Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Strajk który miał sparaliżować Londyn został odwołany

Strajk który miał sparaliżować Londyn został odwołany
Przedstawiciele związków zawodowych ogłosili, że planowany na 12 września strajk pracowników metra w Londynie zostaje zawieszony. Mimo odwołania protestów, zarząd i pracownicy Transport for London (TfL) nie doszli jeszcze do porozumienia.
 
- Ze względu na to, że wciąż trwają rozmowy, mające na celu osiągnięcie porozumienia odnośnie warunków pracy w nocy, postanowiliśmy zawiesić tymczasowo planowane na 8 i 10 września strajki - skomentował rzecznik związków zawodowych. - Niemniej jednak ugoda nie została jeszcze osiągnięta, w związku z czym nie dojdzie do uruchomienia całodobowego serwisu od 12 września”- dodał.
 
Pracownicy domagają się gwarancji dotyczących czasu pracy, a szczególnie ograniczenia liczby zmian nocnych.
 
hd

    List otwarty do Doroty Wellman w sprawie Lidla

    List otwarty do Doroty Wellman w sprawie Lidla
    "Ze zdziwieniem przyjęliśmy informacje, że zaangażowała się Pani w kampanię reklamową sieci handlowej, której praktyki na polskim rynku budzą liczne wątpliwości zarówno natury ekonomicznej, społecznej jak i moralnej" - Klub Jagielloński razem z Fundacją Kazimierza Wielkiego opublikował list otwarty do Doroty Wellman, w sprawie kampanii reklamowej Lidla.
     
    „Niezwykle cenimy Pani zaangażowanie w liczne akcje charytatywne i wrażliwość na problemy społeczne, której publicznie dawała Pani wyraz. To postawa rzadka w świecie ludzi polskiego show biznesu i z pewnością godna pochwały "- piszą szef pionu analitycznego Klubu Jagiellońskiego Marcin Kędzierski i socjolog, prezes Fundacji Kazimierza Wielkiego dr Joanna Szalacha-Jarmużek i wrażają nadzieję, że decyzja dziennikarki o udziale w kampanii wynikała z nieświadomości. 
     , 
    Autorzy listu przypominają, że sieć Lidl nagminnie łamie prawa pracownicze. "Od początku 2014 roku kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazały 106 naruszeń praw pracowniczych w placówkach sklepu” - podkreślają i przypominają, że próby utworzenia związków zawodowych w Lidlu skończyły się fiaskiem, a w doniesieniach prasowych można  znaleźć "wstrząsające informacje dotyczące praktyki zastraszania pracowników, którzy chcieli korzystać z gwarantowanego art. 59 Konstytucji RP prawa do zrzeszania się". 
     
    Niepokój budzą również okoliczności rozwoju sieci w Polsce. Pożyczka z Banku Światowego udzielona grupie Schwarz, do której należy Lidl, zakładała podjęcie współpracy z lokalnymi producentami oraz oferowanie dobrej żywności dla biednych ludzi. Tymczasem Klub Jagielloński powołuje się na najnowsze badania, według których udział wyprodukowanych w Polsce produktów w asortymencie Lidla to: 17% wśród produktów spożywczych, 21% wśród produktów z kategorii chemia i kosmetyki oraz 0% w dziale mrożonki! Eksperci zwracają również uwagę, że według przeróżnych koszyków zakupowych Lidl nie należy do najtańszych sieci.
     
    Udział Doroty Wellman w kampanii może być traktowany jako uwiarygodnienie odpowiedzialności społecznej sieci. Autorzy listu zwracają się do prezenterki z prośbą "o życzliwe rozważenie wskazanych wątpliwości".
     
    hd
     
    Cały list dostępny TUTAJ.

      Obchody jubileuszu w Jeleniej Górze

      Obchody jubileuszu w Jeleniej Górze
      Uroczystości związane z 35. rocznicą powstania "Solidarności" w regionie Jeleniogórskim odbyły się w niedzielę 30 sierpnia.
       
      O godzinie 12:00 w Bazylice Mniejszej św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze odprawiona została msza św., następnie odsłonięto tablicę poświęconą związkowcom z "Solidarności". Kolejnym punktem programu była konferencja poświęcona najnowszej historii i prelekcja historyka Łukasza Sołtysika, a także uroczystość wręczania pamiątkowych szklanych statuetek zasłużonym osobom. Uroczystość uświetnił minikoncertem Sławomir Zimniak, gitarzysta, związkowiec i nauczyciel z Jeleniej Góry.
       
      Wieczorem na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze wystapiła gwiazda wieczoru - zespół De Press. 
       
      red.hd
       

        Dzień Solidarności i Wolności w Lublinie

        Dzień Solidarności i Wolności w Lublinie
        Msza św. w intencji Ojczyzny oraz wszystkich związanych z ruchem solidarnościowym, kwiaty w miejscach pamięci oraz koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu Contra Mundum – tak mieszkańcy Lublina i Lubelszczyzny świętowali święto państwowe Dnia Solidarności i Wolności.
         
        W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, członkowie różnych instytucji i stowarzyszeń oraz związkowcy. Uroczystości rozpoczęły się w miejscu symbolicznym – pod Pomnikiem Wdzięczności, który upamiętnia strajki z lipca 1980 r. Jak podkreślał przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”, Marian Król, nie można zapominać, że sierpień 1980 roku miał swój początek w lipcu na Lubelszczyźnie. Zwrócił także uwagę, że dziś nadal jest wiele do zrobienia, potrzeba budowania takiej wspólnoty, jaka połączyła ludzi w lecie 1980 roku, bez względu na poglądy polityczne.
         
        Z kolei biskup Józef Wróbel, który przewodniczył eucharystii w intencji Ojczyzny mówił: - Zarówno w przeszłości, jak i dziś wielu ludzi poświęca swoje siły i czas na sprawy, które kształtują ludzkie serca i codzienne życie. Każdy z nas może wyrażać swoim życiem łączność z ideałami "Solidarności". Wiele osób, które 35 lat temu stały u początków ruchu solidarnościowego, już nie ma wśród nas. Niejednokrotnie poświęcali swoją wolność, a nawet życie po to byśmy mogli żyć dziś w wolności. Modlę się dziś za wszystkich, którzy odeszli do Pana, a którzy związani byli z Solidarnością.
         
        Natomiast Ogrodzie Saskim odbył się koncert zespołu Contra Mundum. Artyści wykonali utwory patriotyczne w nowych, rokowych aranżacjach. Mocne brzmienie, połączone z przejmującym tekstami poetyckimi, wywarło ogromne wrażenie na zebranej publiczności.
         
        Uroczystości zakończyła modlitwa przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ „Solidarność”.
         
         
        red.hd

          W czwartek obchody 35. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego

          W czwartek obchody 35. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego
          W czwartek 3 września w Jastrzębiu-Zdroju odbędą się obchody 35. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Udział w uroczystościach weźmie prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
           
          Obchody rozpoczną się o godz. 9.00 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła koncelebrowaną mszą świętą  pod przewodnictwem metropolity katowickiego arcybiskupa Wiktora Skworca. Po mszy, o godz. 11.00, uczestnicy uroczystości zgromadzą się pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni Zofiówka (d. Manifest Lipcowy). Tam planowane są wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy oraz przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotra Dudy. 
           
          Na zakończenie obchodów przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz delegacje związkowe złożą kwiaty pod pomnikiem.
           
           
          red.hd

            Legnicka "Solidarność" obchodzi urodziny. Kwiaty dla papieża

            Legnicka "Solidarność" obchodzi urodziny. Kwiaty dla papieża
            Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” istnieje 35 lat. W rocznicę Porozumień Sierpniowych legniccy związkowy już tradycyjnie złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II.
             
            Związkowcy z legnickiej „Solidarności” przy papieskim pomniku w centrum miasta spotykają się co roku. W poniedziałek złożyli kwiaty i modlili się.
             
            - W ten sposób oddajemy hołd Janowi Pawłowi II, bez którego przecież "Solidarności" pewnie by nie było. Dobrze pamiętamy pielgrzymkę z 1979 roku i jego słowa - mówił Piotr Wegner, wiceprzewodniczący legnickiej "Solidarności".
             
            2 czerwca 1979 roku Jan Paweł II na warszawskim Placu Zwycięstwa powiedział: "Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi!... Tej ziemi!". Te słynne słowa zostały uznane przez Polaków za wezwanie do walki z komunizmem.
             
            www.solidarnosc.org.pl/legnica
             

              Pracownice MOPS dostaną ochronę policji

              Pracownice MOPS dostaną ochronę policji
              Od 25 września pracownice socjalne z legnickiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej będą bezpieczniejsze. Idąc w tzw. środowisko zagrożone, będą mogły bowiem zażądać wsparcia policji.
               
              Prezydent RP Andrzej Duda właśnie podpisał nowelizację ustawy o pomocy społecznej, która wejdzie w życie 25 września. Zmiana przepisów jest korzystna m. in. dla pracujących głównie w tereniepracowników socjalnych. Chodzi o to, że w świetle nowych przepisów będą mogli zażądać zażądać pomocy policji w trakcie wizyt w mieszkaniach swoich podopiecznych.
               
              - Policję wzywamy tylko w uzasadnionych przypadkach. Pracownicy socjalni doskonale znają teren i swoich podopiecznych. Wiedzą, kiedy istnieje realne zagrożenie - mówi Aneta Mazur, przewodnicząca NSZZ "Solidarność" w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Legnicy.
               
              - Do tej pory pracownice socjalne korzystały z pomocy dzielnicowych. Generalnie współpraca z legnicką policją układała się bardzo dobrze. Zdarzało się jednak, że odmawiała wsparcia, tłumacząc się brakiem ludzi i czasu. Teraz zyskamy podstawę prawną, by żądać wsparcia nawet patrolu - dodaje Mazur.
               
              Szefowa "Solidarności" zaznacza, że w legnickim MOPS pracuje ponad 50 pracowników socjalnych.
               
              - W komplecie to kobiety. Każda z nich w swojej karierze zawodowej znalazła się już w sytuacji kryzysowej. Wyzwiska i groźby to dla nich nic nadzwyczajnego - kończy Mazur.
               

                Nowe organizacje w Regionie Podlaskim

                Nowe organizacje w Regionie Podlaskim
                Z inicjatywy pracowników, przy wsparciu Zarządu Regionu Podlaskiego powstały nowe organizacje związkowe NSZZ "Solidarność" w Przedsiębiorstwie Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Suwałkach oraz Erbud Industry Centrum Sp. z o.o  w Łodzi (Organizacja Oddziałowa w Grajewie).
                 
                Nie przypadkiem wybrano NSZZ „Solidarność”, ponieważ nasz związek jest powszechnie postrzegany przez pracowników jako ogólnokrajowa organizacja związkowa najwszechstronniej przygotowana i faktycznie realizująca reprezentowanie pracowników w ich żywotnych interesach. 
                 
                Witamy w drużynie podlaskiej Solidarności.
                 

                  To jest referendum obywatelskie! Trwa pikieta przed parlamentem

                  • Kategoria: Kraj
                  To jest referendum obywatelskie! Trwa pikieta przed parlamentem

                   Dzisiaj Senat rozpatrzy wniosek Prezydenta RP o przeprowadzenie dodatkowego referendum. "Solidarnośc" od rana pikietuje przed parlamentem, domagając się od senatorów pozytywnej decyzji w sprawie wniosku prezydenta Dudy.

                  - Solidarność chce głośno domagać się referendum i przekonywać, że nie jest ono partyjne. By tego nie wikłać z wyborami, rozgrywką PiS-PO - podkreśla Piotr Duda, szef Związku. - To jest referendum obywatelskie - dodaje.

                  Prezydent skierował do Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum, które miałoby się odbyć 25 października br. w dniu wyborów parlamentarnych. Polacy mieliby odpowiedzieć na trzy pytania: czy są „za obniżeniem wieku emerytalnego i powiązaniem uprawnień emerytalnych ze stażem pracy”, czy są „za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe” i czy są „za przywróceniem powszechnego ustawowego obowiązku szkolnego od siódmego roku życia”.

                  Od godz. 9.00 przed Sejmem trwa pikieta "Solidarności". Związkowcy domagają od senatorów pozytywnej decyzji w sprawie wniosku prezydenta Dudy.
                   
                  - Atakuje się prezydenta za to, czego nie zrobiła koalicja rządowa PO i PSL - wyjaśnia przewodniczący KK - To jest referendum obywatelskie w bardzo ważnych sprawach dla społeczeństwa. Mam nadzieję, że senat uszanuje to, co pan prezydent chce zrobić, czyli dać się wypowiedzieć społeczeństwu.
                   
                  hd
                    Subskrybuj to źródło RSS

                    Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.