Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

W Energetyce Cieszyńskiej powstała najmłodsza organizacja zakładowa NSZZ „S” w Regionie

W Energetyce Cieszyńskiej powstała najmłodsza organizacja zakładowa NSZZ „S” w Regionie

W spółce Energetyka Cieszyńska powstała najmłodsza organizacja zakładowa NSZZ „Solidarność” w Regionie Podbeskidzie. Przewodniczącym organizacji został wybrany pan Patrycjusz Panewka.

– Dlaczego stawiamy na Solidarność? To proste: bo chcemy i możemy solidnie działać. Celem organizacji na ten moment jest zadbanie o jak najlepsze warunki dla pracowników w momencie przejścia w struktury Tauron Ciepło. Aby nasze działania były bardziej wymierne apelujemy do pracowników: przyłączcie się do nas i razem miejmy wpływ na politykę naszej firmy. Wsłuchując się w głos załogi, ustalamy teraz termin spotkania z Zarządem, któremu chcemy przedstawić nasze propozycje i postulaty. O wynikach naszych działań i rozmów będziemy Was na bieżąco informować – zachęcał przewodniczący Patrycjusz Panewka.
 
– Dziękuję za wsparcie i powierzone mi zaufanie członków Komisji Zakładowej, bez Was powstanie „Solidarności” w naszej spółce byłoby niemożliwe! – dziękował.
 
Szef „Solidarności” w Energetyce Cieszyńskiej zaprasza wszystkich zainteresowanych do kontaktu i współpracy.
 
Koordynator NSZZ “Solidarność” oddziału Cieszyn, Michał Marek zadeklarował pełne wsparcie dla nowopowstałej organizacji i dla jej działań.
 
www.solidarnosc.org.pl/bbial
 

    Znicze pamięci ku czci ofiar stanu wojennego

    Znicze pamięci ku czci ofiar stanu wojennego
    Uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w samo południe 13 grudnia br. przy okalającej pomnik Poległych Stoczniowców i plac Solidarności ścianie pamięci z tablicami, na których wypisane są nazwiska ofiar masakry z Grudnia ’70 oraz tych, którzy zginęli w czasie stanu wojennego w Gdańsku było jednym z punktów programu rocznicowych obchodów.
     
    Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S” oraz dr Paweł Warot, dyrektor gdańskiego oddziału IPN złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary stanu wojennego na Wybrzeżu Antoniego Browarczyka, Piotra Sadowskiego, Wacława Kamińskiego i Jana Samsonowicza. O wydarzeniach sprzed 41 lat opowiedział Wojciech Książek, lider gdańskiej oświatowej „Solidarności”.
     
    Wcześniej, bo o północy z 12 na 13 grudnia br. spotkanie grupy mieszkańców Gdańska rozpoczęło obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Tradycyjnie zorganizowane było przez Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej, Stowarzyszenie „Godność” i Stowarzyszenie Lwy Północy.
     
    O godzinie 11 przy bramie Aresztu Śledczego w Gdańsku przy ul. Kurkowej 12 odsłonięta została tablica dedykowana 50 kobietom przetrzymywanym z powodów politycznych w stanie wojennym i po jego zakończeniu (1981–1989).
     
    www.solidarnosc.gda.pl / Artur S. Górski

      Dobre wiadomości w sprawie pracy platformowej

      Dobre wiadomości w sprawie pracy platformowej

      12 grudnia europosłowie przegłosowali w Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych (EMPL) kompromisowy tekst dyrektywy dotyczącej zatrudnienia poprzez platformy internetowe. Było to kluczowe głosowanie po miesiącach skomplikowanych negocjacji. Tekst został przyjęty stosunkiem głosów 41 do 12. Jest to dobra wiadomość dla europejskiego ruchu związkowego.

      Debata trwa od maja 2022 roku. Sprawozdawczyni centrolewicy (S&D), Elisabetta Gualmini, mówi o niezwykle delikatnych i wrażliwych rozmowach.

      Dla uporządkowania należy podkreślić, że doszło do dwóch istotnych głosowań: w Komisji w Europarlamencie oraz w Radzie EPSCO- komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego NSZZ Solidarność.

      Przyjrzyjmy się głosowaniu w Radzie EPSCO. Na posiedzeniu Rady EPSCO (która skupia ministrów odpowiedzialnych za zatrudnienie i sprawy społeczne ze wszystkich krajów UE) odrzucono propozycję mandatu prezydencji czeskiej. Jest to wiadomość pozytywnie odebrana przez ruch związkowy. Przeciwko tekstowi opracowanemu przez czeską prezydencję głosowały następujące kraje (tworząc większość blokującą): Belgia, Holandia, Luksemburg, Portugalia, Słowenia, Hiszpania. Niemcy i Rumunia wstrzymały się od głosu. Oczywiście fakt, że pozostałe 18 rządów (w tym Polska) głosowało za przyjęciem tekstu jest niepokojącym sygnałem.

      Następne ważne głosowanie miało miejsce w nocy 12 grudnia w Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych (EMPL). Przyjęty tekst będzie stanowił podstawę mandatu negocjacyjnego z Radą UE, chyba że 70 posłów złoży wniosek o głosowanie na sesji plenarnej, gdzie mogłyby zostać zgłoszone poprawki alternatywne do tekstu komisji. Należy się tego spodziewać. W głosowaniu w Komisji brało udział czwórka polskich europosłów: europosłanki Elżbieta Rafalska, Beata Szydło oraz Anna Zalewska głosowały zarówno przeciwko raportowi Europarlamentu oraz przeciwko mandatowi. Europoseł Jarosław Duda głosował za raportem a przeciwko mandatowi.

      Byliśmy w stanie, zaczynając od bardzo odległych punktów, zbliżyć się - powiedziała  europoseł sprawozdawca Elisabetta Gualmini  na kilka minut przed głosowaniem. Według niej, główne cele zostały osiągnięte: ochrona pracowników, ochrona prawidłowo działających pracodawców, ochrona 'prawdziwych' samozatrudnionych.

      W przeciwieństwie do pierwotnego tekstu Komisji, kompromis Parlamentu Europejskiego stworzył listę kryteriów, które mają uzasadnić obalenie domniemania zatrudnienia przez platformy. W przypadku spełnienia tych kryteriów, osoba uznana za pracownika na podstawie domniemania miałaby dowód na to, że jest "rzeczywiście" samozatrudniona.

      Wprowadzono także istotne zmiany w części tekstu dotyczącej zarządzania algorytmicznego poprzez dodanie większej przejrzystości i wymogów informacyjnych dotyczących sposobu korzystania z tych zautomatyzowanych narzędzi i ich wpływu na stosunek pracy.

      Elisabetta Gualmini wskazuje, że, każdy z czegoś zrezygnował i coś dostał. W związku z tym musiała zrezygnować ze swoich starań o rozszerzenie zakresu dyrektywy na wszystkich pracowników, których dotyczy zarządzanie algorytmiczne i skupić się tylko na pracownikach platform.

      Jestem szczęśliwy i dumny z wyraźnego wyniku. Ostateczna praca dopiero przed nami, ale to daje nam wiatr w żagle"- skomentował europoseł Dennis Radtke.

      Głosowanie plenarne w Europarlamencie przewidywane jest na 16-17 stycznia.

      Polska perspektywa to kompletny brak jakichkolwiek regulacji w zakresie zatrudniania poprzez platformy internetowe- dodaje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego NSZZ Solidarność. Brak reakcji ze strony polskiego ustawodawcy pokazał, że impuls z poziomu UE jest niezbędny. Możemy być zadowoleni zarówno z odrzucenia przez Radę EPSCO tekstu zbudowanego przez czeską prezydencję jak i z wyniku głosowania w Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Trzeba mieć jednak pełna świadomość, że największe wyzwania są dopiero przed nami: zarówno głosowanie plenarne jak następnie trudny trialog. Naprawdę byłoby lepiej gdybyśmy równocześnie podejmowali prace w Polsce mające na celu ucywilizowanie zatrudniania poprzez platformy internetowe.

      bs

        Dla NSZZ „Solidarność” pamięć historyczna to fundament

        • Kategoria: Kraj
        Dla NSZZ „Solidarność” pamięć historyczna to fundament
        Dzisiaj w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie odbyły się uroczyste obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W uroczystościach wzięli udział licznie przybyli członkowie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” z przewodniczącym Piotrem Dudą na czele, a także przedstawiciele Prezydium Komisji Krajowej i zaproszeni goście. Organizatorami obchodów są: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Instytut Pamięci Narodowej i Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”. W trakcie uroczystości przemawiał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. 
         
        – Drodzy członkowie NSZZ „Solidarność”, bohaterowie wolności naszej ukochanej ojczyzny. Jak co roku 13 grudnia członkowie NSZZ „Solidarność” spotykają się w wielu zakątkach naszej ukochanej ojczyzny, aby upamiętnić te tragiczne wydarzenia stanu wojennego, aby upamiętnić ten dzień, który przeszedł do naszej historii jako jeden z najczarniejszych wydarzeń dla nas i naszej współczesnej ojczyzny. Spotykamy się, aby pamiętać o tych wydarzeniach, bo pamięć historyczna dla związku zawodowego „Solidarność” to fundamentalna działalność. Tak samo ważna jak walka o prawa pracownicze. Dlatego w tym dniu pamiętamy o naszych bohaterach, o wszystkich, którzy zostali internowani i szykanowani, ale także zamordowani – jak górnicy na kopalni „Wujek”, jak wielu innych. Ale te grudniowe dni to także pamięć o tym, co stało się 52 lata temu, o wydarzeniach grudniowych na Wybrzeżu – w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Elblągu, Słupsku i innych miastach. Stoczniowcy wychodząc na ulicę, domagali się respektowania ich praw, tych praw pracowniczych, o które dzisiaj walczy związek zawodowy „Solidarność”. Pan prezes Karol Nawrocki mówił o pamięci historycznej, ja chcę ją kontynuować. Bez pamięci historycznej nie możemy patrzeć w przeszłość, chociaż niektórzy by chcieli, żebyśmy zapominali o datach tak ważnych dla historii naszego kraju – zaznaczył Piotr Duda, który nawiązał do dzisiejszej wypowiedzi jednego z polityków Lewicy, który w programie publicystycznym mówił, że skoro minęło już tyle lat, to należy o stanie wojennym zapomnieć. 
         
        – Wszyscy, którzy realizowali zadania reżimu Jaruzelskiego, dzisiaj udają demokratów, a my wiemy o tym, kto stał po jakiej stronie w 1981 r. i 1980 r. Dlatego musimy pamiętać o tym i tę pamięć historyczną kontynuować i realizować. Był już taki prezydent, który mówił: „wybierzmy przyszłość”, zapomnijmy o historii, o przeszłości. Nie, to dla nas wspólne zadanie. Bo ten były prezydent walczył o jedno, żeby nigdy nie powstał Instytut Pamięci Narodowej, który dzisiaj pielęgnuje historię. Jako związkowcy z Solidarności, w IPN-ie mamy partnera, który wspomaga nas w działaniach dla nas fundamentalnych, historycznych. W imieniu związku zawodowego „Solidarność” dziękuję wam, że możemy żyć dzisiaj w wolnym, demokratycznym kraju. Największym podziękowaniem dla was będzie to, że dzisiaj jako związkowcy z Solidarności realizujemy wasz testament, wartości, o które walczyliście. Dzisiaj rano pan premier Morawiecki mówił, że największym podziękowaniem dla naszych bohaterów będzie realizacja postulatów sierpnia 1980 r. Dołączam się do tego, do realizacji postulatów sierpnia 1980 r., mam nadzieję, że niedługo porozumienie, które zostanie zawarte między rządem a Solidarnością, będzie tego najlepszym dowodem – zakończył przewodniczący NSZZ „Solidarność”. 
         
        Stan wojenny w Polsce został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całego kraju niezgodnie z Konstytucją Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku i ostatecznie zniesiony 22 lipca 1983 roku. W trakcie stanu wojennego śmierć poniosło wielu opozycjonistów, a tysiące działaczy związanych z "Solidarnością" zostało internowanych lub zostało zmuszonych do wyjazdu z kraju.  
         
         
        www.tysol.pl
         
         

          Niezgodne z oczekiwaniami związków zawodowych stanowisko Rady UE w sprawie narażenia zawodowego na azbest

          Niezgodne z oczekiwaniami związków zawodowych stanowisko Rady UE w sprawie narażenia zawodowego na azbest
          Rada UE ogłosiła stanowisko dotyczące negocjacji trójstronnych (trialog) w sprawie zmiany dyrektywy chroniącej pracowników przed zagrożeniami związanymi z narażeniem na azbest. Niestety odzwierciedla ono niekorzystny dla pracowników projekt Komisji Europejskiej z września 2022 roku dotyczący przeglądu dyrektywy, proponując wciąż niebezpiecznie wysoką wartość narażenia na włókna azbestu wynoszącą 10 000 włókien/m3.
           
          Związki zawodowe zrzeszone w Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ) nie kryją swojego rozczarowania stanowiskiem Rady UE z 9 grudnia 2022 roku dotyczącym trialogu w sprawie rewizji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/148/WE z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie ochrony pracowników przed ryzykiem związanym z narażeniem na działanie azbestu w miejscu pracy (Asbestos at Work Drective – AWD). Stanowisko to utrzymuje propozycję Komisji Europejskiej z września 2022 roku dotyczącą zmiany dyrektywy. Najistotniejszą projektowaną wówczas zmianą było zmniejszenie dopuszczalnej wartości narażenia dla azbestu z 0,1 włókna/cm³ (100 000 włókien/m³) do 0,01 włókna/cm³  (10 000 włókien/m3) jako średnie ważone stężenie substancji na 8-godzin (art. 8). Niestety proponowany przez Komisję przegląd stanowi krok wstecz w porównaniu z ambitnym sprawozdaniem w sprawie azbestu przyjętym w październiku 2021 roku przez Parlament Europejski, które odzwierciedlało postulat EKZZ oraz Europejskiej Federacji Pracowników Sektora Budowlanego i Drzewnego (European Federation of Building and Woodworkers – EFBWW) dotyczący nowej, znacznie niższej wartości narażenia na azbest wynoszącej 1 000 włókien/m3 (0,001 włókna/cm3). EKZZ wskazuje, że Rada UE nie tylko nie przyjęła propozycji Parlamentu Europejskiego dotyczącej niższej wartości narażenia zawodowego na azbest, ale również zignorowała problem zwiększonej ekspozycji na ten czynnik w obliczu kampanii usuwania azbestu z budynków w całej Europie. 
           
          Stanowisko Komisji i Rady UE zawiodło oczekiwania związków zawodowych, które liczyły na podjęcie zdecydowanych kroków w walce z narażeniem pracowników na azbest, który stanowi najczęstszą przyczynę zachorowalności na choroby nowotworowe wśród pracowników w całej UE. Według danych Eurostatu, aż 78% nowotworów pochodzenia zawodowego w państwach członkowskich jest spowodowanych narażeniem na azbest. Z kolei wspólne szacunki Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowej Organizacji Pracy wskazują, że w 2016 r. około 67 000 zgonów w UE-27 można było przypisać narażeniu zawodowemu na azbest, a w 2019 r. liczba ta wzrosła do około 72 000. Chociaż stosowanie azbestu jest zakazane w UE od 2005 roku, nadal jest on obecny w wielu starszych budynkach. Jak podaje Komisja Europejska szacuje się, że obecnie od 4,1 do 7,3 mln pracowników jest narażonych na działanie azbestu, z czego 97% pracuje w sektorze budowlanym. W związku z usuwaniem azbestu z istniejących budynków będzie dochodzić do narażenia na wdychanie włókien azbestu przez pracowników wykonujących prace budowlane takie jak wymiana dachów, okien, instalacji grzewczych, czy hydraulicznych. Liczba narażonych pracowników będzie wzrastać o 4% rocznie przez najbliżysch10 lat, po czym nastąpi szczyt narażenia, a następnie będzie odnotowywany spadek liczby narażonych pracowników przez kolejne 25 lat (zmniejszenie o około 10 % rocznie liczby narażonych pracowników). EKZZ i EFBWW wyrażają zatem rozczarowanie mało ambitną postawą Komisji i Rady UE w zakresie zagwarantowania bezpieczeństwa tym licznym grupom pracowników.
           
          Skala problemu jest zatem ogromna, a co najważniejsze, azbest jest czynnikiem narażenia zawodowego, dla którego nie istnieje bezpieczny poziom narażenia (ang. non-threshold substance). Zatem żadna, nawet najmniejsza ekspozycja na azbest, nie wyklucza ryzyka szkodliwego narażenia na tę substancję, a obowiązująca wartość narażenia na włókna azbestu może jedynie ograniczyć to narażenie. Dlatego tak istotne jest, aby wartość ta była jak najniższa. Przykład Holandii, w której aktualnie obowiązująca wartość narażenia na azbest wynosi 2 000 włókien/m3 pokazuje, że dużo niższe wartości niż ta proponowana przez Komisję i Radę UE są możliwe do wprowadzenia. Jak podkreśla Claes-Mikael Stahl, zastępca sekretarz generalnej EKZZ: „Rada UE igra z życiem ciężko pracujących ludzi, decydując się na poparcie wartości narażenia na azbest, która jest dziesięć razy wyższa niż zalecana przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy.”
           
          EKZZ również alarmuje, że potrzebny jest pilny zakaz praktyki uszczelniania lub hermetyzacji azbestu. Z dyrektywy należy również usunąć mylące pojęcie "sporadycznego i mało intensywnego" narażenia. Ze względu na występujący niekiedy bardzo wysoki poziom narażenia na azbest w środowisku pracy, zakres dyrektywy należy rozszerzyć na wszystkich pracowników, którzy mogą mieć styczność z włóknami azbestu. Jednocześnie warto wspomnieć, że propozycje zmian dyrektywy AWD dotyczą także sposobu przeprowadzania pomiarów stężenia azbestu w miejscu pracy, które miałyby być dokonywane metodą mikroskopową (PCM) lub przy zastosowaniu mikroskopii elektronowej (art. 7 ust. 6). Jest to jednak jedyna pozytywna propozycja zmian dyrektywy AWD na tę chwilę, jak zaznacza EKZZ. 
           
          pb
           

            Dodatek inflacyjny w rudzkich spółkach Węglokoksu

            Dodatek inflacyjny w rudzkich spółkach Węglokoksu
            Dzięki działaniom podjętym przez organizacje związkowe, w tym NSZZ „Solidarność”, pracownikom trzech rudzkich spółek wchodzących w skład hutniczej części Grupy Kapitałowej Węglokoks wypłacony zostanie dodatek inflacyjny wynoszący 3,5 tys. zł brutto. Porozumienie w tej sprawie podpisane zostało 8 grudnia.
             
            – Spółki hutnicze Węglokoksu wypracowują całkiem spore zyski. Zarząd sam się tym chwali. Z drugiej strony mamy inflację, która powoduje, że za nasze wypłaty możemy kupić coraz mniej. Dlatego zwróciliśmy się do pracodawcy, żeby podzielił się zyskami, bo to pozwoli choć trochę złagodzić skutki inflacji. Pracodawca odpowiedział na nasz wniosek pozytywnie – powiedział Joachim Kuchta, przewodniczący „Solidarności” w Hucie Pokój.
             
            Dodatek inflacyjny otrzymają pracownicy Huty Pokój, Huty Pokój Konstrukcje oraz Huty Pokój Profile. To w sumie przeszło 700 osób. Pieniądze zostaną wypłacone w dwóch transzach. Pierwsza, wynosząca 2 tys. zł brutto wpłynie na konta pracowników jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Kolejne, 1,5 tys. zł brutto wypłacone zostanie do końca stycznia przyszłego roku.

            www.solidarnosckatowice.pl

              Szkolenie dla delegatów do Europejskich Rad Zakładowych

              Szkolenie dla delegatów do Europejskich Rad Zakładowych

              Zgodnie z harmonogramem w dn. 7-9 grudnia br. odbyło się kolejne szkolenie dla delegatów do Europejskich Rad Zakładowych wywodzących się z naszego Związku. Zajęcia poprowadzili: Romuald Jagodziński, ekspert niezależny, wieloletni badacz Europejskiego Instytutu Związków Zawodowych (ETUI) i szkoleniowcy z Działu Szkoleń i Biura Branżowo-Konsultacyjnego KK NSZZ „S”.

              „Szkolenie odbyło się w formule warsztatów – mówi Przemysław Pytel, specjalista BBK KK – Uczestniczyli w nim delegaci, którzy mają określone doświadczenie i wiedzę w pracy ERZ-etów. W związku z tym ten model zajęć sprawdził się bardzo dobrze. Koncentrowaliśmy się na możliwościach usprawnienia działań Rad w których działają delegaci, związkowym networkingu, pokonywaniu różnic międzykulturowych, które są naturalną przeszkodą w wykorzystywaniu potencjału Rad i analizie poszczególnych porozumień.”

              Kwestia wspomnianego potencjału jest znacznie szerszą problematyką. Regulacje prawne dotyczące Europejskich Rad Zakładowych mają swoją specyfikę, de facto są określonymi przez dyrektywę unijną i ustawy krajowe, formą, którą delegaci i zarządy centralne wypełniają treścią. Oczywiście kierunek przyjęty przez centralne kierownictwa firm zazwyczaj sprowadza się do minimalizowania roli ERZ, tym większą wagę ma aktywność, wiedza i umiejętności jej wykorzystania przez reprezentację pracowniczą w Radach.

              „Cieszymy się z pozytywnego feedbacku, który otrzymujemy od uczestników szkolenia – powiedział Romuald Jagodziński – Szczególnie istotne jest, że delegaci sygnalizują potrzebę rozszerzenia szkoleń o nowe tematy, jak również kręgu osób, którym szkolenie powinno być dedykowane.”

              „Wydaje mi się - powiedziała Elżbieta Adamczuk z ERZ Airbus - że warto zastanowić się nad uczestnictwem w takim szkoleniu członków Komisji Zakładowych, z których się wywodzimy. Jak usłyszeliśmy na zajęciach, niezwykle ważne jest aby komunikacja pomiędzy delegatami z różnych krajów była na wysokim poziomie, jak również aby mieli oni  wsparcie ze strony lokalnych związków zawodowych. Nic tak nie służy tym celom jak transparentność celów. Zrozumienie co i dlaczego się robi, czemu służy dane działanie jest kluczowe. Jeśli cała Komisja będzie rozumiała co to jest ERZ i co nam daje to łatwiej będzie o wsparcie działań delegatów.”

              To głos warty rozważenia. Szczególnie w kontekście polskich pracowników, którzy, jeśli pracują w dużych przedsiębiorstwach, to zazwyczaj są zatrudniani w firmach z dominującym kapitałem zagranicznym. Dlatego możliwość spotkania z centralnym kierownictwem na platformie jaką jest ERZ jest dla nich niezwykle istotna ponieważ de facto stanowi jedyną taką możliwość.

              Podczas szkolenia obecni delegaci poparli żądania wprowadzania zapisów wzmacniających pozycję ERZ w strukturach firm transnarodowych. Obecnie ta sprawa jest przedmiotem dyskusji na forum Parlamentu Europejskiego.

              Więcej tutaj.

              Szkolenie zostało przeprowadzone w ośrodku „Savoy” w Spale, który jak zwykle zapewnił uczestnikom doskonałe warunki zarówno do nauki jak i samego pobytu.

              pp

                MOP przyjęła rezolucję ws. agresji Rosji na Ukrainę. Zawieszenie współpracy z Rosją podtrzymane!

                MOP przyjęła rezolucję ws. agresji Rosji na Ukrainę. Zawieszenie współpracy z Rosją podtrzymane!
                W rezolucji możemy przeczytać między innymi o tym, że Międzynarodowa Organizacja Pracy ponownie wyraziła swoje obawy związane z agresją Rosji na Ukrainę (wspomaganej przez rząd Białorusi) oraz jej wpływem na pracowników, pracodawców i demokratycznie wybrany rząd ukraiński, a także na świat pracy nie tylko w, ale też poza Ukrainą. 
                 
                Ponadto ponowiła wezwanie skierowane do Rosji, aby natychmiast i bezwarunkowo zaprzestała agresji i wycofała swoje wojska z Ukrainy, oraz potwierdziła, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie jest złamaniem zasad stojących u podstaw funkcjonowania Organizacji oraz zasadami członkostwa w MOP. Rada Administracyjne podtrzymała tymczasowe zawieszenie współpracy z Rosją, co oznacza m.in. odwołanie wszelkich zaproszeń do udziału we wszystkich spotkaniach MOP oraz szkoleniach oferowanych przez Międzynarodowy Ośrodek Szkoleniowy MOP w Turynie. Oznacza również zakończenie wspólnych projektów.
                 
                MOP oczekuje od Dyrektora Generalnego dalszego monitorowania sytuacji i podejmowania odpowiednich kroków w celu ochrony praw pracowniczych i wspierania zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw na Ukrainie, w tym na obszarach, które są tymczasowo kontrolowane przez Federację Rosyjską, a także w elektrowniach jądrowych.
                 
                Można zatem spodziewać się dalszych działań MOP związanych z wpływem wojny na świat pracy oraz, jak wspomniano w decyzji, o szczegółowe przedstawienie na sesji, która odbędzie się w marcu 2023r., sprawozdania z rozwoju sytuacji w świetle rezolucji i poruszonych kwestii.
                 
                ik
                 
                  Subskrybuj to źródło RSS

                  Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.