Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Polscy zestresowani w pracy

  • Kategoria: Kraj
Polscy zestresowani w pracy
Z badań OECD wynika, że ponad połowa Polaków odczuwa stres w pracy. W tej kwestii zajmujemy trzecie miejsce za Turcją, w której jest 67,5 proc. permanentnie zestresowanych pracowników i Grecją (58 proc.). 
 
Aż 53,3 proc. Polaków odczuwa stres w pracy. Tak wynika z badań OECD Employment Outlook 2014. Najmniej zestresowani są Szwedzi (14,7 proc.) i Norwegowie (18,2 proc.). W krajach naszego regiony w Czechach 43,4 proc. pracowników odczuwa sters związny z pracą, w Niemczech 42,2 proc.
 
Jedną z najważniejszych przyczyn tego stanu jest presja czasowa i nacisk na wyniki. Istotna jest także duża niepewność co do przyszłości, zwłaszcza że często jest powiązana z niskim wynagrodzeniem. Rozszerzanie zakresu obowiązków, wielozadaniowość, a także zły klimat w pracy, autorytarne formy zarządzania oraz brak identyfikacji z firmą potęgują stres u pracowników.
 
Ma to swoje konsekwencje, uprzedzają eksperci. Pojawiają się błędy, spadek motywacji i większa liczba konfliktów.
 
hd

    Pracownicy ZUS protestują

    Pracownicy ZUS protestują
    Podwyżek płac, zaprzestania przedmiotowego traktowania pracowników, przestrzegania prawa pracy i respektowania praw pracowniczych i związkowych domagali się w piątek 4 września pracownicy ZUS. Pikietę przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów zorganizowała zakładowa "Solidarność". 
     
    Manifestację przed KPRM wsparli związkowcy protestujący przed Sejmem RP, oczekujący na decyzję Senatu RP w sprawie październikowego referendum. Ponad dwa tysiące uczestników manifestacji wysłuchało słów wsparcia ze strony Piotra Dudy przewodniczącego KK.
     
    Reginę Borkowska, przewodnicząca "Solidarności" w ZUS przekazała wiceministrowi pracy i polityki społecznej Markowi Buciorowi petycję z żądaniami poprawy warunków płacowych i pracowniczych zatrudnionych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Związkowcy wskazują również na szkodliwą politykę zarządzania procesowego i wadliwość systemu informatycznego, która utrudnia pracę, zamiast ją ułatwiać. Wręczono także kilka tysięcy podpisanych apeli o poprawę sytuacji w ZUS. 
     
    Pracownicy, którzy nie mogli uczestniczyć w pikiecie, przychodzili tego dnia do pracy ubrani na czarno.
     
    Petycja dostępna TUTAJ.
     
    hd

      Papież Franciszek apeluje o przyjmowanie uchodźców

      Papież Franciszek apeluje o przyjmowanie uchodźców
      Papież Franciszek apelował wczoraj o przyjmowanie uchodźców. Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański ogłosił, że uchodźcy zostaną też przyjęci w Watykanie.
       
      Zwracając się do wiernych zebranych papież powiedział: "W obliczu tragedii dziesiątek tysięcy uchodźców, którzy uciekają przed śmiercią z powodu wojny i głodu i znajdują się w marszu ku nadziei na życie, Ewangelia wzywa nas, prosi nas, byśmy byli bliźnimi najmniejszych i opuszczonych, byśmy dali im konkretną nadzieję, a nie mówili tylko: Odwagi, cierpliwości!".
       
      Franciszek podkreślił: "Dlatego w związku ze zbliżaniem się Jubileuszu Miłosierdzia kieruję apel do parafii, wspólnot zakonnych, do klasztorów i sanktuariów w całej Europie o konkretne wyrażenie Ewangelii i przyjęcie po jednej rodzinie uchodźców". To konkretny gest w ramach przygotowań do Roku Świętego" - wyjaśnił papież, nawiązując do Roku Miłosierdzia rozpoczynającego się 8 grudnia.
       
      "Niech każda parafia, każda wspólnota zakonna, każdy klasztor, każde sanktuarium w Europie udzieli gościny jednej rodzinie poczynając od mojej diecezji rzymskiej" - wezwał. Przywołał słowa z Ewangelii świętego Mateusza: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili”.
       
      Papież ogłosił, że także dwie parafie w Watykanie przyjmą w tych dniach dwie rodziny uchodźców.
       
      "Nawet najbardziej elementarne relacje między ludźmi tworzą niekiedy sytuacje niezdolne do wzajemnego otwarcia się na siebie: zamknięta para, zamknięta rodzina, zamknięta parafia, zamknięta ojczyzna" - stwierdził papież. Przypomniał: "to pochodzi nie od Boga, ale od nas, to jest nasz grzech".
       
      hd

        Turniej szachowy "Solidarności"

        Turniej szachowy "Solidarności"
        Młodzież zdominowała Turniej Szachowy „Solidarności” w Stalowej Woli. W bardzo wyrównanej rywalizacji zdecydowała dodatkowa punktacja, a najlepszymi zawodnikami byli juniorzy i juniorki.
         
         Ponad 40 szachistów stawiło się na Turnieju Szachowym o Puchar Przewodniczącego NSZZ „Solidarność” w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli. Zdecydowaną większość uczestników stanowiła młodzież ze Stalowej Woli, Rudnika nad Sanem, Sarzyny, Zaklikowa i Górna.
        .   
        Pierwsze miejsce zdobyła reprezentantka Rudnika nad Sanem – Barbara Trybowska – 5,5 punktu, a drugie miejsce Mikołaj Złotek (uzyskał 5,5 punktu) także z Rudnika nad Sanem. Krzysztof Socha z Nowej Sarzyny wyprzedził Sebastiana Szubartowskiego ze Stalowej Woli, który uzyskał czwarte miejsce. Nagrodę dla najlepszej kobiety odebrała Anna Trybowska z Rudnika nad Sanem, najlepszym juniorem do lat 15 była Urszula Jakubowska z Nowej Sarzyny, najmłodszym zawodnikiem Turnieju był Wiktor Czuliński z Katolickiego Klubu Sportowego Victoria ze Stalowej Woli, a najstarszym zawodnikiem Mieczysław Walec.
         
        Szachowy Turniej o Puchar Przewodniczącego NSZZ „Solidarność” zorganizowały wspólnie MOZ NSZZ „S” Huty Stalowa Wola, Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „S” i Katolicki Klub Sportowy Victoria w Stalowej Woli. „Solidarność” ufundowała puchary i medale oraz nagrody książkowe. 
         
        red.hd

          Wyższe stawki dla najsłabiej zarabiających

          Wyższe stawki dla najsłabiej zarabiających
          Średnio o około 100 zł brutto więcej zarabiają od lipca najniżej uposażeni pracownicy fizyczni Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Świętochłowicach. Regulacja ich pensji uzależniona została m.in. od stażu zatrudnienia oraz od ich wydajności w pracy. O korektę ich niskich płac zasadniczych zawnioskowała do pracodawcy zakładowa "Solidarność".
           
          Związkowcy m.in. przekonywali, że stawka 9,60 zł brutto za godzinę jest bardzo niska i stanowczo nie zaspakaja podstawowych potrzeb materialnych tej grupy pracowników oraz ich rodzin. - Zdawaliśmy sobie sprawę, że regulacja ich zarobków nie będzie duża. Na razie ich pensje poszły w górę tylko o około 100 zł brutto, ale o wyższe płace dla tych ludzi zamierzamy się systematycznie upominać. Przecież to nie są pracownicy drugiej kategorii. Za swoją dobrą robotę powinni dostawać lepsze wypłaty, niż na poziomie 1600 zł brutto - przekonuje Adam Kostrzewa, przewodniczący "Solidarności" w świętochłowickim MPGK.
           
          Kostrzewa podkreśla również, że w zawarciu porozumienia z pracodawcą regulującego najniższe płace w firmie zakładową "Solidarność" wspierał prezydent miasta Świętochłowice, które jest właścicielem MPGK. - Prezydent bardzo nam pomagał. M.in. przekonywał pracodawcę, że za tak niskie wypłaty ludziom trudno jest przeżyć od pierwszego do pierwszego - wskazuje przewodniczący.
           
          W MPGK w Świętochłowicach zatrudnionych jest blisko 150 pracowników.
           
          www.solidarnosckatowice.pl
           
          red.hd

            Premie w Polskiej Spółce Gazowniczej

            Premie w Polskiej Spółce Gazowniczej
            Jednorazową premię 1200 zł brutto otrzymają we wrześniu wszyscy pracownicy sześciu krajowych oddziałów Polskiej Spółki Gazowniczej: w Zabrzu, Gdańsku, Poznaniu, w Warszawie, Tarnowie i  Wrocławiu. Dodatkowo w październiku w PSG wypłacona zostanie tzw. premia ruchoma. O jej wysokości dla poszczególnych pracowników decydować będą kierownicy działów.
             
            W negocjacjach na temat podziału 26 mln zł z funduszu premiowego na II półrocze 2015 roku uczestniczyli przedstawiciele działających w spółce związków zawodowych. - Fundusz premiowy podzielony został na ponad 10 tys. pracowników PSG. Na każdego z nich przypadło 2400 zł brutto. 10 września wszyscy z automatu dostaną 1200 zł brutto. Miesiąc później z pozostałych pieniędzy zostaną im wypłacane tzw. premie ruchome. Ale te bonusy uzależnione będą od ich aktywności w pracy. Ocenią ją ich kierownicy. Najbardziej zaangażowani dostaną najwyższe premie - wyjaśnia Beata Pawlikowska, przewodnicząca "Solidarności" w PSG w Zabrzu.
             
            To już druga premia, jaką pracownicy PSG otrzymali w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W czerwcu każdy z nich dostał 2,5 tys. zł  brutto nagrody rocznej. O jej wypłatę stanowczo upomniała się strona związkowa. Zarząd firmy zrealizował żądanie związkowców dopiero po zapowiedzi rozpoczęcia akcji protestacyjnych. Zawarte wówczas porozumienie gwarantuje też załogom PSG wypłatę premii na Boże Narodzenie na kwotę 1350 zł brutto. - Te wszystkie premie bardzo cieszą naszych pracowników. Na pewno są też dobrą  motywacją do pracy - podkreśla Beata Pawlikowska.
             
             
            red.hd

              Piknik charytatywny w Volvo

              Piknik charytatywny w Volvo
              W sobotę 5 września na terenie wrocławskiej fabryki Volvo odbył się piknik charytatywny dla Pracowników Volvo Polska. Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie im. Kazimierza Michalczyka.
               
              Do godziny 17 najmłodsi brali udział w grach i zabawach, puszczali bańki mydlane, rysowali. Na wszystkich uczestników czekały nagrody rzeczowe. Dużo radości sprawili dzieciom aktorzy z Teatru na Walizkach prezentując przedstawienie „Beczka Śmiechu”.
               
              Na pikniku obecni byli zarówno przedstawiciele dolnośląskiej „Solidarności”, Volvo Polska i Gminy Wrocław. „Solidarność” reprezentował Kazimierz Kimso, Małgorzata Calińska-Mayer i Jarosław Krauze.
               
              Podczas imprezy można było kupić okolicznościową cegiełkę na rzecz Stowarzyszenia. Jak powiedział Bogusław Jurgielewicz – przewodniczący „Solidarności” w Volvo idea wsparcia pokrzywdzonych przez los powstała po śmierci  pracownika Vovlo, który przegrał walkę z nowotworem.
               
               
              red.hd

                Wzruszenie w Oławie

                Wzruszenie w Oławie
                W oławskiej parafii MB Pocieszenia dziękowano w niedzielę 4 września za Solidarność. Modlono się o przyszłość Ojczyzny, rozważano sytuację Europy. Wszystko to z okazji 35-lecia powstania Związku.
                 
                W najstarszym oławskim kościele wraz z uroczystościami odpustowymi po raz kolejny związkowcy, parlamentarzyści, władze samorządowe świętowali rocznicę podpisania Porozumień Sierpnia 1980. Dyrektor katolickiego Radia Rodzina ks. Cezary Chwilczyński większość kazania poświęcił kryzysowi migracyjnemu w Europie. Podkreślił, że trzeba pomagać potrzebującym, jest to jeden z podstawowych obowiązków chrześcijańskich. Dodał jednak, że strach i obawa co będzie dalej jest uprawnionym uczuciem.
                 
                Janusz Głodała, który szefuje powiatowej "Solidarności" dołączył do elitarnego grona odznaczonych Medalem 35lecia. Dziękując za wyróżnienie powiedział, że jest wzruszony i dumny, że uroczystość odbywa się w tym ważnym dla niego kościele. Medal wręczył przewodniczący regionu Kazimierz Kimso wraz Małgorzatą Calińską – Mayer. Na zakończenie mszy proboszcz Tomasz Czabator wspomniał, że w tej świątyni w stanie wojennym przechowywano sztandar Związku a jego rodzice byli przewodniczącymi Solidarności w swoich zakładach pracy.
                 
                Uroczystości zakończyły się złożeniem wiązanek pod pomnikiem Losów Ojczyzny.
                 
                 
                red.hd

                  Młoda „Solidarność” wraca do akcji

                  Młoda „Solidarność” wraca do akcji
                  Po wakacyjnej przerwie swoją działalność wznawia Regionalna Sekcja Młodych NSZZ „Solidarność”. Pierwsze spotkanie odbędzie się już 8 września!
                   
                  Wszyscy działacze i szeregowi związkowcy do 35 roku życia, którzy chcieliby szczególnie zająć się problemami młodych pracowników, są mile widziani. Sekcja zaprasza na spotkanie 8 września o godzinie 15 w gdańskiej siedzibie „Solidarności”.
                   

                    Pracownicy Tauronu protestowali przed siedzibą zarządu

                    Pracownicy Tauronu protestowali przed siedzibą zarządu
                    2,5 tys. osób ze spółek należących do Tauron Polska Energia protestowało 4 września przed siedzibą zarządu Grupy w Katowicach przeciwko restrukturyzacji prowadzącej do likwidacji miejsc pracy i pogarszaniu sytuacji materialnej pracowników. 
                     
                    Przewodniczący Regionalnego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ "Solidarność" Dariusz Gierek podkreślił, że zarząd Tauron Polska Energia zapomina o swoich pracownikach. - Przyszliśmy przypomnieć, że istniejemy i nie jesteśmy tylko kosztem, ale pracownikami, którzy chcą normalnie pracować i godnie żyć - powiedział Dariusz Gierek do uczestników demonstracji. Podkreślił, że sprzeciw pracowników budzi wydawanie ogromnych pieniędzy przez TPE na reklamy i sponsoring drużyn sportowych i instytucji kultury. - Miliony złotych są przekazywane na sponsoring, a pracownicy mają wypowiedziane układy zbiorowe pracy i wprowadzane Programy Dobrowolnych Odejść - dodał.
                     
                    Danuta Garbusińska z "Solidarności" Tauron Dystrybucja przypomniała, jak wyglądał proces restrukturyzacji dawnego Zakładu Energetycznego Gliwice. - W naszej firmie kiedyś zatrudnionych było przeszło 3600 ludzi, były rejony, warsztaty i zakłady pomocnicze. W latach 90. zaczęło tworzyć spółki córki, do których przeszła cała działalność pomocnicza. Potem przyszedł obcy inwestor i zlikwidował rejony energetyczne, punkty obsługi klienta – podkreśliła Garbusińska. Dodała, że do spółek córek przeniesionych zostało wielu pracowników, którzy później stracili pracę. - Te spółki nie dawały na rynku rady, miały zarządy, które musiały być dobrze wynagradzane, więc były dzielone i sprzedawane kolejnym spółkom - przypomniała Garbusińska i podkreśliła, że podobny los może czekać także inne firmy należące do TPE.
                     
                     
                    red.hd
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.