Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Coraz bliżej do kanonizacji patrona Związku

  • Kategoria: Kraj
Coraz bliżej do kanonizacji patrona Związku
Kanonizacja błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszko, patrona "Solidarności" coraz bliżej. W Creteil pod Paryżem pozytywnie zakończyła się procedura badania niedającego się wyjaśnić naukowo uleczenia śmiertelnie chorego na białaczkę za wstawiennictwem księdza Jerzego.
 
Chodzi o Francuza Francoisa Audelana wyleczonego na łożu śmierci 14 września 2012 roku. Komisja ustaliła, że doszło do "niewytłumaczalnego i zadziwiającego uzdrowienia". Szczególną okoliczność stanowi data cudowne uzdrowienie francuskiego pacjenta - 14 września, w dniu urodzenia ks. Jerzego Popiełuszki.
 
Wnioski Komisji złożonej z dwóch notariuszy - Francuza i Polaka - i przedstawiciela diecezji Creteil wydelegowanego do sprawy kanonizacji bł. Jerzego Popiełuszki oraz specjalisty w dziedzinie prawa kanonicznego, która przesłuchała personel medyczny szpitala i wszystkich świadków, zostaną przesłane Kongregacji do spraw świętych w Rzymie, informuje portal fronda.pl. Następnie papież Franciszek podejmie decyzję o kanonizacji.
 
Po 26 latach od męczeńskiej śmierci, 6 czerwca 2010 r. papież Benedykt XVI ogłosił ks. Jerzego błogosławionym. 20 września 2014 w diecezji Créteil we Francji nastąpiło otwarcie procesu kanonizacyjnego. Ksiądz Jerzy został ustanowiony patronem Związku na prośbę Krajowego Zjazdu Delegatów  "Solidarności" dekretem z dnia 25 sierpnia 2014 roku.
 
hd
 
 
 
 
 
hd

    Przygotowania do strajku w PKP Cargo

    Przygotowania do strajku w PKP Cargo
    Ogólnopolski strajk w PKP Cargo rozpocznie się w październiku - taką decyzję podjęły działające w spółce związki zawodowe. 8 września doszło do kolejnego fiaska rozmów z pracodawcą. - Zarząd PKP Cargo zaprosił nas tylko po to, by podtrzymać swoją ofertę podwyżki o 110 zł netto - informuje Henryk Grymel, szef kolejarskiej "Solidarności". Związki zawodowe żądają po 250 zł netto dla każdego pracownika.     
     
    - Liczyliśmy na otwarcie ze strony zarządu PKP Cargo, bo to przecież on był inicjatorem spotkania. Otrzymując zaproszenie do rozmów mieliśmy prawo sądzić, że w obliczu protestu, który w referendum poparło większość pracowników, zarząd spółki wyjdzie z wyższymi propozycjami płacowymi. Okazało się, że pracodawca nie ma nam nic nowego do zaoferowania, niż 110 zł netto. Oznajmił też, że w ramach przyszłorocznego wzrostu płac dołoży każdemu pracownikowi do wypłaty 40 zł netto. To jakiś kiepski żart - komentuje Henryk Grymel.
     
    8 września Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy z PKP Cargo zdecydował, że bezterminowy strajk we wszystkich zakładach spółki w całej Polsce rozpocznie się w październiku. Zobowiązał też działające w PKP Cargo zakładowe organizacje związkowe do przygotowania do 25 września regulaminów strajkowych oraz zasad przeprowadzenia protestu. - Datę strajku wyznaczymy na 5 dni przed jego rozpoczęciem zgodnie z ustawą  o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. We wrześniu we wszystkich zakładach ruszamy z akcją informacyjną. Na masówkach będziemy wyjaśniać ludziom , jaki jest cel naszego strajku. To konieczne, bo mamy sygnały, że kierownictwo PKP Cargo już zaczęło wywierać na pracowników naciski, by nie brali udziału w proteście - informuje Grymel.
     
     
    red.hd
     

      Regionalne obchody 35. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”

      30-31 sierpnia odbywały się w Radomiu obchody 35. rocznicy powstania związku. W ich trakcie odsłonięto pamiątkową tablicę na froncie siedziby Zarządu Regionu.
       
      Obchody rozpoczęły się rocznicową mszą św. w radomskiej katedrze, której przewodniczył duszpasterz  ludzi pracy ks. Stanisław Sikorski.  Po mszy św. delegacje Zarządu Regionu, Stowarzyszenia Czerwiec’76, Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym oraz prezydent miasta złożyli kwiaty pod Krzyżem Solidarności na placu katedralnym. 
       
      Punktem kulminacyjnym obchodów było odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji 35-lecia związku na froncie siedziby ZR. Tablicę wykonała rzeźbiarka Iga Monkosa, a projekt graficzny Paweł Podlipniak.
       
      Poświęcenia dokonał duszpasterz  ludzi pracy ks. kanonik Stanisław Sikorski, a potem odsłonił ją wspólnie z wiceprzewodniczącymi ZR Krzysztofem Koślą i Andrzejem Wójcickim. Przemówienia okolicznościowe wygłosili poseł Marek Suski, senator Wojciech Skurkiewicz, wicemarszałek województwa mazowieckiego Leszek Ruszczyk oraz prezes Stowarzyszenia Czerwiec ’76 Stanisław Kowalski.
       
      tygodniksolidarnosc.com
       
      red.hd

        Skarga do Rady Etyki Mediów. Stanowisko ZR Wielkopolska Płd.

        Skarga do Rady Etyki Mediów. Stanowisko ZR Wielkopolska Płd.
         "Naszym zdaniem Tomasz Lis narusza Kodeks Etyki Dziennikarskiej, a jego działalność medialna jest sprzeczna z wszelkimi normami, którymi powinno kierować się niezależne dziennikarstwo" -  Zarząd Regionu Wielkopolska Południowa podjął stanowisko w sprawie ataków medialnych na przewodniczącego KK.
         
        Związkowcy oceniają, że "sygnał do bezpardonowego ataku wydali czołowi politycy Platformy Obywatelskiej i doradcy premier Ewy Kopacz". Redaktor naczelny tygodnika Tomasz Lis jest niewiarygodny, tak jak i jego programy telewizyjne. "Solidarność" przypomina również, że żona redaktora naczelnego, Hanna Lis, mimo nakazu sądu nie przeprosiła publicznie szefa Związku za podanie nieprawdziwych informacji na jego temat w TVP. "Wolność słowa w wydaniu Tomasza Lisa, jego małżonki i tygodnika Newsweek, będzie fundamentem "czarnego dziennikarstwa" i przemysłu pogardy".
         
        Prezydium ZR zwraca się ze skargą do Rady Etyki Mediów. "Naszym zdaniem Tomasz Lis narusza Kodeks Etyki Dziennikarskiej, a jego działalność medialna jest sprzeczna z wszelkimi normami, którymi powinno kierować się niezależne dziennikarstwo" - podkreśla kaliska "Solidarność". Jednocześnie prezydium ZR zwraca się do władz krajowych o podjęcie działań w obronie dobrego imienia przewodniczącego KK.
         
        Stanowisko ZR dostępne TUTAJ.
         
        red.hd 
         

          Poparcie dla szefa Związku

          Poparcie dla szefa Związku
          "Przekazujemy nasze pełne wsparcie dla obrony dobrego imienia Związku na czele z jego liderem Piotrem Dudą" - Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ "Solidarność" podjął stanowisko w sprawie poparcia dla Piotra Dudy.
           
          Związkowcy wyrażają przekonanie, że "pseudo dziennikarskie publikacje i próby zdyskredytowania Związku"  nie mają żadnego wpływu na prawdę. Takie działania umocniają "Solidarność"  w staraniach, "by obudzić w Polakach wiarę, że mogą wiele zmienić dzięki solidarności społecznej".
           
          "Ataki na przewodniczącego powinny znaleźć swój finał w sądzie"- czytamy w dokumencie.
           
          Stanowisko ZR dostępne TUTAJ.
           
          hd

            Koniec z marnowaniem żywności przez sklepy

            • Kategoria: Kraj
            Koniec z marnowaniem żywności przez sklepy
            Według poselskiego projektu ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, sklepy o całkowitej powierzchni większej niż 250 metrów kwadratowych będą miały obowiązek przekazywania żywności przeznaczonej do likwidacji lub utylizacji organizacjom pomocy społecznej. Pierwsze czytanie projektu ustawy odbyło się 11 września.
             
            Nowe przepisy nakładają na sklepy obowiązek podpisania umowy ze stowarzyszeniami, które zgodzą się na odbiór żywności, informuje portal money.pl. Muszą być to organizacje, których celem statutowym jest pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównanie szans i działalność charytatywna. 
             
            Niesprzedane produkty przeznaczone do likwidacji lub utylizacji z bliską datą przydatności do spożycia lub z uszkodzonym opakowaniem mają być oddawane za darmo. Sklepy, które nie wypełnią tego obowiązku, będą podlegać karze grzywny.
             
            Według money.pl w Polsce rocznie marnowane jest 8 972 000 ton żywności, co daje około 200 kilogramów na jednego mieszkańca Polski. Daje nam to niechlubne piąte miejsce w Unii Europejskiej. Ponad 2 mln ton pochodzi bezpośrednio z naszych lodówek. Jednocześnie w kraju żyje 2 mln osób, których dochody nie pozwalają na zakup wystarczającej ilości jedzenia.
             
            hd

              "Solidarność" spożywców na Ukrainie

              "Solidarność" spożywców na Ukrainie
              Związkowcy odwiedzili mleczarnię, browary, zakłady drobiarskie i hodowli kur oraz fabrykę słodyczy. Przedstawiciele Sekretariatu Przemysłu Spożywczego "Solidarności" na zaproszenie Federacji Związków Zawodowych Regionu Obwodu Równe odwiedzili Ukrainę. 
               
              W dniach 9 - 13 września "Solidarność" spożywców przebywała na Ukrainie. Związkowcy spotkali się również ze studentami w Ostroroc oraz z chorymi dziećmi z ośrodka dla chorych po promieniowaniu w  Czarnobylu.
               
              W Kijowie odbyło się spotkanie z przewodniczącym całej federacji FPU Grygorii Osovyi i związkowcami z branży budowlanej i ze służby zdrowia.  -  Byliśmy również na Euro-Majdanie, złożyliśmy kwiaty dla upamiętnienia tych wydarzeń - mówi Mirosław Nowicki, szef SPS - Ukraina jest w trakcie przemian, jest jeszcze sporo do zrobienia ale gościnności i życzliwości możemy się od nich uczyć.  Wszędzie bardzo ciepło i dobrze nas traktowano. Polacy w sposób szczególnie bliski do nas podchodzili. Dziękowano nam również za dobre serce i wsparcie okazane przez Polaków podczas Euro-Majdanu oraz po jego zakończeniu. Była to dobra wizyta - kończy Nowicki.
               
              Pod koniec września na zaproszenie Sekcji Pracowników  Przemysłu Cukierniczego, Piekarzy i Młynarzy przyjadą do Augustowa związkowcy z Obwodu Równe. - To są początki współpracy. Mamy sobie wiele do zaaferowania - podkreśla przewodniczący "Solidarności" spożywców.
               
              red.hd

                Złotym pociągiem jesteśmy my - obywatele

                Złotym pociągiem jesteśmy my - obywatele
                Na przeprowadzenie niecodziennej akcji protestacyjnej zdecydowali się związkowcy z wielkopolskich instytucji kultury. Zorganizowali „Bieg po pomoc do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Finansów i Prezydenta RP”. Główną siłą napędową przedsięwzięcia był Romuald Piechocki członek „Solidarności” w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W ciągu 9 dni pokonał dystans z Poznania do Warszawy o długości blisko 300 km. 10 września br. pod Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego powitali go związkowcy z Sekcji Regionalnych  z Wielkopolski, Małopolski i Mazowsza. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi rządzących na bardzo złą sytuację pracowników instytucji kultury.
                 
                - Mam nadzieję, że przez wylany przez 300 km pot uda się wspomóc naszą kulturę, wspomóc przede wszystkim nas. Mamy pięknie wybudowane teatry, pięknie odnowione muzea, na zewnątrz wszystko wygląda pięknie, ale w środku pracują ludzie, którzy są chronicznie niedoinwestowani i bez przerwy spychani na dalszy plan. Bez przerwy karzą nam czekać, dla nas nigdy nie ma pieniędzy – powiedział Romuald Piechocki po przybyciu na miejsce.  - Czekaliśmy cierpliwie 8 lat. Myślę, że bieg był wystarczająco spektakularny, by pani minister spojrzała na nas łaskawszym okiem i zobaczyła, że złotym pociągiem jesteśmy my – obywatele, o których nikt nie dba – dodał.
                 
                W przygotowanej petycji związkowcy zwracają uwagę, że zamrożenie wynagrodzeń (od 2008 r.), redukcje etatów, odebrania przywilejów emerytalnych bez żadnej rekompensaty zagrażają stabilności pracy instytucji, a także budzą niepokój o przyszłość zawodową i osobistą zatrudnionych.
                 
                „Pracownicy instytucji kultury apelują o poważną i możliwie jak najszerszą analizę swoich uwag. Niskie, często upokarzające płace pracowników kultury, jej wieloletnie niedoinwestowanie, nie pozostają bez wpływu na deprecjację jej samej i związanych z nią profesji w oczach społeczeństwa. Trwanie takiego stanu zagraża rozwojowi Kultury i naszemu Dziedzictwu Narodowemu” – czytamy w dokumencie.
                 
                Romuald Piechocki złoży petycję na ręce przedstawicieli MKiDN, którzy przyjęli delegację związkowców. Został również zaproszony na rozmowę z przedstawicielem kancelarii Prezydenta RP do Pałacu Prezydenckiego.
                 
                 
                red.hd

                  Krzyże Zasługi dla działaczy związkowcych

                  Krzyże Zasługi dla działaczy związkowcych
                  Działacze związkowi zostali odznaczeni Krzyżem Zasług podczas uroczystości 25-lecia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku. Odznaczenia, na wniosek "Solidarności" płockiej, przyznał Prezydent RP.
                   
                  Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowany został Pan Sylwester Tadeusz Witkowski – rozpoczął pracę w Fabryce Maszyn Żniwnych w 1972 roku na stanowisku ślusarza-montera, gdzie przepracował do końca marca 2015 roku, odchodząc na emeryturę po 45 latach pracy. Do NSZZ „S” należy od 1980 roku będąc jednym z założycieli. Po 1989 roku pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego Międzyzakładowej Organizacji w CNH Polska. W latach przemian ustrojowych został wybrany na stanowisko Przewodniczącego Rady Pracowniczej. 
                   
                  Brązowym Krzyżem Zasługi uhonorowany został Pan Kazimierz Kaczor – pracę zawodową w FMŻ rozpoczął w 1966 roku na stanowisku tokarza na wydziale narzędziowni. Po likwidacji FMŻ kontynuował pracę w BIZON, New Holland Bizon i obecnie CNH Industrial Polska Sp. z o.o. Oprócz pełnego zaangażowania przez 49 lat w pracę zawodową aktywnie uczestniczył w działalności NSZZ „Solidarność” od 1980 roku, zaliczając się do grona jednego z założycieli Związku. Działał odważnie na rzecz budowania wolnej Polski w okresie trwania stanu wojennego.
                   
                  Brązowym Krzyżem Zasługi uhonorowany został Pan Stanisław Maślany – pracę w Fabryce Maszyn Żniwnych rozpoczął w 1963 roku, przepracowując nieprzerwanie 52 lata, aż do 2014 roku obecnie CNH Industrial Polska Sp. z o.o. Oprócz zaangażowania w pracę zawodową bardzo aktywnie uczestniczył w życiu społecznym załogi, a także działalności na rzecz NSZZ „Solidarność”, związku którego jest członkiem od 1980 roku. Pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” przy CNH Polska Sp. z o.o.
                   
                   
                  red.hd
                   
                   

                    Toruń i Włocławek w 35. rocznicę powstania "Solidarności"

                    Toruń i Włocławek w 35. rocznicę powstania "Solidarności"
                    Msza św., składanie kwiatów pod tablicą pamiatkową, wykład prof. Polaka o powstaniu "Solidarności", uhonorowanie zasłużonych dla Związku. W piątek 11.09. w Sali Mieszczańskiej toruńskiego ratusza odbyły się główne uroczystości związane z jubileuszem powstania Związku.
                     
                    Gala została poprzedzona msza świętą w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu odprawioną przez ks. prałata Józefa Nowakowskiego. Po nabozeństwie uczestnicy udali się pochodem przed siedzibę Zarządu Regionu, gdzie złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową. Następnie wszyscy przeszli do ratusza, gdzie w Sali Mieszczańskiej po  wystąpieniach gości uhonorowano  kilkudziesięciu związkowców, współpracowników i przyjaciół związku okolicznościowymi dyplomami i rocznicową odznaką. Przedtem jednak profesor Wojciech Polak wyłożył krótką historię powstania Solidarności - jak zwykle - zwracając uwagę na mało znane fakty i wtrącając w to nutę nutę dobrego humoru.
                     
                    W niedzielę 13.09.  włocławscy związkowcy spotkali się w sali miejscowego teatru, aby podziękować za prace na rzecz NSZZ "Solidarność" najbardziej zasłużonym członkom. Przedtem wszyscy wzięli udział w uroczystej mszy św. we włocławskiej katedrze, zaś po niej dokonano złożenia kwiatów pod tablicami pamiątkowymi i pomnikiem ks. prymasa Wyszyńskiego.
                      
                     Galę poprowadził przewodniczący Oddziału ZR Włocławek Janusz Dębczyński i on potem wraz z przewodniczącym J. Żurawskim wręczał okolicznościowe dyplomy. W uroczystości udział wzięli także przedstawiciele miejscowych władz samorządowych oraz duchowieństwa.
                     
                     
                    red.hd
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.