Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Referendum strajkowe w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem

Referendum strajkowe w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem

30 kwietnia 2015 roku Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” przy Muzeum Tatrzańskim rozpoczęła spór zbiorowy z dyrekcją dotyczący podwyżek wynagrodzeń. Na początku maja w ślad za zakopiańskim Muzeum poszły inne małopolskie muzea i instytucje kultury, podległe Urzędowi Marszałkowskiemu. Muzealnicy żądają podwyżek wynagrodzeń zasadniczych w wysokości 500 zł dla każdego pracownika.

W Muzeum Tatrzańskim odbyło się już referendum strajkowe. Na zebranie stawiło się 34 pracowników spośród 45 zatrudnionych. Wszyscy zebrani zagłosowali za strajkiem i wszyscy deklarowali uczestnictwo w nim. Został oflagowany gmach główny Muzeum Tatrzańskiego i 5 jego zakopiańskich filii. 15 maja związkowcy wyślą również swoją grupę na pikietę pod Urząd Wojewódzki.

www.solidarnosc.krakow.pl

red. aja

    Pakiet socjalny w ZEC Katowice

    Pakiet socjalny w ZEC Katowice
    Gwarancje zatrudnienia oraz premia prywatyzacyjna dla wszystkich pracowników Zakładów Energetyki Cieplnej Katowice - to główne zapisy pakietu socjalnego podpisanego przez zarząd ZEC Katowice, działające w firmie związki zawodowe oraz zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego. Podpisanie pakietu jest związane z planowaną sprzedażą akcji spółki. 
     
    5 maja w ZEC Katowice zawarte zostały dwa porozumienia. W pierwszym zarząd ZEC oraz właściciel spółki, czyli Katowicki Holding Węglowy, zobowiązały się nie przeprowadzać zwolnień grupowych oraz zwolnień z przyczyn nie leżących po stronie pracownika w okresie poprzedzającym sprzedaż spółki nowemu inwestorowi. - To porozumienie obowiązuje do momentu sfinalizowania sprzedaży naszych zakładów lub decyzji o odstąpieniu od sprzedaży przez KHW. Jeżeli żaden z tych warunków nie zostanie spełniony do 30 września, istnieje możliwość aneksowania porozumienia i przedłużenia czasu obowiązywania jego zapisów – tłumaczy Zbigniew Kniotek, przewodniczący "Solidarności" w ZEC.
     
    Drugim dokumentem podpisanym przez zarządy KHW i ZEC oraz przedstawicieli strony społecznej jest pakiet socjalny określający najważniejsze dla pracowników warunki sprzedaży zakładów. - Potencjalny inwestor otrzyma pakiet socjalny do podpisania przed nabyciem naszego zakładu. W ten sposób stanie się automatycznie stroną tego porozumienia - wyjaśnia Kniotek.
     
    Więcej na www.solidarnosckatowice.pl
     
    red.aja

      Ostatnia droga śp. Henryka Sągajłło

      Ostatnia droga śp. Henryka Sągajłło

      Na cmentarzu komunalnym przy ul. Wrocławskiej w Legnicy odbył się w pogrzeb byłego radcy prawnego Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” Henryka Sągajłło.

      Henryka Sągajłłę pożegnał w imieniu środowiska prawniczego jego wieloletni przyjaciel Edward Chmiel.W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział przedstawiciele Zarządu Regionu z przewodniczącym Bogdanem Orłowskim na czele, senator RP Dorota Czudowska, były przewodniczący ZR Jacek Swakoń oraz wielu kolegów ze środowiska prawniczego.

      Henryk Sągajłło urodził się w Wilnie. Żołnierz AK oddziału wileńskiego. Po rozbiciu oddziału do czasu Wolnej Polski przechowywał sztandar oddziału. Po II wojnie światowej przyjechał do Legnicy. Ukończył prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. Był zaangażowany w legnicki Komitet Obywatelski „Solidarność”. Pełnił obowiązki przewodniczącego Sekcji Radców Prawnych przy oddziale wojewódzkim NSZZ „Solidarność”, a w latach 1990 – 2009 radcy prawnego Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność.

      W latach 80. minionego wieku pracował w firmach wchodzących w skład KGHM Polska Miedź. W tym w legnickim Legmecie. Sągajłło był współwłaścicielem znanej legnickiej kancelarii prawnej „Chmiel&Sągajłło”.

      www.solidarnosc.org.pl/legnica

      red. hd

        Nagrody z okazji Dnia Leśnika

        Nagrody z okazji Dnia Leśnika

        1000 zł nagrody brutto otrzymają wraz z wypłatą za maj wszyscy pracownicy Lasów Państwowych z całej Polski. Porozumienie w sprawie wysokości premii przyznawanej rokrocznie z okazji Dnia Leśnika podpisane zostało pomiędzy Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych a przedstawicielami władz Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ Solidarność.

        - Nasi koledzy wynegocjowali nagrodę najwyższą z możliwych. Większa nie wchodziła w grę, bo od ubiegłego roku branża leśna musi odprowadzać do państwowej kasy wysoki haracz. Tylko w latach 2014-2015, w ramach nałożonego przez rząd na Lasy Państwowe dwuletniego podatku od przychodu, zasilimy budżet na kwotę aż 1 mld 600 mln zł.  Później będziemy musieli oddawać 2 proc. przychodów przedsiębiorstwa - informuje Janusz Wojciechowski, przewodniczący Solidarności w Nadleśnictwie Brynek.

        Więcej na www.solidarnosckatowice.pl   

        red.aja

         

          Równość płacowa to fikcja. Mężczyźni nadal zarabiają więcej

          • Kategoria: Kraj
          Równość płacowa to fikcja. Mężczyźni nadal zarabiają więcej
          Równość płacowa to fikcja. W ubiegłym roku mediana wynagrodzeń mężczyzn była na poziomie 4,6 tys. zł, a kobiet - 3,6 tys. zł, podaje portal forsal.pl. Oznacza to, że mężczyźnie zarabiali przeciętnie o 28 proc. więcej niż kobiety zatrudnione na takich samych stanowiskach.
           
          Co czwarty zatrudniony mężczyzna osiągał zarobki powyżej 7,7 tys. zł., tymczasem co czwarta zatrudniona kobieta 5,7 tys. zł.  Z kolei w grupie najsłabiej zarabiających co czwarty mężczyzna uzyskiwał dochody poniżej 3 tys. zł, a co czwarta kobieta mniej niż 2,5 tys. zł.
           
          Największa różnice w zarobkach występowała wśród dyrektorów. Najwyżej postawieni w firmach mężczyźni zarabiali o 38 proc. więcej od kobiet. Stosunkowo najmniejsze różnice zarobków dotyczyły pracowników szeregowych. Panie zatrudnione na najniższych szczeblach zarabiały średnio o 12 proc. mniej niż mężczyźni 2,5 tys. zł.
           
          Najwyższe wynagrodzenia otrzymują pracownicy, którzy przepracowali 11-15 lat. Przeciętne wynagrodzenie mężczyzn z takim stażem pracy wynosi ok. 5,9 tys. zł. Kobiety, żeby osiągnąć ten sam poziom płac przy takim samym stażu pracy, musiałyby dostać 39-procentową podwyżkę.
           
          - Polska ratyfikowała Konwencję Nr 100 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącą jednakowego wynagrodzenia dla pracujących mężczyzn i kobiet za pracę jednakowej wartości - przypomina Anna Wolańska, Pełnomocnik KK ds. Kobiet  - Do chwili obecnej oprócz Polski konwencję przyjęło 171 państw członkowskich MOP. Obowiązkiem każdego państwa członkowskiego jest nie tylko dążenie do ratyfikacji międzynarodowych standardów pracy, ale odpowiedzialność za wprowadzanie ich w życie na poziomie krajowym. Przez lata powstało wiele programów, projektów, inicjatyw, etc. Wiele tez powiedziano na temat nierówności płacowej i konieczności wyeliminowania tej niesprawiedliwości. Jak pokazują liczne raporty na temat różnic płacowych kobiet i mężczyzn do tej pory problemu tego nie rozwiązano i raczej wszystko wskazuje na to, że tendencja ta będzie się nadal utrzymywać - tłumaczy Wolańska  i dodaje, że skoro przepisy są, to należy tylko wcielać je w życie i przestrzegać
           
          Dla przypomnienia poniżej tekst dokumentu MOP, dotyczący jednakowego wynagrodzenia dla pracujących mężczyzn i kobiet za pracę jednakowej wartości.
           
          Artykuł 1 
           
          Dla celów niniejszej konwencji: 
          a) wyraz "wynagrodzenie" oznacza płacę lub uposażenie zwykłe, podstawowe lub minimalne, i wszelkie inne korzyści, płacone bezpośrednio lub pośrednio w gotówce lub w naturze, przez pracodawcę pracownikowi z tytułu zatrudnienia tego pracownika; 
          b) wyrażenie "jednakowe wynagrodzenie dla pracujących mężczyzn i kobiet za pracę jednakowej wartości" stosuje się do stawek wynagrodzenia, ustalonych bez dyskryminacji opartej na płci. 
           
          Artykuł 2 
           
          1. Każdy Członek powinien popierać, za pomocą środków dostosowanych do obowiązujących metod ustalania stawek wynagrodzenia i o ile jest to zgodne z tymi metodami, zapewniać stosowanie do wszystkich pracowników zasady jednakowego wynagrodzenia pracujących kobiet i mężczyzn za pracę jednakowej wartości. 
           
          2. Zasada ta będzie mogła być stosowana za pomocą: 
          a) bądź ustawodawstwa krajowego, 
          b) bądź wszelkiego systemu ustalania wynagrodzenia określonego lub uznanego przez ustawodawstwo, 
          c) bądź układów zbiorowych zawartych pomiędzy pracodawcami a pracownikami, d) bądź przez połączenie tych różnych sposobów.  
           
          Artykuł 3 
           
          1. Jeżeli będzie to ułatwiało stosowanie niniejszej konwencji, należy podjąć środki dla zachęcania do obiektywnej oceny zajęć na zasadzie pracy, jak ma być wykonana. 
           
          2. Metody stosowane do takiej oceny będą mogły stać się przedmiotem decyzji bądź właściwych władz, gdy będzie chodziło o ustalenie stawek wynagrodzenia, bądź stron układu, jeżeli stawki wynagrodzenia są ustalane na mocy układów zbiorowych przez strony biorące w nich udział. 
           
          3. Nie należy uważać za sprzeczne z zasadą jednakowego wynagrodzenia pracujących mężczyzn i kobiet za pracę jednakowej wartości różnic pomiędzy stawkami wynagrodzenia, które odpowiadają bez względu na płeć pracowników różnicom wynikającym z tego rodzaju obiektywnej oceny wykonywanych prac. 
           
          Artykuł 4 
           
          Każdy Członek będzie współpracował w odpowiedni sposób z zainteresowanymi organizacjami pracodawców i pracowników w celu nadania skuteczności postanowieniom niniejszej konwencji. 
           
          hd

            Rajd rowerowy „Lublin z Rodziną”

            Rajd rowerowy „Lublin z Rodziną”

            Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin wraz z Regionem Środkowowschodnim NSZZ „Solidarność” zapraszają amatorów jednośladów do udziału w  piątym rajdzie rowerowym „Lublin z Rodziną”.

            Impreza odbędzie się 17 maja o godz. 12.00. Kolumna rowerzystów wyruszy z placu Litewskiego, by po wspólnej przejażdżce wymienić się wrażeniami na mecie w Ośrodku „Słoneczny Wrotków” nad Zalewem Zemborzyckim. Organizator przygotował trzy trasy o długości 8, 19, 29 km.

            Dokładny program imprezy można znaleźć TU.

            aja

              Pracownik Muzeum to nie zabytek - musi jeść!

              Pracownik Muzeum to nie zabytek - musi jeść!

              "Pracownik Muzeum nie zabytek - musi jeść!" - pod takim dramatycznym hasłem mazowieccy muzealnicy planują przeprowadzić akcję protestacyjną w noc muzeów - 16 maja br.

              - Nasz protest rozpoczął się w zeszłym roku - przypomina Maciej Mechliński, przewodniczący Sekcji Pracowników Muzeów RM. - 28 października 2014 roku nasza Sekcja przeprowadziła akcje protestacyjno-informacyjne zorganizowane przed Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, siedzibą Prezydenta m.st. Warszawy oraz siedzibą Marszałka Województwa Mazowieckiego. Do wszystkich władz, którym podlegają muzea, skierowaliśmy apel o poprawienie pogarszającej się sytuacji ekonomicznej muzeów i zatrudnionych w instytucjach kultury pracowników. Niestety od tego czasu nic się nie zmieniło, żadne nasze żądanie nie zostało spełnione. Dlatego w noc muzeów znów przypomnimy władzom o naszej sytuacji - kontynuuje Mechliński. Związkowcy planują oflagowanie muzeów w Warszawie i na Mazowszu, wywieszenie plakatów informacyjnych oraz przeprowadzenie akcji ulotkowej.

              - Chcemy w ten sposób przekazać społeczeństwu, że sytuacja muzealników i pracowników instytucji kultury, którzy od lat nie mieli podwyżek pensji, jest fatalna - tłumaczy Mechliński. W tym roku mazowieccy muzealnicy przeprowadzą akcję wspólnie z Regionem Małopolskim. - W Krakowie noc muzeów odbędzie się 15 maja - mówi Mechliński. - Nasi koledzy z Małopolski już zaostrzyli protest. Pracownicy Muzeum Narodowego w Krakowie weszli w spór zbiorowy z dyrekcją. Lada dzień w takie spory wejdą pracownicy jeszcze sześciu placówek. My zaś na razie ograniczymy się do akcji protestacyjnej i będziemy dążyć do spotkania z organizatorami muzeów na Mazowszu. Wysłaliśmy do nich listy z prośbą o spotkanie. Damy im jakiś czas na odpowiedź i jeżeli jej nie otrzymamy, będziemy musieli zaostrzyć protest - zapowiada przewodniczący Sekcji.

              www.solidarnosc.org.pl/mazowsze

              red. hd

                Kobiecym głosem o „Solidarności”

                Kobiecym głosem o „Solidarności”
                W podszczecińskich Policach odbyło się I Forum Kobiet „Solidarności”. Uczestniczki rozmawiały m.in. o roli kobiet w opozycji i tworzeniu „Związku”, a także aktualnych sprawach dotyczących ich funkcjonowania w społeczeństwie oraz w Związku. 
                 
                - W roku, w którym będziemy obchodzić 35-lecie powstania „Solidarności” chcemy głośno powiedzieć o kobietach, które tę „Solidarność” tworzyły, a które często pozostawały i nadal pozostają w cieniu mężczyzn, choć ich zasługi są porównywalne – tłumaczy Joanna Kruk, przewodnicząca Krajowej Sekcji Kobiet NSZZ „Solidarność”, organizatorka konferencji. – Mamy na myśli na przykład, często bezimienne żony, dziewczyny, matki, koleżanki, czy po prostu pracownice zakładów, w których rodziła się „Solidarność”. One, tak  samo jak mężczyźni angażowały się w działalność opozycyjną. Ich praca była wielowymiarowa, ponieważ z jednej strony wspierały swoich walczących mężczyzn, dbając o dom i życie rodzinne czy donosząc prowiant podczas strajków, a z drugiej same aktywnie działały, na przykład przy produkcji i kolportażu bibuły, koordynowały wiele przedsięwzięć, brały udział w strajkach, negocjacjach, itp.
                 
                W programie konferencji znalazły się wykłady poświęcone między innymi pozycji kobiet w różnych kulturach i religiach, ich roli w historii i polityce problemom społecznym dotyczącym tej płci. O roli kobiet w opozycji antysystemowej opowiadała Ewa Chabros. - To kobiety, po wprowadzeniu stanu wojennego jako pierwsze pospieszyły z pomocą internowanym i represjonowanym, organizowały pomoc charytatywną, medyczną i prawną – wyliczała.
                 
                - Ukrywały działaczy, pełniły funkcje łączniczek, prowadziły spotkania. Często przy tym wykorzystywały swoją kobiecość, bo przecież nikt nie spodziewał się, że 80-letnia pani z laseczką jest łączniczką, a ciężarna młoda kobieta pod sukienką przenosi ulotki. Niestety, pomimo wielu zasług, kiedy dzisiaj spotykam się z tymi kobietami, widzę, ze nie maja one w sobie tzw. ducha kombatanctwa, pytane o tamte czasy często powtarzają, że robiły jedynie to co trzeba, ze nie ma o czym mówić. Dlatego są zapomnianymi bohaterkami i nawet ich rodziny często nie mają pojęcia, czym zajmowały się w czasach komunizmu. 
                 
                Podsumowaniem pierwszego Forum Kobiet „Solidarności” była dyskusja z udziałem zasłużonych działaczek: Ewy Zydorek, Ewy Tomaszewskiej oraz Łucji Plaugo. – My tego co robiłyśmy nie nazywamy bohaterskością, tylko przyzwoitością. Dla nas to było naturalne – podsumowała Ewa Tomaszewska. Podczas imprezy zaprezentowany został również film dokumentalny „Solidarność według kobiet”, po którym odbyło się spotkanie z jego twórcami. Uczestniczki mogły też obejrzeć przygotowana przez IPN wystawę o Annie Walentynowicz. 
                 
                 
                red. aja

                  Promocja Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność” na Pikniku Europejskim w Płocku

                  Promocja Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność” na Pikniku Europejskim w Płocku

                  W dniach 9-10 maja br. odbyło się wielkie święto mieszkańców Płocka i jego miast partnerskich m.in. z Darmstadt, Fort Wayne, Możejek, Auxerre, Bielc i innych.

                  Wśród zaplanowanych wydarzeń  była m.in barwna parada uczniów płockich szkół, która przeszła ulicami miasta prezentując stroje i rekwizyty charakterystyczne dla państw z których pochodzą miasta partnerskie. Na paradzie obecna była również płocka solidarność. Zespół Promocyjno – Rozwojowy Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność” rozdawał mieszkańcom Płocka ulotki, balony, długopisy przypominając jednocześnie wszystkim, iż w 2015 r. związek obchodzi jubileusz XXXV – lecia powstania.

                  www.solidarnoscplock.pl

                  red. aja

                    Kondolencje dla przewodniczącego ZR Ziemia Przemyska

                    Kondolencje dla przewodniczącego ZR Ziemia Przemyska

                     

                    Koledze Szymonowi Wawrzyszko
                    przewodniczącemu ZR Ziemia Przemyska
                    NSZZ "Solidarność"
                    wyrazy głębokiego współczucia z powodu śmierci
                    MAMY
                    w imieniu Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"
                    składa
                    Piotr Duda przewodniczący KK

                     

                    Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek 11 maja 2015 r. o godz. 15.00 w parafii pw. Świętego Józefa w Muninie, ul. Szkolna 1

                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.