Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

XXXIX Rocznica Czerwca 76 w Ursusie

XXXIX Rocznica Czerwca 76 w Ursusie
Zarząd Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność” wraz z Organizacą Terenową NR 1 Ursus NSZZ „Solidarność” w Warszawie oraz burmistrzem dzielnicy Ursus m.st. Warszawy serdecznie zapraszają na obchody XXXIX Rocznicy Czerwca 76, które odbędą się w dzielnicy Ursus m. st. Warszawy, w dniu 28 czerwca 2015 roku, o godz. 12.00.
 
Program obchodów:
 
12.00    zbiórka Pocztów Sztandarowych 
12.30    uroczysta msza św. w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Ursusie. 
              Po mszy przejście pod pomnik Wydarzeń Czerwca 1976 roku w Ursusie.
              Przemówienia okolicznościowe.
             Złożenie kwiatów.
 
25 czerwca 1976 r. po ogłoszeniu przez premiera drastycznych podwyżek cen żywności, w wielu zakładach pracy zorganizowano strajki. Do największych protestów doszło w Radomiu, Ursusie i Płocku. W Zakładach Mechanicznych "Ursus" strajkowała niemal cała załoga. Pracownicy udali się pod gmach dyrekcji. Gdy usłyszeli tam jedynie wezwanie do powrotu do pracy, wyszli na tory kolejowe i zablokowali trasy Warszawa-Kraków i Warszawa-Poznań, zatrzymując wszystkie pociągi. Demonstranci, siedząc przez cały dzień na torach, tworzyli żywą zaporę. Po południu podjęto próbę przecięcia szyn palnikiem acetylenowym, a gdy to się nie udało rozkręcono je i zmuszono maszynistę lokomotywy do zjechania z torów. Około godziny 21.20 oddziały ZOMO obrzuciły pozostałych na torach nielicznych manifestantów petardami, użyły gazów łzawiących, a następnie brutalnie zaatakowały.
 
 
 

    Polskie pokojówki z Londynu szykują strajk

    Polskie pokojówki z Londynu szykują strajk
    Polki sprzątają luksusowe hotele w Londynie za "psie pieniądze", często dostają wypłatę tylko za wyrobienie normy. Kobiety muszą pracować ponad siły i bez kontraktów. Pokojówki mają dosyć takiego wyzysku, będą protestować, informuje portal londynek.net.
     
    Z kolei lewicowy opiniotwórczy dziennik "The Guardian" podaje przykład sześciu Polek, które były zatrudnione przez Hotelcare, który szczyci się tym, że obsługa pierwszej klasy jest tam standardem. Pokojówki zarabiały 6,50 na godzinę i musiały w ciągu ośmiu godzin posprzątać 13 pokoi. I tak przez pięć dni w tygodniu. Kiedy zmienił się pracodawca, zwiększył im zakres obowiązków do 17 sypialni w tym samym czasie. Warunki pracy Polek pogorszyły się, pracowały więcej, zarabiały mniej. "Zdarza się, że pracodawca nie płaci pokojówkom za posprzątane pokoje, jeśli nie zmieściły się w wyznaczonym czasie" – alarmuje gazeta.
     
    Brytyjska branża hotelowa zatrudnia głównie imigrantów. Pracuje w niej około 100 tysięcy osób. Problem traktowania obsługi hotelowej w Wielkiej Brytanii nie jest niczym nowym. Od lat pokojówki w walce o prawa i przeciwko dyskryminacji w pracy wspierają związek zawodowym Unite oraz organizacja London Citizens. Jeśli polskie pokojówki i ich koledzy z Europy zdecydują się na strajk, będzie to pierwszy od 15 lat protest pokojówek w Wielkiej Brytanii.
     
    hd

      Miasto odbiera własnej firmie cały zysk

      Miasto odbiera własnej firmie cały zysk
      Pracownicy Miejskiego Zakładu Komunalnego Sp. z o.o. w Leżajsku obawiają się, że ich firma podzieli los zlikwidowanego przez władze miasta Zakładu Remontowo-Budowlanego.
       
      Miejski Zakład Komunalny Sp. z o.o. jest jednoosobową spółką, której jedynym właścicielem jest Gmina Miasto Leżajsk. W dniu 14 kwietnia br. w siedzibie Spółki odbyło się zwyczajne zgromadzenie wspólników, na którym burmistrz Leżajska, Pan Ireneusz Stefański, podjął decyzję o przeznaczeniu całego zysku wypracowanego przez Spółkę w 2014r. na wypłatę dywidendy. Nie dość na tym – jednocześnie zabrał część zysku za lata poprzednie, które to środki Spółka lokowała na kontach bankowych jako zabezpieczenie swojej płynności finansowej. W sumie Gmina Miasto Leżajsk przejęła od Spółki ponad 800 tys. złotych.
       
      W 20-letniej historii MZK jest to pierwszy przypadek, kiedy Gmina zabiera Spółce wypracowane zyski aby załatać dziurę we własnym budżecie. Szkoda tylko, że w ten sposób pozbawia Spółkę nie tylko możliwości inwestycyjne, ale nawet przeprowadzania niezbędnych remontów. Modernizacji wymaga obecnie Miejska Oczyszczalnia Ścieków. Jej koszt jest szacowany na 30 mln złotych. W ciągu ostatnich 7 lat na ten cel przeznaczono już 12 mln złotych. Obecnie niezbędny jest kolejny etap, który kosztować będzie 2,5 mln zł, a jego niewykonanie stanowi poważne zagrożenie dalszego funkcjonowania oczyszczalni, a tym samym dla środowiska.
       
      Pomimo znacznego uszczuplenia środków finansowych Spółki, władze miasta wymusiły dodatkowo obniżkę ceny wody i ścieków w sumie o 8 groszy za 1 m3. Jest to posunięcie wyłącznie propagandowe – dla przeciętnego gospodarstwa domowego 2 – osobowego oznacza miesięczną oszczędność w wysokości 80 groszy. Dla Spółki natomiast jest to duże zmniejszenie dochodów skutkujące m.in. problemami w finansowaniu niezbędnych remontów sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Pod znakiem zapytania staje również budowa nowych sieci dla mieszkańców, których wykonanie nakazuje Miasto, nie zabezpieczając jednocześnie środków finansowych na ten cel. 
       

        Polacy nadal wyjeżdżają z kraju

        • Kategoria: Kraj
        Polacy nadal wyjeżdżają z kraju
        28 tys. osób wymeldowało się z Polski na stałe. Gorzej było tylko w latach 2006–2008 za czasów PiS i w 2013 r. za PO, podaje "Dziennik Gazeta Prawna".
         
        Eksperci oceniają, że na stałe wymeldowują się ci, którzy już od lat przebywają za granicą, ale do nich dołączają następni, którzy zrywają formalne związki z krajem już w momencie podjęcia decyzji o emigracji. Robią to z wielu powodów, m.in. dlatego, że rynek pracy jest u nas nadal trudny. Obecnie coraz ważniejszym argumentem za pozostaniem na stałe za granicą staje się dla rodaków bezpieczeństwo socjalne. Tam, gdzie przebywają, mają więcej ofert zatrudnienia, łatwiej im odłożyć pieniądze, mają wyższe dodatki dla dzieci, są lepiej zabezpieczeni w przypadku utraty pracy. Mogą też liczyć na lepszą opiekę zdrowotną. Zarobki na Zachodzie w momencie wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej były  siedem razy wyższe, a teraz już tylko trzy razy większe, jednak emigracja związana z zarobkami jest nadal akrakcyjna.
         
        Rozstań z Polską będzie coraz więcej, uprzedzają fachowcy w rozmowie z gazetą. W ostatnim ćwierćwieczu, wymeldowało się na stałe z naszego kraju ponad 603 tys. osób, natomiast zameldowało się 243 tys., czyli dwa i pół raza mniej.
         
        Polacy emigrują na stałe najczęściej do Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Irlandii.
         
        hd

          Loteria fantowa 29 czerwca. Weź udział!

          Loteria fantowa 29 czerwca. Weź udział!
          ZR Gdańskiego NSZZ "Solidarność" serdecznie zaprasza na Obywatelską Loterię Fantową, która odbędzie się już 29 czerwca w budynku Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku przy ul. Ołowianka 1 podczas dorocznego przedstawicieli organizacji zakładowych Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.
           
          W foyer gmachu Filharmonii Bałtyckiej, gdzie  będą znajdowały się stoiska loterii, będzie można kupić losy w cenie 5 zł za sztukę oraz przejrzeć listę nagród. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój Pomorskiej Fundacji Edukacji i Pracy, a w szczególności na wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w naszym województwie. Kupując los za jedyne 5 zł będzie można wygrać gadżety i publikacje związane z „Solidarnością” oraz inne przedmioty przekazane na ten cel, np. skórzany męski portfel lub bransoletkę z bursztynami. Dodatkową atrakcją będzie losowanie nagród specjalnych o większej wartości, a wśród nich m.in. pięknie oprawiona grafika, rzeźba w węglu i unikat wydawniczy – trzytomowa, ilustrowana publikacja o Papieżu Polaku św. Janie Pawle II. Los uprawniający do losowania nagrody specjalnej jest oznaczony logiem trzydziestopięciolecia NSZZ „Solidarność” i informacją o losowaniu specjalnym. Łączna pula nagród wynosi 5 tysięcy zł. Każdy los wygrywa!
           
          Fundatorami nagród Loterii Obywatelskiej są m.in. członkowie NSZZ „Solidarność”, sympatycy i współpracownicy naszej fundacji organizacje związkowe Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.
           
           
          red.hd

            Robić, przynosić właścicielowi zyski i milczeć

            Robić, przynosić właścicielowi zyski i milczeć
            Około tysiąca osób protestowało we wtorek przed siedzibą Fiat Chrysler Automobiles Poland w Tychach przeciwko łamaniu praw pracowniczych i związkowych w tej firmie. Pracowników tyskiej fabryki wsparli związkowcy z Regionu Śląsko-Dąbrowskiego i Regionu Podbeskidzie.
             
            - Jeżeli ktoś chce robić zysk w Polsce, to musi polskiego prawa przestrzegać. Jeżeli to jest wolny rynek, to niech będzie wolnym rynkiem, ale nie może stać się wolną amerykanką. A wy tutaj jesteście tak traktowani:  Robić, przynosić zyski właścicielowi i milczeć - powiedział  podczas demonstracji przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "Solidarności Dominik Kolorz". - To, co dzieje się w Waszym zakładzie, jest przerażające. Pracujecie we włoskiej fabryce samochodowej, ale nie wiem, czy nie jest to włoski obóz pracy. Żaden protest nie uda się, jeżeli pracownicy będą się bali, będą podzieleni - dodał szef śląsko-dąbrowskiej „S”.
             
            Przewodnicząca Związku w FCA Wanda Stróżyk przypomniała, że w fabryce Fiata i innych spółkach fiatowskich trwają spory zbiorowe na tle płacowym, ale pracodawcy od ponad roku negują prawo do rokowań zbiorowych w trybie ustawy o związkach zawodowych. - Kiedy pracodawca jest uczciwy, kiedy szanuje pracowników, kiedy jest dialog, to podejmuje negocjacje. Takie negocjacje kończą się w ciągu trzech, czterech tygodni podpisaniem porozumienia lub protokołu rozbieżności. A tu przez kilkanaście miesięcy nie można skończyć rozmów - podkreśliła Stróżyk.
             
            Przewodnicząca przypomniała, że "Solidarność" domaga się 500 zł podwyżki brutto dla wszystkich pracowników fabryki, w której od kilku lat nie było zbiorowych podwyżek wynagrodzeń. Ocenia, że mimo iż w ciągu ostatnich czterech lat zakład wypracował zyski sięgające 700 mln zł rocznie, realna wartość wynagrodzeń pracowników spadła o ok. 9 proc.
             
            W odpowiedzi na postulat "Solidarności" zarząd spółki proponuje100 zł brutto podwyżki lub dwa razy więcej, ale pod warunkiem, że związki zawodowe zgodzą się na wprowadzenie w zakładzie 12-miesięcznych okresów rozliczeniowych czasu pracy. W ocenie związkowców wydłużenie okresów rozliczeniowych pozbawiłoby pracowników dodatkowych pieniędzy za pracę w godzinach nadliczbowych.
             
            8 czerwca odbyła się kolejne spotkanie zarządu FCA z działającymi w firmie związkami zawodowymi. Rozmowy nie przyniosły jednak żadnych rezultatów.
             
            Akcję protestacyjną Solidarności w FCA wsparli związkowcy z innych firm motoryzacyjnych, a także z innych branż, m.in. hutnicy, górnicy, pracownicy służby zdrowia, oświaty oraz kolejarze.
             
             
            red.hd

              2,8 mln Polaków w skrajnym ubóstwie. Porażający komunikat GUS

              • Kategoria: Kraj
              2,8 mln Polaków w skrajnym ubóstwie. Porażający komunikat GUS

              Jakość państwa poznajemy m.in. po tym, jak traktuje swoich najsłabszych obywateli - dzieci i niepełnosprawnych. Okazuje się, że aż 2,8 mln Polaków żyło w 2014 r. w skrajnym ubóstwie, a ich wydatki nie przekraczały minimum egzystencji. Rodziny wielodzietne stanowiły grupę najbardziej zagrożoną ubóstwem skrajnym, a obecność osób niepełnosprawnych w gospodarstwie domowym od lat zwiększa zagrożenie ubóstwem, wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego.

              Rodziny wielodzietne stanowiły grupę najbardziej zagrożoną ubóstwem skrajnym (oznacza to wydatki poniżej 540 zł miesięcznie dla osoby samotnie gospodarującej lub 1 458 zł dla gospodarstwa czteroosobowego: dwie osoby dorosłe plus dwoje dzieci). Poniżej tego minimum egzystencji żyło ok. 11 proc. osób w gospodarstwach małżeństw z 3 dzieci oraz ok. 27 proc. osób w gospodarstwach małżeństw z 4 lub większą liczbą dzieci na utrzymaniu.

              Zasięg ubóstwa skrajnego wśród dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia wyniósł ok. 10 proc, a osoby w tym wieku stanowiły prawie jedną trzecią populacji zagrożonej ubóstwem skrajnym.

              Z danych GUS wynika, że bezrobocie, niskie wykształcenie, miejsce zamieszkania na wsi, wreszcie obecność w gospodarstwie domowym osoby niepełnosprawnej, zwiększa zagrożenie ubóstwem. Wśród gospodarstw domowych, w skład których wchodziła przynajmniej jedna osoba bezrobotna, stopa ubóstwa skrajnego wynosiła prawie 15 proc. i była dwa razy wyższa niż średnia w Polsce. Większa liczba osób bezrobotnych w gospodarstwie domowym znacząco zwiększa ryzyko ubóstwa skrajnego. W gospodarstwach domowych, w których bezrobotne były przynajmniej dwie osoby stopa ubóstwa skrajnego wynosiła ok. 33

              Im wyższe wykształcenie, tym mniejsze jest ryzyko życia poniżej minimum egzystencji. Jak wyliczył GUS wśród gospodarstw domowych, w których głowa gospodarstwa domowego uzyskała wykształcenie co najwyżej gimnazjalne, odsetek osób skrajnie ubogich wyniósł w 2014 r. ok.18 proc.; natomiast w gospodarstwach domowych, w których głowa gospodarstwa posiadała wykształcenie wyższe - niecały jeden procent.

              Podobnie jak w latach ubiegłych zagrożenie ubóstwem zwiększa obecność osoby niepełnosprawnej w gospodarstwie domowym. Stopa ubóstwa skrajnego wśród osób w gospodarstwach domowych z co najmniej jedną osobą niepełnosprawną wyniosła ok. 11 proc., a w gospodarstwach domowych z przynajmniej jednym dzieckiem do lat 16 posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności - ok. 15 proc.Tymczasem odsetek osób zagrożonych ubóstwem w gospodarstwach domowych bez osób niepełnosprawnych wynosił 6,5 proc.

              Wedłu GUS zasięg ubóstwa skrajnego na wsi był  ponad dwukrotnie wyższy niż w miastach. W skrajnym ubóstwie żyło ok. 5 proc. mieszkańców miast i ok.12 proc. mieszkańców wsi. Ci ostatni stanowili ponad 60 proc. osób żyjących poniżej granicy ubóstwa skrajnego, podczas gdy udział ludności wiejskiej wśród ogółu ludności Polski wynosił prawie 40 proc.

              Stopa ubóstwa skrajnego pozostała na tym samym poziomie (7,4 proc.).

              "Solidarność" od dawna alarmuje, że wykluczenie społeczne jest zjawiskiem narastającym, związanym z niskimi płacami i niestabilnymi warunkami pracy i domaga się od rządu wprowadzenia skutecznego programu walki z ubóstwem. Zgodnie z "Umową programową" podpisaną przez Związek z Andrzejem Dudą przed wyborami prezydenckimi, kandydat na prezydenta, obecnie prezydent elekt, zobowiązał się o walki z ubóstwem, również poprzez zwiększenie progów dochodowych uprawniających do świadczeń socjalnych, a także wycofania antypracowniczych zmian w kodeksie pracy i wyeliminowania śmieciowych umów o pracę.

              hd

                Nie ma usprawiedliwienia dla niepłacącego pracodawcy. Sondaż TNS

                • Kategoria: Kraj
                Nie ma usprawiedliwienia dla niepłacącego pracodawcy. Sondaż TNS
                Zdecydowana większość Polaków uważa, że nie ma takiej sytuacji, która usprawiedliwiałaby niewypłacenie pensji pracownikom, wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów przez TNS Polska. Rzeczywistość jest jednak bardziej bolesna. W 2014 r. Państwowa Inspekcja Pracy odnotowała opóźnienia w wypłacie pensji pracownikom na łączną kwotę ponad 171 mln zł.
                 
                TNS Polska na zlecenie KRD zapytał Polaków o to, czy są w stanie znaleźć usprawiedliwienie dla pracodawcy, który nie płaci swoim pracownikom pensji.  Aż 73 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie widzi żadnego powodu, który mógłby stać się usprawiedliwieniem dla niewypłacenia wynagrodzenia pracownikom. Występowanie zatorów płatniczych, czyli brak zapłaty od kontrahentów, zostało wskazane jako usprawiedliwienie niewypłacenia pensji przez 14 proc. ankietowanych. Z tłumaczeniem, że nie otrzymali wypłaty, ponieważ pieniądze te zostały przeznaczone na uratowanie przedsiębiorstwa przed upadłością, pogodziłoby się już tylko 8 proc. pytanych Polaków. Tymczasem spowolnienie gospodarcze, nakłady inwestycyjne i brak wolnej gotówki były zrozumiałym powodem dla niewielkiego odsetka pozostałych badanych.
                 
                Z danych PIP wynika, że w minionym roku stwierdzono, iż 2603 pracodawców nie wypłacało pensji swoim pracownikom (3002 przypadków w 2013 r.), a przypadki takie dotyczyły 83,3 tys. pracowników, wobec 106,2 tys. osób rok wcześniej. Według informacji KRD, średnia kwota niewypłaconej pensji wśród firm wpisanych do Rejestru sięga 11,5 tys. zł, a rekordzista ma do oddania jednemu ze swoich pracowników aż 80 tys. zł.
                 
                hd

                  "Każdy znajdzie w życiu jakieś swoje Westerplatte". Gdańsk pamięta

                  "Każdy znajdzie w życiu jakieś swoje Westerplatte". Gdańsk pamięta
                  – Każdy z Was, młodzi przyjaciele, znajdzie też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, obronić, dla siebie i innych – te słowa św. Jana Pawła II sprzed 28 lat wypowiedziane na Westerplatte u schyłku PRL znajdą się na tablicy pamiątkowej w pobliżu Pomnika Obrońców Wybrzeża. Tablicę pamiątkową ufundowali więźniowie polityczni z czasów PRL.
                   
                  Przygotowaniem tablicy pamiątkowej zajęło się Stowarzyszenie „Godność”, skupiające represjonowanych działaczy związkowych z lat 80. Treść papieskich słów została wyryta w granicie.
                   
                  Odsłonięcie i poświecenie tablicy upamiętniającej spotkanie św. Jana Pawła II z młodzieżą na Westerplatte odbędzie się w sobotę 13 czerwca 2015 r. o godz. 17 u podnóża kopca Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Poświęcenia dokona ks. abp. Sławoj Leszek Głódź.
                   
                  - Pieniądze na jej wykonanie w większości pochodzą z darowizn więźniów politycznych z okresu stanu wojennego, którzy wygrali procesy o odszkodowania za represje -  mówi Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia „Godność”.
                   
                   
                   
                  red.hd

                    Tablica upamiętniająca pierwszą audycję Radia "Solidarność" w Siedlcach

                    Tablica upamiętniająca pierwszą audycję Radia "Solidarność" w Siedlcach
                    Zespół podziemnego Radia „Solidarność” działającego w Siedlcach w latach 1984-1989 zaprosza 16 czerwca na odsłonięcie tablicy upamiętniającej nadanie pierwszej audycji. Miało to miejsce 16 czerwca 1984 roku w budynku przy ulicy Pułaskiego 47, róg Kilińskiego.
                     
                    Organizatorem imprezy jest Fundacja Gazety Podlaskiej im. prof. Tadeusza Kłopotowskiego i Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach. Patronat Honorowy nad uroczystościami objął ksiądz biskup Kazimierz Gurda, prezydent miasta Siedlce p. Wojciech Kudelski, przewodniczący Rady Miasta Siedlce Henryk Niedziółka, poseł na Sejm RP  Krzysztof Tchórzewski, senator RP Waldemar Kraska i przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność" Andrzej Kropiwnicki. Gościem honorowym będzie Zofia Romaszewska, legenda "Solidarności" i Radia Solidarność. 
                     
                    Program uroczystości:
                     
                    - godz. 18.00  msza święta w kościele św. Stanisława w Siedlcach
                     
                    - godz. 19.10 odsłonięcie i poświęcenie na budynku przy ulicy Pułaskiego 7 róg Kilińskiego pamiątkowej tablicy
                     
                    - godz. 19.30 w Sali Białej MOK w Siedlcach przy ul. Pułaskiego 6 okolicznościowe wystąpienia zaproszonych gości, prelekcja na temat Radia „Solidarność” Siedlce i następnie koncert piosenek o tematyce patriotyczno-solidarnościowej w wykonaniu Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka.
                     
                     
                    red.hd
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.