Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Groźne skutki wypalenia zawodowego

  • Kategoria: Kraj
Groźne skutki wypalenia zawodowego
Syndrom wypalenia zawodowego to długotrwały proces wyniszczania fizycznego i psychicznego pracownika. Dotknięte nim osoby tracą zaangażowanie i motywację do pracy, a z czasem również dotychczasowe zdolności do jej wykonywania.
 
Zdaniem prof. Jacka Pyżalskiego z Zakładu Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, do wypalenia zawodowego dochodzi, gdy pracownik przez dłuższy czas nie radzi sobie z obciążeniami i stresorami występującymi w środowisku pracy. – Wtedy jego system odporności psychicznej przestaje funkcjonować. Dochodzi do wyczerpania emocjonalnego. Negatywne emocje, których doświadcza, stanowią dla niego zbyt silne przeciążenie. Z niechęcią przychodzi do firmy, ma poczucie, że wszystko go przerasta – mówi prof. Pyżalski. Wyjaśnia, że osoby dotknięte wypaleniem zawodowym zaczynają negatywnie myśleć o swojej pracy. Postrzegają ją jako bezsensowną, nie dającą im satysfakcji i możliwości rozwoju. – Często przyjmują też negatywną postawę wobec ludzi. Traktują ich bezosobowo, poświęcają mniej uwagi, łatwo się denerwują – wylicza profesor. 
 
Winny jest stres
Przyczyn wypalenia zawodowego jest wiele. Do tego syndromu prowadzą głównie stresory takie jak: zbyt duże obciążenie obowiązkami, niemożność ustalenia wymagań przełożonych oraz oddziaływania na decyzje dotyczące wykonywanej pracy, a przede wszystkim brak wsparcia ze strony przełożonych i współpracowników. – Coraz częstszym powodem wypalenia zawodowego są niewłaściwe relacje pomiędzy pracownikami o charakterze mobbingu lub wrogie stosunki na linii przełożony – pracownik. Ale w niektórych zawodach do wypalenia mogą też prowadzić trudne sytuacje zawodowe związane np. z agresywnymi zachowaniami odbiorców, na rzecz których pracujemy np. uczniów – zaznacza prof. Pyżalski. Dodaje też, że syndrom wypalenia może również dotknąć osoby, których profesja nie jest zgodna z ich kompetencjami. Dotyczy również pracowników, których obowiązki zawodowe wymagają zbyt dużo czasu i wysiłku, przez co nie mogą czerpać satysfakcji z życia osobistego.
 
Czują się gorzej
Wypalenie zawodowe bardzo niekorzystnie odbija się na zdrowiu pracowników. Powiązane z nim mogą być m.in. choroby serca, udary, cukrzyca, otyłość, bóle głowy i mięśni. Skutkami tego procesu są też nadmierny stres, chroniczne zmęczenie, bezsenność i depresja. – Nawet jeśli u osób z wypaleniem zawodowym nie zdiagnozowano konkretnej choroby, to one i tak czują się gorzej. Wśród nich zauważa się też dużo zachowań mających negatywny wpływ na zdrowie: nadużywanie środków przeciwbólowych, nasennych oraz używek – podkreśla prof. Pyżalski. Dodaje, że osoby dotknięte wypaleniem zawodowym niejednokrotnie mają gorsze relacje rodzinne, partnerskie i towarzyskie. 
 
Jak sobie radzić?
Syndromowi wypalenia zawodowego można przeciwdziałać. Radzić sobie z nim można indywidualnie bądź w miejscu pracy, na poziomie całej organizacji. W indywidualnym mierzeniu się z tym problemem prof. Pyżalski zaleca poszukanie odskoczni od pracy. Po wyjściu z firmy należy zająć się czymś zupełnie innym, co wyzwoli w nas pozytywne myślenie na swój temat. Bo najlepszym sposobem na uchronienie się przed wyniszczającym nas skutkiem wypalenia zawodowego jest świadomość własnych wartości. Można np. rozwijać zainteresowania i hobby oraz kontakty towarzyskie. Wsparcia poszukiwać wśród rodziny i przyjaciół. Dobrym sposobem jest też aktywność fizyczna. – Ale ograniczenie czynników obciążających pracowników wskazane jest także w miejscu pracy. W celu ich zniwelowania niezbędne jest m.in. budowanie sieci wsparcia społecznego. Dobre rezultaty przynoszą też szkolenia w zakresie trudnych sytuacji w pracy, z którymi sami nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Najpierw jednak pracodawca, w którego firmie pojawił się problem wypalenia zawodowego, musiałby dobrze rozpoznać to, co naprawdę jest dla ludzi w pracy trudne, a dopiero potem do tych czynników dostosować potrzeby szkoleniowe – zaznacza profesor.
 
Lekceważony problem
Jednak żeby pracodawcy zaczęli przeciwdziałać syndromowi wypalenia zawodowego, najpierw musieliby dostrzec ten problem. – Ale dla większości z nich on wciąż jest marginalny – ocenia prof. Pyżalski. Na wypalenie zawodowe najczęściej narażone są osoby o dużym stopniu zaangażowania i oczekiwań wobec swojej efektywności w pracy. – Coś musi się palić, żeby się wypalić. Gdyby pracodawca zadał sobie trud i rozpoznał, jak wcześniej funkcjonował pracownik, którego obecnie dotknęło wypalanie, to z całą pewnością zobaczyłby osobę zaangażowaną, wkładającą w pracę dużo uwagi i wysiłku. Ale jak na razie trudno na to liczyć, bo wypalenie zawodowe to w Polsce wciąż temat piątej kategorii – zauważa naukowiec z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
 
 
Beata Gajdziszewska
 
 
 
 

    Zapraszamy na konferencję 26 kwietnia

    Zapraszamy na konferencję 26 kwietnia

    W Polsce Sejm RP ustanowił w 2003 roku 28 kwietnia Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Dzień 28 kwietnia z inicjatywy NSZZ „Solidarność” obchodzony jest od 1991 roku pod nazwą: Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Serdecznie zapraszamy na Msze św. oraz konferencje naukową zorganizowaną przez dolnośląską „Solidarność”, Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” i Państwową Inspekcję Pracy.

    Temat tegorocznej konferencji: Czy ponadzakładowy nadzór nad warunkami pracy jest wystarczający i czy spełnia swoją rolę? Konferencja odbędzie się w Ośrodku Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy im Prof. J. Rosnera we Wrocławiu przy ul. M. Kopernika 5 dnia 26 kwietnia 2017 r. (środa) o godz. 10.00.

    Ramowy program konferencji 26 kwietnia 2017 r.:
    9.30 – 10.00 rejestracja uczestników konferencji
    10.00 – 10.45 przywitanie i otwarcie konferencji, wystąpienia zaproszonych gości
    10.45 – 12.00 referaty wygłoszą m.in.: przedstawiciel pracodawców, przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy, przedstawiciel Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”Screen Shot 04-10-17 at 03.01 PM
    12.00 – 12.30 przerwa kawowa
    12.30 – 13.45 dyskusja panelowa z udziałem zaproszonych gości, m.in: pracodawców, ekspertów stronyzwiązkowej, przedstawicieli Państwowej Inspekcji Pracy, naukowców
    13.45 – 14.00 podsumowanie konferencji, zamknięcie obrad
    14.00 – 15.15 poczęstunek
     
    23 kwietnia 2017 r. o godz. 10.00 w Katedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu odprawiona zostanie Msza Święta w intencji poszkodowanych przy pracy.


    Region Dolny Śląsk

     

     

      Związkowcy przeciwko przemocy w pracy

      Związkowcy przeciwko przemocy w pracy

      19 kwietnia odbyło się posiedzenie Paneuropejskiej Rady Regionaknej MKZZ (PERC), poświęcone przede wszystkim decyzjom w związku z wydarzeniami bieżącymi i przygotowaniem do czerwcowej Konferencji MOP.

      MOP rozpoczyna prace nad stworzeniem instrumentu zapobiegającemu przemocy w pracy wobec kobiet i mężczyzn. Postanowiono, że wbrew stanowisku pracodawców, którzy chcą aby pracowano nad rekomendacją wskazującą kierunek działań, strona związkowa będzie domagać się silniejszego instrumentu czyli konwencji, która stworzy prawną możliwość zapobiegania przemocy w pracy.

      Anna Wolańska z Biura Zagranicznego KK została wpisana na listę kandydatów PERC do Rady Administracyjnej MOP, zgodnie z nominacją nadesłaną przez przewodniczącego KK Piotra Dudę.

      Wobec postępującego demontażu ustroju demokratycznego w Turcji i w związku z mającą odbyć się w październiku w Stambule Regionalną Konferencją MOP, postanowiono zwrócić się o odłożenie Konferencji do czasu przywrócenia rządów prawa. Jeśliby wniosek ten nie został zrealizowany MKZZ zobowiązuje stronę związkową do bojkotu Konferencji. Jest prawdopodobne, że pracodawcy podejmą podobną decyzję.

      Wobec delegalizacji przez rząd i aresztowaniem działaczy Konfederacji Niezależnych Związków Zawodowych Kazachstanu postanowiono wywierać nacisk wszelkimi dostępnymi metodami aby decyzje te odwrócić. Postanowiono złożyć protest wobec władz Kazachstanu, wprowadzić wydarzenia w tym kraju do porządku obrad Konferencji MOP, uświadamiać inwestorom iż ich inwestycje w kraju rządzonym autorytarnie mogą być zagrożone oraz udzielać wszelkiej możliwej pomocy solidarnościowej zdelegalizowanemu związkowi i prześladowanym działaczom.


      aa

       

       

       

       

        XVIII Pielgrzymka Ludzi Pracy do Lichenia

        XVIII Pielgrzymka Ludzi Pracy do Lichenia

        Komisja Krajowa oraz ZR Konińskiego zapraszają 22 i 23 kwietnia do udziału w XVIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ludzi Pracy do Matki Bożej Królowej Polski w Licheniu. W tym roku "Solidarności" towarzyszy przesłanie św. Jana Pawła II „Solidarność musi iść przed walką. Wówczas ludzkość może przetrwać”.

        W sobotę 22 kwietnia o godz. 19.00 ks. Grzegorz Molewski, proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie poprowadzi Drogę Krzyżową. W niedzielę  23 kwietnia od godz. 10.30. odbędzie się rejestracja pocztów sztandarowych, o godz.11.15. poczty sztandarowe zostaną wprowadzone do bazyliki. O godz.12.00. mszę św. odprawi odprawi ks. prałat Ludwik Kowalski, duszpasterz z bazyliki św. Brygidy w Gdańsku. Przy ołtarzu umieszczone zostaną relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona i kapelana NSZZ „Solidarność”. 13.45 - Złożenie kwiatów pod pomnikami: Św. Jana Pawła II, Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, Powstania NSZZ "Solidarność".


        pm

          Zapowiedź wzrostu zarobków!

          • Kategoria: Kraj
          Zapowiedź wzrostu zarobków!

          W przyszłym tygodniu zostanie zaprezentowany projekt, który obniży pozapłacowe koszty pracy i podniesie zarobki Polaków o 25-30 proc. – zapowiedział PAP przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego Adam Abramowicz (PiS).

          Abramowicz przypomniał, że rząd zadeklarował, iż chce, aby poziom zarobków Polaków szybko zbliżył się do poziomu zarobków w Europie Zachodniej przy jednoczesnym uproszczeniu systemu podatkowego. Poseł wyjaśnił, że w przyszłym tygodniu kierowany przez niego z wraz z Koalicją “Polacy na rzecz sprawiedliwych podatków” zaprezentuje projekt zmian, które wychodzą naprzeciw tym celom.

          Abramowicz powiedział, że dziś pozapłacowe koszty pracy są bardzo wysokie, wynoszą ponad 60 proc. “My proponujemy obniżenie tych kosztów do 25-30 proc. Różnica zostanie w kieszeni pracownika (…), koszty dla pracodawcy pozostaną na takim samym poziomie jak obecnie (…). To będą podwyżki dość znaczące. Ktoś, kto zarabia dziś na rękę np. 3 tys. zł po zmianach otrzymałby 3 tys. 750 zł” – poinformował poseł. Dodał, że taki system byłby dużo prostszy niż obecny, bowiem dziś pracodawcy płacą składki z ośmiu różnych tytułów, składają trzy przelewy do ZUS i przelew do urzędu skarbowego.


          www.gazetaprawna.pl

            Za protest sędziów zapłacą pozostali pracownicy sądów

            Za protest sędziów zapłacą pozostali pracownicy sądów
            Zaplanowany na 20 kwietnia protest sędziów uderzy przede wszystkim w pozostałych pracowników sądów. Jednak z naszymi prawami nikt się nie liczy i jak zwykle jesteśmy traktowani przedmiotowo – podkreślają związkowcy z Solidarności pracowników sądownictwa.
             
            20 kwietnia odbędzie się ogólnopolska akcja protestacyjna sędziów, którzy sprzeciwiają się procedowanej w Sejmie reformie sądownictwa. Protest ma polegać  na ogłoszeniu o godz. 12.00 półgodzinnej przerwy w rozprawach, podczas której sędziowie udadzą się na specjalnie zwołane na ten dzień zebrania. – Organizatorzy  akcji  zapewniają, że w dniu protestu nie spadnie ani jedna z wokand. Proszę jednak zwrócić uwagę, że przerwa oznacza wydłużenie czasu sesji sądowej, zatem urzędnicy protokołujący na rozprawach będą musieli zostać dłużej w pracy. Tymczasem ich nikt nie zapytał o zdanie, czy chcą wziąć udział w tym proteście – mówi Edyta Odyjas, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Pracowników Sądownictwa. 
             
            Urzędnicy sądowi skarżą się, że sędziowie, którzy nie pracują w normowanym czasie pracy, często ignorują przepisy dotyczące czasu pracy pozostałych pracowników sądów. – Powszechną praktyką jest brak możliwości korzystania przez protokolantów z kodeksowej przerwy i wynikających z przepisów przerw w pracy z monitorem ekranowym – mówi Odyjas. – Na sali rozpraw rządzi sędzia i to od wytrzymałości jego pęcherza i osobistej wrażliwości zależy czy i kiedy urzędnik skorzysta z przerwy. Przy całym zrozumieniu dla środowiska sędziowskiego chętnie zobaczyłabym reakcję sędziów, gdyby protokolanci w ten sam sposób egzekwowali swoje prawa pracownicze – dodaje. 
             
            W ocenie Edyty Odyjas akcję organizowaną przez środowisko sędziowskie należy uznać za strajk, choć sędziowie oraz inni pracownicy sądów nie posiadają prawa do strajku. – Abstrahując od przyczyn tego protestu, jeśli w jakimkolwiek zakładzie pracy  pracownicy na pół godziny przerywają pracę, to takie zachowanie należy potraktować jako strajk. Pracownicy sądów, którzy nie są sędziami i stanowią liczniejszą od nich grupę, wielokrotnie mieli powody, by organizować strajk, jednak nigdy nie zdecydowali się na złamanie obowiązujących przepisów – wskazuje przewodnicząca.
             
            W 2013 roku Komisja Krajowa NSZZ Solidarność zwróciła się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy pozbawienie pracowników urzędów publicznych prawa do strajku nie narusza Konstytucji RP i zapisów konwencji międzynarodowych. Od 2013 r. wniosek nie został przez Trybunał rozpoznany. – Nie otrzymaliśmy żadnego wsparcia środowiska sędziowskiego w naszych staraniach o przyznanie pracownikom sądów prawa do strajku. Co więcej, nagminnym zjawiskiem jest dyskryminacja działaczy związkowych przez władze sądów. Stosuje się wobec związkowców represje w postaci ustawicznego przenoszenia między wydziałami i oddziałami, zamyka się  im możliwość awansu. Pracownicy bardzo wielu sądów zgłaszają, że boją się zapisać do naszej organizacji związkowej. Musimy sobie z tymi problemami radzić na co dzień. Jednak sędziowie, poza nielicznymi wyjątkami, tego nie dostrzegają – mówi Edyta Odyjas.
             
             
             

              To bardziej ustawa o ograniczeniu pracy w niedzielę, niż handlu

              To bardziej ustawa o ograniczeniu pracy w niedzielę, niż handlu

              - Powinniśmy tę ustawę nazywać ustawą o ograniczeniu pracy w niedzielę, a nie handlu – powiedział w przedświątecznym TVP INFO Piotr Duda, szef Solidarności.

              W wielkosobotniej Debacie TVP INFO gościem Anny Grabowskiej, był szef "Solidarności" Piotr Duda. Głównymi tematami było: ograniczenie handlu w niedzielę oraz agencje pracy tymczasowej. Gość Debaty próbował też odpowiedzieć na pytanie, czy Polacy przebywający za granicą mogą już wracać do kraju.

              Tutaj cały program

                Od 17 kwietnia 1989 "Solidarność" znowu legalna

                • Kategoria: Kraj
                Od 17 kwietnia 1989 "Solidarność" znowu legalna

                17 kwietnia 1989 roku sąd ponownie zarejestrował NSZZ "Solidarność".

                Delegalizacja nastąpiła w czasie stanu wojennego. W październiku 1982 r. Sejm PRL uchwalił ustawę o związkach zawodowych, zgodnie z którą rejestracja wszystkich istniejących związków zawodowych miała utracić moc prawną.
                 
                W kwietniu 1989 r. Sąd Wojewódzki w Warszawie ponownie zalegalizował Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. 

                 

                  Życzenia świąteczne dla branż

                  Życzenia świąteczne dla branż
                  Wszystkim branżowcom i ich rodzinom, sympatykom i obserwatorom "Solidarności"
                  składam
                  serdeczne życzenia ciepłych, pełnych radosnej nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
                   
                  Niech Zmartwychwstały Chrystus oświeca drogi codziennego trudnego życia,
                  obdarza błogosławieństwem i wspomaga nas w pracy związkowej.  
                   
                  Niech ten szczególny okres świąteczny będzie dla Was
                  okresem zadumy, wyciszenia  i również wypoczynku.
                  Wesołego Alleluja
                  życzy
                  Bogdan Kubiak zastępca przewodniczącego KK ds. branżowych
                  z Działem Branżowo- Konsultacyjnym KK
                  NSZZ "Solidarność".
                   

                    XXV Pielgrzymka Robotników do św.Józefa w Kaliszu

                    XXV Pielgrzymka Robotników do św.Józefa w Kaliszu

                    Komisja Krajowa i Zarząd Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ "Solidarność" zapraszają na XXV Ogólnopolską Pielgrzymkę Robotników i Pracodawców do św. Józefa w Kaliszu, w dniu 1 maja 2017r.

                    Program:
                    11.30 - zbiórka i prezentacja pocztów sztandarowych
                    11.50 - wejście do Bazyliki św. Józefa
                    12.00 - Msza Święta - przewodniczący J.E. ks. Bp Edward Janiak
                    - zawierzenie świętemu Józefowi
                    - dzielenie się chlebem
                    13.55 - złożenie kwiatów i modlitwa pod pomnikiem św. Jana Pawła II
                    - spotkanie pielgrzymów



                    pm

                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.