Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Skandaliczne stanowisko EKZZ ws. sytuacji na polskiej granicy!

  • Kategoria: Kraj
Skandaliczne stanowisko EKZZ ws. sytuacji na polskiej granicy!
Pomimo sprzeciwu Solidarności Europejska Konfederacja Związków Zawodowych przyjęła skandaliczne stanowisko ws. sytuacji na polsko - białoruskiej granicy. Stanowisko poparło Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, a Forum Związków Zawodowych, do którego należy na przykład NSZZ Policjantów, wstrzymało się od głosu.
 

- Straż graniczna, mury i drut kolczasty nie mogą być odpowiedzią na kryzys humanitarny

- czytamy w stanowisku EKZZ w sprawie granicy białorusko-unijnej

- Europejski ruch związkowy jest niezwykle zaniepokojony kryzysem humanitarnym na granicy Polski i Białorusi i wzywa do natychmiastowych działań UE w celu zapewnienia poszanowania podstawowych praw migrantów i zaspokojenia ich potrzeb humanitarnych.

Od kilku tygodni jesteśmy świadkami dramatu rozgrywającego się na granicy Polski i Białorusi. Tysiące migrantów, w tym kobiety w ciąży i dzieci, utknęło na Białorusi po drugiej stronie drutu kolczastego. Ludzie mieszkają w prowizorycznym obozie w pobliżu granicy, bez jedzenia i próbując utrzymać ciepło w ujemnych temperaturach. Zginęło co najmniej dziesięć osób.

- czytamy w stanowisku EKZZ. Nie wiadomo na jakich danych opierają się autorzy stanowiska w kwestii liczby przypadków śmiertelnych. 

- Odpowiedzią UE i państw członkowskich na przybycie migrantów nie może być rozmieszczanie straży granicznej, murów i drutu kolczastego oraz zatrzymywanie czy deportacja migrantów. Wypychanie ich za granicę jest wyraźnym naruszeniem konwencji międzynarodowych i praw człowieka i powinno się go natychmiast zaprzestać.

- twierdzi EKZZ, które sprzeciwia się nawet stanowisku Unii Europejskiej, która planuje zaostrzenie zapisów dotyczących migracji, wg. Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych byłoby to (sic!) "na rękę reżimowi Łukaszenki".

- UE powinna zorganizować przyjmowanie tych migrantów i wspierać ich w ubieganiu się o azyl lub ochronę międzynarodową oraz relokować ich do wszystkich państw członkowskich.

- wzywają UE do interwencji autorzy stanowiska

- EKZZ wzywa Polskę, Litwę i Łotwę do pełnego przestrzegania unijnych i międzynarodowych zobowiązań w zakresie praw człowieka oraz apeluje do Polski o zniesienie stanu wyjątkowego i umożliwienie natychmiastowego dostępu organizacji humanitarnych, dziennikarzy i lekarzy do strefy przygranicznej

- wzywa EKZZ dopiero w ostatnim akapicie krótko nawiązując do warunków pracy służb i innych zawodów zaangażowanych w sytuację na granicy z Białorusią

Stanowisko Solidarności

- Nasza opinia na temat sytuacji na granicy UE-Białoruś jest odmienna. Pełną odpowiedzialność za sytuację na granicy ponosi Łukaszenka. To Łukaszenka wykorzystuje ludzi do działań o charakterze agresji i dąży w ten sposób do destabilizacji, nie tylko w krajach graniczących ale w całej UE. Przy tym wszystkim uczynił z tego źródło dochodu obiecując wizję prostego wjazdu do UE, zwłaszcza do najzamożniejszych krajów, jak Niemcy i Francja. To bezduszna i karygodna strategia wykorzystywania ludzi jako amunicji.

Jednocześnie, to Białoruś wedle prawa międzynarodowego jest zobowiązana do udzielenia imigrantom schronienia uwzględniając przy tym, że w zdecydowanej większości, nie są to uchodźcy wojenni. Dzieje się jednak tak, że te osoby są wypychane na granice. Biorąc powyższe pod uwagę i mówiliśmy o tym na spotkaniu konsultacyjnym zorganizowanym przez EKZZ i PERC - oceniamy działania polskich służb granicznych za konieczne i cenimy ich służbę.

W związku z tym stanowisko zaproponowane EKZZ jest w znaczącej części odmienne od naszego oglądu sytuacji i jesteśmy przeciwni jego przyjęciu.

- mówił na forum EKZZ pracownik Biura Zagranicznego NSZZ Solidarność Mateusz Szymański

Stanowisko EKZZ jest nie tylko próbą mieszania się w sprawy wewnętrzne Polski, Litwy i Łotwy, ale trzeba brać również pod uwagę, że zaproponowana przez EKZZ polityka przyjmowania migrantów nie rozwiąże problemu, a może go dodatkowo pogłębić, ponieważ otwarcie granic rozwinie proceder przemytu ludzi i zapewni stałe źródło dochodu reżimowi Łukaszenki. Rozumiemy potrzebę zagwarantowania wszystkim, którzy znaleźli się w tej trudnej sytuacji ich podstawowych praw, Polska podjęła próby udzielenia pomocy humanitarnej migrantom na Białorusi, jednak odpowiedzialne za kryzys są białoruskie władze, które proceder zorganizowały.

Musimy także pamiętać o szerszym kontekście tej sprawy, a więc przede wszystkim o coraz bardziej agresywnej polityce Rosji w naszym regionie. Kryzys migracyjny, który wywołała Białoruś jest prawdopodobnie częścią szerszej strategii Kremla.

www.tysol.pl

    Związkowcy i przedstawiciele samorządów z wizytą studyjną w Bergen

    Uczestnicy podczas spotkania w Czerwonym Krzyżu

    Pomimo trwających obostrzeń sanitarnych, dzięki dużemu zaangażowaniu norweskich partnerów projektu tj. Fagforbundet (Związek Pracowników Komunalnych i Powszechnych) oraz KS (Stowarzyszenie Władz Lokalnych i Regionalnych) udało się zorganizować i przeprowadzić długo oczekiwany wyjazd studyjny do Bergen.

    Uczestnicy z Polski zostali podzielenie na dwie grupy. Pierwsza wizyta miała miejsce w dniach 24-26 listopada 2021, druga w dniach 30 listopada – 2 grudnia 2021. W każdej grupie znaleźli się zarówno przedstawiciele związków zawodowych jak i przedstawiciele administracji i podmiotów samorządowych, osoby które były wcześniej zaangażowane w realizację projektu na różnych jego etapach: członkowie zespołów negocjacyjnych z Płocka i Jaworzna oraz laureaci konkursu dobrych praktyk.

    Celem wizyt było przyjrzenie się z bliska doświadczeniom norweskich parterów społecznych sektora publicznego na szczeblu lokalnym w zakresie identyfikacji i rozwiązywania ważnych społecznie kwestii z obszaru zatrudnienia i rynku pracy. Omawiano sposób finansowania zadań gmin w Norwegii oraz przeanalizowano proces negocjacyjny, poprzez który ustalane są obowiązujące zasady. Przewodnicząca Fagforbundet w Bergen, Sara Bell, opowiedziała uczestnikom o bulwersujących praktykach firmy Orange Helse, które zostały ujawnione dzięki kilkuletnim wysiłkom działaczy związkowych.


    Sara w parlamencie litewskim - zdjęcie z gazety Norweskiej

    Firma Orange Helse zawierała z licznymi gminami norweskimi umowy na zapewnienie pracowników w sektorze opiekuńczym i medycznym, przede wszystkim chodziło o pielęgniarki i opiekunki. Pracowników pozyskiwano na Węgrzech, Słowacji, Litwie i Łotwie. Pracownicy byli nakłaniani do podpisywania bardzo niekorzystnych umów, które zawierały kategoryczny zakaz ujawnienie komukolwiek szczegółów dot. warunków pracy i płacy, pod groźbą natychmiastowego zerwania kontraktu. Jednocześnie umowy te przewidywały, że pracownik nie może zrezygnować i rozwiązać umowy wcześniej niż po 2 latach zatrudnienia. W przeciwnym razie będzie zobowiązany do spłaty kary za zerwanie umowy w wysokości kilku tysięcy Euro. Dodatkowo zatrudniająca firma odejmowała od wynagrodzenia koszty zakwaterowania pracownika. Na miejscu okazywało się, że pracownicy nie otrzymują zleceń w takim wymiarze godzinowym aby byli stanie utrzymać się w Norwegii. W niektórych przypadkach zabraniano pracownikom nawet opuszczania miejscowości, w której mieszkali. Osoby, które zrezygnowały z takiej pracy otrzymywały później wyroki nakazujące zapłatę kary, zawsze, niezależnie od kraju z którego pochodziły, z sądu na Litwie, gdzie postępowania toczyły się bez ich udziału a decyzje zapadały w trybie zaocznym. Na Litwie zarejestrowana była jedna ze spółek córek firmy norweskiej. Istniała realna groźba zajęć komorniczych. W tej sprawie interweniowano na Litwie – Sara Bell wystąpiła przed litewskim parlamentem.


    Slajd z prezentacji Sary

    Pomimo tego, że pracownicy otrzymywali głodowe stawki, gminy za ich pracę płaciły firmie Orange Helse więcej niż pracownikom, których zatrudniały bezpośrednio. Gdy opublikowano raport w tej sprawie większość gmin wycofała się z umów, jednak nie wszystkie. Były też gminy, które pomimo jednoznacznej treści raportu zawarły z Orange Helse kolejną umowę. Taka sytuacja wywołała wśród uczestników spotkania dyskusję na temat możliwości i rzeczywistej skuteczności kontroli przez zewnętrzną państwową agencję wydatkowania przez gminy środków publicznych.
     


    Zdjęcia z podsumowania

    Uczestnicy ocenili cały trzydniowy program pobytu jako bardzo intensywny i pouczający. Wyrażano żal, że wizyty te nie mogły być dłuższe. W komentarzach podkreślano, że wszystkie omawiane przypadki i własne doświadczenia uczestników, wskazują, że aby znaleźć porozumienie w ważnych społecznie sprawach potrzeba wzajemnej uczciwości i dojrzałości stron.

    Projekt „Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów” (nr um. 2019/101789) jest współfinansowany z Norwegii poprzez Granty Norweskie 2014-2021, w ramach Programu Dialog Społeczny - Godna Praca.

    ar

     

     

      "S" sprzeciwia się wprowadzaniu podwyżek dla nauczycieli kosztem utraty 40 tys. miejsc pracy

      "S" sprzeciwia się wprowadzaniu podwyżek dla nauczycieli kosztem utraty 40 tys. miejsc pracy

      Podczas spotkania Ministra Edukacji i Nauki z przedstawicielami trzech central związkowych 7 grudnia 2021 r. naszą Sekcję reprezentowali: przewodniczący Ryszard Proksa, wiceprzewodniczący Zbigniew Świerczek, Jerzy Ewertowski i Monika Ćwiklińska. Przewodniczący R. Proksa podkreślił, że KSOiW stanowczo sprzeciwia się wprowadzaniu podwyżek wynagrodzeń nauczycieli kosztem utraty ponad czterdziestu tysięcy miejsc pracy i zwiększania pensum.

      Po raz kolejny postulował przywrócenie art. 88 Karty Nauczyciela w ramach ochrony praw nabytych. Przypomniał również, że domagamy się wprowadzenia standardów w oświacie, w szczególności określenia warunków pracy, wyposażenia stanowisk pracy, zakresu obowiązków nauczycieli zatrudnionych na poszczególnych stanowiskach, a także ustalenia maksymalnej liczby uczniów w klasach każdego typu szkół. Przedstawiciele KSOiW zwrócili uwagę na konieczność waloryzacji płac nauczycieli od stycznia 2022 roku.

      Minister P. Czarnek potwierdził gotowość przywrócenia art. 88 dla nauczycieli zatrudnionych przed 1999 rokiem, jednak w kilku etapach, w obawie o masowy odpływ kadry nauczycielskiej ze szkół. Zapowiedział, że w ramach walki ze szkolną biurokracją - zgodnie z naszym postulatem - zostanie opracowany katalog niezbędnych dokumentów, obowiązujących w systemie oświaty. Minister M. Machałek poinformowała o planach zwiększenia liczby zatrudnionych w szkołach specjalistów: pedagogów, psychologów, logopedów. Wspomniano również o projekcie ustalenia liczby ich etatów w zależności od liczby uczniów w szkole.

      Rozmowy w sprawie systemu wynagradzania nauczycieli w powiązaniu z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce toczyć się będą nadal między „Solidarnością” a ministerstwem pod patronatem Prezydenta RP. Kolejne spotkanie planowane jest jeszcze w grudniu.

      Monika Ćwiklińska rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „Solidarność”

       

        I czytanie projektu ustawy „Emerytura za staż”

        • Kategoria: Kraj
        I czytanie projektu ustawy „Emerytura za staż”

        Dzisiaj (44. posiedzenie Sejmu) odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy – „Emerytura za staż” (druk sejmowy 1692). Przewidywana godz. to około 17.30, ale może ulec zmianie.

        Jak informuje NSZZ „Solidarność”, w związku z obostrzeniami pandemicznymi nie będą organizowane pikiety i nie zostaną stworzone delegacje do Sejmu (na galerię). W debacie udział weźmie przedstawiciel związku Marcin Zieleniecki wraz z przewodniczącym Piotrem Dudą. Towarzyszyć mu będą w ramach tzw. głosu doradczego Henryk Nakonieczny i Bogdan Kubiak.
         
        Emerytury stażowe w Sejmie

        Przypomnijmy, że 30 września w parlamencie Solidarność złożyła zebrane podpisy pod projektem ustawy o emeryturach stażowych. Projekt ustawy podpisało 235 tys. obywateli.
         
        – Solidarność, jako związek zawodowy, nie boi się trudnych wyzwań. A dla nas było to trudne wyzwanie z powodu pandemii koronawirusa. Z kolei jeśli chodzi o zebranie odpowiedniej liczby podpisów, to do tego nie mieliśmy żadnych obaw. Ta inicjatywa jest bardzo ważna dla polskich pracowników, którzy ciężko pracują, którzy od początku swojej kariery zawodowej opłacają składki na fundusz ubezpieczeń społecznych i mają uzbierany kapitał emerytalny. To dla nas bardzo ważne, dlatego z satysfakcją mogę dziś powiedzieć, że przywozimy do Sejmu 235 tys. podpisów. Podpisy są nadal zbierane w całej Polsce, ale dziś mija termin na złożenie wymaganej liczby w Sejmie. Zgodnie z wymogami formalnymi wystarczyło zebrać 100 tys., ale nas to nie zadowalało. Dlatego chcemy zbierać dalej. Złożone dziś podpisy pozwalają nam na to, żeby procedura w Sejmie mogła się rozpocząć

        – mówił Piotr Duda na konferencji prasowej przed budynkiem Sejmu RP.

        Czytaj więcej: [Video i foto] Solidarność złożyła w Sejmie podpisy pod projektem ustawy #EmeryturaZaStaż

        Wprowadzenie emerytur stażowych to postulat NSZZ „Solidarność”, o który związkowcy zabiegają od wielu lat. Postulat ten dwukrotnie znalazł się w umowie programowej, którą Solidarność podpisała z prezydentem Andrzejem Dudą.

        Projekt obywatelski zakłada, że jedynym progiem, by przejść na emeryturę, jest uzbieranie minimalnego kapitału, a minimalny kapitał będzie oscylował na poziomie minimalnej emerytury w danym roku.

        www.tysol.pl

         

          Zatrudnienie przez platformy zostanie ucywilizowane

          Zatrudnienie przez platformy zostanie ucywilizowane

          9 grudnia 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła Komunikat określający podejście UE do rozwoju pracy poprzez platformy internetowe, któremu towarzyszy projekt stosownej dyrektywy.

          Komunikat ma na celu stworzenie podstaw do pracy nad przyszłymi globalnymi standardami wysokiej jakości pracy platformowej. Kluczowym elementem jest jednak projekt dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy w pracy na platformach internetowych. Zawiera on instrumenty mające na celu prawidłowe określenie statusu zatrudnienia osób pracujących za pośrednictwem platform internetowych oraz nowe prawa zarówno dla pracowników, jak i osób samozatrudnionych w zakresie zarządzania algorytmicznego.

          ·       Status zatrudnienia

          Proponowana dyrektywa ma na celu zagwarantowanie, że osoby pracujące za pośrednictwem  platform internetowych otrzymają status prawny zatrudnienia odpowiadający ich faktycznym warunkom pracy. Zawiera ona wykaz kryteriów kontroli w celu ustalenia, czy platforma jest "pracodawcą". Jeżeli platforma spełnia co najmniej dwa z tych kryteriów, istnieje prawne domniemanie, że jest ona pracodawcą.

          Osoby pracujące za jej pośrednictwem korzystałyby zatem z praw pracowniczych i socjalnych, które wiążą się ze statusem "pracownika". Dla osób przekwalifikowanych na pracowników oznacza to prawo do płacy minimalnej (w tych państwach, gdzie ona istnieje), negocjacji zbiorowych, ochrony w zakresie  czasu pracy, prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawo do ubezpieczenia społecznego (zasiłki chorobowe etc).

          Platformy będą miały prawo zakwestionować lub "obalić" tę klasyfikację, a ciężar udowodnienia, że nie istnieje stosunek pracy, będzie spoczywał na nich.

          ·       Zarządzanie algorytmiczne

          Projekt dyrektywy zwiększa przejrzystość stosowania algorytmów przez platformy, zapewnia monitorowanie ich przez człowieka i prawo do kwestionowania zautomatyzowanych decyzji. Te nowe prawa zostaną przyznane zarówno pracownikom, jak i osobom rzeczywiście samozatrudnionym.

          ·       Egzekwowanie przepisów, przejrzystość i identyfikowalność

          Organy krajowe często mają trudności z dostępem do danych dotyczących platform i osób pracujących za ich pośrednictwem. Jest to jeszcze trudniejsze w sytuacji, gdy platformy działają w kilku państwach członkowskich, co sprawia, że nie jest jasne, gdzie i przez kogo wykonywana jest praca na platformie. Projekt Komisji zapewni większą przejrzystość platform poprzez wyjaśnienie istniejących obowiązków zgłaszania pracy organom krajowym oraz zwrócenie się do platform o udostępnienie organom krajowym kluczowych informacji na temat ich działalności i osób, które za ich pośrednictwem pracują.

          – Komisja wzywa państwa członkowskie, partnerów społecznych i wszystkie zainteresowane podmioty do przedstawienia konkretnych środków mających na celu poprawę warunków pracy na platformach. Ma to na celu wykorzystanie korzyści płynących z transformacji cyfrowej i ochronę europejskiej społecznej gospodarki rynkowej – komentuje Ludovic Voet,  sekretarz konfederalny EKZZ.

          UE chce również dawać przykład i przyczyniać się do tworzenia przyszłych globalnych standardów wysokiej jakości pracy na platformach. Platformy działają w sposób transgraniczny i uzasadniają transgraniczne podejście regulacyjne.

          – Proponowana dyrektywa po prostu zapewnia pracownikom dostęp do praw, takich jak płatny urlop i wynagrodzenie chorobowe, które są standardem dla innych pracowników od ponad stu lat. Bezpieczna umowa z gwarantowanym wynagrodzeniem da pracownikom o wiele więcej swobody niż pozorne samozatrudnienie, które nie dawało im wyboru, czy czekać bez wynagrodzenia między kolejnymi zatrudnieniami, czy kontynuować pracę, gdy byli chorzy. Dyrektywa może również zagwarantować, że osoby rzeczywiście samozatrudnione będą chronione przed podporządkowaniem przez platformy – dodaje Ludovic Voet.

          – Projekt dyrektywy przedstawiony przez Komisję jest dla Polski pożądanym impulsem – komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ „Solidarność”. – Do chwili obecnej nie pojawiły się w naszym kraju żadne inicjatywy legislacyjne w tym obszarze, nawet w najskromniejszym wymiarze związanym z zapewnieniem prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy osób zatrudnionych poprzez platformy. Strona rządowa nie widziała takiej potrzeby pomimo wniosków strony związkowej – dodaje ekspertka.

          bs

           

           

            Z Bonem na Święta i Nowy Rok - mikołajkowa promocja!

            Z Bonem na Święta i Nowy Rok - mikołajkowa promocja!

            Nasi drodzy Członkowie! Mamy dla Was mikołajkowy wór pełen niespodzianek. Ogłaszamy promocję na wybrane oferty specjalne dotyczące pobytów świątecznych i noworocznych, która od teraz daje możliwość wykorzystania bonu na 200 zł!

            W każdym z naszych obiektów mamy dla Was inne niespodzianki, z pewnością coś dla siebie wybierzecie:

            Hyrny w Zakopanem: https://hyrny.pl/oferty/boze-narodzenie-z-bonem-200-zl/

            Willa Hyrny w Bukowinie Tatrzańskiej: https://willahyrny.pl/oferty/

            Ziemowit w Jarnołtówku: https://osrodekziemowit.pl/doms-dla-solidarnosci/

            Savoy w Spale: https://savoy.com.pl/oferty/sylwester-z-bonem-200-zl/

            Rezerwacji z użyciem bonu można dokonać:

            • telefonicznie +48 18 201 27 63,
            • poprzez e-mail: solidarnosc@doms.com.pl
            • bezpośrednio on-line na stronie internetowej obiektów

            Przypominamy o ważności bonu do końca 2021r.

            Spędźmy razem Boże Narodzenie i przywitajmy Nowy Rok!

            Zespół DOMS

              Wspólna reprezentacja związkowców z Alstomu

              Wspólna reprezentacja związkowców z Alstomu

              Organizacje związkowe działające w polskich zakładach Alstomu powołały wspólną reprezentację do rozmów z krajowym zarządem koncernu. W jej składzie znaleźli się przedstawiciele „Solidarności” i OPZZ.

              Porozumienie w sprawie powołania wspólnej reprezentacji podpisane zostało 29 listopada. Składa się ona z przedstawicieli reprezentatywnych organizacji związkowych z poszczególnych zakładów i Europejskiej Rady Pracowników Alstom w Polsce. Wyłoniono także trzyosobowe prezydium, którego przewodniczącym został Karol Pluszczyk, szef „S” w Alstom Konstal w Chorzowie i jeden z inicjatorów powołania wspólnej reprezentacji związkowej.

              To odpowiedź strony społecznej na przejęcie kanadyjskiego Bombardiera przez francuski Alstom. Proces ten zakończył się w styczniu tego roku, w efekcie czego powstał jeden z największych producentów taboru szynowego na świecie. W Polsce koncern posiada 6 zakładów, m.in. w Chorzowie, Wrocławiu i w Katowicach, w których łącznie zatrudnionych jest ok. 4 tys. pracowników.

              – Pracodawca cały czas się organizuje, powołano nowy zarząd krajowy, zmieniają się też zarządy poszczególnych zakładów. My powołaliśmy wspólną reprezentację, żeby mieć dostęp do informacji. Chcemy wiedzieć, jaka jest sytuacja finansowa koncernu, w jaki sposób Alstom planuje kształowanie wynagrodzeń i czy układy zbiorowe wypracowane w zakładach Bombardiera zostaną utrzymane – informuje Karol Pluszczyk.

              Zaznacza, że pewne ruchy reorganizacyjne pracodawcy już się rozpoczęły. Część zadań z chorzowskiej fabryki jest przekazywana do zakładu we Wrocławiu, który posiada podobny profil produkcji. – Na razie wszystkie przeniesienia mają charakter dobrowolny i będziemy pilnować, by tak było nadal – mówi przewodniczący „S” w Alstom Konstal.

              Wspólna reprezentacja związków zawodowych ma także pomóc w rozwiązywaniu problemów w poszczególnych zakładach. Za jej pośrednictwem związkowcy zamierzają również przekazywać pracodawcy postulaty. Część z nich została już przygotowana, a najważniejszy dotyczy ograniczenia zatrudniania pracowników za pośrednictwem firm zewnętrznych i samozatrudnionych. Jak informuje Karol Pluszczyk, w tej chwili na 1500 osób pracujących w chorzowskiej fabryce, prawie połowa została zatrudniona w ten sposób. – We Wrocławiu tacy pracownicy też już zaczęli się pojawiać, stąd nasze obawy – podkreśla.

              Powołanie wspólnej reprezentacji do dialogu z zarządem krajowym to kolejny krok związków. W lipcu tego roku przedstawiciele „S” i OPZZ wyłonili wspólną reprezentację do Europejskiej Rady Pracowników Alstom. Z kolei w lutym związkowcy z „Solidarności” z poszczególnych zakładów powołali wspólną Radę.

              www.solidarnosckatowice.pl

               

               

               

                Państwowa Straż Pożarna w obronie granic RP

                Państwowa Straż Pożarna w obronie granic RP

                Kryzys migracyjny, wywołany przez reżim Łukaszenki od połowy roku poważnie zaangażował służby mundurowe. Gdy żołnierze Wojska Polskiego oraz funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej na pierwszej linii bronili granicy z Białorusią, tuż za ich plecami swoje zadania realizowali strażacy z PSP.

                Państwowa Straż Pożarna nie prowadzi oczywiście działań porządkowo-ochronnych, zastrzeżonych dla innych jednostek podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, udziela natomiast pomocy innym służbom. Do zadań strażaków związanych z sytuacją na granicy należą m.in. zabezpieczenie lądowań oraz tankowania śmigłowców wojskowych, zabezpieczenie zaopatrzenia wodnego na potrzeby działań służb, dostarczanie wody do celów sanitarnych i oświetlenie pasa granicznego. Ponadto, strażacy udostępnili oraz sprawują obsługę techniczną namiotów pneumatycznych przekazanych na potrzeby Wojska Polskiego i Policji.

                – Konkretne potrzeby w tym zakresie zgłaszają nam służby wiodące. My staramy się w ramach posiadanych sił i środków dysponować najwłaściwszy sprzęt – mówi st. kpt Tomasz Rogowski ze Stanowiska Kierowania Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego i jednocześnie skarbnik Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy PSP w Białymstoku – codziennie kilku strażaków dyżuruje na granicy, a w razie potrzeby wspomagają ich koledzy pełniący służbę w jednostkach ratowniczo-gaśniczych z przygranicznych powiatów.

                Od początku kryzysu migracyjnego strażacy uczestniczyli w kilkuset zdarzeniach. Głównie obciążone nimi było województwo podlaskie, gdyż to właśnie na tym odcinku granicy dochodziło najczęściej do prób jej sforsowania. Podlaskich strażaków wsparli koledzy ze szkół pożarniczych skąd przyjechały dwie cysterny, aby zabezpieczyć powiaty przygraniczne, z których siły są zaangażowane na granicy. W ciągłej gotowości są utrzymywane także odwody Komendanta Głównego PSP oraz niezbędny sprzęt w tym m.in. dwie mobilne bazy sprzętu medycznego do zdarzeń masowych.

                Apogeum działań nastąpiło 16 listopada br. gdy migranci przypuścili szturm na zamknięte przejście graniczne w Kuźnicy. Cudzoziemcy obrzucali polskich pograniczników i żołnierzy kamieniami oraz innego rodzaju przedmiotami. To wtedy właśnie zrobiono zdjęcia, które opublikował na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. Widać na nich żołnierzy i funkcjonariuszy różnych formacji, którzy współpracują przy zabezpieczeniu przejścia granicznego w Kuźnicy. Wśród nich nie mogło zabraknąć strażaków.

                – Jak co dzień, od kilku tygodni, realizowaliśmy swoje zadania na bezpośrednim zapleczu granicy. Migranci zbierali się po białoruskiej stronie, więc kwestią czasu było, kiedy nastąpi atak – mówi jeden ze strażaków z Komendy Powiatowej PSP w Sokółce – wieczorem przed szturmem wszyscy ruszyliśmy do wzmacniania barier.

                Olbrzymią i profesjonalną pracę wykonali koledzy kolejnego dnia, gdy zapewnili ciągłość podawania wody do policyjnych pojazdów z armatkami wodnymi. Gdyby nie woda dostarczona przez strażaków, migranci mogliby przekroczyć granicę naszego Kraju – dodał sokólski strażak.

                Poza pomocą innym służbom działania PSP były także związane z koniecznością bezpośredniej pomocy migrantom. W kilkunastu przypadkach tylko dzięki sprzętowi i wyszkoleniu strażaków udało się ewakuować skrajnie wyczerpanych ludzi z trudno dostępnego terenu. Niestety dochodziło również do wypadków, także ze skutkiem śmiertelnym, z udziałem samochodów kurierów zajmujących się przemytem ludzi. Przemytnicy często przewożą ludzi pojazdami do tego nie przystosowanymi, a uciekając przed Policją łamią nagminnie przepisy drogowe. To nieuchronnie prowadzi do nieszczęścia. Tego typu zdarzenia również znacząco wpływają na statystykę interwencji straży pożarnej.

                Swoje działania prowadzi także Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”. Wszędzie, gdzie angażowani są strażacy „Solidarność” czuwa nad ich bezpieczeństwem i zabezpieczeniem należnych im praw.

                – Monitorujemy sytuację chociażby w zakresie przysługujących strażakom posiłków przy długotrwałych działaniach. Dbamy, żeby mieli wodę do picia. Wydaję się, że to oczywiste rzeczy, ale w przeszłości zdarzały się nieprawidłowości w tym zakresie. Jesteśmy też przygotowani, na wypadek konieczności uruchomienia pomocy prawnej – mówi Przewodniczący KSP Bartłomiej Mickiewicz.

                Strażacka Solidarność pamiętała także o innych służbach. Prezydium Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”, na posiedzeniu w dniu 03 listopada 2021 r., przyjęło stanowisko ws. wsparcia dla funkcjonariuszy chroniących granicę RP. Była to odpowiedź na hejt z jakim spotkali się polscy mundurowi ze strony niektórych środowisk. Analogiczne stanowiska przyjęło też wiele innych struktur NSZZ „Solidarność”, m.in. Zarząd Regionu Podlaskiego czy Zarząd Regionu Mazowsze. Swoje wsparcie wielokrotnie deklarował też Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

                Choć wydawać by się mogło, że skala zdarzeń uległa zmniejszeniu to sytuacja na granicy polsko-białoruskiej ciągle jest napięta. Straż Graniczna co chwilę informuje o kolejnych próbach jej przekroczenia. Służby, w tym Państwowa Straż Pożarna, są w ciągłej gotowości, aby w każdej chwili stanąć na wysokości zadania i bronić integralności granic RP.

                KSP NSZZ „S” / M.Łozowski

                 

                 

                  Obchody 51. rocznicy Grudnia '70 oraz hołd ofiarom stanu wojennego

                  • Kategoria: Kraj
                  Obchody 51. rocznicy Grudnia '70 oraz hołd ofiarom stanu wojennego

                  Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” informuje, że w wyniku dotychczasowych działań i formalnych ustaleń w sprawie przygotowań do obchodów 51. rocznicy Grudnia’70 oraz złożenia hołdu ofiarom wprowadzonego przed 40-u laty stanu wojennego, ramowy porządek uroczystości w Trójmieście przedstawia się następująco:

                  16 grudnia (czwartek – organizator: Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”):

                  godz. 10.00 – Gdańsk, Pomnik Poległych Stoczniowców, zapalenie zniczy, złożenie wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców przez czynnych i emerytowanych pracowników Stoczni Gdańsk SA (współorganizator: NSZZ „S” Stoczni Gdańskiej).

                  godz. 14.30 – Gdańsk Przymorze, złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Jana Pawła II i Ronalda Reagana, następnie, ok. godz. 15.00 – Gdańsk Wrzeszcz, złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Anny Walentynowicz (współorganizator: Stowarzyszenie Godność).

                  godz. 16.00 – Gdańsk, Pomnik Poległych Stoczniowców: Modlitwa; złożenie wieńców i kwiatów – także pod tablicą czterech ofiar stanu wojennego.

                  godz. 17.00 – Gdańsk, zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową na budynku b. KW PZPR upamiętniającą ofiary Grudnia ’70 oraz pod pomnikiem Antoniego Browarczyka.

                  godz. 17.30 – Gdańsk, uroczysta Msza Święta w Bazylice Świętej Brygidy w intencji Ofiar Grudnia 1970 i stanu wojennego.


                  17 grudnia (piątek – org.: Zarząd Regionu Gd. NSZZ „Solidarność” oraz Miasto Gdynia):

                  godz. 6.00 – Gdynia Stocznia, Pomnik Ofiar Grudnia 1970: Apel Poległych; Modlitwa; Złożenie wieńców i kwiatów.

                  godz. 16.30 – Gdynia, uroczysta Msza Święta w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie Modlitwa, złożenie wieńców i kwiatów pod Pomnikiem przy Urzędzie Miasta Gdynia.


                  Inne planowane uroczystości w Regionie Gdańskim:

                  9 grudnia, godz. 17.00, TVP3 Gdańsk – premiera cyklu „Epitafium Ofiar Grudnia‘70” (koprodukcja Oddziału IPN w Gdańsku i TVP 3 Szczecin).

                  10 grudnia, godz. 13.00, Gdańsk (siedziba „S” – I piętro, ul. Wały Piastowskie 24). Otwarcie wystawy pt. „Stan wojenny 1981 – 1983” (org. Oddział IPN w Gdańsku i Zarządy Regionu Gd. NSZZ „S”).

                  10 grudnia, Dodatek prasowy do Dziennika Bałtyckiego pt. „Stan wojenny po 40 latach” (dodatek przygotował Oddział IPN w Gdańsku).

                  11 grudnia – Gdańsk, rozwieszenie banneru: KIBICE PAMIETAJĄ podczas meczu Lechii Gdańsk - Jagiellonia (org. Kibice Lechii Gdańsk i Stowarzyszenie Lwy Północy).

                  12 grudnia, godz. 9.30 – Kościerzyna, uroczysta Msza św. w intencji Ofiar Grudnia 1970 i stanu wojennego w kościele p.w. Świętej Trójcy (org. Oddział NSZZ „S” w Kościerzynie).

                  12 grudnia, godz. 11.30 – Kębłowo, uroczysta Msza św. w intencji Ofiar stanu wojennego w kościele p.w. Świętej Jadwigi. Po – koncert ballad Antoniego Filipkowskiego (org. Oddział NSZZ „S” w Wejherowie).

                  12 grudnia – Tczew:

                  godz. 13.00 – Msza św. w Kościele NMPMK na Suchostrzygach,

                  godz. 14.00 – składanie kwiatów i zniczy pod tablicą EATON,

                  godz. 14.30 (Park Kopernika) – Otwarcie wystawy „Stan wojenny na Wybrzeżu i w Tczewie” oraz składanie kwiatów pod pomnikiem,

                  godz. 15.30 – recital Zbigniewa Stefańskiego – „Stefana” i Przemka Radziszewskiego. (org. Fundacja im. Roberta Peplińskiego i Oddział Zarządu Regionu Gd. NSZZ „S” w Tczewie).


                  12 grudnia – godz. 18.00 – Koncert pamięci ofiar stanu wojennego: debata z udziałem autorów książki „Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach”. Koncert zespołu „Fabryka” (relacja na żywo na antenie Radia Gdańsk: www.radiogdansk.pl i w mediach społecznościowych).

                  12-13 grudnia, godz. 24.00 – Gdańsk, pod Pomnikiem Ofiar Grudnia’70 – złożenie kwiatów, zapalenie zniczy (org.: Federacja Młodzieży Walczącej).

                  13 - 29 grudnia – Gdańsk, Park Swiętopełka – prezentacja wystawy IPN „Stan wojenny 1981-1983” (org.: Oddział IPN w Gdańsku).

                  13 grudnia, godz. 15.30 – Gdańsk, Sala BHP – prezentacja monety okolicznościowej NBP „Pamięci ofiar stanu wojennego” oraz prezentacja broszury popularnonaukowej IPN „Różne oblicza stanu wojennego” (org.: Oddział Okręgowy NPB w Gdańsku, Oddział IPN w Gdańsku).

                  13 grudnia, godz. 17.00 – dyskusja on-line (na profilu Facebook IPN Gdańsk, retransmisja później w IPNtv) pt. „Czy stanu wojennego można było uniknąć?” (organizator: Oddział IPN w Gdańsku).

                  13 grudnia, godz. 17.30 – Gdańsk, złożenie wieńca i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, modlitwa za ofiary stanu wojennego, oświadczenie w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (org.: Stowarzyszenie Godność”).

                  13 grudnia, godz. 18.00 – Gdańsk, złożenie wieńców, zapalenie zniczy, modlitwa pod pomnikiem Antoniego Browarczyka (org.: FMW).

                  13 grudnia, godz. 18.30 – Gdańsk, Bazylika św. Brygidy – uroczysta Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego. Po Mszy wydarzenie słowno-muzyczne w wykonaniu Tolka Filipkowskiego i zespołu Pro Bono.

                  13 grudnia, godz. 19.30 – Gdańsk, akcja IPN „Zapal Światło Wolności” (org.: Oddział IPN w Gdańsku).

                  14 grudnia, godz. 18.00 – Gdynia, Biblioteka Wzgórze (ul. Biskupa Dominika 3) – prezentacja albumu „Orła Wrona nie pokona. Stan wojenny w Gdyni (lata 1981-1983)” (org.: Oddział IPN w Gdańsku, Biblioteka Wzgórze).

                  17 grudnia, godz. 9.00 – Wejherowo, spotkanie na cmentarzu w Śmiechowie, przejście na groby pomordowanych w grudniu 1970 oraz krótkie nabożeństwo,

                  godz. 18.00 św. w Kościele Św. Trójcy w intencji pomordowanych ofiar (org.: Oddział NSZZ „Solidarność” w Wejherowie).

                  17 grudnia, godz. 14.30 – Gdańsk, Sala BHP, wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności (org.: Oddział IPN w Gdańsku).


                  www.solidarnosc.gda.pl

                   

                   

                   

                   

                    Alfred Bujara: „Bierzcie przykład z Selgrosa”

                    Alfred Bujara: „Bierzcie przykład z Selgrosa”

                    Sieć Selgros odcięła się od odpowiedzi Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji na postulaty handlowej Solidarności zgłoszone w trakcie listopadowej demonstracji przed siedzibą tej organizacji. – Dobrze, że chociaż jedna sieć zdystansowała się od tego skandalicznego dokumentu – mówi Alfred Bujara, szef handlowej „S”.

                    „Transgourmet Polska Sp. z o. o. nie utożsamia się z formą, ani argumentacją przedstawioną w piśmie POHiD z dnia 16 listopada 2021 roku (…). Spółka nie akceptuje działań mających na celu stygmatyzowanie pracowników ze względu m.in. na wiek, sytuację rodzinną czy choćby wykształcenie. Istotnym pozostaje również fakt, że jako podmiot aktywny w sektorze Cash&Carry nie prowadzi działalności w niedziele niehandlowe” – napisał Alexander Orlowski, prezes spółki Transgourmet Polska, właściciela Selgros w piśmie przesłanym do organizacji związkowej NSZZ „Solidarność” działającej w tej sieci handlowej.

                    4 listopada kilkuset pracowników handlu demonstrowało przed siedzibą Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji w Warszawie. Instytucja ta zrzesza największe zagraniczne sieci handlowe funkcjonujące w naszym kraju. W petycji skierowanej do POHiD w trakcie manifestacji handlowa „S” zgłosiła postulaty dotyczące podwyżek wynagrodzeń i zwiększenia liczby pracowników w sklepach. Związkowcy wskazali, że w handlu coraz bardziej brakuje rąk do pracy. Pracownicy są przeciążeni, a pandemia jeszcze pogłębiła ten problem. Wiele sieci handlowych wydłużyło godziny otwarcia sklepów, nie zatrudniając dodatkowych pracowników.

                    W opublikowanej 16 listopada odpowiedzi POHiD wskazała m.in., że niedobory kadrowe w handlu wynikają z przemian demograficznych, z kolei podwyżki płac w sektorze handlu mają realny i wymierny charakter. „Wzrost pensji w handlu jest wyższy kwotowo i procentowo od wzrostu w sektorze finansów publicznych” – czytamy w stanowisku podpisanym przez prezes POHiD Renatę Juszkiewicz. – Podwyżki większe niż w sferze budżetowej to rzeczywiście niebywały sukces. Tym bardziej że w 2021 płace w budżetówce były zamrożone z uwagi na pandemię – ironizuje Alfred Bujara.

                    – Całe stanowisko POHiD można podsumować następująco: pracownicy handlu powinni dziękować, że mogą pracować ponad siły do późnej nocy i w niedziele. Z kolei związki zawodowe zamiast upominać się o interesy pracowników, powinny walczyć z rządem, żeby obniżył podatki dla zagranicznych sieci handlowych. Tak właśnie POHiD rozumie dialog społeczny – wskazuje Alfred Bujara. Oburzenie pracowników handlu wywołał też komunikat opublikowany na stronach Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji w dniu demonstracji handlowej „S”. Wskazano w nim m.in., że w międzynarodowych sieciach handlowych znajdują zatrudnienie osoby, które miałyby problemy z dostaniem pracy w innych branżach.

                    „W handlu znajdują pracę ludzie młodzi, na początku drogi zawodowej, a ponadto grupy społeczne zagrożone wykluczeniem, np. z racji wieku, sytuacji rodzinnej czy wykształcenia, m.in.: osoby 55+, samotne matki czy osoby z wykształceniem podstawowym” – czytamy na stronach POHiD. – W naszej ocenie POHiD po prostu przyznał się do pogardy wobec pracowników handlu. Tym bardziej należy docenić postawę Selgrosa, który mimo że jest członkiem tej organizacji, odciął się od tych skandalicznych słów. Bardzo dobrze byłoby, gdyby inne sieci poszły w jego ślady – dodaje przewodniczący handlowej „Solidarności”.

                    www.tysol.pl

                     

                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.