Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Związkowe postulaty dla opozycji

Związkowe postulaty dla opozycji
Dzisiaj członkowie prezydium ZR NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk udali się do biur poselskich posłów PiS-u i Solidarnej Polski, by podobnie jak tydzień temu u parlamntarzystów PO, złożyć związkowe postulaty. Jedna grupa pod kierownictwem przewodniczącego Kazimierza Kimso była w PiS, a druga z Radosławem Mechlińskim na czele w Solidarnej Polsce.
 
W  pierwszym przypadku związkowców przyjęli posłowie Jacek Świat, Piotr Babiarz i Mariusz Orion-Jędrysek, w drugim pracownik biura posłanki Beaty Kempy. Po przedstawieniu postulatów, związkowcy otrzymali wyczerpująca odpowiedź z przykładami interpelacji, jakie PiS składał, a na które w większości nie otrzymał żadnych odpowiedzi. Posłowie omówili też swoje i partyjne inicjatywy, które zostały odrzucone przez koalicyjną większość.
 
Związkowcy wyrazili nadzieję, że posłowie opozycji w dalszym ciągu będą czynili starania, by zmusić rząd do społecznego dialogu.
 
 
red.aja

    Z panią minister o płacach, likwidacjach i godzinach

    Z panią minister o płacach, likwidacjach i godzinach
    Czy nauczyciele zarobią więcej? Czy szkoły będą likwidowane? Co z nieodpłatnymi godzinami? Te pytania KSOiW zadała minister Kluzik-Rostkowskiej.
     
    11 marca przedstawiciele Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” spotkali się z minister edukacji narodowej Joanną Kluzik-Rostkowską w siedzibie MEN. Podczas spotkania poruszono problemy finansów w oświacie, płac nauczycieli, likwidacji szkół i placówek oświatowych oraz tzw. godzin karcianych.
     
    Przedstawiciele „Solidarności” po raz kolejny zgłosili postulat podniesienia wynagrodzeń nauczycieli o 9 proc. Argumentowali, że realne płace w oświacie zmalały, zatrzymując się na poziomie z 2007 roku. Zapowiedzieli nasilenie akcji protestacyjnej w przypadku braku realizacji tego postulatu.
     
    Przewodniczący KSOiW NSZZ „S” Ryszard Proksa poruszył też problem likwidacji szkół i przekazywania ich podmiotom prywatnym. Przedstawiciele „Solidarności” zaproponowali zmiany w prawie oświatowym przywracające kuratorom oświaty prawo weta w procesie likwidacji szkół.
     
    Podczas spotkania poruszono też problem tzw. godzin karcianych. Przedstawiciele Związku postulowali ich likwidację, wskazując, że są to nieodpłatne zajęcia edukacyjne prowadzone z uczniami. Zwracali też uwagę na niemożność ich realizacji w niektórych szkołach oraz na brak zainteresowania ze strony uczniów.
     
     
    red.hd

      Strajk w Fiat Auto Poland zawieszony, będą rozmowy

      Strajk w Fiat Auto Poland zawieszony, będą rozmowy
      Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność w Fiat Auto Poland podjęła decyzję o zawieszeniu planowanej na 19 marca akcji strajkowej w fabryce Fiata. - Dyrekcja Fiat Auto Poland  zaprosiła nas na wtorek 17 marca na negocjacje płacowe. Liczymy, że będą to konstruktywne rozmowy i w geście dobrej woli postanowiliśmy zawiesić planowaną na czwartek akcję - powiedziała  Wanda Stróżyk, przewodnicząca "Solidarności" w FAP.
       
      - Naszym celem są podwyżki płac dla całej załogi FAP. Chcemy osiągnąć porozumienie przy stole rozmów. Rozpoczęliśmy przygotowania do strajku, bo pracodawca nie chciał z nami prowadzić dialogu. Zaproszenie do rozmów daje nadzieję, że uda się zawrzeć porozumienie bez konieczności akcji strajkowej. Strajk został zawieszony do 8 kwietnia. Myślę, że mamy wystarczająco dużo czasu, aby do tego dnia uzgodnić i podpisać porozumienie płacowe - dodała Wanda Stróżyk.
       
      Od 5 marca w zakładzie prowadzony jest protest włoski polegający na skrupulatnym przestrzeganiu wszelkich procedur oraz norm podczas pracy. Na znak poparcia dla postulatów zgłoszonych przez Solidarność pracownicy przypięli do ubrań roboczych czerwone wstążeczki. - Te akcje trwają nadal. Termin ich zawieszenia lub zakończenia uzależniamy od przebiegu rozmów płacowych - zaznacza przewodnicząca.
       
      "Solidarność" w FAP domaga się podwyżek wynagrodzeń w wysokości 500 zł brutto dla wszystkich pracowników od 1 stycznia 2015 roku. Kolejny postulat dotyczy dostosowania poziomu zatrudnienia do wielkości produkcji.  W związku z brakiem rozmów płacowych, na przełomie stycznia i lutego w tyskiej fabryce Fiata oraz w spółkach kooperujących Solidarność zorganizowała referendum, w którym pracownicy zdecydowali o rozpoczęciu akcji strajkowej. W FAP 95 proc. głosujących opowiedziało się za tą forma protestu.
       
       
      red.aja
       
       

        Odwiedziny u posłów w Nowym Sączu

        Odwiedziny u posłów w Nowym Sączu
        Związkowcy zwrócili uwagę na niezadowolenie społeczne wynikające z rządów obecnej koalicji PO-PSL. W Nowym Sączu w poniedziałek 9 marca 2015 roku w ramach ogólnopolskiej akcji przedstawiciele NSZZ „Solidarność” odwiedzili biura posłów Platformy Obywatelskiej.
         
        Wizytę złożono posłowi Marianowi Cyconiowi, który delegację przyjął. Związkowcy zwrócili uwagę na niezadowolenie społeczne wynikające z rządów obecnej koalicji PO-PSL. Mówiono o fali protestów, które ostatnio przetaczają się przez Polskę w różnych grupach społecznych i zawodowych. Podkreślono lekceważenie przez rządzących społeczeństwa, np: na miliony podpisów obywatelskich o przeprowadzenie referendum krajowego w istotnych sprawach PO-PSL odpowiada ciągle „Nie!”. Przedstawiono posłowi na piśmie informacje na temat jego działalności ze strony „sprawdzam polityka”. Po zapoznaniu się z tymi informacjami poseł potwierdził, że faktycznie tak głosował. Z dyskusji można wywnioskować, iż w wielu sprawach polityk myśli inaczej niż głosował.
         
        Członkowie „Solidarności” zwrócili także uwagę na problemy lokalne, takie jak zwolnienia pracownicze na PKP czy w Poczcie Polskiej. To w tym okręgu właśnie wielu zatrudnionych traci pracę, a zakłady te w części należą do skarbu państwa.
         
        Na pytanie, co Platforma Obywatelska zrobiła dobrego dla przeciętnego Kowalskiego przez ostatnie 8 lat, poseł nie potrafił odpowiedzieć. Politykowi wręczono przygotowany zestaw pism.
         
         
        red.hd

          Problemem jest nadmierna biurokracja

          Problemem jest nadmierna biurokracja
          Związkowcy chętnie korzystają ze szkoleń organizowanych przez Zarząd Regionu Gdańskiego. Zwracają uwagę, że przydałyby się szkolenia negocjacyjne i z zakresu komunikacji społecznej oraz językowe. 14 marca przewodniczący Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania Wojciech Książek spotkał się z przedstawicielami oświatowych komisji zakładowych i międzyzakładowych NSZZ „Solidarność” z Chojnic i Czerska.
           
          Związkowcy chętnie korzystają ze szkoleń organizowanych przez Zarząd Regionu Gdańskiego. Zwracają uwagę, że przydałyby się szkolenia negocjacyjne i z zakresu komunikacji społecznej oraz językowe.
           
          Za swoje najkorzystniejsze osiągnięcia uważają wpisanie do regulaminów wynagradzania płacy zasadniczej administracji i obsługi nie mniejszej niż płaca minimalna, a także wprowadzenie procentowego przelicznika dodatku za wychowawstwo do płacy zasadniczej.
           
           
          red.aja

            Stabilna czołówka zawodów bezrobotnych. Najmniej pracy dla sprzedawców

            • Kategoria: Kraj
            Stabilna czołówka zawodów bezrobotnych. Najmniej pracy dla sprzedawców

            Sprzedawca to zawód z największą liczbą bezrobotnych. W ubiegłym roku na jedno miejsce pracy było aż 87 chętnych, podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

            Jak tłumaczy gazeta, w handlu występuje duża rotacja pracowników, dlatego tradycyjnie już ten zawód zajmuje czołowe miejsce w rankingu zawodów z najwyższym zarejestrowanym bezrobociem. Zajęcie tracą sprzedawcy małych sklepów, które upadają, ponieważ nie wytrzymują konkurencji z rozrastającymi się sieciami tanich dyskontów.

            Kolejne miejsce na liście bezrobotnych zajmują ślusarze, którzy często mają problem ze znalezieniem etatu. W podobnej sytuacji są m.in. mechanicy i robotnicy budowlani.

            Jak podkreśla „DGP”, o pladze bezrobocia można mówić również w przypadku ciągle kształconych techników ekonomistów. Pod koniec ubiegłego roku w rejestrach bezrobotnych było ich prawie 33 tys. W tym czasie pośredniaki miały dla nich tylko jedną ofertę zatrudnienia. Pracy nie mają również ekonomiści z wyższym wykształceniem. Zajmują oni 20. miejsce w rankingu zawodów o najwyższej liczbie zarejestrowanych bezrobotnych.

            aja

              Terminowe umowy zostaną ograniczone. To efekt działania Związku.

              • Kategoria: Kraj
              Terminowe umowy zostaną ograniczone. To efekt działania Związku.
              Maksymalny czas trwania umów terminowych nie będzie mógł przekroczyć 36 miesięcy, a okresy wypowiedzenia zostaną zrównane. Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował zmiany w Kodeksie pracy przedstawione przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
               
              Czas obowiązywania umów terminowych o pracę, włączając trzymiesięczny okres próbny, będzie wynosił maksymalnie 36 miesięcy.  Według obecnie obowiązujących przepisów, po dwóch umowach terminowych trzecia musi być podpisana na czas nieograniczony. Luka w przepisach pozwalała na przeciąganie tego okresu w nieskończoność, np. gdy między drugą a trzecią umową miała miejsce miesięczna przerwa w zatrudnieniu.
               
              W projekcie zmian zawarto także nowe zasady wypowiadania umów. Gdy staż pracy w danej firmie wynosi do sześciu miesięcy, wówczas okres wypowiedzenia to dwa tygodnie. Gdy staż wynosi od pół roku do trzech lat - okres wypowiedzenia to miesiąc, a kiedy staż przekracza trzy lata, okres wypowiedzenia będzie wynosił trzy miesiące.
               
              W listopadzie 2014 r. prezydium KK pozytywnie oceniło cel proponowanych przez MPiPS zmian, jednak liderzy związkowi uważają, że łączny okres terminowej umowy o pracę z wliczonym czasem próbnym powinien być krótszy niż wynika z poporozycji ministerstwa i nie powinien przekraczać 24 miesięcy.
               
              - To wszystko to nic innego jak efekt skargi NSZZ “Solidarność” złożonej do Komisji Europejskiej, która uznała nasze zarzuty i nakazała Polsce zmiany – z zadowoleniem komentuje decyzję komitetu Piotr Duda, przewodniczący KK - Jeśli nowe prawo wejdzie w życie, będzie to duży krok w naprawianiu polskiego rynku pracy, na którym w stosowaniu umów na czas określony jesteśmy europejskim liderem – dodaje.
               
              Obecnie w Polsce aż 27 proc. pracowników zatrudnionych jest w ten sposób. To niemal dwa razy więcej niż średnia unijna, która wynosi 14,2 proc. Związek od lat domaga się ograniczenia wykorzystywania umów terminowych. We wrześniu 2012 roku "Solidarność" złożyła skargę na rząd polski do Komisji Europejskiej. Dotyczyła ona dyrektywy 99/70/WE, która zobowiązała państwa członkowskie UE do wprowadzenia w życie nowych przepisów. Są one niezbędne m.in. do przeciwdziałania nadużyciom wynikającym ze stosowania następujących po sobie umów o pracę na czas określony oraz nawiązywania następujących po sobie stosunków pracy na czas określony. W odpowiedzi na wniosek "Solidarności" KE zdecydowała o wszczęciu postępowania wobec Polski. 
               
              hd

                Bez porozumienia w Magneti Marelli

                Bez porozumienia w Magneti Marelli

                 Fiaskiem zakończyła się pierwsza tura rozmów płacowych w bielskim Magneti-Marelli. Związkowcy nie zgodzili się na uzależnienie podwyżek wynagrodzeń od wprowadzenia wydłużonego okresu rozliczeniowego czasu pracy, czego domagał się zarząd spółki. Rozmowy zostaną wznowione 19 marca.
                 
                - Zarząd zaproponował podwyżkę w wysokości średnio 200 zł brutto, ale uzależnił ją od wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy do sześciu lub ośmiu miesięcy. Nie możemy się na to zgodzić, to jest szantaż ze strony pracodawcy, który chciałby powiększać zyski spółki kosztem pracowników - mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca "Solidarności" w Fiat Auto Poland.
                 
                Podkreśla, że załoga firmy nie akceptuje wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy. Wprowadzenie takiego rozwiązania oznaczałoby pracę od poniedziałku do soboty. Za przepracowane nadgodziny pracodawca mógłby wyznaczyć dzień wolny w innym terminie lub wypłacić pieniądze dopiero na koniec okresu rozliczeniowego.
                 
                Kolejna propozycja pracodawcy dotyczyła podwyżki w wysokości 100 zł brutto dla wszystkich pracowników. Tylko tyle zarząd spółki był skłonny dać bez uzależnienia wzrostu płac od wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy. - Te propozycje daleko odbiegają od oczekiwań pracowników - mówi Wanda Stróżyk.

                Czytaj więcej: www.solidarnosckatowice.pl

                red.hd

                  Podwyżki i bony świąteczne w ZPEC

                  Podwyżki i bony świąteczne w ZPEC
                  Będą podwyżki wynagrodzeń i bony świąteczne dla całej załogi Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej - to wynik negocjacji pomiędzy zakładową "Solidarnością" a zarządem spółki.
                   
                  Negocjacje płacowe w firmie toczyły się od połowy stycznia i jak zaznacza przewodniczący zakładowej "Solidarności" Adam Lisiecki, były bardzo trudne. - Pracodawca podkreślał, że w związku łagodniejszą zimą i co za tym idzie mniejszymi wpływami, sytuacja spółki nie należy do najlepszych. Ostatecznie jednak udało się wynegocjować 3-procentowe podwyżki od 1 lutego dla każdego pracownika - poinformował Lisiecki. Związkowcy wynegocjowali też bony świąteczne o wartości 400 zł dla wszystkich zatrudnionych w ZPEC. - Zarząd firmy współpracuje ze związkami, nie mamy problemów, żeby osiągnąć porozumienie. Oczywiście zawsze bierzemy pod uwagę sytuację ekonomiczną spółki i możliwości pracodawcy – zaznacza Lisiecki.
                   
                  Efektem tej współpracy jest też nowy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, który obowiązuje w przedsiębiorstwie od 1 stycznia 2015 roku. Negocjacje dokumentu trwały 9 miesięcy i zakończyły się w listopadzie ubiegłego roku. - Przeforsowaliśmy te zmiany, na których najbardziej zależało pracownikom - dodaje związkowiec. W układzie znalazły się zapisy dotyczące m.in. wprowadzenia 10-proc. dodatku za pracę na drugiej zmianie dla pracowników pogotowia ciepłowniczego i zmiany sposobu naliczania dodatków funkcyjnych z kwotowego na procentowy. Zniknęły też różnice w pensjach pracowników wynikające z różnej liczby godzin roboczych w poszczególnych miesiącach.
                   
                   
                  red.aja
                   

                    Ostatnia droga Janusza Łaznowskiego

                    Ostatnia droga Janusza Łaznowskiego
                    Na cmentarzu parafialnym przy ul. Bardzkiej we Wrocławiu odbył się w piątek pogrzeb byłego przewodniczącego dolnośląskiej "Solidarności" śp. Janusza Łaznowskiego. Mszę św. żałobną odprawił abp Marian Gołębiewski w obecności kapelana "Solidarności" ks. Stanisława Pawlaczka i ks. Kazimierza Sroki.
                     
                    Ks. Stanisław Pawlaczek przypomniał drogę życiową śp. Janusza Łaznowskiego. Kolejni mówcy – Tadeusz Majchrowicz – zastępca przewodniczącego KK, Janusz Śniadek – były przewodniczący KK , obecnie poseł PiS, Jarosław Obremski – senator RP, Kazimierz Kimso – przewodniczący ZR NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk, Kornel Morawiecki – przywódca "Solidarności Walczącej", mówili o wielkich zasługach Janusza Łaznowskiego na polu budowy społeczeństwa dialogu, ale i jako człowieka zasad, prawego i cieszącego się wielkim autorytetem w wielu środowiskach.
                     
                    W uroczystościach pogrzebowych wzięło udział kilkadziesiąt pocztów sztandarowych z całej Polski wraz z delegacjami "Solidarności". Obecni byli parlamentarzyści, eurodeputowani, przedstawiciele władz samorządowych na czele z prezydentem miasta Rafałem Dutkiewiczem i bardzo liczne organizacje zakładowe z całego regionu.
                     
                     
                    red.hd
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.