Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Rząd: potrzeby budżetowe kraju nie pozwalają na likwidację podatku

Rząd: potrzeby budżetowe kraju nie pozwalają na likwidację podatku
Po dwóch miesiącach ponoć wytężonych prac i przeprowadzanych analiz Ministerstwo Finansów odpowiedziało na pismo przedstawicieli Rady Nadzorczej KGHM z wyboru załogi w sprawie podatku od wydobycia niektórych kopalin. Odpowiedź liczy „aż” cztery zdania – pismo na naszej stronie i związkowych tablicach. Pomimo lakoniczności odpowiedzi uwagę przykuło kilka elementów, o których warto wspomnieć.
 
W pierwszej kolejności należy jednak przypomnieć jakie argumenty zostały użyte w piśmie do Premier Kopacz, Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Skarbu Państwa przez przedstawicieli pracowników w Radzie Nadzorczej Spółki. Przede wszystkim domagali się podjęcia działań zmierzających do zaprzestania niszczenia miejsc pracy w miedziowym przemyśle i całym regionie. Przemysł miedziowy dobijany jest przez podatek od miedzi i srebra, który od maja 2012 r. do końca 2014 r. zabrał ze Spółki 4,5 mld zł. Tylko w latach 2012-2014 KGHM odprowadził w postaci przeróżnych podatków, opłat i należności prawnych ok. 17 mld zł. Spółka płaci łącznie aż 18 przeróżnych podatków! Aby zrównać poziom obciążeń podatkowych dla KGHM, ze średnim poziomem obciążeń innych państw, które liczą się na rynku wydobycia miedzi trzeba by było obniżyć podatek od wydobycia niektórych kopalin o ok. 67% w stosunku do obowiązujących obciążeń. Wpływ wprowadzonej daniny już jest odczuwalny zarówno poprzez narastający kilkumiliardowy dług, jak i spadek rentowności oddziałów, w tym Zakładów Górniczych „Lubin”, które znalazły się pod „kreską”.
 
Przedstawiciele Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ „Solidarność” również napisali do rządu i w odniesieniu do analizy domagali się w piśmie natychmiastowych zmian w zakresie podatku od wydobycia niektórych kopalin w celu umożliwienia Polskiej Miedzi skutecznego funkcjonowania na rynku międzynarodowym na warunkach porównywalnych do światowych konkurentów i tym samym, w celu dania Spółce szansy niezagrożonej kontynuacji działalności. Przewodniczący SKGRM NSZZ „Solidarność” Józef Czyczerski jako członek Rady Nadzorczej z wyboru załogi zgłosił na posiedzeniu RN projekt Uchwały dotyczącej negatywnego wpływu podatku od wydobycia niektórych kopalin na Spółkę. Jak się okazało przedstawiciele Rady Nadzorczej powołani przez Ministerstwo Skarbu Państwa nie chcieli przyjąć uchwały, przyczyniając się tym samym do niszczenia przemysłu miedziowego w Polsce.
 
Odpowiedź Ministerstwa Finansów
 
Wróćmy do meritum sprawy – odpowiedzi Ministerstwa Finansów. Na pismo przedstawicieli pracowników w Radzie Nadzorczej KGHM w imieniu Ministra Finansów odpowiedział wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiedzialny w resorcie za podatki. O dziwo wcześniej był doradcą Komorowskiego do spraw samorządu. Jak widać jest wszechstronnie uzdolniony a już z pewnością zasłużony. Nie można również zapomnieć, że obecnie urzędujący prezydent to „strażnik” praw konstytucyjnych, który lekką ręką podpisał ustawę o podatku od wydobycia niektórych kopalin, podatku przeznaczonego wyłącznie dla jednej spółki w Polsce – KGHM.
 
 
red.hd

    Pomysł i pieniądze dla bezrobotnych

    Pomysł i pieniądze dla bezrobotnych
     Ponad 500 bezrobotnych z Kujaw i Pomorza będzie mogło ubiegać się w tym roku o wsparcie na podjęcie działalności gospodarczej w ramach kontynuacji projektu "Przedsiębiorczość szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego". Na ten cel zarząd regionu przeznaczył 10 mln zł. Uczestnicy projektu zostaną objęci doradztwem zawodowym i wezmą udział w szkoleniu "ABC przedsiębiorczości".
     
    Jak poinformował marszałek województwa Piotr Całbecki, projekt "Przedsiębiorczość szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego" skierowany jest do osób "z pomysłem na własną firmę", którym brakuje środków na podjęcie działalności gospodarczej. "Szansę na udział w przedsięwzięciu mają bezrobotni zarejestrowani w powiatowym urzędzie pracy, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy" .
     
    Podkreślono, że w skład tej grupy wchodzą m.in. osoby do 25. lub powyżej 50. roku życia, kobiety, osoby niepełnosprawne oraz długotrwale bezrobotne. Uczestnicy projektu zostaną objęci doradztwem zawodowym i wezmą udział w szkoleniu "ABC przedsiębiorczości". Będą też mogli złożyć wniosek o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności gospodarczej w wysokości do 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia.
     
         "Udział w tegorocznym projekcie mogą wziąć 534 osoby bezrobotne. Do rozdysponowania jest nie mniej niż 431 dotacji na uruchomienie działalności gospodarczej. Na ten cel zarząd województwa przeznaczył 10 mln zł" - powiedziała rzeczniczka marszałka Beata Krzemińska. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu we współpracy z 17 powiatowymi urzędami pracy.
     
     
    red.aja

      Zmarł Stanisław Chojecki

      Zmarł Stanisław Chojecki
      W kwietniu zmarł w Berlinie Stanisław Chojecki, pierwszy przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „S” w Lesznie. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w Czaplinku. Poprzedzona zostanie mszą św. odprawioną 25 kwietnia 2015 r. o godz. 14.00 w kościele p.w. Świętej Trójcy w Czaplinku (ul.Rynek).
       
      S. Chojecki był lekarzem stomatologiem zatrudnionym w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie – Przychodnia Rejonowa w Rydzynie, w stanie wojennym internowany w Ostrowie Wlkp. i Głogowie. Po internowaniu wyemigrował do RFN. (W. Handke – Solidarność Region Leszczyński 1980-2005).
       
       
      red.hd

        "Solidarność" nie wyraża zgody na zmiany

        • Kategoria: Kraj
        "Solidarność" nie wyraża zgody na zmiany
        Ministerstwo Pracy zmieniło zapis ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, podaje "Rzeczpospolita". 
         
        Zapisy ustalono w porozumieniu z przedstawicielami związków zawodowych i pracodawców już w marcu tego roku, jednak ministerstwo zmieniło niektóre ustalenia. Modyfikacje dotyczą zasad finansowania nowej Rady. "Solidarność" zagroziła, że zmiany zostaną odebrane jako zerwanie porozumienia przez stronę rządową. O sprawie  pisaliśmy TUTAJ. 
         
        - W dokumencie, pod którym podpisali się przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców i minister pracy, było zapisane, że budżet Rady ustala dyrektor jej biura, tymczasem z projektu, jaki powstał na tej podstawie w Ministerstwie Pracy wynika, że to minister ustali kwoty i terminy wydatkowania budżetu Rady. - zauważa Henryk Nakonieczny, członek prezydium KK ds. dialogu społecznego. Związek oczekuje, aby w kwestii wydatków Rady Dialogu jego stanowisko było uwzględniane, i jednocześnie postuluje, aby cofnięto zmiany i powrócono do wcześniejszego zapisu. 
         
        Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Rzeczpospolita", ministerstwo wycofa się z niekorzystnego dla Związku zapisu. 
         
        mm

          Manifestacja Sekcji Krajowej Górnictwa Naftowego i Gazownictwa

          Manifestacja Sekcji Krajowej Górnictwa Naftowego i Gazownictwa
          Sekcja Krajowa Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zaprasza na manifestację, która odbędzie się 8 maja w godz. 12.00 - 14.00 pod siedzibą Ministerstwa Skarbu Państwa, Warszawa ul. Krucza 6/ Wspólna 36
           
          Gazownicy żądają między innymi:
           
          - wycofania się Pracodawcy z działań mających na celu wydzielenia pracowników i funkcji poza Polską Spółkę Gazownictwa oraz redukcji zatrudnienia,
           
          -wycofania się z działań Zarządu Spółki, które doprowadzą do obniżenia poziomu bezpieczeństwa funkcjonowania systemu gazowego,
           
          -wycofania się z nadmiernie rozbudowanej biurokracji i sprawozdawczości korporacyjnej wprowadzanej przez Centralę Spółki,
           
          -wycofania się z podjętych działań mających na celu likwidację jednostek terenowych, Zakładów która prowadzi do zniszczenia ważnego dla gospodarki przedsiębiorstwa. Konsolidacja jest początkiem  procesu unicestwienia obecnych Struktur w Spółce.
           
           
           
          red.aja

            ZUZP w Pogotowiu podpisany

            ZUZP w Pogotowiu podpisany

            Wczoraj podpisano Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. Jak powiedział dyrektor WSPR Krzysztof Tadrzak:  „Negocjacje nie były spacerkiem, kompromis dotyczył niejednokrotnie nawet jednego słowa, ale dziś wszyscy jesteśmy zadowoleni z faktu wejścia w życie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy”.

            Ze strony Regionu opiekę prawną nad negocjacjami  sprawował Sebastian Gawronek wiceprzewodniczący Zarządu Regionu. On również nie krył swojego zadowolenia z zakończonych negocjacji: „To bardzo ważny dzień nie tylko dla naszych związkowców zatrudnionych w WSPR. Podpisywane porozumienie jest prawną gwarancją socjalnego bezpieczeństwa każdego pracownika”.

            Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy podpisali: Maciej Nakielski – Przewodniczący ZOZ NSZZ „Solidarność”, Renata Kowalik – Przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji OZZPIP WSP w Bydgoszczy i Krzysztof Tadrzak – dyrektor WSPR w Bydgoszczy.

            www.region.bydgoszcz.pl

            red. aja

              Urzędy skarbowe po reformie

              Urzędy skarbowe po reformie
              Z początkiem kwietnia wszyscy pracownicy urzędów skarbowych zostali przeniesieni do Izb Skarbowych działających w poszczególnych miastach wojewódzkich. W województwie śląskim pracodawcę musiało zmienić blisko 5 tys. ludzi, którzy zostali przeniesieni do Izby Skarbowej w Katowicach na mocy art. 231 Kodeksu pracy.
               
              - Pracownicy odebrali już nowe angaże. Większość będzie pełniła swoje obowiązki w urzędzie skarbowym, w którym pracowała do tej pory - informuje Monika Starostka, przewodnicząca związku w Urzędzie Skarbowym w Jaworznie i członek Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność".
               
              Jej zdaniem jest to najważniejsza informacja, ponieważ przed wejściem reformy w życie pracownicy urzędów skarbowych najbardziej obawiali się, że nowy pracodawca będzie mógł ich dowolnie przenosić pomiędzy placówkami oddalonymi od siebie nawet o kilkadziesiąt kilometrów. - Na szczęście te obawy nie potwierdziły się, ale pewne zmiany ludzie na pewno odczują. W każdym z urzędów zlikwidowany został jeden lub dwa etaty, ponieważ do katowickiej Izby Skarbowej fizycznie przeniesione zostały osoby, które do tej pory zajmowały się księgowością budżetową. Pozostali pracownicy będą musieli przejąć ich obowiązki - mówi Starostka. Podkreśla, że za reformą nie poszły żadne dodatkowe pieniądze, chociażby na zwrot kosztów dojazdów dla przenoszonych pracowników. - To dla tych ludzi oznacza dodatkowe wydatki, a przecież nasze wynagrodzenia stoją w miejscu od 2008 roku - dodaje. W związku z reformą we wszystkich urzędach skarbowych zlikwidowane zostaną też stanowiska głównych księgowych. - Osoby, które pełniły te funkcje, na pewno dostaną nowe angaże i niższe wynagrodzenie, ale jeszcze nie ma dokładnych informacji na ten temat - mówi Starostka.
               
              Jak informuje Ministerstwo Finansów, celem reformy jest konsolidacja procesów pomocniczych, nie związanych bezpośrednio z pobieraniem podatków, np. obsługi kadrowej i informatycznej urzędów skarbowych. Związkowcy podkreślają, że zmiany zostały wprowadzone w momencie, gdy w urzędach skarbowych trwa gorący okres związany z rozliczaniem zeznań podatkowych. - Mamy mnóstwo pracy, a dodatkowo nowy pracodawca zasypuje nas dziesiątkami różnego rodzaju zarządzeń i żąda pisemnego potwierdzenia, że się z nimi zapoznaliśmy. Żeby to zrobić ludzie zostają po godzinach albo zabierają je do domów - dodaje przewodnicząca.
               
               
              red.hd

                Pikieta w obronie pracowników szpitala „Jurasza”

                Pikieta w obronie pracowników szpitala „Jurasza”
                Zarząd Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” apeluje do wszystkich członków Związku o wzięcie udziału w pikiecie w obronie pracowników Szpitala Uniwersyteckiego Nr 1 im. dr  A.Jurasza w Bydgoszczy. Pikieta odbędzie się pod hasłem „Walcz z umowami śmieciowymi, walcz z outsourcingiem. Nie bądź śmieciem!”
                 
                PRZYJDŹ PRZED SZPITAL  28 KWIETNIA 2015 r. O GODZINIE 15.00!
                 
                Ze względów organizacyjnych prosimy zgłaszać ilość osób biorących udział w pikiecie do poniedziałku, do godziny 16.00 w sekretariacie Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”.
                 
                 
                red.aja

                  Muzealnik nie zabytek, musi jeść. Pikieta w Łodzi.

                  Muzealnik nie zabytek, musi jeść. Pikieta w Łodzi.
                  Dzisiaj, w dzień św. Jerzego, patrona muzelaników, w Centrum Konferencyjnym Hotelu DoubleTree by Hilton w Łodzi odbył się I Kongres Muzealników Polskich w Łodzi. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że przed jego rozpoczęciem na terenie przylegającym do miejsca obrad, odbyła się pikieta związkowa pracowników muzeów.
                   
                  Muzealnicy chcą zwrócić uwagę na dramatyczną sytuację płacową pracowników placówek muzealnych w Polsce, chcą zniesienia zamrożenia płac i wprowadzenia realnych regulacji wynagrodzeń. Muzealnikom zależy też na utrzymaniu statusu muzealnika. Osoby, które pracują przy zabytkach muszą mieć odpowiednie wykształcenie, doświadczenie, odpowiednią ścieżkę kariery. Tak było do tej pory. Uwolnienie zawodu doprowadzi do tego, że każdy będzie mógł zostać muzealnikiem, byle by pracował w muzeum, bez konieczności pracy przy zbiorach. 
                   
                  W pikiecie wzięli udział m.in. przedstawiciele łódzkich muzeum: Muzeum Miasta i  Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Pikietę zorganizowana została przez Sekcję Krajową Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ „Solidarność", Region Wielkopolska NSZZ „Solidarność", Region Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność", z udziałem KZ MN Poznań  NSZZ „Solidarność".
                   
                   
                  red.hd
                   

                    "Działania Prezydenta RP sprzeczne z polską racją stanu"

                    "Działania Prezydenta RP sprzeczne z polską racją stanu"
                    Związkowcy wyrażają swoje oburzenie wobec "skandalicznej decyzji polskiego rządu". Prezydium ZR Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność"  podjęło stanowisko w sprawie decyzji o zakupie śmigłowców dla polskiej armii.
                     
                    Firma która wygrała, nie wywiązała się ze zobowiązań podjętych przy wcześniejszym przetargu na śmigłowce sanitarne.  Deklarowała utworzenie w Polsce 200 miejsc pracy, które nigdy nie powstały - przypominają związkowcy i dodają, że wypowiedź Prezydenta RP dyskredytująca jednego z oferentów w trakcie trwania procedury przetargowej, jest niedopuszczalna. 
                     
                    Prezydium ZR Środkowowschodniego protestuje przeciwko kupowaniu za pieniądze polskiego podatnika produktu droższego zarówno w procesie wytwarzania i w późniejszej eksploatacji, a jakościowo porównywalny do śmigłowca ze Świdnika. Działania Prezydenta RP i rządu są sprzeczne z polską racją stanu - podkreślają związkowcy.
                     
                    hd
                     
                    Stanowisko Prezydium ZR Środkowowschodniego w sprawie decyzji o zakupie śmigłowców dla polskiej armii TUTAJ
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.