału.

 

 

 

 

Nowe władze podbeskidzkiej „S”

W piątek, 15 czerwca 2018 roku, podczas wyborczego XIII Walnego Zebrania Delegatów NSZZ „Solidarność” wybrane zostały nowe regionalne władze naszego związku na kadencję 2018-2022. Zebranie inaugurujące prace Zarządu Regionu, połączone z wyborem Prezydium ZR, odbędzie się w piątek, 29 czerwca o godz. 9.00 w siedzibie Regionu Podbeskidzie.

Poniżej publikujemy listy członków regionalnych władz „Solidarności” na nową kadencję.

Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” w kadencji 2018-2022

  1. Marek Bogusz (Tauron Serwis B-B) – przewodniczący
  2. Andrzej Biegun (Browar Żywiec)
  3. Mirosław Biernot (Lotos Terminale Czechowice-Dz.)
  4. Adam Bryl (GE PowerControls B-B)
  5. Czesław Chrapek (Skotan Skoczów)
  6. Katarzyna Dunikowska-Błotko (Oświata B-B)
  7. Ryszard Dziasek (Teksid Iron Skoczów)
  8. Krzysztof Gaj (Hutchinson II Żywiec)
  9. Piotr Gołąb* (Sł. Zdrowia B-B)
  10. Janusz Gołdynia (Samorząd Oświęcim)
  11. Czesław Gorol (PKP Cargo Czechowice-Dz.)
  12. Piotr Górny (Bulten Shiloh B-B)
  13. Barbara Janoszek (Aptiv Jeleśnia)
  14. Krzysztof Jaworski (Grupa Kęty)
  15. Mirosław Kitowski (Polifarb Cieszyn)
  16. Jarosław Klajman (Tauron Ciepło B-B)
  17. Mirosław Kubas (Nadleśnictwo B-B)
  18. Cecylia Kuk (Poczta Polska B-B)
  19. Krzysztof Kwaśny (PG Silesia Czechowice-Dz.)
  20. Paweł Łabuz (Sews Cabind Żywiec)
  21. Piotr Łukowski (MZK B-B)
  22. Andrzej Madyda (Oddział „S” Żywiec)
  23. Michał Marek (Oddział „S” Cieszyn)
  24. Roman Marekwica (Straż Pożarna B-B)
  25. Maciej Mażul (Babiogórski PN Zawoja)
  26. Henryk Mynarski (Ceva B-B)
  27. Robert Pudełko (Cooper B-B)
  28. Krzysztof Schmeichel (Śrubena Żywiec)
  29. Stanisław Skrzyp (Famed Żywiec)
  30. Stanisław Sołtysik* (Belos B-B)
  31. Wanda Stróżyk (FCA B-B)
  32. Rafał Tyrała (Proseat B-B)
  33. Jadwiga Utecht-Nolbrzak* (Oświata B-B)
  34. Jan Wilczak* (Sekcja Emerytów B-B)
  35. Ewa Żak (Szpital Wojewódzki B-B)

                                                     *) Przewodniczący Sekcji Regionalnej

Regionalna Komisja Rewizyjna NSZZ „S” Regionu Podbeskidzie

  1. Ryszard Anus (FCA B-B)
  2. Mirosław Ellmann (Adler Polska B-B)
  3. Grażyna Gąćkowska (Oświata B-B)
  4. Celina Jędras (FCA B-B)
  5. Wacław Oleś (Śrubena Żywiec)
  6. Jan Pezda (Belos B-B)
  7. Ewa Płonka (Indukta B-B)

 Delegaci na Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”

  1. Andrzej Biegun (Browar Żywiec)
  2. Mirosław Brzuśnian (Tauron Wytwarzanie B-B)
  3. Dariusz Dudek (PG Silesia Czechowice-Dz.)
  4. Piotr Górny (Bulten Shiloh B-B)
  5. Krzysztof Jaworski (Grupa Kęty)
  6. Paweł Łabuz (Sews Cabind Żywiec)
  7. Rafał Tyrała (Proseat B-B)

W piątek zjazd – biura “S” będą nieczynne!

W najbliższy piątek, 15 czerwca, odbędzie się sprawozdawczo-wyborcze Walne Zebranie Delegatów NSZZ “Solidarność” Regionu Podbeskidzie. W związku z tym, że przy organizacji tego wydarzenia zaangażowani są wszyscy działacze i pracownicy Zarządu Regionu, biura podbeskidzkiej “Solidarności” będą tego dnia nieczynne – zarówno w Bielsku-Białej jak i w terenowych oddziałach “S”.