Jak sprywatyzowano Eksploatację?
- Kategoria: Regiony
Nie będzie zapowiedzianego na 13 marca strajku w bielskim Magneti Marelli. Dyrekcja spółki zaprosiła reprezentantów "Solidarności"na rozmowy płacowe w tym dniu, dlatego
związkowcy podjęli decyzję o zawieszeniu rozpoczęcia akcji strajkowej.
- Naszym priorytetem są podwyżki płac pracowników. Kierownictwo firmy nie chciało z nami na ten temat rozmawiać, dlatego rozpoczęliśmy przygotowania do strajku. W związku z tym,
że pracodawca w końcu się zreflektował, chce prowadzić dialog i osiągnąć porozumienie, zdecydowaliśmy się na zawieszenie rozpoczęcia akcji strajkowej do 8 kwietnia - powiedziała
Wanda Stróżyk, przewodnicząca "Solidarności" w Fiat Auto Poland. - Strajk jest środkiem, nie celem i to środkiem ostatecznym. Celem jest porozumienie płacowe i podwyżki dla
pracowników. Mam nadzieję, że ten cel uda się osiągnąć przy stole rozmów, bez konieczności rozpoczynania akcji strajkowej - dodała przewodnicząca.
Jak podkreśla Wanda Stróżyk, w bielskim Magneti Marelli od dwóch lat nie było podwyżek płac, choć jednocześnie stale rośnie obciążenie pracowników zadaniami. "Solidarność" w
FAP domagała się podwyżki stawek zasadniczych wszystkich pracowników o 2,50 zł na godzinę, czyli 420 zł miesięcznie za kodeksowy czas pracy od poniedziałku do piątku.
Czytaj więcej: www.solidarnosckatowice.pl
red.aja
W Regionie Płock ustalono już program obchodów jubileuszu XXXV-lecia powstania NSZZ „Solidarność”. Gwiazdą wieczoru będzie występ zespołu Dżem.
W ramach uroczystości zostaną wręczone nagrody zwycięzcom biorącym udział w konkursach historyczno-poetyckich ogłoszonych przez Zarząd Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność”. Później nastąpi uroczyste uhonorowanie 35 osób, specjalnie na tę okoliczność wybitymi medalami „Zasłużony dla NSZZ „Solidarność” Regionu Płockiego.
Obchody zaplanowano na 28 sierpnia 2015 r. o godz. 17.00.
red.aja
Z udziałem przedstawicieli służby zdrowia NSZZ "S" oraz przewodniczącego ZR J. Mosińskiego i z-cy przewodniczącego ZR E. Wdowczyk odbyło się spotkanie poświęcone
sytuacji w służbie zdrowia.
Uczestnicy zebrania podzielili się informacjami dotyczącymi aktualnej kondycji jednostek służby zdrowia, polityki płacowej, czy też wiedzą na temat planów inwestycyjnych, które
mają zostać wdrożone w poszczególnych szpitalach. W dyskusji pomocna okazała się wiedza i materiały, jakimi dysponował przewodniczący ZR J. Mosiński (radny Województwa
Wielkopolskiego - członek Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego), a zwłaszcza analiza pokazująca dysproporcje płacowe w poszczególnych szpitalach na terenie
Wielkopolski.
Podsumowując dzisiejsze obrady z udziałem liderów organizacji związkowych NSZZ "Solidarność" służby zdrowia, ustalono, że poszczególne komisje zakładowe wystąpią z żądaniem
płacowym do pracodawcy, a tym samym, znając realia wejdą w spór zbiorowy. Powodów jest wiele, a główny to taki, że od wielu lat nie było podwyżek płac, co przy rosnących kosztach
utrzymania z jednej strony, zwiększaniu obowiązków pracowniczych itp. działań z drugiej, wymusza podjęcie decyzji o wystąpienie do pracodawcy z wnioskiem o podwyższenie
wynagrodzeń.
Podczas spotkania ustalono, że wsparcie merytoryczne i prawne zapewni ekspert kol. Elżbieta Wdowczyk z Biura Konsultacyjno-Negocjacyjne Zarządu Regionu Wielkopolska Południowa
NSZZ "Solidarność".
red.aja
- Politycy, a szczególnie posłowie żyją w innym świecie. Uważają, że przez 4 lata obywatele zapominają co zrobili złego dla obywateli. Dlatego ich odwiedziliśmy i
pokazaliśmy, że wiemy gdzie pracują, co robią i przekazaliśmy im postulaty - mówił w programie "Kość Niezgody" Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ "Solidarność"