Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Młodzież z Ukrainy w "Solidarności"

Młodzież z Ukrainy w "Solidarności"
Do Wrocławia przyjechali na zaproszenie Caritasu i Fundacji Dortmundzko-Wrocławskiej im. Św. Jadwigi.
 
10-osobowa grupa młodzieży ze Lwowa wraz z ks. Rafałem Zborowskim z katedry lwowskiej będzie u nas cały tydzień. W dniach 18-20 września „Pod 4” będą uczestniczyć w seminarium nt. pojednania. Do ZR przyszli dowiedzieć się więcej o Solidarności. Jarosław Krauze przedstawił im historię Związku i odpowiadał na pytania.
 

    Płaca minimalna wzrośnie o 100 zł w 2016 roku

    • Kategoria: Kraj
    Płaca minimalna wzrośnie o 100 zł w 2016 roku
    - Nie ma nic bardziej poniżającego pracownika, niż niemożność utrzymania siebie i rodziny mimo ciężkiej i uczciwej pracy - mówi Piotr Duda, szef "Solidarności". Resort pracy poinformował dzisiaj, że od 1 stycznia 2016 r. minimalne wynagrodzenie pracownika, zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższe niż 1850 zł brutto. Oznacza to wzrost płacy minimalnej o 100 zł.
     
    "Solidarność" od dawna zwraca uwagę, że wysokość płacy minimalnej w Polsce nie pozwala na normalne życie. A w wielu przypadkach ta kwota musi wystarczyć na potrzeby nie jednej osoby, lecz całej rodziny.
     
    Reprezentatywne centrale zwiazkowe proponowały wzrost wynagrodzenia minimalnego do kwoty 1880 zł. Pracodawcy - niższe,  między 1782 a 1800 zł. 
     
    W 2011 roku Związek złożył w Sejmie obywatelski projekt ustawy o płacy minimalnej, który zakładał stopniowe podwyższanie minimalnego wynagrodzenia za pracę do wysokości 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w tempie zgodnym z tempem wzrostu gospodarczego. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w Sejmie 15 lutego 2012 r. Potem dokument trafił do tzw. zamrażarki sejmowej i tkwi tam do dnia dzisiejszego.
     
    - Skoro politycy mówią, że jest w Polsce wzrost gospodarczy, to nie chcemy, żeby płaca minimalna zależała od widzimisię polityków - mówi Piotr Duda - Zgodnie z naszym projektem, jeżeli PKB będzie wzrastać powyżej trzech punktów procentowych, wtedy powinno się, według zaproponowanego przez nas przelicznika, podnosić minimalne wynagrodzenie. Chcemy, żeby minimalne zarobki w Polsce rosły w stronę średniej europejskiej. Poza tym wzrost płacy minimalnej jest także pozytywny dla budżetu. Poza tym ludzie młodzi mogliby wreszcie spróbować związać koniec z końcem - zwraca uwagę lider Związku.
     
     

      35 lat temu powstała Małopolska „Solidarność”

      35 lat temu powstała Małopolska „Solidarność”
      W 35. rocznicę powstania MKZ Kraków grupa członków „Solidarności” z Zarządu Regionu i Sieci Solidarności złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą pierwszą siedzibę Małopolskiej „Solidarności” przy ul. Karmelickiej 16.
       
      Dokładnie 35 lat temu – w Sali teatralnej ówczesnej Huty im. Lenina podczas spotkania reprezentantów 69 komitetów założycielskich niezależnych samorządnych związków zawodowych zadecydowano o powołaniu Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego, stanowiącego wspólną reprezentację nowych związków. Podczas zebrania na przewodniczącego MKZ wybrano Stanisława Zawadę z HiL. Kilka dni później MKZ Kraków otrzymał od władz miasta lokal przy ul. Karmelickiej 16, który stał się na kolejne miesiące siedzibą „Solidarności”.
       
      35 lat po tym fakcie kilkoro przedstawicieli „Solidarności” oraz „Sieci Solidarności” złożyło – 15 września br. kwiaty pod tablicą, która od 2010 r. upamiętnia siedzibę MKZ. Wśród składających był Andrzej Kramarczyk, który brał udział w zebraniu 15 września 1980 r. i został wówczas wybrany do Zarządu MKZ, w którym pełnił funkcję skarbnika. „Większość z nas nie znała się wówczas, można więc powiedzieć, że wybór dokonał się przypadkowo, co absolutnie nie umniejsza roli i zasług, tych którzy zostali wybrani, a jedynie pokazuje atmosferę tamtych dni. Każdy z nas musiał jednak zadeklarować, że jest w stanie poświęcić swój czas i ma odwagę, by działać. W tym składzie z pewnymi zmianami pracowaliśmy przez kolejne miesiące, wspierani przez m.in. prawników, ale i wolontariuszy, którzy nam pomagali.” – wspominał A. Kramarczyk. Przypomniał również nazwiska koleżanek i kolegów, którzy już odeszli, a którzy działali w MKZ – w tym m.in. Annę Szwed, Michała Żurka, Andrzeja Borzęckiego, Józefa Okarmusa, Tadeusza Piekarza, Stanisława Zawady, czy Andrzeja Cyrana. Kończąc swoje wystąpienie A. Kramarczyk nawiązał do współczesnych wydarzeń, apelując, by wszyscy, którym bliskie jest dziedzictwo i ideały „Solidarności”, potrafili w chwili prawdy wierność tym ideałom zachować: „Kiedy dyskutujemy o problemie uchodźców i migrantów, to myślę, że każdy członek „Solidarności” powinien się zastanowić, co na ten temat powiedziałby Ojciec Święty Jan Paweł II, co dla tych ludzi zrobiłby patron „Solidarności” ks. Jerzy Popiełuszko” – apelował.
       
      www.solidarnosc.krakow.pl

        Coraz mniej dzieci w Polsce. Raport UNICEF Polska

        • Kategoria: Kraj
        Coraz mniej dzieci w Polsce. Raport UNICEF Polska
        W Polsce od 1989 roku populacja dzieci zmniejszyła się o 40 proc., czyli o ponad 4 miliony. Jesteśmy na trzecim miejscu od końca w Europie pod względem liczby rodzących się dzieci, alarmuje UNICEF Polska. 
         
        GUS opublikował najnowsze dane demograficzne dotyczące dzieci w Polsce. Z raportu wynika, że liczba dzieci w naszym kraju nieprzerwanie maleje. W 1989 roku w Polsce żyło ponad 11 milionów dzieci w wieku 0-17 lat, w 2014 roku już tylko niecałe 7 milionów. - Malejąca liczba dzieci, spadek ich udziału w populacji z 29,5 proc. w roku 1989 do 18,2 proc. w roku 2013 wskazuje na konieczność intensyfikacji działań mających na celu odwrócenie negatywnego trendu - podkreśla w rmf24 Marek Krupiński dyrektor generalny UNICEF Polska.
         
        Największy udział dzieci w ogóle populacji mają województwa pomorskie, wielkopolskie i małopolskie, zaś najniższy opolskie, dolnośląskie, śląskie i łódzkie.
         
        30 milionów dzieci w 35 krajach OECD żyje w ubóstwie, a ponad 13 milionów dzieci w Unii Europejskiej nie ma dostępu do podstawowych dóbr niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju. W Polsce żyje w ubóstwie 700 tysięcy dzieci. Ta liczba się nie zmniejsza. Eksperci uprzedzają, że słabsze wyniki w nauce, gorsza sytuacja zdrowotna i większe prawdopodobieństwo bezrobocia i uzależnienia od pomocy społecznej w przyszłości to cena, jaką płacą dzieci.
         
        W raporcie sytuacja dzieci analizowana jest na podstawie dwóch wskaźników: poziomu deprywacji dzieci i wskaźnika ubóstwa względnego. Pierwszy z nich mówi o braku możliwości zaspokojenia pewnych potrzeb dzieci, drugi pokazuje ich sytuację dochodową.
         
        hd
         

          Chcą rady dialogu społecznego

          Chcą rady dialogu społecznego
          Przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców podpisali dzisiaj w siedzibie Gdańskiej „Solidarności”  wspólne wystąpienie do Marszałka Województwa Pomorskiego o utworzenie  w województwie pomorskim Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.
           
          - Podpisanie wspólnego wniosku to bardzo ważny moment dla partnerów społecznych w naszym Regionie. Po dwóch latach nieuczestniczenia w dialogu instytucjonalnym oraz dwóch latach prac nad nową konstrukcją dialogu podpisaliśmy dokument, który jest podstawą do utworzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w związku z wejściem w życie ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. W naszym województwie podjęcie wspólnej inicjatywy przedstawicieli pracodawców i pracowników nie stanowiło większego problemu. Mimo zawieszenia uczestnictwa w dialogu instytuacjonalnym, przedstawiciele organizacji pracowników i organizacji pracodawców spotykali się regularnie i wymieniali poglądy na najważniejsze społeczne problemy -  komentuje dzisiejsze wydarzenie Krzysztof Dośla, szef Gdańskiej „Solidarności”.
           
          Jego zdaniem nowa formuła dialogu daje szansę na nową jego jakość. – Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w stosunku do swojej poprzedniczki Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego posiada większe kompetencje, ale jak faktycznie będzie wyglądał dialog społeczny na poziomie województwa w dużej mierze zależy od jego uczestników – dodaje Krzysztof Dośla.
           
           

            Strajk okupacyjny w Centrum Amicus

            Strajk okupacyjny w Centrum Amicus
            9 września pracownicy Amicusa w Częstochowie rozpoczęli okupację pomieszczeń administracyjnych zajmowanych przez Zarząd Centrum Medycznego AMICUS. Decyzja o proteście zapadła dzień wcześniej po tym jak prezes Regionalnego Funduszu Gospodarczego Agnieszka Celińska na spotkaniu poinformowała, że obecna prezes Amicusa pani Renata Materka zostanie odwołana ze swojej funkcji z powodu utraty zaufania właściciela, czyli Skarbu Państwa.
             
            Trzy dni wcześniej (5.09.2015r.) Renata Materka podpisała porozumienie ze związkami zawodowymi i Radą Pracowników skutkujące odwołaniem sprzedaży Spółki Amicus oraz zobowiązaniem do negocjacji pakietu gwarancji pracowniczych, który miał się znaleźć w nowych warunkach sprzedaży przedsiębiorstwa.
             
            „Prowokacje” ze strony reprezentanta skarbu państwa zaczęły się już w godzinach porannych, kiedy to prezes RFG próbowała zastraszyć jednego z członków Rady Pracowników kierując do niego słowa: „cyt. „(…) zobaczycie popamiętacie mnie do piątego pokolenia (…)” po czym na wezwanie Celińskiej w przychodni pojawiła się grupa interwencyjna policji w poszukiwaniu grupy osób, które miałyby dokonać czynnej napaści.
            „… tylko raz w 2012r. pozwoliliśmy na rządy prezesa przyniesionego w „teczce” przez Panią Celińską. Doprowadziły one do skraju bankructwa nasz zakład pracy. Drugi raz na to nie pozwolimy” – twierdzą pracownicy.
             
            Jeżeli do piątku nie będzie decyzji o spotkaniu w Ministerstwie Skarbu i u Wojewody Śląskiego, protestujący zapowiadają, że podejdą decyzję o rozpoczęcu strajku głodowego.
             

              Pikieta przed biurem PO

              Pikieta przed biurem PO
              W czwartek 17 września o godz. 13.00 pod biurem poselskim wiceminister finansów Izabeli Leszczyny (PO) przy ul. Targowej w Częstochowie odbędzie się manifestacja w obronie miejsc pracy oraz dla wyrażenia sprzeciwu wobec trybu planowanej prywatyzacji Centrum Medycznego "Amicus".
               
              Właścicielem "Amicusa" - tzw. pohutniczej przychodni lekarskiej prowadzącej podstawową opiekę zdrowotną, poradnie specjalistyczne, diagnostykę i rehabilitację - jest spółka Regionalny Fundusz Gospodarczy S.A., należąca w 100% do Skarbu Państwa. Więcej informacji na stronie internetowej Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Ochrony Zdrowia TUTAJ.
               
              Wszystkich członków NSZZ "Solidarność" Regionu Częstochowskiego prosimy o wsparcie manifestacji swoją obecnością.
               
               
              red.hd

                Pracownicy DB Schenker boją się o pracę

                Pracownicy DB Schenker boją się o pracę
                Związkowcy z Solidarności z DB Schenker Rail Polska domagają się od zarządu spółki rzetelnej informacji na temat przyszłości firmy. W stanowisku do pracodawcy podkreślili, że likwidacja oraz sprzedaż kolejnych podmiotów DB Schenker w regionie nasilają obawy załogi o miejsca pracy.  
                 
                - W ciągu ostatnich lat zarząd DB Schenker pozbył się m.in.  warsztatów  naprawczych w Pyskowicach i Dąbrowie Górniczej.  Z naszych informacji wynika, że planuje również likwidację bocznicy i warsztatu naprawczego w Sosnowcu-Jęzorze. Właściciel rozpoczął też procedurę sprzedaży Kopalni Piasku Szczakowa - informuje Leszek Piskała, przewodniczący Solidarności w DB Schenker Rail Polska. 
                 
                W ocenie związkowców wszystkie te działania poważnie kłócą się z zapewnieniami, które  niemiecki właściciel DB Schenker składał w 2009 roku, tuż po nabyciu trzech spółek z w naszym regionie: Przedsiębiorstw  Transportu Kolejowego i Gospodarki Kamieniem w Rybniku oraz w Zabrzu i PCC Rail Szczakowa. - Wtedy zapewniał, że te podmioty będą się rozwijać pod szyldem wielkiej firmy DB Schenker. Okazało się, że jest inaczej. Ich majątek jest systematycznie wyprzedawany. W efekcie tych działań w ciągu ostatnich 5 lat zatrudnienie w DB Schenker zmniejszyło się o ok. 50 proc. Pracodawca woli zlecać zadania firmom zewnętrznym, a zwalnia swoich pracowników. Ludzie odchodzą też sami, gdy dostają oferty pracy  za 2 tys. zł na rękę, w dodatku miejscowościach oddalonych nawet o 100 km od ich miejsc zamieszkania - mówi  Grzegorz Janowski z Solidarności z DB Schenker.
                 
                 
                red.hd

                  "Solidarność" nie zginie!

                  "Solidarność" nie zginie!
                  Setki osób wzięły udział w „Lekcji śpiewania z Solidarnością” w niedzielę, 13 września br. Na Placu Szczepańskim przez półtorej godziny słuchano i śpiewano najbardziej znane utwory muzyczne związane i tworzące historię „Solidarności”.
                   
                  Tradycje krakowskich „Lekcji Śpiewania” sięgają 2002 r., gdy po raz pierwszy z okazji Święta Niepodległości zorganizowano niezwykły koncert, w którym to nie artyści, ale publiczność odgrywała główną rolę, wykonując utwory. W niedzielę, 13 września br. z inicjatywy Małopolskiej „Solidarności” oraz Stowarzyszenia Sieć Solidarności zorganizowano kolejną już lekcję śpiewania – tym razem – poświęconą „Solidarności”. Licznie zebranych powitali w imieniu organizatorów przewodniczący Małopolskiej „Solidarności” Wojciech Grzeszek i prezes Stowarzyszenia Sieć Solidarności – Edward E. Nowak.
                   
                  Koncert, w którym wzięli artyści kabaretu „Loch Camelot”, znakomicie poprowadzili dyrektor kabaretu Kazimierz Madej oraz dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański, przedstawiając historię poszczególnych utworów, okoliczności ich wykonywania i wiele innych opowieści i dykteryjek, które ubarwiły występ.
                   
                  Później artyści zaczęli intonować kolejne utwory, a publiczność zgromadzona na Placu Szczepańskim – obok siedziby Małopolskiej „Solidarności” usłyszała m.in. „Pieśń konfederatów barskich”, „Balladę o Janku Wiśniewskim”, „Żeby Polska była Polską”, „Boże nasz”, czy „Białe tango”. Jak zwykle wiele ożywienia wniosła „Zielona Wrona”, do wykonania której na scenę zaproszono kilku uczestników koncertu. Z wielką mocą popłynął ze scen refren „Solidarności góralskiej”: „Solidarność nie zginie w góralskiej dziedzinie / nie ty będziesz nom górolom harnasiował”.
                   
                  Więcej na www.solidarnosc.krakow.pl
                   
                  red.hd

                    Uroczysta Gala w Teatrze Wielkim

                    Uroczysta Gala w Teatrze Wielkim
                    21 września br. o godz. 17.00 w Teatrze Wielkim odbędzie się Uroczysta Gala z okazji 35. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność". W związku z wieloma zapytaniami dot. uczestnictwa w uroczystości, ZR Mazowsze informuje, że jest jeszcze możliwość skorzystania z dodatkowych zaproszeń.
                     
                    W programie wręczenie Statuetek 35-lecia NSZZ "Solidarność" oraz koncert patriotyczno-solidarnościowy w wykonaniu zespołu Contra Mundum. Po zakończeniu uroczystości w Teatrze przejście na Pl. Piłsudskiego pod Krzyż Papieski - odmówienie modlitwy i zapalenie zniczy.
                     
                    Wszystkich członków Związku serdecznie zapraszamy. Ilość miejsc ograniczona.  Informacja w Dziale Informacji i Promocji pod numerem telefonu: 22 314 80 17.
                     
                     
                    red.hd
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.