Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

We Francji rosną nierówności społeczne

We Francji rosną nierówności społeczne
We Francji w czasie kryzysu najszybciej rosną nierówności społeczne. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju opublikowała raport, z którego wynika, że kryzys we Francji dotknął 10 proc. ludności o najniższych dochodach. 
 
Z opracowania wynika, że skutki utraty pracy czy problemów płacowych odczuwają głównie kobiety. Ale problem dotyczy to także mężczyzn i młodzieży w wieku od 15 do 29 lat i osób starszych. Rynek zatrudnienia jest rozregulowany - stałe zajęcie zastępuje praca dorywcza, o 40% gorzej opłacana niż na stałych kontraktach. Przepaść między światem dostatku i biedy pogłębia się. Francja pod tym względem jest w niechlubnej czołówce krajów najbardziej rozwiniętych, które należą do OECD. Plasuje się tuż za Hiszpanią, Irlandią i Grecją. 
 
We Francji kryzys najbardziej dotknął 10% ludności o najniższych dochodach, które w ciągu roku jeszcze maleją - przeciętnie o 1 procent. Z raportu wynika, że na drugiej stronie skali jest też 10% społeczeństwa, ale tego najlepiej zarabiającego. W tej grupie notuje się w ciągu roku dwuprocentowy wzrost zarobków.
 
hd

    Pożegnanie Ewy Drzewianowskiej

    Pożegnanie Ewy Drzewianowskiej
    Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o nagłej śmierci Ewy Drzewianowskiej – Przewodniczącej Koła Emerytów i Rencistów działającego przy Zarządzie Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”. Miała 71 lat.
     
    Za swoją działalność na rzecz „Solidarności”, w grudniu 2013 roku, odznaczona została „Medalem Solidarności. Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego”. Przez ostatnie trzy kadencje była Delegatem na Walne Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” naszego Regionu.
    Śp. Ewa całym sercem była oddana „Solidarności”, a przede wszystkim swoim koleżankom i kolegom z Koła. Starała się o to, by dać im wiele radości i niezapomnianych chwil organizując ciekawe spotkania, wycieczki, wyprawy do muzeów i Opery. Uczestniczyła wraz członkami Koła w manifestacjach i pielgrzymkach organizowanych przez Związek. Zawsze aktywna, pełna energii i wiary w to, że warto pracować dla drugiego człowieka.
     
    Będzie nam Jej wszystkim bardzo brakowało. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci, jako wspaniały człowiek.
     
    Rodzinie i przyjaciołom serdeczne wyrazy współczucia, słowa otuchy i wsparcia składają Leszek Walczak – przewodniczący oraz członkowie „Solidarności” Regionu Bydgoskiego.
     

      Rząd przeszkoli. Tylko po co?

      • Kategoria: Kraj
      Rząd przeszkoli. Tylko po co?
      Ponad 2,2 tys. urzędników administracji rządowej (czyli średnio jeden na instytucję) zostanie przeszkolonych w kwestii „Jak skutecznie się komunikować? – Urząd bliżej Obywatela”. Koszt przedsięwzięcia to prawie pół miliona zł. Eksperci są zgodni, że jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto.
       
      Szkolenia dotyczyć będą skutecznej i profesjonalnej komunikacji z klientem zewnętrznym oraz standardów jego obsługi i mają zostać przeprowadzone w formie dwudniowych sesji szkoleniowych. Budżet na realizację szkolenia wynosił 833 tys. zł. Ostatecznie wyłoniono firmę, która zrobi to za 435 tys. zł. 
       
      "Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że eksperci zgodnie krytykują ten pomysł, powtarzając, że jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto, a szkolenia powinny dotyczyć merytorycznych umiejętności pracowników urzędów.
       
      – Urzędnicy potrzebują szkoleń, które pomogą im właściwie interpretować co roku pojawiające się nowe przepisy. Dla obywateli nie będzie pożytku ze szkolenia urzędnika w zakresie kulturalnej i miłej obsługi, jeśli wyda mu błędną decyzję lub niewłaściwie go pokieruje – mówi Tomasz Ludwiński, szef Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ „Solidarność”. 
       
      Wtóruje mu dr Stefan Płażek, adiunkt w Katedrze Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego - Szkoleń w całej administracji jest coraz mniej, a często, jeśli się pojawiają, to nic nie wnoszą. Do korpusu służby cywilnej, który ma być przecież profesjonalny, powinny trafiać osoby, których nie trzeba uczyć tego, jak być miłym dla petenta. Takie umiejętności powinny mieć w chwili rozpoczęcia kariery w urzędzie – podkreśla. 
       
      Szef sekcji skarbowców uważa, że premier w jesiennej kampanii wyborczej pochwali się, iż urzędnicy są już bliżej obywatela, bo odbyli szkolenia. To będzie jedyny skutek szkoleń i jedyny ich efekt.
       
      hd
       

        Włochy wycofają się z podwyższenia wieku emerytalnego?

        Włochy wycofają się z podwyższenia wieku emerytalnego?
        Czy Włochy wycofają się z reformy podwyższającej wiek emerytalny do 67 lat, wprowadzonej w 2011 roku? Wcześniej w Italii kobiety mogły przejść na emeryturę w wieku 61 lat, a mężczyźni – 65. Reforma z 2011 r. zamroziła także indeksację wyższych emerytur (1700 euro brutto).
         
        Jak podaje „Rzeczpospolita”, włoski Trybunał Konstytucyjny uchylił właśnie przepisy o zamrożeniu waloryzacji świadczeń. Po pierwsze, oznacza to konieczność zwrócenia przez rząd w Rzymie włoskim emerytom 16 mld euro zabranych im bezprawnie w ostatnich latach. Po drugie, wyrok Trybunału Konstytucyjnego otwiera drogę do zmiany całej reformy emerytalnej. Kolejni włoscy politycy, w tym premier Mateo Renzi, już zapowiadają możliwość obniżenia wieku emerytalnego w niektórych przypadkach, np. przechodzenia na niższą, ale wcześniejszą emeryturę dla kobiet (w wieku 61–62, a nawet 57 lat) lub po „uzbieraniu” 35 składkowych lat pracy.
         
        www.solidarnosc.gda.pl
         
        red.hd

          Młodzi z Pomorza: Polska to nasze miejsce, nasz kraj

          Młodzi z Pomorza: Polska to nasze miejsce, nasz kraj
          Takiego oblężenia młodych ludzi sala Akwen w siedzibie „Solidarności” nie przeżywała już dawno. Konkurs Muzyczno-Plastyczny „Polska – moje miejsce, mój kraj” zorganizowany przez Sekcję Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku pokazał, że młodzi ludzie interesują się historią, patriotyzm jest dla nich ważny, a „Solidarność” może łączyć pokolenia.
           
          W finale tegorocznej edycji, poświęconej jak zawsze popularyzacji wśród dzieci i młodzieży twórczości patriotycznej, ale również 35-leciu „S”, wzięło udział około 300 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa pomorskiego. Wśród patronów wydarzenia byli przewodniczący Komisji Krajowej i Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „S”, marszałek województwa pomorskiego oraz pomorski kurator oświaty. W jury zasiedli m.in. lider strajku w sierpniu 1980 r. w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni Andrzej Kołodziej oraz bard Andrzej Kołakowski.
           
          – Tegoroczny konkurs pokazał, że duch polskości nie ginie. Byłem poruszony wysokim poziomem i zaangażowaniem młodych ludzi. Jeśli chodzi o wybierany repertuar, widać renesans pieśni Jana Pietrzaka. Jak zawsze popularne były ballady Jacka Kaczmarskiego. Ale część uczniów zaprezentowała również autorskie utwory, z których niektóre mają szanse stać się opowieścią o „Solidarności” i Polsce dla młodego pokolenia – mówi szef oświatowej „S” w Regionie Gdańskim Wojciech Książek, który podkreśla, że konkurs miał walor artystyczny i patriotyczny, ale również edukacyjny. Dlatego wszyscy uczestnicy konkursu w dniu finału odwiedzili z przewodnikiem miejsca ważne dla historii Związku i Polski – pomnik Poległych Stoczniowców i Salę BHP. Jak dodaje Wojciech Książek, laureaci konkursu mają szanse wystąpić podczas uroczystych obchodów 35-lecia „S”. A kolejna edycja konkursu już za rok.
           
           
          red.hd

            "Milcząc wołają". Wystawa w Częstochowie

            "Milcząc wołają". Wystawa w Częstochowie
            Instytut Pamięci Narodowej, Region Częstochowski NSZZ "Solidarność" oraz Stowarzyszenie Solidarność i Niezawisłość zapraszają na wystawę fotografii Piotra Życieńskiego "Milcząc, wołają" (opracowanie plastyczne wystawy Jolanta Czarska).
             
            Wystawa, którą można zwiedzać w auli siedziby Regionu przy ul. Łódzkiej 8/12 do 29 maja, poświęcona jest poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka, prowadzonym w kwaterze Ł (tzw. Łączka) Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach w latach 2012-2014 przez Instytut Pamięci Narodowej i Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w ramach projektu "Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956". 
             
            Jednocześnie w dniach 21 oraz 25-28 maja od godz. 17.00 będą prezentowane filmy dokumentalne IPN poświęcone pracom zespołu prof. Szwagrzyka oraz Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca" z okazji 70. rocznicy powstania Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Wstęp wolny, kontakt: Zbigniew Bonarski, tel. 603 893 780.
             

              Leszno: nowa organizacja

              Leszno: nowa organizacja
              W dniu 13 maja  2015 r. w Długich Starych odbyły się wybory w nowej Organizacji Zakładowej przy Przedsiębiorstwie Rolnym „Długie Stare” Sp. z o.o. poprzedzone kilkoma spotkaniami z pracownikami zakładu.
               
              W spotkaniach uczestniczył wiceprzewodniczący Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”  Karol Pabisiak. Na jednym z nich byli też przedstawiciele innych organizacji zakładowych z branży rolnej: przewodniczący OZ NSZZ „S” z Ośrodka Hodowli Zarodowej „Garzyn” Sp. z o.o. Zbigniew Pietrowicz i przewodniczący OM NSZZ „S”  Poznańskiej Hodowli Roślin Sp. z o.o. w Tulcach  Jacek Jurga, którzy opowiadali zainteresowanym o ich pracy związkowej w swych zakładach jak i w branży rolnej (Regionalna i Krajowa Sekcja Rolnictwa, Sekretariat Rolnictwa NSZZ „Solidarność”), do której ich organizacje należą.
               
              Obecna na spotkaniu Halina Skiba, przewodnicząca OM NSZZ „S” w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lesznie,  wskazywała na profesjonalizm naszego Związku, na obsługę prawną i szkolenia, które prowadzimy. Spotkania te dały pożądany  efekt, bowiem do Związku przystąpiło  34 pracowników i jak podkreślali tendencja jest wzrostowa.      
               
              Przewodniczącym OZ został wybrany Artur Nowak, jego zastępcami  Mateusz Linka (skarbnik) i Piotr Wawrzyniak, sekretarzem Paweł Kołodziejczak.
               
              Karol Pabisiak podkreślił, że branża rolna jest mocno reprezentowana w Regionie, a profesjonalizm w jej działaniu dostrzegają pracodawcy, którzy doskonale rozumieją współodpowiedzialność związkowców za firmę, w których pracują i merytorycznie z nimi współpracują. Deklarując pomoc w działaniu Organizacji Zakładowej w Gospodarstwie Rolnym „Długie Stare” Sp. z o.o. życzymy powodzenia.
               
               
              red.hd

                Nie można tworzyć Programu dla Śląska bez Śląska

                Nie można tworzyć Programu dla Śląska bez Śląska
                Śląsko-dąbrowska "Solidarność" domaga się od rządu realizacji zapowiedzi szybkiego stworzenia Programu dla Śląska i prowadzenia tych prac przy udziale reprezentantów strony związkowej i samorządowej. - Nie można tworzyć Programu dla Śląska bez Śląska - podkreśla Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności".
                 
                W styczniu premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że w marcu zostanie ogłoszony tzw. Program dla Śląska. Kluczowym elementem tego dokumentu miały być projektu dotyczący odbudowy przemysłu w regionie, miejsc pracy i wprowadzania innowacyjnej gospodarki w naszym regionie. Porozumienie zawarte 17 stycznia pomiędzy reprezentantami strony rządowej a Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym przewiduje, że program reindustrializacji Śląska i Małopolski ma być opracowywany przy udziale strony społecznej i strony samorządowej przez powołany zespół rządowy.
                 
                - Zapowiedzi ze stycznia jak na razie pozostają pustymi deklaracjami. Dotychczas odbyło się tylko jedno plenarne spotkanie stron, na początku lutego. Miało charakter konsultacyjny. Zapowiedziano powołanie kilku zespołów tematycznych, które miały pracować nad treścią programu. Od tego momentu nie dzieje się nic. Ani nie otrzymaliśmy zaproszenia do udziału w pracach tych zespołów, ani nawet informacji na temat przebiegu prac nad programem - mówi Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "Solidarności". Przed miesiącem przedstawiciele związku zwrócili się o taką informację  do  Jakuba Jaworowskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który jest odpowiedzialny za koordynację prac nad Programem dla Śląska. Do dziś nie otrzymali odpowiedzi.
                 
                 
                red.hd

                  Człowiek najlepsza inwestycja

                  • Kategoria: Kraj
                  Człowiek najlepsza inwestycja

                  Zaangażowanie struktur regionalnych oraz branżowych w opiniowanie aktów prawnych, pozyskanie potencjału eksperckiego i wypracowanie rekomendacji dla Związku w obszarach rynku pracy, oświaty i polityki rodzinnej - to tylko niektóre z efektów projektu „Konstruktywny dialog III - wzmocnienie potencjału instytucjonalnego NSZZ "Solidarność". Uczestnicy  seminarium 19-20 maja w Warszawie mieli okazję poznać efekty pracy trzech zespołów oraz z wykorzystaniem metody SWOT przeanalizować oddziaływanie Związku na politykę i finansowanie w obszarach: rynek pracy, polityka rodzinna, oświata. 

                   Realizacja projektu  rozpoczęła się pod koniec trzeciego kwartału 2013 roku.

                   - Celem było zaangażowanie struktur NSZZ „Solidarność”  w procesy opiniowania aktów prawnych (m.in. strategie, programy rządowe) a przede wszystkim w opiniowanie ustawy budżetowej oraz ustaw okołobudżetowych - przypomniała uczestnikom Elżbieta Wielg, kierowniczka projektu, która otworzyła seminarium.

                  W ramach projektu przeprowadzono pilotaż w trzech wybranych obszarach: rynek pracy, polityka rodzinna oraz oświata. Powołano trzy zespoły, które składały się z eksperta zewnętrznego, eksperta wewnętrznego, obserwatora, lidera zespołu, nad całością czuwała koordynatorka pilotażu - Katarzyna Zimmer-Drabczyk. Projekt zakładał m.in. dokonanie diagnozy sytuacji w danym obszarze, analizę warunków i przyjętych rozwiązań oraz wskazanie najwłaściwszych działań. Podczas warszawskiego seminarium członkowie zespołów podsumowali działania.

                  Danuta Wojdat liderka zespołu zajmującego się polityką rodzinną, a zarazem specjalista z działu branżowego NSZZ „S”, podkreśliła, że  „pozytywnym efektem prac zespołu było zwiększenie potencjału eksperckiego”. Z kolei Katarzyna Zimmer –Drabczyk, koordynatorka pilotażu, a zarazem kierownik Biura Eksperckiego Dialogu i Polityki Społecznej Komisji Krajowej NSZZ „S”, zaznaczyła, że  projekt wpłynął pozytywnie na kształtowanie ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. – Okazało się, że szybkie opiniowanie projektów jest nierealne, dlatego podczas negocjacji nad projektem ustawy mogliśmy wykazać ile czasu oraz zaangażowania  potrzeba, aby przygotować profesjonalną opinię do budżetu – tłumaczyła. Dokładne działanie Rady Dialogu Społecznego wytłumaczył uczestnikom Henryk Nakonieczny, członek prezydium KK NSZZ „Solidarność”.

                  Kolejnym i kluczowym etapem seminarium było wykonanie przez uczestników analizy SWOT, dzięki której powstał zarys rekomendacji dla Związku. Na koniec spotkania swoje rekomendacje dla Związku przedstawili eksperci zewnętrzni poszczególnych zespołów  tj. prof. nadz. dr hab Sławomir Jankiewicz, Lech Sprawka, dr Arkadiusz Durasiewicz.

                   Projekt Konstruktywny dialog III - wzmocnienie potencjału instytucjonalnego NSZZ "Solidarność" jest współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

                  aja

                    Legniczanie zobaczyli „Solidarność według kobiet”

                    Legniczanie zobaczyli „Solidarność według kobiet”
                    W legnickim kinie Piast odbyła się projekcja filmu Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego „Solidarność według kobiet” oraz spotkanie ze współautorem produkcji.
                     
                    Dzieło duetu twórców to dokument opowiadający o kolejach losu kobiet związanych z ruchem "Solidarności". Ich historie są różne, w filmie pojawiają się takie postaci jak JADWIGA CHMIELOWSKA, ANNA DODZIUK, JOANNA DUDA-GWIAZDA, JANINA JANKOWSKA, HENRYKA KRZYWONOS, EWA KUBASIEWICZ, BARBARA LABUDA, HELENA ŁUCZYWO, EWA OSSOWSKA, ZOFIA ROMASZEWSKA, BOŻENA RYBICKA, GRAŻYNA STANISZEWSKA, JADWIGA STANISZKIS, LUDWIKA WUJEC I EWA ZYDOREK.
                     
                     To pierwszy w Polsce pełnometrażowy film dokumentalny współfinansowany z crowdfundingu – publicznej, społecznościowej zbiórki pieniędzy.
                     
                    - Te kilkaset osób, które wpłaciły pieniądze okazało się najbardziej pomocne. Okazało się, że są wśród nas ludzie, którzy są gotowi na to, żeby wyłożyć swoje własne pieniądze, aby ten film powstał, a z drugiej strony mieliśmy widownię. Kiedy akcja crowdfundingowa odniosła sukces, to nagle te podmioty, które z początku nam odmówiły, zaczęły się odzywać – mówił Piotr Śliwowski, współreżyser filmu.
                     
                    Jakie są te kobiety Solidarności? Przede wszystkim różne, dzisiaj jedne są znane, inne pozostały w cieniu historii i swoich mężów, którzy walczyli o niepodległość. Kobiety Solidarności opowiadają o trudnych chwilach, jakie były ich udziałem, wspominają zdarzenia z życia rodzin, „propozycje” ze strony ówczesnej władzy oraz groźby, jakie stosowano wobec działaczy.
                     
                     
                    red.hd
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.