Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Dzisiejsze spotkanie oznacza, że jest dialog między stroną społeczną a rządem

  • Kategoria: Kraj
Dzisiejsze spotkanie oznacza, że jest dialog między stroną społeczną a rządem
Po spotkaniu Komisji Krajowej z przedstawicielami rządu odbył się briefing prasowy z udziałem Piotra Dudy, przewodniczącego Komisji Krajowej i członków rządu.  
 
W trakcie dzisiejszego spotkania rząd premiera Mateusza Morawieckiego reprezentowali ministrowie Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, i Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.  
 
 
Konferencję rozpoczął Piotr Duda. 
 
– Myślę, że nikt nie sądził, że przybędzie nam tyle nowych problemów, myśleliśmy, że będziemy rozmawiać o minimalnym wynagrodzeniu, o podwyżkach w sferze finansów publicznych, jednak okazało się, że na dziś najważniejszym tematem jest sprawa dotycząca ochrony całej naszej gospodarki, a przede wszystkim zakładów energochłonnych. Podwyżki cen energii, gazu, wszystkich nośników energii, z którymi mamy do czynienia, które wpływają na koszty pracy. Dla NSZZ „Solidarność” to ceny spekulacyjne, a nie rynkowe. Tak samo, jeśli mówimy o programie ETS, czyli handlu emisji CO2. To sytuacja niedopuszczalna. Dziś rozmawialiśmy o sytuacji zakładów energochłonnych, które mogą z tygodnia na tydzień podjąć decyzję o likwidacji i upadłości. Dzisiaj pan minister Buda z minister Moskwą przedstawili program przyjęty na radzie ministrów. Dziękuję panu premierowi Morawieckiemu, że tak godna i reprezentatywna grupa ministrów była na posiedzeniu Komisji Krajowej. Rozmawialiśmy przez ponad cztery godziny. Rozmawialiśmy również o ochronie indywidualnych odbiorców – usłyszeliśmy. 
 
– To ważne spotkanie oznacza, że jest prowadzony dialog między stroną społeczną a rządem, między NSZZ „Solidarność” a rządem. Pamiętam ostatnie negocjacje w Gdańsku z panem premierem Mateuszem Morawieckim dotyczące odmrożenia wskaźnika, który był przez 8 lat mrożony przez koalicję PO-PSL, jeśli chodzi o wynagrodzenia w sferze budżetowej. To były ważne negocjacje, które przyniosły efekt. Jestem pewien, że po dzisiejszym spotkaniu przede wszystkim wiemy więcej jako NSZZ „Solidarność”. W drugiej części posiedzenia Komisji Krajowej będziemy decydować co dalej. Umówiliśmy się z panem premierem Morawieckim, że jeśli będą wątpliwości, to odbędziemy spotkanie w Warszawie z panem premierem, może nie całej Komisji Krajowej, ale szefów regionów i sekretariatów. Jako szef Solidarności mogę powiedzieć, że wspieramy rząd na poziomie Komisji Europejskiej, jeśli chodzi o tzw. religię klimatyczną. Po raz kolejny wystąpiłem do szefowej KE o zawieszenie programu ETS-u, to w tej sytuacji sytuacja kuriozalna, niedopuszczalna. Dzisiaj musimy zapomnieć o tych programach gospodarczych, musimy ratować nasze gospodarki – zakończył Piotr Duda. 
 
www.tysol.pl

    Ukraina

    Od czasu bezprawnej aneksji Krymu przez Rosję NSZZ “Solidarność” jest zaangażowana w pomoc Ukrainie poprzez wysłanie konwojów humanitarnych, organizowanie protestów oraz silną współpracę z Konfederacją Wolnych Związków Zawodowych Ukrainy (KVPU). Już 20 lutego 2014 Solidarność zdecydowała się wysłać na Ukrainę pomoc w postaci środków opatrunkowych i materiałów pierwszej pomocy.

    Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda od samego początku nawoływał inne kraje, a w szczególności Unię Europejską o podjęcie działań w sprawie zbrodniczych działań Rosji. Namawiał do izolowania Rosji na forum międzynarodowym, apelował do firm o zaprzestanie działalności w Rosji oraz do pomocy Ukrainie, nawet tej wojskowej. Wzywał wszystkie struktury Związku do wysyłania protestów do władz rosyjskich oraz do organizowania ich przed rosyjskimi placówkami dyplomatycznymi. W 2014 roku “Solidarność” jako jedyna zorganizowała protest przed ambasadą Rosji.

    Po absolutnie nieuzasadnionej inwazji Rosji na Ukrainę, „Solidarność” aktywnie wspiera uchodźców, którzy byli zmuszeni opuścić swój kraj z powodu wojny. Zaraz po rozpoczęciu agresji Związek udostępnił swoje ośrodki szkoleniowe dla potrzebujących, głównie kobiet i dzieci. Wiele potrzebujących opuściło swój kraj dosłownie bez niczego. Dzięki pomocy „Solidarności” mogli wrócić do sił i odnaleźć się w tym dramatycznym czasie. Związek również zorganizował zbiórki pomocy oraz utworzył specjalne konto, na które Komisja Krajowa wpłaciła ponad milion złotych. W jednym z ośrodków – w Spale, „Solidarność” przyjęła delegację ukraińskich parlamentarzystów z Julią Tymoszenko na czele.

    Delegacja „Solidarności” w lipcu 2022 roku odbyła misję do Ukrainy jako pierwsza organizacja związkowa na świecie. W czasie pobytu w Ukrainie delegacja przebywała w miejscach, które były miejscem działań wojennych, spotkali się z mieszkańcami tych miejsc, odbyli rozmowy z przedstawicielami władz lokalnych, w tym z merem Kijowa – Witalijem Kliczką oraz przedstawicielami polonii na Ukrainie. W czasie misji możliwe było odwiedzenie miejsc ważnych dla polskiej i ukraińskiej historii. Odbywały się również niezwykle ważne konsultacje międzyzwiązkowe.

    Związek zabiegał o wsparcie dla Ukrainy i potępienie działań Rosji na związkowym forum międzynarodowym. Między innymi dzięki staraniom Związku, rosyjska centrala związkowa popierająca działania inwazję na Ukrainę – Federacja Niezależnych Związków Zawodowych Rosji (FNPR), została zawieszona w prawach członka Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (MKZZ). Obecnie Związek dąży do usunięcia tego związku zawodowego z MKZZ. Wraz z ukraińskimi centralami związkowymi wystąpił do MKZZ o wyrzucenie FNPR z tej organizacji. Podobne działania Związek inicjuje w międzynarodowych federacjach związkowych.

    „Solidarność” zabiegała również o potępienie działań FNPR na forum Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ), co ostatecznie zostało osiągnięte, jednak EKZZ nie opowiedział się za usunięciem FNPR z globalnych struktur związkowych co skutkowało tym, że NSZZ „Solidarność” potępił EKZZ. W ramach protestu „Solidarność” zwróciła 50 tys. Euro, które EKZZ przekazał jej na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

    Kluczowe dla Związku jest partnerstwo z ukraińską centralą związkową – Konfederacją Wolnych Związków Zawodowych Ukrainy (KVPU). Podczas misji w Ukrainie w lipcu 2022 roku z tą Organizacją podpisano memorandum o współpracy, gdzie wskazano szereg obszarów, które będą przedmiotem ścisłej kooperacji obu central związkowych. Wcześniej, tuż po rosyjskim ataku, KVPU wystąpił do NSZZ „Solidarność” o reprezentację na forach europejskich.

    wg, rs

     

      Z przedstawicielami rządu będziemy rozmawiać przede wszystkim o zakładach energochłonnych

      • Kategoria: Kraj
      Spotkanie KK z przedstawicielami rządu
      W czwartek i piątek w hotelu Hyrny w Zakopanem odbywa się posiedzenie Komisji Krajowej. W dniu dzisiejszym obrady rozpoczynają się spotkaniem z przedstawicielami strony rządowej. 
       
      Rząd premiera Mateusza Morawieckiego reprezentują ministrowie Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.  
       
      – Witam na posiedzeniu Komisji Krajowej, ostatnie posiedzenie odbyło się kilka miesięcy temu, w maju, wtedy Komisja Krajowa poprzedzała XXX Krajowy Zjazd Delegatów. Wówczas dyskutowaliśmy na temat ważnych spraw związanych z gospodarką, nie sądziliśmy, że za kilka miesięcy będziemy znów rozmawiać o sprawach społeczno-gospodarczych. Dzisiaj największym problemem jest uchronienie miejsc pracy w tzw. firmach energochłonnych, wiemy jakie są galopujące ceny gazu, energii. Sytuacja w tych zakładach jest trudna, informują nas o tym przewodniczący komisji zakładowych. Po spotkaniu z przedstawicielami rządu w Regionie Śląsko-Dąbrowski, odbyło się spotkanie w Warszawie na Prostej, gdzie byli przedstawiciele zainteresowanych sekcji, regionów. Rozmawialiśmy z z Panem Ministrem Budą, jakie przygotować rozwiązania, umówiliśmy się, że kolejne spotkanie będzie z panem Premierem, jednak po rozmowie z premierem Morawieckim, zdecydowaliśmy, że poświecimy temu, ale nie tylko temu czas, w trakcie dzisiejszego spotkania z przedstawicielami rządu – spotkanie otworzył Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej. 
       

      www.tysol.pl

        Wsparcie dla dużej grupy gospodarstw domowych

        Wsparcie dla dużej grupy gospodarstw domowych

        17 września br. Prezydent RP podpisał ustawę  z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.

        Ustawa zapewnia wsparcie dla dużej grupy gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych, podmiotów wrażliwych wymienionych w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy poprzez pokrycie części nakładów wynikających ze wzrostu kosztów ogrzewania.  Polega ono na :

        1. wprowadzeniu mechanizmu ustalania przez przedsiębiorstwo energetyczne wytwarzające ciepło średnich cen wytwarzanego ciepła dla odbiorców ciepła na potrzeby gospodarstw domowych i potrzeby użyteczności publicznej, zwanych dalej „średnimi cenami wytwarzania ciepła z rekompensatą”, dla których przyjmuje się wartość:

        a) 150,95 zł/GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach ciepła opalanych gazem ziemnym lub olejem opałowym,

        b) 103,82 zł/GJ netto dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach;

        2. wprowadzeniu rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych wytwarzających ciepło i stosujących średnią cenę wytwarzania ciepła z rekompensatą wobec odbiorców ciepła, a także możliwości udzielenia przez gminę takiemu przedsiębiorstwu dodatkowej rekompensaty na podstawie uchwały rady gminy;

        3. wprowadzeniu wsparcia finansowego w postaci jednorazowego dodatku dla gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia i piec kaflowy na paliwo stałe zasilanych peletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy, kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG, oraz kocioł olejowy, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, do dnia 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

                    Wprowadzony dodatek wynosi odpowiednio:

        a) 3000 zł – w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym albo innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego,

        b) 1000 zł – w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane drewnem kawałkowym,

        c) 500 zł – w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG,

        d) 2000 zł – w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

                    Ustawa definiuje gospodarstwo domowe jako:

        1) osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo

        2) osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

        W przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek dla gospodarstw domowych przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem.

        W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mających ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek ten jest przyznawany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania.

        Na potrzeby składania wniosków o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych, w ustawie przyjęto, że:

        1) jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego;

        2) gospodarstwo domowe może otrzymać dodatek z tytułu wykorzystania wyłącznie jednego źródła ciepła.

        Wniosek o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych składa się w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. Wnioski złożone po tym dniu pozostawia się bez rozpoznania.

        Wniosek o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek

        Dodatek dla gospodarstw domowych wypłaca się w terminie miesiąca od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę.

        Wójt, burmistrz albo prezydent miasta dokonuje weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych, w szczególności w zakresie zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

        Jeżeli podczas weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych wystąpią wątpliwości dotyczące gospodarstwa domowego wnioskodawcy, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może przeprowadzić wywiad środowiskowy, który ma na celu ustalenie faktycznego stanu danego gospodarstwa domowego.

        Ustawa wprowadza również istotne zmiany do ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym. Wprowadzone zmiany mają charakter „uszczelniający” dotychczasowe rozwiązania w zakresie doprecyzowania kryteriów, jakie musi spełniać gospodarstwo domowe by otrzymać dodatek oraz poprzez wprowadzenie przepisów umożliwiających weryfikację prawdziwości danych wskazanych we wniosku o dodatek.

        Do najistotniejszych zmian należy doprecyzowanie, że w przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek węglowy przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem. Natomiast w przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mających ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek ten jest przyznawany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania.

        Ponadto, co istotne, ustawa wydłuża termin na wypłatę dodatku węglowego z miesiąca od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę do dwóch miesięcy.

        Ustawa wprowadziła również normę intertemporalną zgodnie, z którą do postępowań w sprawie wypłaty dodatku węglowego wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy prowadzonych na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym stosuje się przepisy w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą. A zatem zarówno już złożone i nierozpatrzone wnioski o dodatek węglowy, jak i kolejno składane będą rozpatrywane na nowych zasadach.

        Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

        źródło : Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw podpisana \ Aktualności \ Wydarzenia \ Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

        kzd

          Protestują w Indorama Ventures we Włocławku

          Protestują w Indorama Ventures we Włocławku
          Pracownicy żądają podwyżki 1500 złotych na każdego zatrudnionego pracownika, począwszy od dnia 1 września, z wyrównaniem do dnia 1 sierpnia. Firma Indorama Ventures jest światowym potentatem w kwestii produkcji chemicznej. We Włocławku produkuje się opakowania PET, głównie wykorzystywane w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.
           
          Firma działa na terenie 34 krajów w 136 zakładach, w których zatrudnia ponad 26 tysięcy osób. Członkowie związku powtarzają, że nie chcą stawiać firmy w złym świetle, jednak wobec wysokiej inflacji, która panuje na terenie naszego kraju, wartość pieniądza który otrzymują znacznie spadła. Pracownicy żądają podwyżki 1500 złotych na każdego zatrudnionego pracownika, począwszy od dnia 1 września, z wyrównaniem do dnia 1 sierpnia.
           
          - Wynagrodzenie, które otrzymujemy, jest nieadekwatne do pracy, którą świadczymy. To bardzo skomplikowany proces chemiczny, który wymaga dużego doświadczenia. Proces nauki podstawowego operatora trwa około roku – mówi Tomasz Dziewulak, przewodniczący komisji zakładowej NSZZ Solidarność w Indorama Ventures.
           
          Przedstawiciele związku sprecyzowali swoje żądania już 29 lipca tego roku. Niestety, jak do tej pory, do żadnych rozmów w celu załagodzenia konfliktu nie doszło. - Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych mówi bardzo wyraźnie – niezwłocznie po złożeniu takiego żądania, pracodawca powinien przystąpić do rozmów ze stroną, która takie żądania składa. Niestety tutaj nie ma póki co żadnego dialogu. – mówi Janusz Dębczyński, Przewodniczący Oddziału Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej NSZZ Solidarność. Pracodawca wyznaczył termin na rokowania – 29 września tego roku, tłumacząc się przyczynami organizacyjnymi – remontem, co według związkowców jest brakiem poszanowania zapisów ustawy, oraz oznaką braku dobrej woli ze strony firmy. W przypadku braku podjęcia dialogu przez firmę Indorama Ventures i zaostrzenia się sporu, NSZZ Solidarność nie wyklucza pikiety na poziomie regionalnym, czy nawet krajowym.

          NSZZ "S" Region Toruńsko-Włocławski

            Posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Branży Spożywczej

            Posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Branży Spożywczej
            13 września 2022r., w formule online, odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Branży Spożywczej. Głównym tematem spotkania była kwestia zabezpieczenia przez stronę rządową dostępu do energii elektrycznej, gazu i węgla dla podmiotów gospodarczych z branży spożywczej.
             
            W czasie spotkania rozmawiano również o konsekwencjach ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności – tę kwestię zreferował, Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców – a także o wpływie podatków dyskryminacyjnych na kondycję przedsiębiorstw w Polsce i polityce rządu RP względem branży tytoniowej.
             
            Jeden z reprezentujących Radę Sekretariatu, przewodniczący Zbigniew Sikorski, mówił o potrzebie omówienia przez Zespół problematyki związanej z digitalizacją, robotyzacją, czyli przemysłem 4.0. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że Zespół zajmie się tym tematem na kolejnym posiedzeniu.
             
            Pozostałymi osobami, które reprezentowały Sekretariat Przemysłu Spożywczego byli: Jan Hałaś, Adam Urbański oraz Andrzej Biegun.

            Sekretariat Przemysłu Spożywczego

              Członkowie Solidarności nadal tankują z większymi zniżkami

              Członkowie Solidarności nadal tankują z większymi zniżkami
              Na obecną chwilę do końca września br., członkowie Solidarności posiadający związkowe karty „Lotos Biznes” w ramach programu elektronicznej legitymacji związkowej nadal otrzymują 35 gr zniżki na paliwa zwykłe, 38 gr na paliwa ekstra i 10 gr na gaz. Co ważne, w przeciwieństwie do innych posiadaczy kart lojalnościowych również zachowują dotychczasowe zniżki w sklepach na stacjach Lotos.
               
              Nie 30 gr, ale 35 gr – tyle wynosi zniżka na podstawowe paliwa sprzedawane na stacjach Lotos dla posiadaczy związkowych kart „Lotos Biznes”. Mniej o 38 gr zapłacimy za paliwa Dynamic, a 10 gr za autogaz. Dobra wiadomość jest również taka, że dla członków Solidarności nie ma limitów.
               
              – Liczebność i siła, jaką stanowi NSZZ „Solidarność”, daje dobre podstawy do negocjacji z partnerami biznesowymi, aby przynależność do naszego Związku nie tylko dawała siłę do walki o prawa pracownicze, ale również liczne zniżki i udogodnienia – skomentował Marek Lewandowski, rzecznik przewodniczącego KK.
               
              Jednocześnie Lewandowski przypomina o innych zniżkach w ramach elektronicznej legitymacji związkowej, jak np. ubezpieczenia w PZU.
               
              – Jeśli ktoś w oparciu o związkowe zniżki tankuje paliwo, ubezpiecza dom i samochód, a do tego doliczy ulgę podatkową, która obowiązuje już od tego roku, to w większości przypadków cała jego składka związkowa wróci do niego – wylicza.
               
              Obecnie ze związkowej karty „Lotos Biznes” w ramach programu elektronicznej legitymacji związkowej korzysta ponad 250 tys. członków Związku. Aby otrzymać elektroniczną legitymację związkową należy zwrócić się bezpośrednio do swojej macierzystej organizacji związkowej.
               
              pm
               

                Realne płace w sierpniu zmalały!

                • Kategoria: Kraj
                Realne płace w sierpniu zmalały!
                GUS ogłosił 20 września br., że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw  w sierpniu 2022 r. wyniosło brutto 6583,03 zł (około 4 816 zł na rękę).  Większość z Polaków o takich zarobkach może pomarzyć.
                 
                W sierpniu br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z sierpniem 2021 r. było wyższe o 2,4 proc. Wyniosło ono 6502,6 tys. etatów. W stosunku do lipca br. – zmniejszyło się o 0,1 proc.  
                 
                Z kolei przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2022 r. w porównaniu z sierpniem ub.r. było wyższe o 12,7 proc. (wyniosło 6583,03 zł brutto). Przy wzroście inflacji rok do roku o 16,1 proc. oznacza to, że realne pensje maleją i nie nadążają za inflacją. Względem lipca br. średnia pensja zmniejszyła się o 2,9 proc. – podał GUS.  
                 
                Dane z rynku pracy z sierpnia br. zaskoczyły na „minus”. Może to być też sygnał spowolnienia na rynku pracy. Dla przypomnienia przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w lipcu 2022 r. wyniosło 6777,22 zł. Inflacja w lipcu w porównaniu z analogicznym miesiącem roku ubiegłego wzrosła o 15,6 proc. Realne wynagrodzenie w lipcu wzrosło o 0,2 proc. dzięki premiom w górnictwie, energetyce i leśnictwie.
                 
                – 6600 zł? Gdzie tak płacą? – pada czasem pytanie.
                 
                Dane GUS odnoszące się do wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, z podmiotów o liczbie pracujących większej niż 9. Badanie GUS nie obejmuje m.in. administracji publicznej, edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, wojska, policji, wymiaru sprawiedliwości. Medianę zarobków GUS publikuje znacznie rzadziej – co dwa lata.  
                 
                Większość pracujących Polaków nie zarabia średniej krajowej. I tak np. w oparciu o umowę o pracę, wynagrodzenie, które wynosi mniej niż płaca minimalna (3010 zł brutto w 2022 r.), otrzymuje 2,6 mln pracowników, czyli   20 proc. wszystkich zatrudnionych, czyli co piąty pracownik nie jest zatrudniony na pełen etat.
                 
                Osób pracujących (aktywnych zawodowo), jest w Polsce ok. 16,7 mln. W sektorze przedsiębiorstw pracuje ok. 6,5 mln rodaków. W 2021 r. przeciętne zatrudnienie ulegało niewielkim zmianom i do grudnia 2021 r. nie powróciło do wartości odnotowywanych w I kwartale 2020 r. Od stycznia 2022 r. widoczny był wzrost przeciętnego zatrudnienia względem poprzedniego miesiąca (za wyjątkiem maja i sierpnia 2022 r.). W sierpniu 2022 r. w porównaniu z lipcem 2022 r. przeciętne zatrudnienie zmniejszyło się o ok. 5,6 tys. etatów.

                www.solidarnosc.gda.pl
                źródło:. GUS
                 

                  „Solidarność” w Cobra Europe ma już rok

                  „Solidarność” w Cobra Europe ma już rok
                  Podwyżki wynagrodzeń, poprawa warunków pracy i dialog z pracodawcą – to najważniejsze sukcesy „Solidarności” działającej w firmie Cobra Europe w Piekarach Śląskich. Organizacja powstała rok temu i zrzesza blisko 60 proc. załogi spółki.
                   
                  W sumie, w ciągu minionego roku, wynagrodzenia zdecydowanej większości pracowników zakładu wzrosły o 900 zł brutto. Pierwszy wzrost płac związkowcy wynegocjowali z pracodawcą już kilka tygodni po założeniu związku. Wówczas było to 500 zł brutto. Kolejne 400 zł brutto podwyżki wpłynęło na konta pracowników na początku września tego roku wraz z wynagrodzeniem za sierpień. To efekt negocjacji, które strona związkowa rozpoczęła z pracodawcą w kwietniu. – Pracownicy zaczęli coraz mocniej odczuwać skutki inflacji, więc wystąpiliśmy o podwyżki – mówi Agnieszka Skrzyszewska, przewodnicząca zakładowej „Solidarności”. Jak podkreśla, przed powstaniem związku w zakładzie przez wiele lat nie było zbiorowych podwyżek wynagrodzeń.
                   
                  Kolejnym efektem zorganizowania się załogi spółki w związek zawodowy jest dialog społeczny. Pracodawca informuje przedstawicieli pracowników o sytuacji firmy, planowanych zmianach i inwestycjach. Kluczowe dla pracowników decyzje są konsultowane ze stroną związkową. – Namówiliśmy panią prezes do rezygnacji z butelkowanej wody mineralnej na rzecz dystrybutorów wody, co wpłynęło na zmniejszenie liczby odpadów w zakładzie. Wcześniej podkreślała, że jak uda się ograniczyć odpady, to znajdą się pieniądze na podwyżki – dodaje przewodnicząca związku w firmie. Zaznacza, w porozumieniu ze związkowcami układane są harmonogramy pracy na produkcji. Przedstawiciele „S” mieli też wpływ na wybór nowej odzieży roboczej.
                   
                  Spółka Cobra Europe w Piekarach Śląskich produkuje taśmociągi i przenośniki na potrzeby górnictwa i hutnictwa. Firma zatrudnia 150 osób.
                   
                  www.solidarnosckatowice.pl

                    Obchody 83. rocznicy napaści Sowietów na Polskę w Regionie Ziemi Łódzkiej

                    Obchody 83. rocznicy napaści Sowietów na Polskę w Regionie Ziemi Łódzkiej
                    17 września 1939 roku wojska radzieckie, bez wypowiedzenia wojny, przekroczyły granice Polski, wypełniając postanowienia paktu Ribentrop-Mołotow. W piątek 16 września br., w 83 rocznicę tamtych wydarzeń oraz w związku z Dniem Sybiraka, Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” razem z Zarządem Związku Sybiraków Oddział w Łodzi oraz Dyrekcją XII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi zorganizował obchody przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu, znajdującym się przy al. Anstadta w Łodzi.
                     
                    17 września 1939 roku wojska radzieckie, bez wypowiedzenia wojny, przekroczyły granice Polski, wypełniając postanowienia paktu Ribentrop-Mołotow. Był to cios w plecy. Atak na wschodzie pozbawił zaangażowaną w wojnę z Niemcami armię polską zaplecza, a konsekwencją działań dwóch systemów totalitarnych był rozbiór osamotnionej Polski. Znaczna część terytorium państwa polskiego znalazła się pod sowiecką okupacją, a w wyniku represji na okupowanych terenach Sowieci dokonali masowej deportacji ludności na wschód, głównie na Syberię. Dzień 17 września jest szczególny również dla tych wszystkich, którzy w wyniku działań Związku Sowieckiego zostali zesłani na nieludzką ziemię. Sejm RP w 2013 roku ustanowił dzień 17 września Dniem Sybiraka.
                     
                    W piątek 16 września br., w 83 rocznicę tamtych wydarzeń oraz w związku z Dniem Sybiraka, Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” razem z Zarządem Związku Sybiraków Oddział w Łodzi oraz Dyrekcją XII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi zorganizował obchody przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu, znajdującym się przy al. Anstadta w Łodzi. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, instytucji państwowych, służb mundurowych, organizacji społecznych oraz kombatanci, uczestnicy i świadkowie tamtych wydarzeń. Na uroczystość stawiła się również młodzież szkolna wraz z pocztami sztandarowymi. Asystę honorową przy pomniku wystawiła 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”. W pierwszej części uroczystości zebrani wysłuchali okolicznościowych przemówień zaproszonych gości. Jako pierwszy głos zabrał przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Łodzi Mirosław Pejka. Po nim kolejno głos zabrali wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński,. marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik. W imieniu organizatorów głos zabrali prezes Związku Sybiraków Stanisław Jurkin oraz przewodniczący łódzkiej „Solidarności” Waldemar Krenc. Wszyscy zgodnie podkreślali, jak ważne są takie uroczystości, które pozwalają przekazać młodzieży prawdę historyczną, a przez to zachować pamięć o tamtych wydarzeniach. Na koniec uczestnicy obchodów złożyli wiązanki przy pomniku i zapalili znicze.
                     
                    Region Ziemia Łódzka NSZZ "Solidarność"
                     
                     
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.