Organizacja "Solidarności" w ID Logistic w Będzinie
- Kategoria: Regiony
Szkoły stają się coraz bardziej niebezpieczne, tylko w ubiegłym roku w wyniku nieszczęśliwych wypadków na terenie placówek edukacyjnych zginęło 44 uczniów, informuje
"Dziennik Gazeta Prawna".
Okazuje się, że w ubiegłym roku szkolnym w placówkach edukacyjnych było ponad 400 wypadków więcej niż w roku 2012/13. Rok szkolny zamknął się liczbą 71,6 tys. takich zdarzeń. W
sumie w szkołach zginęło aż 44 uczniów! W porównaniu z poprzednim rokiem szkolnym to trzykrotny wzrost. Dla porównania tragicznych statystyk, gazeta przywołuje przykład kopalń,
które uważane są za szczególnie niebezpieczne miejsca pracy. W ubiegłym roku zginęło 18 górników.
Według danych MEN najwięcej wypadków było w podstawówkach: w zeszłym roku szkolnym - 31 tys., a w poprzednim o tysiąc mniej. W gimnazjum odnotowano ich 25,3 tys., czyli o 100
więcej. W podstawówkach wypadkowi ulega 1 na 46 uczniów, a w gimnazjum - 1 na 70. Najczęściej do wypadków dochodzi na lekcjach wychowania fizycznego (44 tys.), drugą kategorią są
przerwy międzylekcyjne.
Jak podaje gazeta, sytuacji w placówkach nie poprawiły ani kontrole Państwowej Inspekcji Pracy, ani ministerialny program „Bezpieczna i przyjazna szkoła”. Rodzice coraz częściej występują o odszkodowania w sądzie.
aja
Rada Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność” informuje o rozpoczęciu 30 marca br. ogólnopolskiej akcji protestacyjnej strażaków.
- Długo czekaliśmy na odpowiedź z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na nasze postulaty - mówi Robert Osmycki, przewodniczący Sekcji Pożarnictwa "S" - W grudniu ub. r. złożyliśmy petycję u Marszałka Sejmu RP. Oczywiście tutaj również nie dostaliśmy odpowiedzi.
Związkowcy od dawna domagają się rewaloryzacji funduszy wynagrodzeń jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej według indeksu stopy inflacji liczonej od 2008 roku oraz podniesienia stawki rekompensaty za służbę w godzinach nadliczbowych z 60% stawki godzinowej do kwoty nie mniejszej niż 100% stawki godzinowej strażaka.
- Konieczność rewaloryzacji funduszu wynagrodzeń wynika z potrzeby pokrywania kosztów stałych elementów, które zgodnie z przepisami co roku automatycznie wzrastają (np. wysługa lat) a także w celu możliwości prowadzenia właściwej polityki awansowania - tłumaczy Osmycki. - W chwili obecnej jednostki organizacyjne PSP doszły do sytuacji, w której awans nie niesie podwyżki, za to zwiększa liczbę zadań albo zakres odpowiedzialności.
W grudniu 2014 do powyższych postulatów pożarnicy dodali postulat zabezpieczenia przez budżet państwa pewnej kwoty pieniędzy na planowaną zmianę sposobu naliczania wysługi lat służby dla strażaków z najdłuższym stażem służby. Na spotkaniu z ministrem spraw wewnętrznych Teresą Piotrowską, gdzie po raz kolejny przedstawiono postulaty z prośbą o odpowiedź do 16 marca 2015, związkowcy zwrócili się również z wnioskiem o powołanie zespołu negocjacyjno-ministerialnego.
- Od sierpnia 2013 składamy te same postulaty na ręce kolejnych ministrów. Ani razu nie doczekaliśmy się odpowiedzi - mówi szef sekcji pożarników - Wobec braku jakiejkolwiek odpowiedzi na nasze słuszne żądania podjęliśmy decyzję o podjęciu akcji protestacyjnej.
Protest będzie miał charakter kroczący a kolejne jego elementy (w tym kolejne włączanie województw) ustalać będzie Krajowy Sztab Protestacyjny i wskazane wojewódzkie sztaby protestacyjne. Strażacy z jednostek organizacyjnych PSP, w których nie ma struktur NSZZ ”Solidarność” będą mogli przystąpić do działań protestacyjnych po powołaniu Społecznych Komitetów Protestacyjnych i zgłoszeniu przewodniczącego takiego komitetu mailem na adres: skpnszz@wp.pl.
Zawieszenie lub zakończenie protestu związkowcy uzależniają od podjęcia rozmów w sprawie zgłoszonych żądań.
hd
Reindustrializacja przemysłu w Europie, zbiorowe negocjacje, działania koncernów międzynarodowych, wzmocnienie działań związków zawodowych w Europie – to
główne tematy dwudniowego posiedzenia Komitetu Polityki Przedsiębiorstw IndustriALL European.
W Malmo 17-18 marca dyskutowano, jak radzić sobie z restrukturyzacją przedsiębiorstw w Europie, jak się porozumiewać i wymieniać doświadczenia, aby utrzymać miejsca pracy o
odpowiedniej jakości, jak zwiększyć ilość członków związku. Praca tymczasowa, zaniżanie wynagrodzeń, czas pracy staje się problemem dla coraz większej ilości krajów, nie tylko
środkowej i południowej Europy.
Problemy wszędzie są takie same, tylko rozwiązywane są różnie i różne są uregulowania prawne i kultura dialogu społecznego. Uznano, że potencjałem jest kilkaset istniejących w
przedsiębiorstwach Europejskich Rad Zakładowych. Jest to narzędzie dla związków zawodowych do dialogu i wpływu na decyzje pracodawców. Przygotowano projekt stanowiska Komitetu,
które powinno być przedstawione Parlamentowi Europejskiemu.
Czytaj więcej: www.solidarnosc.wroc.pl
red. hd
W siedzibie dolnośląskiej „Solidarności” doszło do spotkania przedstawicieli „Solidarności” i OPZZ działających w stacjach sanitarno-epidemiologicznych z Dolnego
Śląska. Na spotkaniu obecny był również przewodniczący Kazimierz Kimso. Rozmowy dotyczyły ciężkiej sytuacji pracowników sanepidu.
Związkowcy alarmują, że od 2006 roku pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie otrzymali podwyżek. Nie dostali nawet wyrównania inflacyjnego przez co z roku na rok są
biedniejsi, bo ich płaca realna maleje.
Obecnie w dolnośląskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej zatrudnionych jest prawie 1400 osób i ta liczba systematycznie się zmniejsza. Od 2011 roku ubyło blisko 50 etatów, a
zadań wciąż przybywa. Nie można zapomnieć o głośnej sprawie „dopalaczy”, które zostały inspekcji dopisane z mocy ustawy. Innym dodatkowym zadaniem jest egzekwowanie kar za
uchylanie się od szczepień ochronnych. Niestety za większą ilością obowiązków nie idą dodatkowe pieniądze.
Od 2009 roku Państwowa Inspekcja Sanitarna nie podległa już pod Ministerstwo Zdrowia. Merytoryczny nadzór sprawuje Główny Inspektorat Sanitarny, a finansowo podlega pod
wojewodę. To on ustala m.in. budżet dla Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
14 kwietnia ma dojść do spotkania związkowców z wojewodą dolnośląskim.
red.aja
Komisja Krajowa na swoim nadzwyczajnym posiedzeniu w Warszawie ratyfikowała projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, będący przedmiotem porozumienia liderów organizacji pracodawców, związków zawodowych oraz strony rządowej. O szczegółach można przeczytać tutaj.
Projekt ustawy można przeczytać tutaj.
Członkowie Komisji omówili również plany Związku na najbliższe tygodnie i miesiące.
ml
– Organizacje mogą skorzystać ze wsparcia funduszu na pozyskiwanie nowych członków – poinformował przedstawicieli gdańskich i sopockich organizacji związkowych skarbnik
Zarządu Regionu Gdańskiego Stefan Gawroński podczas spotkania w dniu 25 marca 2015 r.
Fundusz nosi nazwę Razem Bezpieczniej. Żeby uzyskać dofinansowanie, trzeba złożyć projekt z kosztorysem. Zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Gdańskiego Roman Kuzimski
podkreśla, że pozyskiwania nowych członków nie należy mylić z działalnością promocyjną. – Jest wiele zakładów pracy, które mają naprawdę duże pole do popisu. Chodzi o to, żeby nie
„kupować” ludzi, tylko tłumaczyć im, że dzięki samej obecności organizacji związkowej pracodawca musi liczyć się z tym, że ktoś może zacząć zadawać pytania albo mówić o firmie,
burząc jej pieczołowicie budowany wizerunek. Często tego nie doceniamy – mówił wiceprzewodniczący podczas zebrania.
Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego Krzysztof Dośla podkreślił, że akcja ulotkowa w naszym regionie była sukcesem, bo wielu posłów udało się zastać w ich biurach, podczas
gdy w skali kraju związkowcy często napotykali zamknięte drzwi. Przedstawił też zebranym informacje związane z nową formą dialogu spolecznego. – W sobotę zakończyły się
negocjacje, a jutro zostanie nam przedstawiony projekt powstającej Rady Dialogu. Minister Pracy zobowiązał się w obecności pracodawców, że będzie to projekt rządowy, czyli
posłowie nie będą wprowadzali do niego poprawek. Przewodniczący Rady Dialogu ma zmieniać się co rok. To stanowisko będą piastować naprzemiennie przedstawiciel związków zawodowych,
przedstawiciel pracodawców i przedstawiciel strony rządowej. Po dwóch latach nieobecności w Komisji Trójstronnej będziemy mogli otworzyć nowy rozdział w dziejach instytucji
dialogu – mówił przewodniczący.
Czytaj więcej: www.solidarnosc.gda.pl
red. hd
Należała do Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w Szpitalu Miejskim im.Franciszka Raszei w Poznaniu. Członkiem Związku została w maju 1989r. Od 1995r.
działała aktywnie wróżnych strukturach związkowych, m.in. pełniła funkcję przewodniczącej organizacji zakładowej Zespołu Opieki Zdrowotnej Poznań Jeżyce w latach 1995-2002,
następnie do 2006 r. była członkiem Komisji Zakładowej, w kadencji 2006-2010 członkiem Międzyzakładowej Komisji Rewizyjnej, a w 2010-2014 Komisji Międzyzakładowej.
Przez kilka kadencji od 1995 do 2014 r. była delegatem na Walne Zebranie Delegatów Regionu Wielkopolska NSZZ „S”, które dwukrotnie (2006-2010 oraz 2010-2014) wybrało ją do
Regionalnej Komisji Rewizyjnej. Aktywnie od 1998 r. działała w Regionalnej Sekcji Służby Zdrowia „S” jako delegat, a w latach 2002-2006 pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego
Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia.
W 2014 r. została wybrana przewodniczącą Międzyzakładowej Komisji Rewizyjnej oraz delegatem do Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia.
„Solidarność” stała się bardzo ważną częścią życia Danusi. Żyła problemami „Solidarności”, a najbardziej obchodziły ją problemy służby zdrowia. Była przecież pielęgniarką z zawodu
i z powołania. Pielęgniarką o wielkiej wiedzy i umiejętnościach, a nade wszystko pielęgniarką ofiarną, oddaną pacjentom, cierpliwą. Obdarzała ludzi uwagą, serdeczną troską, ale i
szczerą radością. Tryskała humorem, energią i tyle jeszcze chciała zrobić. Będzie nam jej bardzo brakowało.
Była Człowiekiem wielkiej prawości i wielkiego serca.
Pogrzeb odbędzie się w sobotę 28 marca 2015 r. o godz. 12.00 w Rogoźnie.
red.aja