Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Władza dawno utraciła mandat społeczny. Apel "S" służby zdrowia

Władza dawno utraciła mandat społeczny. Apel "S" służby zdrowia
- Podwyżki dla pielęgniarek i położnych oczywiście są jak najbardziej uzasadnione - mówi Maria Ochman, szefowa "Solidarności" służby zdrowia. - Niestety nie są satysfakcjonujące dla tego środowiska, a poza tym konfliktują je z pozostałymi grupami zawodowymi zatrudnionymi w służbie zdrowia - wyjaśnia przewodnicząca i dodaje - Takie rządzenie to norma dla koalicji PO-PSL.
 
Według nowych regulacji od września wyższe o 300 złotych brutto pensje otrzymają pielęgniarki zatrudnione w placówkach, które mają umowy z NFZ, a także w tych finansowanych z budżetu państwa. Od stycznia 2016 roku mają wzrosnąć płace pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej, środowiskowych i pielęgniarek szkolnych. Natomiast od stycznia 2017 roku będzie wypłacana druga rata podwyżek dla wszystkich pielęgniarek - średnio o 300 złotych.
 
Rada Krajowej Sekcji Służby Zdrowia NSZZ "Solidarność" wydała oświadczenie, w którym podkreśla, że w ochronie zdrowia poza lekarzami i pielęgniarkami pracuje około 100 tysięcy pracowników medycznych i niemedycznych. Oni również od wielu lat czekają na podwyżki, ale minister zdrowia pominął ich w swoim rozporządzeniu.
 
- Ta władza dawno już utraciła mandat społeczny - podkreśla Ochman - Rządzenie przez podział czyli rządzenia oparte na konfliktowaniu środowisk pracowniczych stały się główną zasadą stosowaną przez rząd.
 
RKSSZ zaapelowała o niegłosowanie na koalicję PO-PSL w nadchodzących wyborach: "Zwracamy się do wszystkich członków NSZZ "Solidarność" zatrudnionych w ochronie zdrowia o nie oddawanie swoich głosów na członków obecnej koalicji w najbliższych wyborach parlamentarnych".
 
hd

    Solidarność z dokerami w DCT Gdańsk – podpisz apel

    Solidarność z dokerami w DCT Gdańsk – podpisz apel
    Każdy z nas może prosto i szybko okazać solidarność z pracownikami i związkowcami z terminalu portowego DCT Gdańsk – jednym kliknięciem myszki. 
     
    O trudnej sytuacji pracowników i związkowców w terminalu portowym DCT Gdańsk, walczących o swoje prawa, pisaliśmy już kilkakrotnie. W różnej formie wsparli ich już m.in.  portowcy z pozostałych polskich portów, dokerzy z innych krajów zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Transportowców (ITF), Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „S”, a 31 sierpnia, w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, przewodniczący Związku Piotr Duda sytuację dokerów z DCT podał jako przykład dyskryminacji związkowców w Polsce. 
     
    Teraz każdy z nas może okazać im pomoc i solidarność prosto i szybko – jednym kliknięciem myszki. ITF i NSZZ „Solidarność” umieściły w internecie apel do członków Zarządu DCT Gdańsk S.A. o władz spółki będących właścicielem terminala o przywrócenie do pracy Macieja Konopki, jednego z najbardziej aktywnych liderów zakładkowej „Solidarności”.
     
    Petycję można podpisać TUTAJ.
     
    Maciej Konopka pracował w DCT Gdańsk SA od grudnia 2009 r. W sierpniu br. pracodawca nie przedłużył z nim kończącej się umowy na czas określony. Maciej wraz z Łukaszem Kozłowskim i Michałem Pijanowskim  byli siłą napędową „S” w DCT Gdańsk SA.  Dzięki niemu wielu pracowników zdecydowało się przyłączyć do organizującego się Związku. Maciek został wybrany przez współpracowników do reprezentowania ich interesów wobec pracodawcy. Brał udział w spotkaniach z zarządem spółki i z pracownikami, nie obawiał się mocnych, merytorycznych wypowiedzi. Pracował jak prawdziwy przywódca związkowy z godnością, szacunkiem i efektywnością.
     
     
    red.hd

      Seniorom jest najlepiej w Szwajcarii

      Seniorom jest najlepiej w Szwajcarii
      901 milionów ludzi na świecie ma więcej niż 60 lat, co stanowi 12,3% całej populacji na Ziemi. Najlepiej żyje im się w Szwajcarii, Norwegii i Szwecji. W zestawieniu Age International, gdzie porównano warunki życia seniorów w 96 krajach,  Polska znalazła się na 31 miejscu.
       
      Eksperci tworząc ranking brali pod uwagę jakość życia, ochronę państwa, opiekę zdrowotną, wysokość rent i emerytur.
       
      Spośród państw zachodnich najniżej oceniono Grecję, która znajduje się na 79. miejscu. Dla porównania Hiszpania uplasowała się na 25 pozycji, ale już Włochy na 37, a Portugalia na 38. Badanie przeprowadzono w 96 krajach. 
       
      Według szacunków, do 2050 roku ponad 2 miliardy ludzi na całym świecie przekroczy 60 lat.
       
      hd

        Gala w Inowrocławiu

        Gala w Inowrocławiu
        Była to okazja do podziękowania za współpracę oraz za pracę na rzecz "Solidarności" - w Inowrocławiu w sali koncertowej im. Ireny Dubiskiej odbyła się uroczystość z okazji 35. rocznicy powstania Związku. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych z terenu powiatu inowrocławskiego, duchowni oraz reprezentanci "Solidarności" rolniczej, jak i związkowcy z zakładów pracy działających w regionie.
         
        Lista osób, którym wręczono okolicznościowe dyplomy i upominki była bardzo długa. Wśród wyróżnionych znaleźli się m. in. prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak, Honorowy Obywatel Miasta Inowrocławia Edmund Mikołajczak, ks. Antoni Balcerzak, długoletnia szefowa NSZZ "Solidarność" w Inowrocławiu Jadwiga Olejnik, działacz rolniczej "S" Józef Zanamirowski. Podziękowania za współpracę ze związkiem odebrali prezesi i dyrektorzy firm komunalnych oraz prywatnych spółek działających na terenie Inowrocławia i powiatu. Dyplomy i podziękowania wręczono działaczom "Solidarności" z zakładów pracy.
         
        W trakcie rocznicowej gali dr Krzysztof Osiński z Instytutu Pamięci Narodowej podkreślał, że: - "Solidarność" w momencie powstania była tworem zupełnie nowym, niezależnym od władz, a więc już od początku narażona była na różne szykany.
         
         
        red.hd
         
         
         

          Cały związek jest ze mną!

          Cały związek jest ze mną!

          - Ludzie, którzy mnie znają, doskonale o tym wiedzą, że jestem normalnym, skromnym człowiekiem - mówił szef "Solidarności" Piotr Duda w "Jeden na jeden" w TVN24. Przyznał, że zabolał go tekst "Newsweeka", w którym dziennikarze opisali jego luksusowe wczasy nad morzem. Stwierdził, że to "nagonka”, przed którą będzie się bronił w sądzie.

          Zobacz program "Jeden na jeden"

            Trudno uwierzyć, że minęło już 35 lat

            Trudno uwierzyć, że minęło już 35 lat
            W Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie odbyła się konferencja Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” Region Mazowsze w latach 1980-1981, zorganizowana  przez mazowiecką „Solidarność”  przy współpracy IPN i Archiwum Akt Nowych. Patronem medialnym wydarzenia był Tygodnik Solidarność.
             
            - „Solidarność” była przede wszystkim wielkim pokoleniowym przeżyciem, poczuciem odzyskanej wolności, euforii, ogromnym zastrzykiem energii i wiary, że wspólnie możemy ten kraj zmieniać. To również jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej najnowszej historii – powiedział Włodzimierz Domagalski rozpoczynając konferencję. - Aż trudno uwierzyć, że minęło już 35 lat. Myślę, że każdy kto był uczestnikiem tamtych wydarzeń ma swoją indywidualną historię. Historię własnej drogi do „Solidarności” – powiedział.
             
            Tematycznie konferencja ograniczała się do działalności Regionu Mazowsze w latach 1980-81. W pierwszej części prelegenci omówili zagadnienia, które zdaniem organizatorów są nadal aktualne i warte przypomnienia. Doktor Tadeusz Ruzikowski, historyk, pracownik warszawskiego Oddziału IPN przypomniał w jaki sposób doszło do powstania struktur związku  na Mazowszu. Jerzy Kłosiński, dziennikarz, publicysta, a jednocześnie uczestnik tamtych wydarzeń i jeden z twórców niezależnego obiegu prasy na Mazowszu przedstawił swoje refleksje z tego okresu i opowiedział o tworzeniu mediów „Solidarnościowych”. Anna Kister, historyk omówiła konflikty i podziały w Regionie Mazowsze NSZZ „Solidarność” w latach 1980-1981. Historię powstania zasobów związkowych, przedstawił historyk Mariusz Olczak, pracownik Archiwum Akt Nowych.
             
            - Konferencja pokazała, że takie spotkania są konieczne. O historii trzeba rozmawiać, żeby zobaczyć jakie błędy popełniono, czego nie dopełniono, w którym kierunku trzeba iść by naprawiać krzywdy i dokonywać zmian – powiedział na zakończenie Andrzej Kropiwnicki.
             
             
            red.hd

              SOS dla kultury

              SOS dla kultury
              Dołączcie do nas 10 września br. o godz. 9.00 pod Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego – apelują pracownicy instytucji kultury. Tego dnia w Warszawie związkowcy przywitają Romualda Piechockiego, członka „Solidarności” z poznańskiego Teatru Wielkiego.
               
              Związkowiec 2 września wyruszył biegiem na trasę Poznań-Warszawa z apelem, w którym zwraca uwagę na bardzo złą sytuację pracowników kultury. W najbliższy czwartek związkowcy z Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego planują złożenie petycji w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwie Finansów i u prezydenta Andrzeja Dudy.
               
              Pracownicy instytucji kultury apelują o poprawę pogarszającej się sytuacji ekonomicznej muzeów i zatrudnionych w instytucjach kultury pracowników. „Niskie, często upokarzające płace pracowników kultury, jej wieloletnie niedoinwestowanie, nie pozostają bez wpływu na deprecjację jej samej i związanych z nią profesji w oczach społeczeństwa. Trwanie takiego stanu zagraża rozwojowi Kultury i naszemu Dziedzictwu Narodowemu” – uważają związkowcy.
               

                XIII Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy

                XIII Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy
                Duszpasterstwo Kolejarzy Archidiecezji Wrocławskiej zaprasza do udziału w ogólnokrajowej pielgrzymce Kolejarzy Polskich do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach, która rozpocznie się 12 września br.
                 
                XIII Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy odbywa się w roku ważnych wyborów, co ma swoją szczególną wymowę. Hasło tegorocznej Pielgrzymki „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” pobudza do rozważań o potrzebie własnego nawrócenia, jak i uświadomienia sobie potrzeby dawania dobrego świadectwa innym, tak jak to realizował i wskazywał św. Jan Paweł II i św. Siostra Faustyna, świadomi, że bez Miłosierdzia Bożego nic nie jesteśmy w stanie dobrego zrobić.
                 
                 

                  Bezrobocie w sierpniu spadło

                  • Kategoria: Kraj
                  Bezrobocie w sierpniu spadło
                  Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 10,0 proc., ogłosił resort pracy. -  W ciągu ostatnich dwóch lat liczba osób bezrobotnych spadła o 518 tys. Tak szybkiej poprawy na rynku pracy nie obserwowaliśmy od lat - powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
                   
                  Tylko w ciągu ostatniego miesiąca liczba osób bezrobotnych spadła o ponad 20 tys. W urzędach pracy w sierpniu było zarejestrowanych 1 mln 565 tys. osób bezrobotnych. Sytuacja najbardziej poprawiła się w województwie śląskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim.
                   
                  - Bezrobocie jest najniższe od 2008 roku, czyli od wybuchu światowego kryzysu. W ciągu ostatnich dwóch lat liczba osób bezrobotnych spadła o 518 tys. Tak szybkiej poprawy na rynku pracy nie obserwowaliśmy od lat – powiedział minister Władysław Kosiniak-Kamysz w czasie konferencji prasowej na Forum Ekonomicznym w Krynicy.
                   
                  Niestety, na dobre wyniki spadku bezrobocia ciągle ma wpływ emigracja zarobkowa. Wyniki badania „Migracje zarobkowe Polaków” wskazują, że odsetek osób, które są zdecydowane na wyjazd za granicę rośnie. W 2014 roku wynosił 5 proc., w 2015 wzrósł do 6,4. Oznacza to o 250 tysięcy obywateli więcej chętnych do opuszczenia kraju. 
                   
                  Prawdopodobieństwo przejścia na bezrobocie w Polsce jest nadal wysokie i wynosi 7,3 proc. W tegorocznej edycji OECD Better Life Index pod względem bezpieczeństwa zatrudnienia na 34 państwa zajęliśmy dopiero 30. miejsce. 
                   
                  hd

                    Rajd „Solidarności” na 102! Byliśmy na Babiej Górze

                    Rajd „Solidarności” na 102! Byliśmy na Babiej Górze
                    Wędrówki po górach hartują, ucząc pokonywania nie tylko trudnych szlaków, lecz również codziennych trudności. W Ogólnopolskim Rajdzie Górskim NSZZ "Solidarność" na Babią Górę uczestniczyło 102 zwiazkowców. 
                     
                    Najliczniejszą ekipą okazała się reprezentacja „Solidarności” bielskiej spółki Proseat (32 osoby z przewodniczącym Rafałem Tyrałą na czele), która otrzymała Puchar Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Warto wymienić też inne liczne reprezentacje – wystawione przez „Solidarność” Nadleśnictwa Sucha Beskidzka oraz bielskiej spółki GE Power Controls – Apena. Drugi puchar, ufundowany przez Przewodniczącego Zarządu Regionu Podbeskidzie, przypadł związkowcom z Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi jako wyraz uznania dla ich zaangażowania w przygotowaniach kolejnych edycji naszego rajdu.
                     
                    Laureaci konkursu wiedzy o Babiogórskim Parku Narodowym otrzymali nagrody, ufundowane przez podbeskidzką „Solidarność”, a wszyscy uczestnicy rajdu gorącą strawę i okolicznościowe znaczki rajdowe, a także materiały edukacjne BPN.
                     
                    Konkursy i podsumowanie rajdu poprzedzone zostały mszą św. w intencji Solidarności i uczestników rajdu, odprawioną przez ks. dr. Mieczysława Bieńkowskiego w przepięknym plenerze koło schroniska na Markowych Szczawinach.
                     
                    red.hd
                     
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.