Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Niewiedza i brak talentów przyczyną bezrobocia na świecie

Niewiedza i brak talentów przyczyną bezrobocia na świecie

Na całym świecie poszukuje się około 8,4 miliona pracowników. Mimo rosnącego bezrobocia pracodawcy mają problem ze znalezieniem osób na wolne stanowiska. Przyczynami są m.in. brak odpowiednich talentów wśród kandydatów i niewiedza, podaje portal money.pl.

„Global Talent Competitiveness Index" to badanie, które zostało przeprowadzone przez Adecco - firmę świadczącą kompleksowe usługi z zakresu zarządzania kapitałem ludzkim oraz doradztwa personalnego. Okazało się, że na całym świecie istnieje spory problem niedopasowania umiejętności kandydatów do wymagań rynku pracy. Przyczyną, według badania,  jest deficyt talentów. Wraz z rozwojem nowych technologii problem ten będzie się pogłębiał.

Z badania wynika, że kandydatom na pracowników brakuje przede wszystkim wiedzy ogólnej. Jak podaje portal Money.pl, osoby, które kończą szkoły średnie, mają problemy z liczeniem, czytaniem ze zrozumieniem oraz pracą w grupie. Równie dużym problemem jest wykluczenie cyfrowe - 25 proc. dorosłych osób w krajach takich jak Polska, Hiszpania, Słowacja czy Korea Południowa nie potrafi obsługiwać komputera nawet w podstawowy sposób.

Według badań, w Chinach do 2020 roku może zabraknąć 20 mln pracowników z wyższym wykształceniem, a w Indonezji do 2030 roku nawet 113 mln. Znaczny niedobór wyszkolonych pracowników zanotowano obecnie w Stanach Zjednoczonych (na 4,7 mln stanowisk) oraz w Europie (3,7 mln).

Jak podaje Adecco kluczową rolę w rozwiązaniu problemu ma dopasowanie absolwentów do wymagań rynku pracy. Niemcy, Szwajcaria czy Austria, dzięki rozwiniętemu systemowi czeladniczemu, znacznie lepiej radzą sobie z niedopasowaniem obywateli do rynku (w Niemczech takie osoby stanowią 7,6 proc., w Szwajcarii 3 proc, a w strefie Euro jest to aż 23 proc.).

aja

    5. rocznica tragedii pod Smoleńskiem

    5. rocznica tragedii pod Smoleńskiem
    Prezydium Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ “Solidarność” zaprasza do wzięcia udziału w uroczystościach organizowanych w 5.rocznicę tragedii pod Smoleńskiem.
     
    Jak co roku złożymy kwiaty i zapalimy znicze na grobach członków i przyjaciół “Solidarności”, którzy ponieśli śmierć w Smoleńsku. Weźmiemy również udział w uroczystościach upamiętniających ofiary tej narodowej tragedii.
     
    Zapraszamy na uroczystą ceremonię złożenia kwiatów oraz zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą twórcę Muzeum Powstania Warszawskiego, Lecha Kaczyńskiego który zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.  Uroczystość odbędzie się 10 kwietnia o godzinie 8.30 na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego, przy bramie głównej. Prosimy o przyniesienie zniczy które zapalimy w trakcie uroczystości..
     
    Szczegółowy program uroczystości na www.solidarnosc.org.pl/mazowsze
     
    red.aja

      Od kwietnia praca w jednej Izbie

      Od kwietnia praca w jednej Izbie
      Zasadność łączenia się w jedną Izbę pokaże przyszłość. NSZZ "Solidarność" ma wiele obaw co do sprawności organizacyjnej i administracyjnej takiego rozwiązania. Niepewność budzi też zmiana po stronie pracodawcy. Mowa o zmianach, które dotknęły urzędy skarbowe. Wszystkie jednostki z terenu Wielkopolski zostały przyłączone do Izby Skarbowej w Poznaniu.
       
      Dla NSZZ "Solidarność" największe znaczenie mają w tym kontekście sprawy pracownicze. Kwestia konsolidacji wielu dotychczasowych zakładów pracy i wielu funkcjonujących w nich samodzielnie organizacji NSZZ "Solidarność", stała się jednym z najważniejszych problemów do rozwiązania.
       
      Jak wcześniej informowaliśmy, Region Wielkopolska Południowa był inicjatorem i twórcą rozwiązań zaproponowanych dla całej Wielkopolski. Należało znaleźć rozwiązania najlepsze do połączenia się kilkunastu dotychczasowych organizacji zakładowych w jedną, zapewniając im jednocześnie niezależność finansową oraz kontynuację opieki eksperckiej regionów w Kaliszu i Poznaniu, odpowiednio dla członków z ich terenu. Podpisane zostało Porozumienie w sprawie struktury wewnętrznej i podstawowych zasad działania Organizacji Zakładowej NSZZ "Solidarność" przy Izbie Skarbowej w Poznaniu oraz stanowiący jego załącznik Regulamin tej organizacji, ustalający m.in. strukturę wewnętrzną, zakres kompetencji przekazanych jednostkom wewnętrznym, podstawowe zasady dotyczące przeprowadzania wyborów do władz statutowych organizacji, obowiązki finansowe jednostek wewnętrznych wobec organizacji zakładowej.
       
       
      red.hd

        Rosną obawy, rośnie i optymizm. Barometr Pracy.

        • Kategoria: Kraj
        Rosną obawy, rośnie i optymizm. Barometr Pracy.
        Z badania Barometru Rynku Pracy przygotowanego przez agencję pracy Work Service wynika, że 66 proc. Polaków nie obawia się utraty pracy. 56 proc. pracowników oczekuje wzrostu wynagrodzenia. Ale jednocześnie o 12 proc. wzrosła liczba osób obawiających się o swoją pracę. 
         
        Najbardziej niepokoją się o swoje miejsca pracy osoby nisko wynagradzane (2 tys. zł. netto) i bez etatów. Pracownicy problemów z zachowaniem stanowiska najczęściej spodziewają się dopiero w perspektywie 2 lat (9 proc.) lub najbliższym półroczu (8 proc.). W razie utraty zatrudnienia aż 60 proc. chce szukać pracy po znajomości.
         
        W porównaniu do 2014 r., Polacy zapytani w tym roku o czas poszukiwania pracy są mniejszymi optymistami. Podczas gdy w ubiegłym roku ponad połowa zapytanych twierdziła, że potrzebuje ok. 3 miesięcy na znalezienie nowej pracy, w tym roku taką deklarację złożyło już tylko 49 proc. badanych. 1/5 Polaków twierdzi, że ta czynność zajmie im pół roku, a co dziesiąty zapytany, że nawet ponad rok. Zdecydowanie szybciej nową pracę spodziewają się znaleźć osoby poniżej 35 roku życia niż osoby starsze. 
         
        W grupie zatrudnionych Polaków aż 56 proc. spodziewa się podwyżki. 36 proc. zatrudnionych uważa, że w najbliższych miesiącach ich wynagrodzenie nie ulegnie zmianie, a 4 proc. respondentów obawia się obniżenia swojej płacy. W porównaniu do poprzednich dwóch lat znacznie wzrosła liczba pracowników oczekujących podwyżki wynagrodzenia, a zmalała liczba oczekujących jego utrzymania. Kobiety są większymi optymistkami i częściej od mężczyzn spodziewają się podniesienia poziomu wynagrodzenia – odpowiednio 63 proc. i 51 proc.
         
        hd

          Pracowici Polacy w Szkocji

          Pracowici Polacy w Szkocji
          BBC informuje, że Polacy są najaktywniejszą grupą zawodową w Szkocji. 
           
          Z analizy ostatniego spisu powszechnego wynika, że wśród osób określających się jako Polacy aż 86 proc. stanowi grupę aktywną zawodowo. Również odsetek pracujących w pełnym wymiarze godzin (56 proc.) umieszcza nas na pierwszym miejscu listy.
           
          Największą grupę samozatrudnionych stanowią na Wyspach Pakistańczycy (14 proc.), zaś najwięcej studentów pochodzi z Chin i krajów arabskich (odpowiednio 38 i 35 proc.) Sami Szkoci stanowiąc największą grupę etniczną na emeryturze (ok. 25 proc.).
           
          hd

            Epitafium Smoleńskie. Uroczysta msza św. w bazylice św. Brygidy

            Epitafium Smoleńskie. Uroczysta msza św. w bazylice św. Brygidy

            Ks. Abp Metropolita Gdański serdecznie zaprasza na mszę świętą, która celebrowana będzie w piątek, 10 kwietnia 2015 r. o godz. 18.30 w Bazylice św. Brygidy. Tego dnia mija pięć lat od tragicznego wydarzenia pod Smoleńskiem. Wprawdzie główne uroczystości odbędą się w Warszawie, lecz przecież i my mamy w pamięci bliskie nam osoby z terenu Pomorza i Trójmiasta, które zginęły w tragicznym dla Polski dniu.

            Z tej okazji, w Bazylice Św. Brygidy, która jest miejscem szczególnym we współczesnej historii Narodu Polskiego i zarazem ważną przestrzenią upamiętniającą wydarzenia ojczyźnianie, w rocznicę katastrofy zostanie odsłonięte i poświęcone Epitafium Smoleńskie, wykonane przez znanego rzeźbiarza gdańskiego, prof. Wawrzyńca Sampa. Na płaskorzeźbie, oprócz postaci dwóch prezydentów, Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego, na głównym miejscu umieszczone zostały wizerunki osób ściśle związanych z Gdańskiem, Sopotem i Gdynią: Macieja Płażyńskiego, Arama Rybickiego i Anny Walentynowicz, a także  Andrzeja Karwety i Lecha Solskiego.

            Inicjatywa ta, to godny symbol upamiętniający tę tragedię w tak ważnym dla Gdańszczan i całej Polski miejscu.

            www.solidarnosc.gda.pl

            red. aja

              Nie daj się zabić w pracy

              Nie daj się zabić w pracy
              Nie daj się zabić w pracy. Wypadki śmiertelne przy pracy z terenu działania PIP Bydgoszcz.
               
              1. 04 marca 2015 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu
              w dniu 24 lutego 2015 około godz. 07.00 uległ pracownik zakładu branży produkcji konstrukcji metalowych w Świeciu. Poszkodowany wraz z innym pracownikiem wykonywał pracę związaną z ręcznym transportem metalowych elementów. Przenosili wspólnie różne kształtowniki o wadze od 5 do 24kg. Podczas układania kolejnego elementu na paletę pracownik nagle zasłabł, doznając częściowego niedowładu twarzy oraz zaburzenia mowy. Wezwane pogotowie ratunkowe zabrało poszkodowanego do szpitala, gdzie w dniu 01 marca zmarł. Przyczyną zgonu był udar krwotoczny mózgu.
                 2. 02 marca 2015 o godz. 17.00 roku dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Toruniu zawiadomił inspektora pracy o wypadku, który miał miejsce około godz. 14.30 przy ul. Łódzkiej w Toruniu. Poszkodowany – kierowca firmy transportowej z Wielkopolski poprawiał przewożony ładunek – drewniane palety. Podczas podnoszenia jednej z nich, przewrócił się. Wezwany na miejsce lekarz pogotowia stwierdził zgon. Według wstępnych ustaleń bezpośrednią przyczyną zgonu był zawał mięśnia sercowego.
                 3. 13 marca 2015 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku śmiertelnym, któremu w dniu 11 marca 2015 roku około godz. 13.55 uległ pracownik zatrudniony na stanowisku kierowcy w firmie transportowej w Inowrocławiu. Do wypadku doszło na terenie Niemiec. Kierujący ciągnikiem z naczepą z nieustalonych przyczyn wjechał w tył samochodu ciężarowego stojącego na skrzyżowaniu dróg, na czerwonym świetle.
               
               
              red.aja
               

                Pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Koncert w Gdyni

                Pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Koncert w Gdyni
                Libera me Domine. Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Janusz Śniadek oraz Archidiecezjalny Duszpasterz Ludzi Pracy ks. Sławomir Decowski zapraszają na koncert poświęcony pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Sobota, 11 kwietnia 2015 roku, godz. 19.00, kościół św. Andrzeja Boboli w Gdyni.
                 
                W programie koncertu Requiem op. 48 Gabriela Fauré w wykonaniu Chóru Akademii Morskiej w Gdyni z udziałem Macieja Zakrzewskiego – organy, Marii Hilla – sopran, Kamila Górzyńskiego – bas, Karola Hilla – dyrygent.
                 
                Wstęp wolny, zapraszamy.
                 
                 
                red.hd

                  5. Rocznica Smoleńska w Krakowie

                  5. Rocznica Smoleńska w Krakowie
                  10 kwietnia (piątek), o godz. 17:30 w 5. rocznicę katastrofy Smoleńskiej w Krakowie w Archikatedrze Wawelskiej odprawiona zostanie msza święta w intencji śp. Lecha i Marii Kaczyńskich oraz wszystkich Ofiar, poprzedzona spotkaniem modlitewnym przy sarkofagu śp. Pary Prezydenckiej.
                   
                  Mszę świętą zamówił Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Krakowie.
                   
                  Po mszy odbędzie się przejście pod Krzyż Narodowej Pamięci – Krzyż Katyński, zapalenie 96 białych i czerwonych zniczy, modlitwa za Ofiary Tragedii Smoleńskiej i słowo przy Krzyżu. Organizatorem uroczystości – we współpracy ze Związkiem Konfederatów Polski Niepodległej 1979-89 – jest Krakowski Klub Gazety Polskiej im. Janusza Kurtyki.
                   
                  Tego samego dnia o godz. 11:00 w kościele o. Reformatów we mszy św. odprawionej w intencji śp. Janusza Kurtyki, w V rocznicę katastrofy smoleńskiej.
                  Także tego dnia zapraszamy na dyskusję wokół książki „Rzeczpospolita wolnych ludzi. Janusz Kurtyka w mediach – wybór wywiadów, artykułów, oświadczeń z lat 2000–2010”. W spotkaniu udział wezmą Prezes IPN dr Łukasz Kamiński, Dyrektor MHMK Michał Niezabitowski oraz dr hab. Filip Musiał.
                   
                   
                  red.aja
                   

                    Od Solidarności do III Rzeczypospolitej

                    Od Solidarności do III Rzeczypospolitej
                    W Szkole Podstawowej nr 17 we Wrocławiu odbył się finał konkursu „Od Solidarności do III Rzeczypospolitej” Gościem uczestników konkursu był prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński.
                     
                    Drużyna Gimnazjum nr 1im. Dzieci Głogowskich w Głogowie w składzie Magdalena Idkowiak, Adam Bock i Robert Petecki zajęła II miejsce. W finale spotkało się sześć drużyn gimnazjalistów z Dolnego Śląska, wyłonionych po eliminacjach, do których przystąpiło 98 szkół.
                     
                    Uczniowie odpowiadali na pytania z najnowszej historii Polski z uwzględnieniem historii NSZZ „Solidarność” i ludzi z nim związanych. Uczniowie głogowskiej jedynki ulegli o 0,5 punktu drużynie Gimnazjum nr 14 z Wrocławia. Młodych głogowian do konkursu przygotowała nauczycielka historii Jolanta Peciak.
                     
                    Udział w konkursie jest częścią projektu „Kamienia Pamięci”, którego partnerami są: Region Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność i NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Głogowie.
                     
                    www.solidarnosc.org.pl/legnica
                     
                    red.hd
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.