Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Nagroda w jaworznickich wodociągach

Nagroda w jaworznickich wodociągach

2250 zł brutto nagrody otrzymają pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jaworznie z okazji Dnia Pracownika Gospodarki Komunalnej.
 
Nagroda została zagwarantowana załodze spółki w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy, ale jej wysokość jest każdego roku negocjowana z pracodawcą przez zakładową Solidarność. - W ZUZP znajduje się zapis mówiący o tym, że w zależności od sytuacji ekonomicznej firmy, nagroda powinna wynosić od 100 do 150 proc. Najniższego wynagrodzenia za pracę. Tegoroczna nagroda jest o 100 zł brutto wyższa od tej, którą pracownicy dostali rok temu – zaznacza Dudzik.
 
ZUZP gwarantuje też załodze spółki coroczny wzrost wynagrodzeń o 1 proc. Podwyżki ponad ten poziom są każdorazowo przedmiotem negocjacji płacowych między pracodawcą i stroną związkową. Pod koniec ubiegłego roku związkowcy wynegocjowali podwyżki na 2015 rok w wysokości 3 proc., czyli ok. 120 zł brutto.

Czytaj więcej: www.solidarnosckatowice.pl

red. aja

    Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy. Obchody w Łodzi

    Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy. Obchody w Łodzi
    Z danych Państwowej Inspekcji Pracy w Łodzi wynika, że w roku ubiegłym w Łodzi doszło do 222 wypadków przy pracy, w których życie straciło ponad 50 osób. Takie dane przedstawił przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy w Łodzi podczas konferencji zorganizowanej w przeddzień Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych, która odbyła się 27 kwietnia br. w Regionie Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność”. 
     
    Współczesne zagrożenia na rynku zawodowym: depresja, stres, zniechęcenie - to skutki mobbingu jakich doświadczają pracownicy. Obok stresu zawodowego, wypadków przy pracy i chorób zawodowych jest on coraz częstszą przyczyną niezdolności do pracy. Temat ten omówiła dr Dorota Merecz z Zakładu Psychologii Zdrowia i Pracy Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi. 
     
    Podczas konferencji mgr Agata Wężyk również z Zakładu Psychologii Zdrowia i Pracy IMP przedstawiła zebranym jeszcze inne zagadnienie – prezentyzm. 
    Co to jest? Prezentyzm występuje wówczas, gdy osoba chora jest obecna w pracy. Wg danych IMP coraz więcej Polaków wykonuje dalej pracę zarobkową pomimo tego, że lekarz wypisał im zwolnienie. Najczęstszymi powodami dla których tak się dzieje są: sytuacja finansowa i rodzinna, lęk przed zwolnieniem, odpowiedzialność, zaangażowanie, lojalność, terminowe zadania, relacje międzyludzkie. 
     
    Na konferencję przybyli liczni przedstawiciele komisji zakładowych NSZZ „Solidarność”, społeczni inspektorzy pracy, a także m.in.prof. Konrad Rydzyński dyrektor Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dr J. Nofera oraz Andrzej Świderski, Okręgowy Inspektor Pracy w Łodzi. Z ramienia KK w konferencji uczestniczyła Marzena Flis, pelnomocnik KK ds BHP.
     
    Łódzka  „Solidarność” obchodziła Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych, już po raz 26.
     
    red.hd

      O zadowoleniu z życia mieszkańców UE

      O zadowoleniu z życia mieszkańców UE
      W ostatnich latach dużo mówi się o kryzysie Unii Europejskiej, pisze portal forsal.pl i przypomina, że o nastrojach w poszczególnych państwach mówi się stale w oparciu o PKB, stopę bezrobocia i poziom wynagrodzeń. Tymczasem Eurostat przeprowadził badania na temat zadowolenia mieszkańców UE, nie opierając sie na danych ekonomicznych.
       
      Forsal.pl informuje, że w badaniu zapytano europejczyków: „w jakim stopniu jesteś zadowolony (-na) ze swojego obecnego życia?”. Badani udzielali odpowiedzi na 10 punktowej skali, gdzie "1" oznaczało „w ogóle nie zadowolony”, natomiast "10" – „w pełni zadowolony”. Około 80 proc. z nich oceniło swoją egzystencję przynajmniej na 6 pkt. Średni wynik badania dla wszystkich ankietowanych wyniósł 7,1 pkt.
       
      Najbardziej zadowolonymi z życia narodami są Skandynawowie. Wszystkie kraje północnej Europy osiągnęły w badaniu średni wynik powyżej 7,5 pkt. Najszczęśliwsi ludzie żyją w Finlandii, Szwecji, Danii i Szwajcarii  8 pkt). Wynik dla Polski to 7,3 pkt, czyli niewiele powyżej unijnej średniej. Najmniej zadowolonym z życia narodem są Bułgarzy, dla których średni wynik badania to tylko 4,8 pkt. Nie najlepiej jest też w Grecji, na Cyprze, Węgrzech i w Portugalii (wynik 6,2 pkt). Wyniki badania łamią więc stereotyp o radosnym podejściu do życia południowców, które ma nierozerwalny związek z panującym w danym miejscu klimatem. Jeszcze większe różnice uwydatniają się, gdy porównamy odsetek osób o niskim poziomie zadowolenia( wynik od 0 do 5 pkt ). Podczas gdy w Holandii takich osób jest tylko 5,6 proc., w Bułgarii aż 64,2 proc.
       
      Najmłodsi Europejczycy są najszczęśliwsi. Średnia dla grupy wiekowej 16-24 lata wyniosła 7,6 pkt., podczas gdy dla grup 65-74 i plus 75 wyniosła odpowiednio 7 i 6,8 pkt. 
       
      W Polsce młodzi niewiele ustępują poziomem zadowolenia unijnej czołówce, za to najstarsi zdecydowanie znaleźli się w dolnej połowie zestawienia.
       
      hd

        Polegać jak na… ,,Solidarności”

        Polegać jak na… ,,Solidarności”

        Rozmowa z Marcinem Gallo, przewodniczącym Komisji Podzakładowej NSZZ ,,Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej w Komornikach, członkiem Prezydium ZR Wielkopolska NSZZ ,,Solidarność, p.o. wiceprzewodniczącego Krajowej Sekcji Młodych.
         
        W leadzie nie wymieniłam wszystkich pana funkcji związkowych, bo Czytelnicy mogliby się pogubić. Jest pan działaczem młodego pokolenia z imponującą aktywnością. Skąd taka pasja związkowa?

        - Moja motywacja do działania na początku nie była ani związkowa, ani ideologiczna. Szukaliśmy w naszej firmie możliwości rozwijania działalności sportowej. Szło to z wielkimi oporami, bo nie mieliśmy wsparcia. Nie udawało nam się – jako szeregowym pracownikom - przebić z naszymi inicjatywami. Z pomocą przyszli nam koledzy-związkowcy z Warszawy. I nie było tu mowy o jakiś antagonizmach między ,,Warszawką” a Poznaniem. Oni nie tylko nas wsparli, ale też udzielili wskazówek jak postępować w relacjach z pracodawcą, jak zabiegać o swoje. Kiedy cztery lata temu przeszedłem do działu logistyki Poczty Polskiej w Komornikach, nie było tam organizacji związkowej. Cała nasza firma liczy 74 tysiące pracowników. W sumie działają w niej 72 związki zawodowe. Postanowiłem w Komornikach zainicjować utworzenie komisji związkowej. Choć wcześniej nie byłem członkiem żadnego związku, to mój wybór padł na ,,Solidarność”, bo miałem wcześniej dobre wzorce z komisji działającej w poprzednim dziale PP nadzorującym pracę listonoszy, w którym przez 8 lat pracowałem. Tylko ,,Solidarność” działała tam aktywnie. Obecnie Związek w naszej firmie zrzesza 14 tys. pracowników.

        Z jakim oddźwiękiem wśród pracowników spotkała się pana inicjatywa powołania organizacji związkowej?

        - Z jednej strony entuzjastycznym, a z drugiej wyczekującym. Kiedy tworzyliśmy organizację, wiele osób mówiło, że się zapiszą, jak pokażemy, że jesteśmy skuteczni i potrafimy coś załatwić.

        Udało ich się przekonać?

        - Nasza organizacja liczy 277 członków na 600 osób zatrudnionych w Komornikach. Działamy trzeci rok, więc to chyba dobry wynik, zważywszy na liczbę wszystkich związków działających w Poczcie Polskiej.

        Czym dla pana jako młodego działacza, który z racji wieku nie wywodzi się z ruchu społecznego, ani nie pamięta czasów, kiedy opozycja walczyła o demokrację w Polsce, jest ,,Solidarność”?

        - Chciałbym, żeby ,,Solidarność” była organizacją w swoim działaniu nawiązującą bezpośrednio do znaczenia tego słowa. Bardzo podoba mi się idea bractw działających w Stanach Zjednoczonych, które wspierają swoich członków przez całe życie, niezależnie od sytuacji, w której się znajdują. Oni są po prostu solidarni, lojalni i niezawodni niezależnie od okoliczności. Człowiek w pojedynkę jest słaby, a zespołowo można wiele wywalczyć. Zdaję sobie też sprawę, że w naszych realiach nie da się uciec od polityki, ale chciałbym, żeby w związku zawodowym było jej jak najmniej.

        Jaki powinien według pana być nowoczesny związek zawodowy?

        - Nie odpowiada mi wizerunek związku jako organizacji, która – jak to pokazuje TVN – tylko manifestuje i pali opony przed Sejmem. Chciałbym, żeby działalność związkowa była kojarzona z możliwościami rozwoju, szkoleniami, poszerzaniem wiedzy i skutecznymi działaniami podnoszącymi jakość warunków pracy i płacy swoich członków. Chciałbym też, żeby ,,Solidarność” była organizacją otwartą na potrzeby społeczne, zaangażowaną, prowadzącą na szeroką skalę działalność charytatywną. Myślę, że mamy siłę przebicia i skuteczność. Organizacje same się do nas zgłaszają, by wprowadzać wspólne inicjatywy. To dobry znak. Teraz w ramach Krajowej Sekcji Młodych nawiązaliśmy współpracę z ,,Polską Społeczną”. Wspólnie będziemy działać w sprawie ,,umów śmieciowych”, mieszkań i szkolnictwa dla młodych. To są zagadnienia, które najbardziej dotykają młode pokolenie Polaków.

        Rozmawiała Anna Dolska/ www.solidarnosc.poznan.pl

        red. aja

          Sekcja Drogownictwa domaga się wyjaśnień

          Sekcja Drogownictwa domaga się wyjaśnień
          Sekcja Krajowa Drogownictwa NSZZ „S” zwróciła się do Premiera RP o podanie do wiadomości publicznej powodów zwolnienia pani Ewy Tomali - Boruckiej z funkcji Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.  
           
           Z komunikatu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju wynika, że dotychczasowy dyrektor  dopuściła się poważnych zaniedbań. "Tak sformułowane zarzuty muszą budzić niepokój o stan spraw największego inwestora w branży drogowej i zarządcy najważniejszej sieci drogowej w kraju. Ograniczenie dostępu do informacji o funkcjonowaniu tak kluczowego w systemie drogownictwa RP stanowiska stanowi wyraz niezrozumienia , czym powinna być polityka informacyjna Rządu. Jest również niespotykaną w społeczeństwie obywatelskim próbą pozbawienia prawa do wiedzy o realizacji zadań przez administrację publiczną." - piszą zwiazkowcy i  zwracają uwagę, że ograniczanie tych informacji jest "pogwałceniem elementarnych powinności służebnej roli Państwa wobec społeczeństwa". Rola państwa nie może się bowiem ograniczać do "reprezentowania jedynie interesów partii, aktualnie sprawujących władzę".
           
           „Solidarność” wielokrotnie wskazywała na  nieprawidłowości w funkcjonowaniu GDDKiA, jednak zarówno brak czytelności w ocenie pracy Generalnego Dyrektora, jak i sposób dokonania dymisji budzą sprzeciw Związku.
           
          hd
           

            Kalisz: Pielgrzymka robotników do świętego Józefa

            Kalisz: Pielgrzymka robotników do świętego Józefa

            Od 1 maja 1992 roku do Świętego Józefa Kaliskiego organizowana jest Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników.  W tym roku po raz pierwszy odbędzie się procesja z relikwiami pierwszego stopnia błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

            XXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników do św. Józefa organizowana jest przez NSZZ „Solidarność” Region Wielkopolska Południowa. Uroczystość odbędzie się tradycyjnie 1 maja. Tego dnia w Kościele obchodzone jest wspomnienie św. Józefa Robotnika. W tym roku ampułka z krwią bł. ks. Jerzego zostanie wprowadzona do bazyliki św. Józefa podczas procesyjnego wejścia w asyście pocztów sztandarowych.

            Dokładny program pielgrzymki:

            1 maja 2015 r.
            Cmentarz Parafialny na ul. Łódzkiej
            godz. 11.15 - złożenie wiązanek kwiatów na grobach o. Stefana Dzierżka i ks. Lucjana Andrzejczaka

            Bazylika św. Józefa
            godz. 11. 30 - zbiórka pocztów sztandarowych przed Bazyliką
            godz. 11. 40 - wniesienie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki wraz z asystą pocztów sztandarowych
             - modlitwa do św. Józefa - Diecezjalny Duszpasterz Ludzi Pracy ks. Bogdan Tyc

            godz. 12. 00 - rozpoczęcie Mszy św. pod przewodnictwem Biskupa Kaliskiego ks. bpa Edwarda Janiaka

            Po Mszy św. przejście pod pomnik św. Jana Pawła II i złożenie kwiatów oraz odmówienie modlitwy w intencji Ojczyzny i robotników.

            W pielgrzymce robotników będą uczestniczyć m.in. Biskup Kaliski Edward Janiak – główny celebrans mszy św., parlamentarzyści, władze Miasta Kalisza, członkowie Rady Miejskiej Kalisza wraz z prezydentem Kalisza Grzegorzem Sapińskim, Diecezjalny Duszpasterz Ludzi Pracy ks. Bogdan Tyc, Duszpasterz Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” ks. Grzegorz Piątek SCJ; przedstawicielem Komisji Krajowej będzie Bogdan Biś, z-ca przewodniczącego KK.

            XXIII Pielgrzymce Robotników do św. Józefa w Kaliszu będzie towarzyszyć IX Pielgrzymka Pracodawców i Przedsiębiorców.

            aja

              Piotr Duda o przetargu na śmigłowce w TVN24

              Piotr Duda o przetargu na śmigłowce w TVN24
              Piotr Duda, który był gościem programu „Jeden na jeden” (TVN24), odniósł się do przetargu śmigłowcowego. Jego zdaniem powinny być do niego dopuszczone tylko polskie firmy.
               
              - Dla nas sytuacja jest nienormalna. Wiem, że nasi związkowcy byli u ministra Siemoniaka. Minister przekazał nam informację, że z powodów formalnych dwie propozycje zostały odrzucone . (…) Ten specjalny przetarg, bo to nie jest normalny przetarg, powinien być rozstrzygnięty w jednej konfiguracji – dopuszczona powinna być firma ze Świdnika i Mielca. Airbus w ogóle nie powinien być dopuszczony do przetargu. Powinniśmy dbać o polską infrastrukturę. Zakłady w Świdniku i Mielcu to nie są montownie - powiedział szef "Solidarności"
               
              Zdaniem Dudy rząd powinien unieważnić przetarg. - Rząd powinien unieważnić ten przetarg. Do przetargu powinny stanąć tylko te dwie polskie firmy.
               
              - To miejsca pracy w naszym kraju. Jeśli prezydent tego nie rozumie, to jest mi przykro - powiedział gość programu „Jeden na jeden” i dodał, ze jest zdziwiony udziałem w całej sytuacji prezydenta Komorowskiego. - Kompletnie nie rozumiem, dlaczego prezydent, a nie minister Siemoniak, ogłasza pierwsze wyniki przetargu. Ja tego nie rozumiem!  Zachowanie prezydenta nie jest zgodne z polską racją stanu - podkreślił Duda i podsumował, że to, co robił przez ostatnich pięć lat Bronisław Komorowski było antypracownicze. 
               
              Duda przyznał również, że zamierza spełnić swoją obietnicę wobec Janusza Korwin-Mikkego (szef „Solidarności” zapowiedział, że da mu „w pysk” - przyp. red.).
               
              źródło: tvn24

                Konferencja w Państwowej Inspekcji Pracy

                • Kategoria: Kraj
                Konferencja w Państwowej Inspekcji Pracy
                "Czy wewnątrzzakładowy nadzór nad warunkami pracy jest wystarczający?” W siedzibie Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu rozpoczęła się konferencja zorganizowana z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Wśród gości jest Iwona Hickiewicz, Główny Inspektor Pracy i Piotr Duda, przewodniczący „Solidarności”. 
                 
                Modlitwę w intencji ofiar wypadków przy pracy poprowadził kapelan dolnośląskiej „Solidarności” Stanisław Pawlaczek.
                 
                Dogłębną analizę podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pracy w zakładach zaprezentował przewodniczący dolnośląskiej „Solidarności” Kazimierz Kimso. W swoim referacie przedstawił akta prawne, na których opiera się kształtowanie bezpiecznych warunków pracy. Zwrócił również uwagę, że to na pracodawcach ciąży obowiązek zapewnienia przestrzegania przepisów BHP i wydawaniu poleceń usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrola wykonania tych poleceń.
                 
                Referat wygłosili również: Małgorzata Łagocka – Okręgowy Inspektor Pracy, Wojciech Zagórski – ekspert BBC oraz dr  Barbara Krzyśków – Zakład Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy CIOP.
                 
                W drugiej części konferencji odbyła się panelowa dyskusja, w której udział wzięli: Marek Woron – kanclerz BCC, Tomasz Wójcik – przedstawiciel Międzynarodowej Organizacji Pracy, Barbara Serafinowska  – Nadinspektor Państwowej Inspekcji Pracy, Sławomir Pruchnik – przedstawiciel Wszechnicy SIP, Zbigniew Ładziński – prezes Izby Rzemieślniczej i Stefan Kiesz – ekspert prawa pracy dolnośląskiej „Solidarności".
                 
                 
                red.hd

                  Ministerstwo Gospodarki dofinansuje organizacje pracodawców?

                  • Kategoria: Kraj
                  Ministerstwo Gospodarki dofinansuje organizacje pracodawców?

                   Ministerstwo Gospodarki zamierza wykorzystać unijne pieniądze na opłacenie za rok 2015 składek członkowskich, które organizacje pracodawców powinny wpłacić do międzynarodowych organizacji branżowych.

                  Na stronie MG znajduje się informacja o ogłoszonym naborze w ramach projektu „Wsparcie udziału organizacji przedsiębiorców w pracach międzynarodowych grup lub organizacji branżowych”. W ramach projektu zostanie wyłoniona grupa podmiotów, które" będą mogły uzyskać dotacje na częściowe lub całkowite - zgodnie z Instrukcją - pokrycie za 2015 rok składek członkowskich, wynikających z przynależności do międzynarodowych grup lub międzynarodowych organizacji branżowych."
                   
                  - Inicjatywa jest niewątpliwie cenna, bo umożliwi branżowym organizacjom pracodawców m.in. włączenie się w dialog społeczny prowadzony na poziomie międzynarodowym i unijnym – komentuje Sławomir Adamczyk, kierownik Działu Branżowo-Konsultacyjnego KK. – Jak rozumiem, aby uniknąć zarzutów o dyskryminację polski rząd zaproponuje podobne wsparcie związkom zawodowym, które także reprezentują interesy naszego kraju za granicą, a składki afiliacyjne muszą opłacać z własnych środków  - dodaje.
                   
                  Przypominamy, że w Polsce organizacje pracodawców, w przeciwieństwie do związków zawodowych, i tak pośrednio finansuje państwo. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych pracodawcy i przedsiębiorcy mogą wliczać w koszty uzyskania przychodów swoich firm składki na rzecz swoich organizacji. Tymczasem "Solidarność" oraz pozostałe związki zawodowe utrzymują się ze składek płaconych przez osoby fizyczne ze swoich dochodów z pracy. Związkowcy również ponoszą opłaty z tytułu przynależności do europejskich i światowych organizacji związkowych. 
                   
                  hd
                   
                   

                    Msza św. w intencji ofiar wypadków przy pracy

                    • Kategoria: Kraj
                    Msza św. w intencji ofiar wypadków przy pracy
                    Od mszy św. w intencji ofiar wypadków przy pracy rozpoczęły się obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. 
                     
                    Mszę św. odprawił kapelan dolnośląskiej „Solidarności” ks. Stanisław Pawlaczek w kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku. Wziął w niej udział m.in. Kazimierz Kimso. Nie zabrakło również pocztu sztandarowego Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” oraz pocztów sztandarowych kolejarzy.
                     
                     
                    red.hd
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.