Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Organizacja "Solidarności" w ID Logistic w Będzinie

Organizacja "Solidarności" w ID Logistic w Będzinie
Poprawa warunków pracy i płacy oraz uregulowanie zasad zatrudniania w firmie pracowników tymczasowych - to priorytety organizacji związkowej NSZZ "Solidarność", która powstała w firmie ID Logistic w Będzinie.
 
 - Będziemy dążyć do tego, aby nasze zarobki były porównywalne do tych w innych firmach magazynowych. Zamierzamy również negocjować przywrócenie premii, którą pracodawca zastąpił nagrodą naliczaną na zasadach mniej korzystnych dla pracowników - mówi Danuta Zwoźniak, przewodnicząca komisji zakładowej "Solidarności" w ID Logistic.
 
Kolejną sprawą, która zdaniem związkowców wymaga uregulowania, jest korzystanie firmy z usług agencji pracy. - Chcielibyśmy, aby pracownicy zewnętrzni stanowili w naszej firmie uzgodniony z pracodawcą odsetek całej załogi. Pracownicy agencyjni powinni być zatrudniani naprawdę do pracy dorywczej, np. w okresie przedświątecznym, gdy obroty są znacznie wyższe - mówi przewodnicząca. Podkreśla, że skuteczność działań organizacji związkowej zależy od liczby jej członków. - Dlatego zachęcamy wszystkich pracowników do zapisywania się do "Solidarności". Im będzie nas więcej, tym silniejsza będzie nasza pozycja w negocjacjach z pracodawcą - zaznacza Danuta Zwoźniak.
 
 
red.aja

    Premie w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka

    Premie w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka
    Premie od 200 do 300 zł brutto otrzymają wraz z wypłatą za kwiecień pracownicy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach-Ligocie. Wysokość premii uzależniona będzie od ich indywidualnych stawek wynagrodzeń. O finansową gratyfikację dla szpitalnego personelu zawnioskowała w marcu do dyrekcji GCZD zakładowa "Solidarność".
     
    Miesiąc wcześniej placówka otrzymała od Ministerstwa Zdrowia akredytację na specjalistyczne procedury medyczne, która znacząco podnosi prestiż szpitala oraz zwiększa jego możliwości w pozyskiwaniu środków finansowych z NFZ na leczenie pacjentów.  - Nasi pracownicy włożyli bardzo dużo pracy w to, aby szpital akredytację uzyskał. Perfekcyjnie zadbali o to, aby każda jednostka organizacyjna w GCZD spełniała kryteria nałożone przez komisję akredytacyjną. Przekonaliśmy dyrekcję szpitala, że ludzie powinni zostać docenieni. Wiemy, że spora część zysków wypracowanych za ubiegły rok musi zostać przeznaczona na niezbędne inwestycje, ale kawałek tego tortu należy się również pracownikom - informuje  Bogdan Dąbrowski, przewodniczący "Solidarności" w szpitalu.
     
     
    red.hd

      Szkoła coraz mniej bezpieczna

      • Kategoria: Kraj
      Szkoła coraz mniej bezpieczna

      Szkoły stają się coraz bardziej niebezpieczne, tylko w ubiegłym roku w wyniku nieszczęśliwych wypadków na terenie placówek edukacyjnych zginęło 44 uczniów, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

      Okazuje się, że w ubiegłym roku szkolnym w placówkach edukacyjnych było ponad 400 wypadków więcej niż w roku 2012/13. Rok szkolny zamknął się liczbą 71,6 tys. takich zdarzeń. W sumie w szkołach zginęło aż 44 uczniów! W porównaniu z poprzednim rokiem szkolnym to trzykrotny wzrost. Dla porównania tragicznych statystyk, gazeta przywołuje przykład kopalń, które uważane są za szczególnie niebezpieczne miejsca pracy. W ubiegłym roku zginęło 18 górników.

      Według danych MEN najwięcej wypadków było w podstawówkach: w zeszłym roku szkolnym - 31 tys., a w poprzednim o tysiąc mniej. W gimnazjum odnotowano ich 25,3 tys., czyli o 100 więcej. W podstawówkach wypadkowi ulega 1 na 46 uczniów, a w gimnazjum - 1 na 70. Najczęściej do wypadków dochodzi na lekcjach wychowania fizycznego (44 tys.), drugą kategorią są przerwy międzylekcyjne.

      Jak podaje gazeta, sytuacji w placówkach nie poprawiły ani kontrole Państwowej Inspekcji Pracy, ani ministerialny program „Bezpieczna i przyjazna szkoła”. Rodzice coraz częściej występują o odszkodowania w sądzie.

      aja

        Ogólnopolska akcja protestacyjna strażaków

        Protest strażaków grudzień 1991 r.

        Rada Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność” informuje o rozpoczęciu 30 marca br. ogólnopolskiej akcji protestacyjnej strażaków.

        - Długo czekaliśmy na odpowiedź z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na nasze postulaty - mówi Robert Osmycki, przewodniczący Sekcji Pożarnictwa "S"  -  W grudniu ub. r. złożyliśmy petycję u Marszałka Sejmu RP. Oczywiście tutaj również nie dostaliśmy odpowiedzi.

        Związkowcy od dawna domagają się rewaloryzacji funduszy wynagrodzeń jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej według indeksu stopy inflacji liczonej od 2008 roku oraz podniesienia stawki rekompensaty za służbę w godzinach nadliczbowych z 60% stawki godzinowej do kwoty nie mniejszej niż 100% stawki godzinowej strażaka.

        - Konieczność rewaloryzacji funduszu wynagrodzeń wynika z potrzeby pokrywania kosztów stałych elementów, które zgodnie z przepisami co roku automatycznie wzrastają (np. wysługa lat) a także w celu możliwości prowadzenia właściwej polityki awansowania - tłumaczy Osmycki. - W chwili obecnej jednostki organizacyjne PSP doszły do sytuacji, w której awans nie niesie podwyżki, za to zwiększa liczbę zadań albo zakres odpowiedzialności.

        W grudniu 2014 do powyższych postulatów pożarnicy dodali postulat zabezpieczenia przez budżet państwa pewnej kwoty pieniędzy na planowaną zmianę sposobu naliczania wysługi lat służby dla strażaków z najdłuższym stażem służby. Na spotkaniu z ministrem spraw wewnętrznych Teresą Piotrowską, gdzie po raz kolejny przedstawiono postulaty z prośbą o odpowiedź do 16 marca 2015,  związkowcy zwrócili się również z wnioskiem o powołanie zespołu negocjacyjno-ministerialnego.

        - Od sierpnia 2013 składamy te same postulaty na ręce kolejnych ministrów. Ani razu nie doczekaliśmy się odpowiedzi - mówi szef sekcji pożarników - Wobec braku jakiejkolwiek odpowiedzi na nasze słuszne  żądania podjęliśmy decyzję o podjęciu akcji protestacyjnej.

        Protest będzie miał  charakter kroczący a kolejne jego elementy (w tym kolejne włączanie województw) ustalać będzie Krajowy Sztab Protestacyjny i wskazane wojewódzkie sztaby protestacyjne. Strażacy z jednostek organizacyjnych PSP, w których nie ma struktur NSZZ ”Solidarność” będą mogli przystąpić do działań protestacyjnych po powołaniu Społecznych Komitetów Protestacyjnych i zgłoszeniu przewodniczącego takiego komitetu mailem na adres: skpnszz@wp.pl.

        Zawieszenie lub zakończenie protestu związkowcy uzależniają od podjęcia rozmów w sprawie zgłoszonych żądań.

        hd

         

          Pikieta w Światowym Dniu Zdrowia przed Kancelarią Premiera

          Pikieta w Światowym Dniu Zdrowia przed Kancelarią Premiera
          Dziś Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” przeprowadził akcję protestacyjną. W dniu, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia, związkowcy będą pikietować przed Urzędem Rady Ministrów w Warszawie. Chcą zwrócić uwagę na degradację polskiej służby zdrowia oraz podsumować kolejną już kadencję rządów PO-PSL i zderzyć przedwyborcze obietnice z bolesną rzeczywistością.
           
          Dlaczego protest odbędzie się przed Kancelarią Premiera? – Po pierwsze dlatego, że obecnie była minister zdrowia jest premierem, a po drugie dlatego, że to właśnie Ewa Kopacz składała najwięcej obietnic pracownikom służby zdrowia – mówi Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia. – Po raz pierwszy premierem jest lekarz, więc wydawałoby się, że w służbie zdrowia powinno dziać się bardzo dobrze. Tymczasem sytuacja jest bardzo zła – dodaje.
           
          Polska służba zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Właściwie wszyscy, którzy mają z nią kontakt  wiedzą ile czasu trzeba poświęcić i przez jakie labirynty przebrnąć by dostać się do szpitala, czy lekarza specjalisty. Kolejne pomysły rządu tylko zwiększają biurokratyzację zamiast wpływać na jakość leczenia. Ostatnim przykładem takiego działania jest pakiet onkologiczny.
           
          - Światowy Dzień Zdrowia jest dla nas pretekstem do wyrażenia oczekiwań wobec polityków odpowiedzialnych za kreowanie polityki zdrowotnej. Przedwyborcze obietnice nie wytrzymują zderzenia z rzeczywistością, a kończąca się kadencja  jest czasem podsumowań i my chcemy takiego zestawienia dokonać właśnie 7 kwietnia – mówi Maria Ochman.
           
          Przewodnicząca ma nadzieję, że na pikietę przyjdą nie tylko pracownicy służby zdrowia. - Będziemy mówili o problemach branży, ale też przedstawiciele innych grup zawodowych są pacjentami korzystającymi ze świadczeń zdrowotnych. To sprawa polskich obywateli, którzy do służby zdrowia mają bardzo utrudniony dostęp – mówi.

          - Zapraszamy wszystkich, którzy w jakiś sposób czują się zagrożeni w swoim bezpieczeństwie zdrowotnym, a także tych, którzy chcieliby nas wesprzeć i zabrać głos. Chcemy, żeby swoją obecnością potwierdzili, że sytuacja jest dramatycznie trudna. Zapraszamy naszych seniorów, emerytów i rencistów – to jest ta grupa najbardziej poszkodowana, która najwięcej korzysta z pomocy medycznej. Poza tym wiemy, jakim problemem jest dla nich często wykupienie recept –dodaje.

          Akcja rozpoczęła się o godz. 12.00. Pikieta stacjonarna odbyła się przed Kancelarią Premiera. Następnie protestujący przeszli pod Belweder. Jak przypomina Maria Ochman to właśnie prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu „zawdzięczmy” m. in. podpisanie ustawy 67 oraz szeregu ustaw zdrowotnych, które budziły wątpliwości w całym środowisku medycznym i odbiły się negatywnymi skutkami na  pacjentach.
           
           
          red.aja

            O potrzebie związkowej globalizacji

            O potrzebie związkowej globalizacji

            Reindustrializacja  przemysłu w Europie, zbiorowe negocjacje,  działania koncernów międzynarodowych, wzmocnienie działań związków zawodowych w Europie – to główne tematy dwudniowego posiedzenia Komitetu Polityki Przedsiębiorstw IndustriALL European.

            W Malmo 17-18 marca dyskutowano, jak radzić sobie z restrukturyzacją przedsiębiorstw w Europie, jak się porozumiewać i wymieniać doświadczenia, aby utrzymać miejsca pracy o odpowiedniej jakości, jak zwiększyć ilość członków związku. Praca tymczasowa, zaniżanie wynagrodzeń, czas pracy staje się problemem dla coraz większej ilości krajów, nie tylko środkowej i południowej Europy.

            Problemy wszędzie są takie same, tylko rozwiązywane są różnie i różne są uregulowania prawne i kultura dialogu społecznego. Uznano, że potencjałem jest kilkaset istniejących w przedsiębiorstwach Europejskich Rad Zakładowych. Jest to narzędzie dla związków zawodowych do dialogu i wpływu na decyzje pracodawców. Przygotowano projekt stanowiska Komitetu, które powinno być przedstawione Parlamentowi Europejskiemu.

            Czytaj więcej: www.solidarnosc.wroc.pl

            red. hd

              Rozmawiali o sanepidzie

              Rozmawiali o sanepidzie

              W siedzibie dolnośląskiej „Solidarności” doszło do spotkania przedstawicieli „Solidarności” i OPZZ działających w stacjach sanitarno-epidemiologicznych  z Dolnego Śląska. Na spotkaniu obecny był również przewodniczący Kazimierz Kimso. Rozmowy dotyczyły ciężkiej sytuacji pracowników sanepidu.

              Związkowcy alarmują, że od 2006 roku pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie otrzymali podwyżek. Nie dostali nawet wyrównania inflacyjnego przez co z roku na rok są biedniejsi, bo ich płaca realna maleje.

              Obecnie w dolnośląskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej zatrudnionych jest prawie 1400 osób i ta liczba systematycznie się zmniejsza. Od 2011 roku ubyło blisko 50 etatów, a zadań wciąż przybywa. Nie można zapomnieć o głośnej sprawie „dopalaczy”, które zostały inspekcji dopisane z mocy ustawy. Innym dodatkowym zadaniem jest egzekwowanie kar za uchylanie się od szczepień ochronnych. Niestety za większą ilością obowiązków nie idą dodatkowe pieniądze.

              Od 2009 roku  Państwowa Inspekcja Sanitarna nie podległa już pod Ministerstwo Zdrowia. Merytoryczny nadzór sprawuje Główny Inspektorat Sanitarny, a finansowo podlega pod wojewodę. To on ustala m.in. budżet dla Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

              14 kwietnia ma dojść do spotkania związkowców z wojewodą dolnośląskim.

              www.solidarnosc.wroc.pl

              red.aja

                KK ratyfikowała projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego

                • Kategoria: Kraj
                KK ratyfikowała projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego

                Komisja Krajowa na swoim nadzwyczajnym posiedzeniu w Warszawie ratyfikowała projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, będący przedmiotem porozumienia liderów organizacji pracodawców, związków zawodowych oraz strony rządowej. O szczegółach można przeczytać tutaj.

                Projekt ustawy można przeczytać tutaj.

                Członkowie Komisji omówili również plany Związku na najbliższe tygodnie i miesiące.

                ml

                  W kwietniu będą protesty

                  W kwietniu będą protesty

                  – Organizacje mogą skorzystać ze wsparcia funduszu na pozyskiwanie nowych członków – poinformował przedstawicieli gdańskich i sopockich organizacji związkowych skarbnik Zarządu Regionu Gdańskiego Stefan Gawroński podczas spotkania w dniu 25 marca 2015 r.

                  Fundusz nosi nazwę Razem Bezpieczniej. Żeby uzyskać dofinansowanie, trzeba złożyć projekt z kosztorysem. Zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Gdańskiego Roman Kuzimski podkreśla, że pozyskiwania nowych członków nie należy mylić z działalnością promocyjną. – Jest wiele zakładów pracy, które mają naprawdę duże pole do popisu. Chodzi o to, żeby nie „kupować” ludzi, tylko tłumaczyć im, że dzięki samej obecności organizacji związkowej pracodawca musi liczyć się z tym, że ktoś może zacząć zadawać pytania albo mówić o firmie, burząc jej pieczołowicie budowany wizerunek. Często tego nie doceniamy – mówił wiceprzewodniczący podczas zebrania.

                  Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego Krzysztof Dośla podkreślił, że akcja ulotkowa w naszym regionie była sukcesem, bo wielu posłów udało się zastać w ich biurach, podczas gdy w skali kraju związkowcy często napotykali zamknięte drzwi. Przedstawił też zebranym informacje związane z nową formą dialogu spolecznego. – W sobotę zakończyły się negocjacje, a jutro zostanie nam przedstawiony projekt powstającej Rady Dialogu. Minister Pracy zobowiązał się w obecności pracodawców, że będzie to projekt rządowy, czyli posłowie nie będą wprowadzali do niego poprawek. Przewodniczący Rady Dialogu ma zmieniać się co rok. To stanowisko będą piastować naprzemiennie przedstawiciel związków zawodowych, przedstawiciel pracodawców i przedstawiciel strony rządowej. Po dwóch latach nieobecności w Komisji Trójstronnej będziemy mogli otworzyć nowy rozdział w dziejach instytucji dialogu – mówił przewodniczący.

                  Czytaj więcej: www.solidarnosc.gda.pl

                  red. hd

                    Zmarła Danusia Błochowiak

                    Zmarła Danusia Błochowiak

                    Należała do Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w Szpitalu Miejskim im.Franciszka Raszei w Poznaniu. Członkiem Związku została w maju 1989r. Od 1995r. działała aktywnie wróżnych strukturach związkowych, m.in. pełniła funkcję przewodniczącej organizacji zakładowej Zespołu Opieki Zdrowotnej Poznań Jeżyce w latach 1995-2002,  następnie do 2006 r. była członkiem Komisji Zakładowej, w kadencji 2006-2010 członkiem Międzyzakładowej Komisji Rewizyjnej, a w 2010-2014 Komisji Międzyzakładowej.

                    Przez kilka kadencji od 1995 do 2014 r. była delegatem na Walne Zebranie Delegatów Regionu Wielkopolska NSZZ „S”, które dwukrotnie (2006-2010 oraz 2010-2014) wybrało ją do Regionalnej Komisji Rewizyjnej. Aktywnie od 1998 r. działała w Regionalnej Sekcji Służby Zdrowia „S” jako delegat, a w latach 2002-2006 pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia.

                    W 2014 r. została wybrana przewodniczącą Międzyzakładowej Komisji Rewizyjnej oraz delegatem do Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia.

                    „Solidarność” stała się bardzo ważną częścią życia Danusi. Żyła problemami „Solidarności”, a najbardziej obchodziły ją problemy służby zdrowia. Była przecież pielęgniarką z zawodu i z powołania. Pielęgniarką o wielkiej wiedzy i umiejętnościach, a nade wszystko pielęgniarką ofiarną, oddaną pacjentom, cierpliwą. Obdarzała ludzi uwagą, serdeczną troską, ale i szczerą radością.  Tryskała humorem, energią i tyle jeszcze chciała zrobić. Będzie nam jej bardzo brakowało.

                    Była Człowiekiem wielkiej prawości i wielkiego serca.

                     Pogrzeb odbędzie się w sobotę 28 marca 2015 r. o godz. 12.00 w Rogoźnie.

                    www.solidarnosc.poznan.pl

                    red.aja

                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.