Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Wysokie kwalifikacje nie zawsze oznaczają sukces

Wysokie kwalifikacje nie zawsze oznaczają sukces
Co piąta osoba zatrudniona w krajach OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) pracuje poniżej swoich kwalifikacji. 
 
W Japonii aż 31 proc. pracowników posiada zbyt wysokie kwalifikacje jak na swoje stanowisko pracy. W Wielkiej Brytanii, Australii i Irlandii jest to odpowiednio 29,9 proc., 27,8 proc. oraz 27,2 proc. Z drugiej strony- we Włoszech jest takich pracowników 13,3 proc. W Polsce w 2013 roku 16,4 proc. zatrudnionych pracowało poniżej swoich kwalifikacji.
 
Pracownicy tak zatrudnieni mają na ogół niższe wynagrodzenie i są mniej zadowoleni z pracy, niż osoby wykonujące prace odpowiadające ich kwalifikacjom. Oprócz tego takie osoby wypychają z rynku pracy osoby gorzej wykształcone.
 
hd

    Świetlica: opieka czy przechowalnia dzieci

    Świetlica: opieka czy przechowalnia dzieci
    Polska szkoła nie jest przygotowana do narzuconej reformy systemu oświaty wprowadzającej, wbrew licznym głosom jej przeciwników i storpedowanej przez rządzących inicjatywy referendalnej, obligatoryjne posyłanie do szkół sześciolatków.  Sytuacja w świetlicach może być wyjątkowo trudna, gdyż od 1 września br. do szkół trafi drugie półrocze sześciolatków. Zatem przepełnienie świetlic będzie jeszcze większe. 
     
    Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego na wtorkowej  konferencji pt. „Świetlica szkolna – miejsce opieki i wychowania czy przechowania dzieci?” zaprezentowała raport na temat opieki w świetlicach, opracowany na podstawie opracowanych ponad 100 ankiet z całego regionu.
     
    - Świetlica szkolna staje się przechowalnią dzieci, a mniej miejscem wychowania i opieki nad uczniami. Do tego łamane jest prawo. Zastanawiamy się, czy my mamy zajmować się wychowaniem, czy przechowaniem dzieci. Artykuł 67 Ustawy o systemie oświaty jasno określa, iż więcej niż 25 uczniów nie może pozostawać pod opieką jednego nauczyciela. Raport pokazał, że grupy te dochodzą nawet do 40 uczniów. Jeszcze większy problem pojawi się od 1 września, kiedy to wejdzie do systemu grupa sześciolatków urodzona od 1 lipca do 31 grudnia. Problemy się zintensyfikują – wskazał podczas konferencji prasowej Wojciech Książek, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego.
     
    Przed konferencją zorganizowaną przez gdańską oświatową „Solidarność” napłynęło ponad 100 ankiet. Co szczególnie niepokojące część z nich wpłynęła z zastrzeżeniem poufności danych, co pokazuje, że w szkołach nauczyciele przeżywają różne obawy. - To rzecz charakterystyczna. Do szkół wraca strach przed utratą miejsca pracy – puentuje Książek.
     
    Z danych raportu wynika, że 64 proc. uczniów klas I – III szkół podstawowych jest zapisanych do świetlic, a 41 uczniów zapisanych jest średnio do grupy świetlicowej. W 11 proc. szkół są to grupy do 25 uczniów, ale już średnia dla wszystkich placówek to 39 uczniów przypadających na 1 etat wychowawcy świetlicy. 24 proc. rodziców nie odbiera na czas swoich pociech. Wynika to z danych policji, do których napływają takie zgłoszenia.
     
    red.hd

      Kolejny członek "Solidarności" wygrywa z pracodawcą w sądzie

      Kolejny członek "Solidarności" wygrywa z pracodawcą w sądzie
      Zarówno sąd I instancji, jak i sąd II instancji przyznał rację pracownikowi dochodzącemu swoich praw. 12 maja 2015 r. odbyła się rozprawa apelacyjna z powództwa pracownika przeciwko SE Bordnetze Polska Sp. z o.o. o wypłatę dodatkowej odprawy pieniężnej, z  tytułu rozwiązania umowy o pracę z przyczyn nieleżących po stronie pracownika.
       
      Pracownik dochodził dodatkowej odprawy  pieniężnej, która co prawda była zapisana w porozumieniu kończącym spór zbiorowy zawartym między pracodawcą a stroną związkową, jednak przysługiwała wyłącznie pracownikom, którzy ukończyli 50 rok życia. W ocenie pracownika był to zapis dyskryminujący.
       
      Zarówno sąd I instancji, jak i sąd II instancji przyznał rację pracownikowi i zasądził na rzecz pracownika dodatkową odprawę, uznając, że zapisy zawarte w porozumieniu kończącym spór zbiorowy uzależniające przyznanie dodatkowej odprawy od kryterium wieku, stanowią dyskryminację pracownika ze względu na wiek.
       
      Pracownika reprezentowała w sądzie radca prawny ZR NSZZ „Solidarność” – Anna Forstner-Kluj.
       
       
      red.hd

        Zerwane rozmowy płacowe w AMP

        Zerwane rozmowy płacowe w AMP
        Wielomiesięczne rozmowy płacowe w ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej zakończyły się fiaskiem. Ostateczne propozycje dotyczące wzrostu wynagrodzeń i nagrody rocznej przedstawione przez zarząd firmy znacznie odbiegają od postulatów zgłoszonych przez związki zawodowe. W najbliższych dniach zakładowa "Solidarność" podejmie decyzje dotyczące dalszych działań.
         
        Solidarność domaga się 8 proc. wzrostu stawek zasadniczych oraz wypłaty jednorazowej nagrody w wysokości 2000 zł brutto dla wszystkich pracowników spółki za wkład pracy w wyniki osiągnięte przez AMP w zeszłym roku. - Mamy wszelkie podstawy, żeby domagać się bonusu w tej wysokości. Firma w 2014 roku wypracowała zysk na poziomie 100 mln euro, czyli ponad 400 mln zł. Ten wynik został osiągnięty tylko i wyłącznie dzięki zwiększonej produkcji i zwiększonemu wysiłkowi ludzi, ponieważ ceny wyrobów stalowych utrzymują się na niskim poziomie - mówi Lech Majchrzak, wiceprzewodniczący "Solidarności" w AMP w Dąbrowie Górniczej.
         
        Majchrzak podkreśla, że biorąc pod uwagę specyfikę pracy, zarobki w zakładzie nie są wygórowane. - Połowa pracowników zarabia mniej niż 4600 zł brutto. To nie jest wygórowana kwota, zważywszy że praca odbywa się w systemie czterobrygadowym, w bardzo trudnych warunkach, z narażeniem zdrowia, a nawet życia pracowników - dodaje.
         
        red.hd

          Odznaczenie dla przewodniczącego Regionu

          Odznaczenie dla przewodniczącego Regionu
          Zarząd Główny Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Łodzi, podczas Ogólnopolskiego Zjazdu z okazji 70 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej oraz Święta Dzieci Wojny, przyznał przewodniczącemu Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” Waldemarowi Krencowi odznaczenie za pomoc i wsparcie udzielone Stowarzyszeniu. 
           
          Uroczystość miała miejsce 12 maja br. przed Pomnikiem Pękniętego Serca w Parku im. Szarych Szeregów w Łodzi. Oddając hołd zamordowanym i cierpiącym dzieciom w okresie II wojny światowej przedstawiciele łódzkiej „Solidarności”, władz  miasta i województwa oraz Stowarzyszenia złożyli wiązanki kwiatów.
           
          www.solidarnosc.org.pl/lodz
           
          red.hd

            Polska nieprzyjazna dla matek z dziećmi

            • Kategoria: Kraj
            Polska nieprzyjazna dla matek z dziećmi
            Według raportu amerykańskiej organizacji Save the Children Polska nie jest bezpiecznym i przyjaznym krajem dla rodzących matek. W rankingu krajów UE, znajdujemy się na 9. miejscu od końca. Za nami są m.in. Chorwacja, Rumunia i Bułgaria.
             
            Autorzy raportu brali pod uwagę umieralność noworodków, sytuację ekonomiczną, a także status społeczny kobiet oraz śmiertelności młodocianych matek. Tylko w tej ostatniej kwestii Polska może się pochwalić, ponieważ okazuje się, że pod względem ryzyka śmierci młodych matek  przy porodzie (do 15 lat) zajmujemy (na 179 państw świata) bardzo dobre, drugie miejsce. Ryzyko wystąpienia zgonu dotyczy jednej matki na 19,8 tys. porodów. Dla przykładu - w Wielkiej Brytanii jest ono blisko trzy razy wyższe. 
             
            Pozostałe dane dla Polski są miażdżące.
             
            Na tysiąc dzieci – nim skończą pięć lat – ginie u nas 5,2. W całej UE gorzej od nas wypadły tylko Węgry (6,1), Słowacja (7,2) i Rumunia (12). Z kolei w zestawieniu 25 najbogatszych stolic (stolice uznawane są za miejsca, w których opieka medyczna nad matkami jest na najwyższym poziomie w państwie, dlatego ten wskaźnik może być miernikiem jakości opieki) jesteśmy na 4. miejscu od końca. 
             
            To, co matka jest w stanie zapewnić swoim dzieciom, ma ogromne znaczenie - podkreślają autorzy raportu. Niestety również i w zestawieniu zamożności rodzin zajmujemy końcowe miejsce. Lepiej od nas wypadają państwa regionu: Słowacja i Czechy.
             
            - Nie dziwi nas żadna z informacji podanych w raporcie - komentuje Mariola Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" - Jest to efekt wieloletnich zaniedbań, między innymi w  polityce prorodzinnej państwa. Opieka nad matką i dzieckiem powinna zostać wpisana w zakres tej polityki. Ale jak ma być wpisana, skoro w naszym kraju nic takiego nie funkcjonuje - zaznacza przewodnicząca sekretariatu i informuje, że w Polsce od lat 90-tych, kiedy spadła ilość porodów, polikwidowano oddziały położnicze i polityka demograficzna przestała być w centrum uwagi. Dodatkowo jakość opieki nad kobietami w ciąży ulegla znacznemu pogorszeniu. "Solidarność" od lata domaga się zwiększenia działań profilaktycznych, które kosztują przecież mniej niż późniejsze leczenie. - Niestety niedoinformowanie pacjentek na temat sposobu odżywiania, utrzymania ciąży, to wszystko  robi swoje - tłumaczy Ochman - Jeśli dodać do tego słaby status majątkowy młodych ludzi, a więc i korzystanie przez nich z niższych standardów, ich brak stabilizacji, robi się jasne, dlaczego mamy takie słabe wyniki.
             
            hd

              "Siłaczki i anioły". Życzenia z okazji święta pielęgniarek i położnych

              "Siłaczki i anioły". Życzenia z okazji święta pielęgniarek i położnych
              Życzenia Piotra Dudy, przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność" z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych. 
               
              Dziękuję Wam za ciepło i serce okazywane podczas codziennej opieki sprawowanej nad pacjentami. Za wyjątkowy sens i wartość Waszej pracy oraz za powołanie. Kiedyś przeczytałem, że „pielęgniarki pracują tak ciężko, są jak siłaczki. To anioły. Siłaczki i anioły”.  Zapamiętałem to zdanie, bo w pełni się z nim zgadzam.
               
              Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych życzę Wam wiary w lepsze jutro i satysfakcji z czynionego dobra. I żeby pozytywny obraz pielęgniarek i położnych przełożył się na godne warunki Waszej pracy i płacy. 
               
              Piotr Duda

                Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych

                Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych
                Koleżanki i Koledzy,
                 
                W dniu Waszego święta życzymy, aby Wasza praca i poświęcenie w służbie chorym zostały godnie docenione. 
                Życzymy sukcesów i radości w życiu osobistym.
                 
                Przewodnicząca Maria Ochman
                oraz Rada Sekretariatu Służby Zdrowia
                NSZZ "Solidarność"

                  Wysokie zarobki Polaków za granicą

                  Wysokie zarobki Polaków za granicą

                  W ub. roku łączne zarobki Polaków za granicą zwiększyły się o ponad 9 proc. do 111,4 mld zł. To najwięcej od wejścia Polski do UE - szacuje spółka Euro-Tax.pl, która specjalizuje się w e-usługach zwrotu podatków płaconych przez legalnych emigrantów. Informacje podaje „Rzeczpospolita”.

                  W minionych 11 latach łączne zarobki Polaków pracujących za granicą sięgnęły 997 mld zł.

                  W tym czasie najwięcej polscy emigranci zarobili w W. Brytanii – 240 mld zł, chociaż średnia płaca pracujących tam Polaków wynosiła 5,8 tys. zł miesięcznie. Najlepiej zarabiali Polacy w Irlandii i Austrii, gdzie średnia miesięczna płaca w ciągu 11 lat wynosiła 6,6 tys. zł i w Niemczech – średnio nieco ponad 6,3 tys. zł, podaje gazeta.

                  W ubiegłym roku średnio Polak za granicą zarobił 6,9 tys. zł, co nie wydaje się wysoko w porównaniu z 3,8 tys. zł przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

                  aja

                    Subskrybuj to źródło RSS

                    Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.