Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Dzisiaj w Gdańsku uroczystości rocznicowe z udziałem Prezydenta RP

Dzisiaj w Gdańsku uroczystości rocznicowe z udziałem Prezydenta RP

Z okazji 35. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" w poniedziałek 31 sierpnia w Gdańsku zostanie odprawiona msza św. w intencji ojczyzny. Kolejne uroczystości odbędą się w sali BHP. Udział zapowiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

O godz.10.00 Prezydent RP odsłoni miniaturę Pomnika Poległych Stoczniowych 1970 na placu Solidarności.

O godz. 12.00 w kościele św. Brygidy w Gdańsku abp. Sławoj Leszek Głódź odprawi mszę św. w intencji ojczyzny i "Solidarności". Następnie pod pomnikiem ks. prałata Henryka Jankowskiego zostaną złożone kwiaty. W dalszej kolejności odbędzie się przemarsz związkowców, pocztów sztandarowych i mieszkańców miasta na plac Solidarności.Pod historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej delegacje złożą kwiaty.

Dalsze uroczystości odbędą się w sali BHP. Po wystąpieniach prezydenta Andrzeja Dudy, przewodniczącego KK Piotra Dudy oraz szefa ZR Gdańskiego Krzysztofa Dośli członkom opozycji solidarnościowej i osobom je wspierającym w stanie wojennym zostaną wręczone honorowe dyplomy. Są to m.in Paweł Glanert, uczestnik strajku z 1970 roku, akywny fotograf przemian w Polsce. Andrzej Malinowski, związkowiec w firmie Hydroster, który dwa i pół roku spędził w więzieniu z czasie stanu wojennego oraz ks. Jarosław Wąsowicz, koordynator pielgrzymek kibiców Lechii Gdańsk. Wręczone zostaną też stypendia Funduszu Stypendialnego NSZZ Solidarność.

Zakończenie uroczystości planowane jest ok. godz.15.30.

hd

    Gdynia pamięta o "zwykłych" bohaterach Sierpnia 1980

    Gdynia pamięta o "zwykłych" bohaterach Sierpnia 1980

    Przy pomniku Ofiar Grudnia 1970 roku, który – jak zauważył prowadzący rocznicową modlitwę ks Edward Pracz, koordynator Apostolstwa Ludzi Morza – wpisał się w krajobraz miasta spotkali się w sobotę 29 sierpnia br. związkowcy, mieszkańcy tego portowego miasta, działacze samorządowi by oddać hołd poległym w drodze do wolności i tym, którzy w 1980 roku prowadzili robotniczy protest do zwycięstwa i powstania NSZZ „Solidarność”.

    Tutaj, w pobliżu przystanku Gdynia-Stocznia, w 1970 roku od kul wojska padli spieszący do pracy robotnicy i zmierzający do szkół uczniowie.
    - W sposób szczególny czcimy pamięć tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę. Oddajemy cześć tym, których krew wsiąknęła w tą ziemię. Chcemy ich ogarnąć naszą pamięcią i sięgnąć w przeszłość by dostrzec odruchem serc ofiarę ludzi, a zarazem chęć do działania – mówił ks. Pracz.
    - Dzieje narodu są przede wszystkim dziejami ludzi – ks. Pracz przypomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane na Placu Zwycięstwa w 1979 roku, prosząc zgromadzonych by wielowiekowe dziedzictwo Polski przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością.

    Nieopodal miejsca, w którym „Polak strzelał do Polaka” i gdzie od 17 grudnia 1980 roku stoi pomnik, za bramą ówczesnej Stoczni im. Komuny Paryskiej od 15 sierpnia 1980 roku trwał proletariacki protest. Jego uczestnicy, „zwykli” bohaterowie, najczęściej nie będący beneficjentami transformacji z roku 1989, zostali symbolicznie nagrodzeni medalem „Bohaterom Sierpnia 1980 Gdynia”.

    Więcej na www.solidarnoscgda.pl

    red.hd

      Chris de Burgh zagrał dla "Solidarności"

      • Kategoria: Kraj
      Chris de Burgh zagrał dla "Solidarności"
      Podczas finałowego konceru wieczoru Chris de Burgh zagrał swój największy przebój „Lady in Red” , na które czekała publiczność. Zabrzmiało też kultowe taneczne „Africa”, cover piosenki zespołu Toto, i „High on Emotion”, kolejny wielki przebój wokalisty.
       
      Artysta nawiązywał kontakt z publicznością. Powtarzał, że jest zaszczycony, biorąc udział w koncercie.
       
      Zgodnie z zapowiedzią, De Burgh zagrał  w Gdańsku materiał przekrojowy, energetyczny, skierowany do odbiorców w różnym wieku. Rozpoczął  piosenką „The Hands of Man” ze swojego najnowszego albumu. Z niego też pochodziły utwory „Big City Sundays” i „The Keeper of the Key”, które również znalazły się tego wieczoru w repertuarze piosenkarza. Jednak publiczność najbardziej ucieszyła się ze starszych przebojów. Ze sceny zabrzmiały kompozycje z poprzednich płyt, m.in. „The Light on the Bay” i „Go Where Your Heart Believes”, „Transmission Ends", „Ship to Shore".
       
      Koncert zakończyły pokazy ogni sztucznych i laserowych efektów świetlnych.
       
      hd

        "Stąd ruszyła lawina". Koncert My Naród.

        • Kategoria: Kraj
        "Stąd ruszyła lawina". Koncert My Naród.

        Trwa koncert  "My Naród", podczas którego występy gwiazd przeplatane są wizualizacjami przedstawiającymi najważniejsze momenty w polskiej historii ostatnich dziesięcioleci.

        - Witam moją drużynę, witam z całego serca - Piotr Duda po raz kolejny przywitał uczestników festynu - Przez 35 lat "Solidarność" walczyła w obronie praw pracowniczych, godności człowieka. Ale też miłości do Ojczyzny. Ten koncert wyraża naszą miłość do kraju.

        Przewodniczący KK zaprosił na scenę "pierwszego obywatela Rzeczpospolitej Polskiej" prezydenta Andrzeja Dudę. - Dziękuję wam wszystkim. Bez was nie byłoby mnie tutaj - mówił Prezydent RP - Nie brałem udziału w tworzeniu "Solidarności". Miałem wtedy 8 lat. Tym bardziej dziękuję ludziom, którzy protestowali przeciwko czasom, kiedy człowieka szczuto na człowieka. Dzięki nim Polska wyszła zza żelaznej kurtyny - podkreślił prezydent Duda.

        Andrzej Duda zwrócił uwagę na to, że wśród publiczności jest dużo młodych ludzi. - To jest prawdziwe budowanie wspólnego porozumienia - mówił - Zaczynamy od muzyki. Muzyki, która tworzyła prawdziwy azyl wolności przez lata 80-te. Bawmy się. "Solidarność" była, jest i będzie - zakończył prezydent.

        Otwierająca koncert piosenka - „Stąd ruszyła lawina” została specjalnie przygotowana na obchody 35-lecia „Solidarności” przez Krzysztofa Cugowskiego. Cały koncert został przygotowany jako radosna i pozytywna demonstracja patriotyzmu naszych czasów. Tytuł koncertu nawiązuje do historycznego przemówienia wygłoszonego przez Lecha Wałęsę przed Kongresem Stanów Zjednoczonych. Wystąpią również Lombard, Sztywny Pal Azji, Elektryczne Gitary, Natalia Przybysz, 4PMC, Skubas, Daab, SexBomba, Tomek Lipiński, Złe Psy, Eldo oraz Jan Pietrzak.  Występy gwiazd przeplatane są wizualizacjami przedstawiającymi najważniejsze momenty w polskiej historii ostatnich dziesięcioleci. Artyści podkreśląją patriotyczny charakter tego wydarzenie nie tylko repertuarem, ale i swoim wyglądem zainspirowanym polskimi barwami narodowymi.

        hd

          Trwa festyn rodzinny "Solidarności"

          • Kategoria: Kraj
          Trwa festyn rodzinny "Solidarności"

          Trwa festyn rodzinny "Solidarność pokoleń".

          Przed chwilą skończył grać Maciej Miecznikowski z zespołem. Koncert na scenie piknikowej rozpoczął się o godz. 15.00 występem zespołu PapaD. Na scenie pojawił się też grajacy na fortepianie Maciej Markiewicz. Około godz. 18.00 na scene wejdzie Boney M.

          - Nie możemy się doczekać! Zespół gra od wielu lat i łączy pokolenia. Naprawdę super - powtarzają uczestnicy pikniku, którzy porozkładali sie na trawie na kocykach i kołyszą się w rytm muzyki.- Zresztą cała impreza jest świetna. Najważniejsze jednak jest to, że możemy świętować razem, rodzinnie - podkreślają związkowcy.

          Park zabaw dla dzieci przeżywa prawdziwe oblężenie. Rodzice z dziećmi cierpliwe czekają w kolejce na swoją kolej. Ogromnym zianteresowaniem zwiedzających cieszy się także sprzęt wojskowy. Kolejki ustawiają się do czołgów i wozów bojowych, do których żołnierze wpuszczają dzieci. Uczestnicy pikniku mają też możliwość szczegółowego obejrzenia 4 modeli samochodów Volkswagena, wyprodukowanych w Polsce.

          W dwugodzinnym koncercie głównym o godz.19.30 na dużej scenie, pt. "My naród", wystąpią: Krzysztof Cugowski, Lombard, Sztywny Pal Azji, Elektryczne Gitary, Natalia Przybysz, 4PMC, Skubas, Daab, SexBomba, Tomek Lipiński, Złe Psy, Eldo oraz Jan Pietrzak. Na początku koncertu planowane jest krótkie wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy.

          hd

            Brama nr 2 wyróżniona przez Komisję Europejską

            • Kategoria: Kraj
            Brama nr 2 wyróżniona przez Komisję Europejską

            Piotr Duda razem z Małgorzatą Omilanowską, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, Basilem Kerskim, dyrektorem ECS i Wiesławem Bielawskim, zastępcą prezydenta Gdańska odsłonił na historycznej bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej tablicę Znak Dziedzictwa Europejskiego.

            W uzasadnieniu przyznania wyróżnienia napisano, że stocznia była miejscem, gdzie "Solidarność" jako ruch społeczny i związek zawodowy podjęła walkę o prawa człowieka.

            - Jesteśmy dumni, że stocznia i brama zostały uznane ze niezwykle ważne miejsca w kulturze europejskiej - mówiła minister Omilanowska - Polska została w ten sposób wyróżniona aż trzy razy, jako jedyne państwo europejskie. Ta nagroda świadczy o tym, że mieliśmy i mamy szczególny wpływ na kulturę europejską.

            Szef "Solidarności" wyraził szczególne zadowolenie, że znak zostaje umiejscowiony na bramie na której nie ma już napisu "im. Lenina". Tablicę z  napisem osobiście zdjęli członkowie Komisji Krajowej w 32. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność".

            - Ten znak to nie tylko nagroda, to także zobowiązanie - mówił dyrektor ECS - Miejsce wyróżnione musi być żywe, muszą w nim toczyć sie dyskusje, odbywać spotkania. To wyzwanie dla KK i ZR Gdańskiego "Solidarności", dla Europejskiego Centrum Solidarności i dla Sali BHP - podkreślał Kerski. W jego opinii w Gdańsku obywatele potrafią rozmawiać, respektując cudze przekonania. - Jestem pewny, że okażemy się godni tej nagrody.

            Znak Dziedzictwa Europejskiego przyznawany jest przez Komisję Europejską instytucjom i obiektom, które działają w oparciu o wspólne wartości i elementy europejskiej historii i dziedzictwa kulturowego. Celem ZDE jest stworzenie nowych możliwości dla obywateli Europy, a zwłaszcza młodzieży, służących zdobywaniu wiedzy o wspólnym dziedzictwie kulturowym, wspólnej historii oraz wartościach i roli UE

            hd


            hd

              Musimy głośno krzyczeć, bo rządzący nie chcą nas słuchać

              • Kategoria: Kraj
              Musimy głośno krzyczeć, bo rządzący nie chcą nas słuchać

              Na Placu Solidarności, w obecności tysięcy związkowców, kibiców Lechii i harcerzy odbyła się pokojowa manifestacja "Solidarności". Do zebranych przemawiał Piotr Duda i Piotr Walentynowicz, złożono kwiaty przed historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej.

              - Witam wszystkich w tym świętym dla "Solidarności" miejscu - tak Piotr Duda, szef Związku przywitał zebranych przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców związkowców, którzy przyjechali świętować z okazji 35. rocznicy powstania Związku - Witam całą polską "Solidarność"!

              O godz. 14.15 na Placu Solidarności zebrał się tłum związkowców. Przewodniczący KK mówił do nich stojąc na stoczniowym wózku. Zaprosił też  Piotra Walentynowicz, wnuka legendarnej działaczki WZZ Anny Walentynowicz. - To jest właśnie solidarność pokoleń - podkreślał Duda. Przewodniczący KK wymienił kolejne miejsca "polskiej drogi do wolności", zaczynając od Poznania`56. - Dziękujemy tym wszystkim bohaterom, bo dzięki ich walce o wolność, dzisiaj spotykamy się razem.

              Szef Związku przypominał o postulatach sierpniowych, które do dzisiaj nie zostały zrealizowane. - Mówi się dzisiaj o postulatach z sierpnia 1980, że to relikt przeszłości. Nie zgadzamy się z tym. To były socjalano-spoleczne postulaty, które są do dzisiaj aktualne - mówił. - Te postulaty trzeba realizować. Dzisiaj walczymy o to samo, o wiek emerytalny, o służbę zdrowia, o godność pracowników - wyjaśniał szef Związku i zapraszał wszystkich do udziału w pikiecie przed Sejmem 4 września - Po raz kolejny sprawdzimy, co nasi parlamentarzyści myślą o obywatelach i co myślą o Prezydencie RP. Chcemy głośno krzyczeć, bo rządzący nie chcą nas słuchać. Mają obywateli za głupców - podkreślał przewodniczący KK.

              Piotr Walentynowicz, wyraźnie wzruszony wnuk Anny Walentynowicz powtarzał, ze postulaty nie zostały spełnione i należy o nie walczyć. Żałował, że ś.p .Anna Walentynowicz nie może uczestniczyć w uroczystości. - Babcia zawsze mówiła coś mądrego, prostego i prawdziwego - dodał.

              W trakcie hymnu "Solidarności" młodzi kibice Lechii, sympatycy Związku odpalili race.

              hd

                W oczekiwaniu na manifestację

                • Kategoria: Kraj
                W oczekiwaniu na manifestację

                Do Gdańska przyjeżdżają kolejne autokary z uczestnikami pikniku "Solidarność pokoleń". Według zapowiedzi, w imprezie wezmie udział okolo 20 tysięcy związkowców z całej Polski.

                Na scenie piknikowej jeszcze trwają ostatnie próby. Swój sprzęt do zadań specjalnych rozstawiła już Morska Jednostka Działań Specjalnych FORMOZA, gotowe są stoiska sponsorów. Działa część gastronomiczna.

                Za kilkanaście minut przed pomnikiem Poległych Stoczniowców rozpocznie się pokojowa manifestacja podczas której zostaną przypomniane postulaty sierpnia 1980, które do dzisiaj czekają na realizację. Na dawnej bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej zawiśnie tablica Znak Dziedzictwa Europejskiego, którą uroczyście odsłoni Piotr Duda, szef Związku razem z Malgorzatą Omilanowską, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego i Basilem Kerskim, dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności.  

                hd

                  Jakie atrakcje czekają na uczestników festynu "Solidarność pokoleń"

                  • Kategoria: Kraj
                  Jakie atrakcje czekają na uczestników festynu "Solidarność pokoleń"
                  Festyn "Solidarność pokoleń" rozpocznie się o godz. 15.00.
                   
                  Na scenie piknikowej do godz. 19.00 występować będą PapaD, Maciej Miecznikowski, Maciej Markiewicz i Katarzyna Rogalska oraz Boney M.
                   
                  W dwugodzinnym koncercie głównym o godz.19.30 na dużej scenie, pt. "My naród", wystąpią: Krzysztof Cugowski, Lombard, Sztywny Pal Azji, Elektryczne Gitary, Natalia Przybysz, 4PMC, Skubas, Daab, SexBomba, Tomek Lipiński, Złe Psy, Eldo oraz Jan Pietrzak. Na początku tego koncertu planowane jest krótkie wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy.
                   
                  Gwiazdą wieczoru będzie irlandzki muzyk Chris de Burgh, który wyjdzie na scenę o godz.22.00. Podczas wczorajszej konferencji prasowej artysta podkreślał, że udział w imprezie jest dla niego wyróżnieniem i zaszczytem. (O tym pisaliśmy TUTAJ). 
                   
                  Dla najmłodszych przygotowano specjalny park zabaw, w którym znajdują się tam dmuchane: dżdżownica, zamek oraz zjeżdżalnie, które przygotował dla milusińskich SKOK oraz ścianka wspinaczkowa. Do godz. 18 animatorzy z ZHP i ECS będą organizować dla dzieci w różnych grupach wiekowych konkursy i zabawy edukacyjne. Na zwycięzców czekają nagrody.
                   
                  W strefie wojskowej będzie można oglądać wozy bojowe Rosomak i Hummer, czołg Leopard z wyrzutnią rakiet i łódź desantową. Sprzęt do zadań specjalnych zaprezentuje Morska Jednostka Działań Specjalnych FORMOZA. Również straż pożarna zaprezentuje statyczne pokazy wozów oraz sprzętu gaśniczego.
                   
                  Dla zainteresowanych motoryzacją stoisko przygotował Volkswagen. Zostaną tam zaprezentowane najnowsze modele marki, produkowane w Polsce.
                   
                  Przy stoisku Poczty Polskiej będzie można otrzymać bezpłatne karty okolicznościowe i podstemplować je okolicznościową pieczątką. 
                   
                  Mecenas wydarzenia, Totalizator Sportowy przygotował materiały informacyjne dla uczestników pikniku. W specjalnie otwartym stacjonarnym punkcie sprzedaży uczestnicy pikniku będą mogli zagrać w Lotto.
                   
                  Rabaty na produkty ubezpieczeniowe przygotował SKOK, który również zadbał o ustawienie bankomatów na terenie imprezy.
                   
                  Do godziny 17.30 będzie można za symboliczną złotówkę zwiedzić Europejskie Centrum Solidarności i historyczną Salę BHP. Będzie to tego potrzebny specjalny znaczek, wydawany uczestnikom imprezy.
                   
                  Festyn zakończy pokaz ogni sztucznych około godz.23.30.
                   
                  hd
                   

                    Trwają przygotowania do obchodów 35. rocznicy powstania "Solidarności"

                    • Kategoria: Kraj
                    Trwają przygotowania do obchodów 35. rocznicy powstania "Solidarności"
                    Od rana trwają przygotowania do festynu rodzinnego "Solidarność pokoleń", zorganizowanego z okazji 35. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność". Do siedziby KK zgłaszają się kolejne grupy związkowców z całej Polski, którzy przyjechali do Gdańska z całymi rodzinami, aby uczestniczyć w tej radosnej uroczystości.
                     
                    Od godz. 8.00 rano można odbierać opaski uprawniające do wejścia na teren imprezy. Do godz.14 wydawane są w sekretariacie zastępców przewodniczącego KK, potem będą do odbioru przy bramkach wejściowych na piknik.
                     
                    - Do godziny dzisiątej wydaliśmy ponad 10 tysięcy opasek - mówi Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK - Do udziału w imprezie zgłosiło się około 20 tysięcy chętnych, tak więc jesteśmy w połowie drogi. Są już koleżanki i koledzy ze Śląska Opolskiego, regionu Środkowo- Wschodniego, Podbeskidzia, Pobrzeża.
                     
                    Piknik rozpoczyna się o godz. 15.00. Wcześniej, o godz. 14.15 przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców odbędzie się pokojowa manifestacja, podczas której zostaną przypomniane postulaty sierpnia 1980, które do dzisiaj czekają na realizację. Na dawnej bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej zawiśnie tablica Znak Dziedzictwa Europejskiego, którą uroczyście odsłoni Piotr Duda, szef Związku razem z Malgorzatą Omilanowską, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego i Basilem Kerskim, dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności.  
                     
                    Związkowcy przyjeżdżają do Gdańska z całymi rodzinami. Dla wielu to pierwsza wizyta na wybrzeżu. Po odebraniu opasek i znaczków wybierają się na zwiedzanie kościoła św. Brygidy i Starego Miasta. Inni jadą nad morze.
                     
                    Autokary przywożące uczestników imprezy są kierowane na ulicę Jana z Kolna, która została wyłączona z ruchu i oddana do dyspozycji organizatorom imprezy.
                     
                    hd
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.