Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Kwota wolna od PIT jest za niska? Nie dla posłów!

  • Kategoria: Kraj
Kwota wolna od PIT jest za niska? Nie dla posłów!

Kwota wolna od podatku jest w Polsce tak niska, że nawet osoby z dochodami poniżej progu ubóstwa muszą płacić podatek. Tymczasem portal wgospodarce.pl informuje nieświadomych obywateli, że nawet w tej kwestii nasi posłowie są traktowani inaczej niż reszta społeczeństwa. Okazuje się, że diety polskich posłów są wolne od podatku dochodowego do wysokości 27 360 zł w skali roku!

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, tzw. dieta parlamentarna jest zwolniona z podatku PIT do wysokości 2 280,00 zł miesięcznie, co w skali roku daje nam kwotę w wysokości 27 360 zł. Dla reszty obywateli kwota ta jest blisko 9-razy niższa i wynosi 3 091 zł. Na dodatek pozostaje zamrożona od 2009 r. i, według rządowych zapowiedzi, do 2017 r. nie nastąpią tutaj żadne zmiany.

Posłowie Twojego Ruchu złożyli w zeszłym roku w Sejmie projekt podnoszący kwotę wolną od podatku, dzięki któremu z podatku wyłączony zostałby dochód odpowiadający minimum egzystencji. Niestety, w lutym Sejm odrzucił projekt głosami posłów PO i PSL. (Jak głosowali posłowie można sprawdzić na www.sprawdzampolityka.pl).

Przypominamy, że podwyższenie kwoty wolnej od PIT to jeden z najważnieszych postulatów Związku. Podczas Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w Bielsku- Białej w październiku 2014 r., przewodniczący Piotr Duda podkreślał, że "Solidarność" będzie zabiegała o zmiany w podatkach, by wesprzeć rodziny. Delegaci zapisali w Uchwale Programowej, że "istotną częścią społecznej gospodarki rynkowej jest sprawiedliwy i solidarny system podatkowy. Postulujemy obniżenie podatku dochodowego dla osób o najniższych dochodach wraz z równoczesnym zwiększeniem kwoty wolnej od podatku".

W lutym 2015 r. Sztab Protestacyjny trzech central związkowych (NSZZ "Solidarność", OPZZ, Forum ZZ) zdecydował o rozpoczęciu akcji protestacyjno-strajkowych. Wśród najważniejszych spraw, w których związkowcy żądają podjęcia przez rząd negocjacji, znalazł się postulat "wypracowania i wdrożenia skutecznego programu walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym zwiększenia wysokości progów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych i pomocy społecznej."

Z zestawienia przygotowanego przez KPMG dla "Gazety Wyborczej" wynika, że polska kwota wolna od PIT jest najniższa pośród wszystkich krajów, które mają ją w swoich systemach. W Grecji po przeliczeniu na złote kwota ta wynosi ponad 20 tys. zł, we Francji 25 tys. zł, w Niemczech grubo ponad 30 tys. zł, w Wielkiej Brytanii niemal 50 tys. zł, w Hiszpanii prawie 75 tys. zł, a na Cyprze aż 82 tys. zł. W niektórych wymienionych krajach zarobki są sporo wyższe niż w Polsce, jednak  przeciętny Niemiec nie zarabia dziesięć razy więcej niż przeciętny Polak. Brytyjska kwota wolna jest wyższa od naszej już przeszło 15 razy, hiszpańska niemal 25.

hd

    Premier jeszcze nie odpowiedziała

    Premier jeszcze nie odpowiedziała
    O złożonej interpelacji w sprawie stanu dialogu społecznego w Polsce poinformowali posłowie członków prezydium Zarządu Regiony Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”. W poniedziałek 13 kwietnia działacze Związku po raz kolejny odwiedzili biura poselskie.
     
    Tym razem gościli u trzech posłów Prawa i Sprawiedliwości – Piotra Babiarza, Mariusza Oriona Jędryska, Jacka Świata. Związkowcy złożyli również wizytę posłance SP ZP Beacie Kempie. W rozmowach z parlamentarzystami oprócz nowego projektu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego omawiano również kwestię problemów poszczególnych branż m.in. Poczty Polskiej i sytuacji w Przewozach Regionalnych.”Protesty i postulaty związków zawodowych są pochodną tych wszystkich problemów, które nakładają się na siebie. Niedługo możemy znaleźć się w sytuacji bez wyjścia. Związki zawodowe wychodzą naprzeciw trudnościom, z jakimi boryka się państwo Polskie, pokazują, jakie sektory i co wymaga naprawy, często podsuwając własne propozycje rozwiązań. Wystarczy tylko chcieć z nich skorzystać. ” napisali m.in posłowie 3 tygodnie temu.
     
    Jak dotąd premier Ewa Kopacz jeszcze nie odpowiedziała.
     
     
    red.hd

      Wiary się nie zaparli

      ks. prof.Roman Dzwonkowski
      We Wrocławiu rozpoczęła się ogólnopolska konferencja „Kapłani zesłańcy – kapłani wśród zesłańców”. Honorowym patronatem objął ją Metropolita Archidiecezji Wrocławskiej abp Józef Kupny oraz  Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski. Patronat naukowy przyjął rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec.
       
      Organizatorami tej konferencji są Związek Sybiraków III RP, Fundacja Polskie Gniazdo, Fundacja Studium Culturae Ecclesiae, Fundacja Odbudowy Demokracji.
       
      Konferencję otworzył rektor Włodzimierz Wołyniec a wprowadzenie wygłosił prof. dr hab. Włodzimierz Suleja. Przypomniał, że dzisiejszy dzień, 13 kwietnia to rocznica, kiedy świat 70 lat temu dowiedział się o zbrodni katyńskiej. Wiedza o tym zdarzeniu powinna być przestrogą. Tak jak i o gehennie księży pomordowanych, więzionych i zsyłanych w różne miejsca Rosji Sowieckiej.
       
      Zebrani odmówili modlitwę pamięci wszystkich umęczonych na Wschodzie.
       
      W głównym referacie ks. prof. dr hab. Romana Dzwonkowskiego SAC, można było dowiedzieć m.in. o co władze sowieckie oskarżały księży. Zarzucano im szpiegostwo na rzecz Watykanu, antysowiecką działalność czy zdradę ojczyzny. Często wyroki były ferowane zaocznie. Stosunek władz do księży był wyjątkowo wrogi. Mówiono, że są faszystami nr 2. Strzeżono ich szczególnie, by zapobiec wypełnianiu przez nich misji religijnej. Mimo to oni z wielkim narażeniem życia, odprawiali tajne msze i wypełniali inne posługi religijne.
       
      Więcej na solidarnosc.wroc.pl
       
      red.hd

        Łatają budżet kosztem oświaty

        Łatają budżet kosztem oświaty
        Władze powiatu będzińskiego ratują budżet starostwa, redukując etaty w placówkach oświatowych. Wypowiedzenia już dostała spora grupa pracowników administracji i obsługi. W maju ich los podzieli część nauczycieli. Zwolnienia dotyczą szkół ponadgimnazjalnych, za które odpowiedzialne są starostwa powiatowe.
         
        Jak informuje Bożena Gładysiewicz, przewodnicząca "Solidarności" w Będzinie i powiecie będzińskim, w każdej szkole zlikwidowany został jeden etat w księgowości - zwolnieni zostali pracownicy, którzy zajmowali się rozliczaniem płac. Ograniczane jest też zatrudnienie w grupie sprzątaczek i dozorców. Tylko w będzińskim Zespole Szkół Techniczno-Usługowych zwolnionych zostało 6 osób - portierka, dwie sprzątaczki, dozorca, jedna z dwóch księgowych i jedna z dwóch sekretarek. - To nie koniec zwolnień w szkołach. Obawiam się, że pod koniec maja wypowiedzenia dostanie część nauczycieli. Zwolnienia w tej grupie mogą być jeszcze większe, niż wśród pracowników obsługi i administracji - mówi Bożena Gładysiewicz.
         
        Jej zdaniem redukcje etatów w szkołach są związane z długami powiatu zaciągniętymi jeszcze w poprzedniej kadencji. - Budżet starostwa jest okrojony. Władze szukają oszczędności, gdzie się da, a najłatwiej oszczędzać na oświacie - dodaje szefowa oświatowej "Solidarności" w Będzinie.
         
        W skład powiatu będzińskiego wchodzą 4 gminy miejskie: Będzin, Czeladź, Sławków i Wojkowice oraz Siewierz, Bobrowniki, Mięrzecice i Psary. Na tym terenie funkcjonuje kilkanaście szkół ponadgimnazjalnych.
         

          Nowa KW powstanie do końca czerwca

          Nowa KW powstanie do końca czerwca
          Do końca czerwca ma powstać Nowa Kompania Węglowa. Procesy przekazania 11 kopalń KW do nowej spółki oraz notyfikacji pomocy publicznej dla górnictwa przez Komisję Europejską będą na bieżąco monitorowane przez rząd i stronę społeczną - ustalono podczas rozmów przedstawicieli związków zawodowych z Wojciechem Kowalczykiem, pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa.
           
          Spotkanie, które odbyło się 13 kwietnia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, dotyczyło dotychczasowej realizacji styczniowego porozumienia związków zawodowych i rządu w sprawie restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego - Umówiliśmy się, że będziemy na bieżąco monitorować proces unijnej notyfikacji pomocy publicznej dla kopalń oraz proces tworzenia nowej Kompanii Węglowej. Ważne też, że weszły w życie rozporządzenia do ustawy górniczej. Brak oprzyrządowania do tej ustawy budził nasze spore obawy. Po dzisiejszym spotkaniu szału nie ma, ale tragedii też nie ma - powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności". 
           
          Przewodniczący ocenił, że proces przenoszenia do nowej spółki 11 kopalń Kompanii Węglowej będzie bardzo trudnym przedsięwzięciem. - Ze strony rządowej padły dzisiaj prawie te same deklaracje w tej kwestii, co przy podpisywaniu porozumienia 17 stycznia. Prawie, bo wszystko wskazuje na to, że środków finansowych na uruchomienie Nowej Kompanii może być troszkę mniej niż zakładaliśmy - zaznaczył Dominik Kolorz.
           
           
          red.hd

            Jak sobie radzić z przemocą w miejscu pracy

            Jak sobie radzić z przemocą w miejscu pracy

            Z najnowszego raportu Eurofound wynika, że molestowania i przemocy doświadcza 14 proc. pracowników w Unii Europejskiej. W rzeczywistości wskaźnik ten jest znacznie wyższy…

            W Polsce zaledwie 4 na 100 pracowników przyznaje się do tego, że padło ofiarą molestowania w miejscu zatrudnienia. W ciągu ostatnich 10 lat na wokandę trafiło tylko 12 takich spraw. I choć wszystkie skończyły się wyrokiem uznającym winę sprawcy, ofiary przemocy wciąż boją się mówić o tym, co je spotkało.

            Gośćmi audycji polskiego radia była Barbara Surdykowska (Solidarność i Instytut Spraw Publicznych) oraz dr Dorota Żołnierczyk-Zreda (Centralny Instytut Ochrony Pracy).

            Tutaj posłuchaj audycji

              Hołd na Wawelu

              • Kategoria: Kraj
              Hołd na Wawelu
              Piotr Duda, przewodniczacy KK złożył hołd tragicznie zmarlej w katastrofie smoleńskiej parze prezydenckiej, składając w niedzielę 12.04. kwiaty w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu. Wcześniej uczestniczył w mszy św. w katedrze wawelskiej, następnie modlił się przy grobie Marszałka Piłsudskiego. Szef Związku wizytę zakończył złożeniem kwiatów pod wawelskiem pomnikiem Jana Pawła II.
               
              - Dobrze pamiętam tych, którzy zginęli. To dla mnie szczególny dzień, dla nas wszystkich to ważne przeżycie -  mówił przewodniczący "Solidarności" podczas uroczystości upamiętniających w Gdańsku -  Lech Kaczyński był związkowcem i to przez całe życie. Niezależnie, na jakiej pozycji był, dla mnie był najpierw człowiekiem Solidarności, a dopiero potem politykiem. Staramy się realizować jego testament tak jakby on sobie tego życzył – wyjaśniał.
               
              hd

                Chrystus widzi nasz ból

                Chrystus widzi nasz ból
                Kulminacją obchodów 5. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej była we Wrocławiu Msza św., która odbyła się wieczorem 10 kwietnia w kościele św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława. W obecności wielu księży i bardzo licznie zgromadzonych wrocławian, koncelebrował ją Arcybiskup Metropolita Wrocławski Józef Kupny.
                 
                - Zawsze w tej świątyni modlono się za Ojczyznę – mówił proboszcz Świątyni Trzech Narodów ks. Andrzej Brodawka, przypominając, że w kościele co miesiąc odbywają się msze za Ojczyznę i uczestników katastrofy smoleńskiej.
                 
                W wygłoszonej homilii arcybiskup podkreślił, że niewyjaśnienie okoliczności katastrofy osłabia zaufanie do Państwa. Prawo wyjaśnienia jest konieczne dla społeczeństwa, dla rodzin ofiar. Prosił też by wsłuchać się w Chrystusa, który widzi nasz ból i na pewno był z Nimi w tamtej chwili, i jest z nami cierpiącymi pod krzyżem.
                 
                Za odprawianą mszę, w imieniu zgromadzonych podziękował poseł Jacek Świat. Warto też podkreślić, że mszę uświetniły poczty sztandarowe Solidarności – Regionu Dolny Śląsk, Whirpoolu, MPK, Służby Zdrowia, Akcji Katolickiej oraz grupa harcerzy.
                 
                Więcej na solidarnosc.wroc.pl
                 
                red.hd

                  W rocznicę tragedii w Łodzi

                  W rocznicę tragedii w Łodzi
                  W tym roku obchodzimy 75 rocznicę zbrodni katyńskiej i 5. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. W obu tych tragicznych wydarzeniach zginęli najwybitniejsi przedstawiciele naszego Narodu. 
                   
                  10 kwietnia br. punktualnie o godz. 8.41 (godzina katastrofy) w 5. rocznicę katastrofy samolotu, w której z nie wyjaśnionych jak dotąd okolicznościach zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski  i wiele ważnych osobistości, członkowie Prezydium Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność" złożyli kwiaty i zapalili znicz pod Tablicą Pamiątkową umieszczoną na kościele Podwyższenia św. Krzyża przy ul. Sienkiewicza w Łodzi. 
                   
                  Tego dnia,  o godz. 12:00 w Archikatedrze łódzkiej ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Łódzki odprawił mszę świętą w intencji ofiar Katynia i tragedii smoleńskiej. Po mszy świętej odsłonięto i poświęcono miejsce pamięci ofiar, które zostało umiejscowione na zewnętrznej ścianie absydy Archikatedry łódzkiej. Na zakończenie uroczystości pod pamiątkową płaskorzeźbą zostały złożone wiązanki kwiatów. W imieniu prezydium łódzkiej „Solidarności” kwiaty złożyli przewodniczący Zarządu Regionu Waldemar Krenc, zastępca przewodniczącego Bogdan Osiński oraz sekretarz ZR Ireneusz Wach.
                   
                   
                  red.hd

                    Obietnice … i kamieni kupa

                    Obietnice … i kamieni kupa
                    7 kwietnia bieżącego roku – w Światowym Dniu Zdrowia – Krajowy Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” przeprowadził w Warszawie protest. Z różnych stron Polski przyjechali związkowcy: pracownicy służby zdrowia, Sanepidu i Pomocy Społecznej. Byli też uczestnicy z innych branż oraz przedstawiciele emerytów i rencistów, na znak poparcia dla inicjatywy, która nie zawęża się do obrony interesów pracowników jednej branży, ale odnosi się wprost do problemu ogólnospołecznego, jakim jest sytuacja polskiego pacjenta w źle funkcjonującym systemie. W proteście wzięło udział ok. 1500 osób.
                     
                    Przesłanie protestu w happeningowym stylu było specyficzne. Związkowcy tym razem nie dopominali się realizacji żadnych konkretnych postulatów. W ósmym roku rządów PO-PSL oraz w piątym roku prezydentury Bronisława Komorowskiego dokonano podsumowania „osiągnięć” sprawujących władzę w zakresie polityki zdrowotnej i opieki społecznej.
                     
                    Już na wstępie Maria Ochman w swym przemówieniu zapowiedziała: „Dziś chcemy powiedzieć: sprawdzam i pokazać jak wygląda bilans zamknięcia dla tego rządu. Chcemy powiedzieć: dość oszukiwania ludzi, dość oszukiwania pacjentów”.
                     
                    Obnażano rzeczywistość nie tylko poprzez wykazanie wadliwości funkcjonującego systemu ochrony zdrowia, ale dokonano zderzenia obietnic składanych przez Donalda Tuska i Ewę Kopacz z efektami ich realnie prowadzonej polityki. Nic w tym dziwnego, skoro bieżący rok jest rokiem wyborczym i zanim zaczniemy słuchać kolejnych obietnic składanych przez ubiegających się o reelekcję, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: jak wywiązali się z obietnic którymi karmili nas wcześniej.
                     
                    Związkowcy w maskach Donalda Tuska i Ewy Kopacz zaprezentowali worki obietnic, a następnie złożyli je przed głównym wejściem do Kancelarii Premiera jako swoiste memento. Wylądował tam także „Pakiet deontologiczny władzy” – przestroga dla wszystkich, którzy rządząc przestają się liczyć z tymi, w imieniu których rządy sprawują. Nad „darami” królował „Biały szczyt - … i kamieni kupa” – przypomnienie medialnej akcji Donalda Tuska i Ewy Kopacz, którzy w 2008 r. dokonali szumnej zapowiedzi reformy przeprowadzonej w ścisłej konsultacji z przedstawicielstwami środowisk medycznych i ekspertów. Przez dwa miesiące zwodzili wszystkich „białym szczytem”, a dzieła dokonali poprzez siłowe wprowadzenie regulacji ewidentnie sprzecznych z tym, co mówili eksperci, związkowcy służby zdrowia, samorządy medyczne, czy organizacje pacjentów.
                     
                    Wszyscy zebrani głośno skandowali: „Za Platformy obietnice wychodzimy na ulice”.
                     
                     
                    red.hd
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.