Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Podwyżki w firmie Velvet Care w Kluczach

Podwyżki w firmie Velvet Care w Kluczach
Wzrost płac zasadniczych średnio o 3 proc. i włączenie 5 proc. premii do wynagrodzenia na wydziałach produkcyjnych - to najważniejsze zapisy porozumienia płacowego podpisanego przez pracodawcę i przedstawicieli zakładowych organizacji związkowych w spółce Velvet Care w Kluczach.
 
Jak informuje Leszek Polak, przewodniczący zakładowej Solidarności podwyżki pracownicy spółki dostaną na początku maja, gdy na ich konta wpłynie wynagrodzenie za poprzedni miesiąc. - W sumie podwyżka wyniesie średnio ok. 300 zł brutto na pracownika. Może oczekiwania pracowników były nieco większe, ale podczas rozmów wzięliśmy pod uwagę fakt, że firma rozwija się, zakupiła już kilka nowych maszyn do produkcji wyrobów higienicznych, ukończyła budowę magazynu wyrobów gotowych – informuje związkowiec. 
 
W porozumieniu zapisanotakże, że pracownicy, którzy będą pracowali podczas Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia otrzymają dodatek w wysokości 75 zł brutto. 
 
Firma Velvet Care w Kluczach zatrudnia ok. 500 osób.
 
 

    Protest pracowników handlu!

    Protest pracowników handlu!

    Niskie wynagrodzenia i złe warunki pracy – to przyczyny ogólnopolskiej akcji protestacyjnej „Pan da”, którą pracownicy branży handlowej prowadzą 2 maja w całym kraju. Według szacunków Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” w proteście może brać udział nawet kilkanaście tysięcy pracowników zatrudnionych w kilkuset dyskontach, hipermarketach i centrach dystrybucyjnych.

    W akcji biorą udział min. pracownicy sieci Auchan, Tesco, Decathlon, Dino, Makro, Arel oraz centrum dystrybucyjnego sieci Amazon we Wrocławiu oraz centrum H&M w Gądkach pod Poznaniem. – Zainteresowanie pracowników tą akcją przerosło nasze oczekiwania. Tym bardziej, że ta inicjatywa powstała oddolnie zaledwie kilka tygodni temu. To pokazuje jednak jak złe na stronę panują w branży handlowej i jak bardzo zdeterminowani są pracownicy – mówi Alfred Bujara.

    Akcja  polega na przesadnie skrupulatnym i dokładnym wykonywaniu powierzonych obowiązków przez pracowników i przestrzeganiu obowiązujących w danym sklepie procedur. Pracownicy przyklejają do ubrań specjalne naklejki, rozdają też klientom ulotki informujące o przyczynach protestu. – W akcje włączyły się struktury regionalne Solidarności w całym kraju. Dzięki temu mamy szanse dotrzeć również do pracowników sklepów, w których nie funkcjonuje nasz związek – mówi szef handlowej Solidarności.

    Pracownicy handlu  zdecydowali się zorganizować protest z powodu niskich wynagrodzeń oraz fatalnych warunków pracy. Skarżą się przede wszystkim na przeciążenie pracą wynikające ze zbyt małej liczby pracowników zatrudnionych w poszczególnych sklepach. – Na pracowników nakładane są kolejne obowiązki, co nie pociąga za sobą wzrostu wynagrodzeń. Sieci handlowe chwalą się w mediach podwyżkami płac, ale są one bardzo niewielkie i nie odpowiadają oczekiwaniom załogi. Co więcej, często wraz ze wzrostem wynagrodzenia zasadniczego  odbierane są inne składniki płac. W efekcie na tych podwyżkach pracownik wychodzi na zero lub nawet traci  – tłumaczy przewodniczący.

    Handlowa Solidarność zapowiada, że jeśli pracodawcy z branży handlowej nie rozpoczną konstruktywnego dialogu ze stroną społeczną organizowane będą kolejne, coraz bardziej radykalne protesty. Związkowcy wskazują, że od lat kierują apele do Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji zrzeszającej największe zagraniczne sieci handlowe o podjęcie dialogu na poziomie branżowym. Niestety pozostają one bez odpowiedzi ze strony pracodawców.


    pm

     

      W stronę powszechnego urlopu opiekuńczego dla pracowników

      W stronę powszechnego urlopu opiekuńczego dla pracowników

      Propozycja dyrektywy dotyczącej godzenia życia zawodowego i rodzinnego przedstawiona 26 kwietnia przez Komisję Europejską w ramach realizacji koncepcji filaru praw socjalnych wychodzi naprzeciw postulatom związkowym.

      Projekt zakłada między innymi wprowadzenie urlopu ojcowskiego w wymiarze 10 dni roboczych z zachowaniem wynagrodzenia co najmniej na takim poziomie jakie ustawodawstwo krajowe przewiduje w razie niezdolności do pracy z powodu choroby.  Szczególnie cenna propozycja zawarta jest w art. 6 projektu dyrektywy, gdzie wskazuje się na potrzebę wprowadzenia instytucji zwolnienia od pracy w wymiarze co najmniej 5 dni w roku dla pracownika obciążonego opieką nad osobą zależną - na przykład niepełnosprawną. 

      – Jest to pierwsza konkretna inicjatywa legislacyjna przedstawiona przez Komisję w ramach filaru praw socjalnych. Solidarność postrzega to pozytywnie, gdyż poprzednia Komisja wykazywała się kompletną pasywnością w tym obszarze – wskazuje Barbara Surdykowska, ekspert KK odpowiedzialny za filar praw socjalnych. – Dla Polski jest to o tyle ważne, że może stanowić bodziec do zmian mentalnościowych w środowisku pracy.  Urlop ojcowski mimo, że istnieje w polskim prawie wciąż jednak nie jest mile widziany przez sporą część pracodawców, a o urlopie dotyczącym opieki nad starszymi schorowanymi członkami rodziny w ogóle nie chcą słyszeć – dodaje.

      Prawo polskie obecnie zapewnia urlop ojcowski w wymiarze 14 dni. Zgodnie z art. 182 (3) kodeksu pracy ma do niego prawo pracownik-ojciec wychowujący dziecko do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy.   Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w 2014 r. z takiego urlopu skorzystało 130 tysięcy ojców. Z urlopu rodzicielskiego zdecydowało się skorzystać w 2014 r. zaledwie 5,2 tys. ojców. Stanowili oni jedynie 1,7 proc. ogółu osób korzystających z takiego uprawnienia. Zwolnienie z pracy w związku z opieką przysługuje u nas w wymiarze 2 dni jedynie w przypadku posiadania dzieci do 14 roku życia.

      bs

        Europejski filar praw socjalnych: ochrona także dla samozatrudnionych

        Europejski filar praw socjalnych: ochrona także dla samozatrudnionych

        26 kwietnia 2017 r. Komisja Europejska w ramach realizowania inicjatywy filaru praw socjalnych przedstawiła dokument dotyczący zabezpieczenia społecznego dla osób zatrudnionych w atypowych formach zatrudnienia oraz osób samozatrudnionych.
         
        Propozycja ta rozpoczyna pierwszą fazę konsultacji z europejskimi partnerami społecznymi.  Komisja Europejska definiuje dwa problemy: po pierwsze niewystarczającego dostępu osób zatrudnionych w atypowych formach oraz samozatrudnionych do zabezpieczanie społecznego (na wypadek starości, trwałej niezdolności do pracy, choroby, wypadku przy pracy lub macierzyństwa) oraz po drugie,  usług „rzeczowych” ze strony publicznych służb zatrudnienia takich jak poradnictwo, pośrednictwo czy doradztwo zawodowe.

        Komisja Europejska wskazuje, że podstawą wydania ewentualnej dyrektywy byłby art. 154 ust. 2 Traktatu w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w atypowych formach oraz art. 352 Traktatu w odniesieniu do samozatrudnionych. Warto w tym miejscu wskazać, że ta druga podstawa wymaga jednomyślności w Radzie.

        – Dla NSZZ Solidarności zabezpieczenie społeczne wszelkich kategorii osób obecnych na rynku pracy jest ważne tak samo jak równoczesne przeciwdziałanie „wypychaniu” pracowników w kierunku samozatrudnienia. – komentuje Barbara Surdykowska, ekspert KK. –  Patrząc na inicjatywę Komisji Europejskiej można na gorąco skomentować kilka kwestii: NSZZ Solidarność wielokrotnie podkreślała konieczność objęcia składką na ubezpieczanie emerytalne i rentowe osób wykonujących pracę w oparciu o umowę o dzieło. Należy zwrócić także uwagę na problematykę ubezpieczenia chorobowego- przykładowo obecna polska regulacja, która uniemożliwia objecie ubezpieczeniem chorobowym osoby uczącej się do 26 roku życia a wykonującej pracę na podstawie umowy zlecenia wydaje się kompletnie nieracjonalna.  Odnosząc się do drugiego elementu pytania Komisji Europejskiej o prawidłowy dostęp do wsparcia ze strony publicznych służb zatrudnienia w postaci szkoleń, doradztwa czy poradnictwa należy podkreślić, że jest ono niewystarczające w odniesieniu do ogółu pracujących –  także osób będących klasycznymi pracownikami. Solidarność wraz z innymi partnerami społecznymi wielokrotnie wskazywała na konieczność zwiększenia udziału polskich partnerów społecznych w zarządzaniu środkami Funduszu Pracy co jest z jednym z elementów pozwalających na ich bardziej prawidłowe i efektywne wydatkowanie – zwraca uwagę ekspert.

        Polska jest państwem charakteryzującym się bardzo wysoką skalą zatrudnienia na podstawie umów o pracę o charakterze terminowym (w 4 kwartale 2016 średnia unijna wynosiła 14, 2% Polska - 26,7 %) wysoką skalą samozatrudnienia (wyższa liczba samozatrudnionych w stosunku do ogółu pracujących występuje jedynie we Włoszech i Grecji) oraz niskim wskaźnikiem zatrudnienia w oparciu o umowy o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy (19, 5 %, w Polsce 6, 6%). Analizy dokonane na zlecenie Komisji Europejską wskazują przykładowo wysoki procent osób wykonujących pracę nie mających dostępu do zabezpieczenia na wypadek choroby (17, 1%; ) czy macierzyństwa (13, 2%).
        W załączeniu omawiany dokument oraz materiał analityczny stanowiący jedno ze źródeł Komisji Europejskiej.
         

        Konsultacja - ochrona socjalna_wszystkie formy

        SMM_2015_RN8_non-standard employment_final



        bs

         

         

         

          W kierunku lepszych warunków pracy i życia w Europie

          W kierunku lepszych warunków pracy i życia w Europie
          26 kwietnia Komisja Europejska przedstawiła inicjatywę europejskiego filaru praw socjalnych. W ocenie przewodniczącego Junckersa ma to otworzyć nowy rozdział w budowaniu społecznego wymiaru integracji europejskiej.
           
          Obok dokumentu o charakterze politycznym pojawiły się konkretne propozycje dotyczące:  nowej dyrektywy o godzeniu życia osobistego z zawodowym oraz zmian w dyrektywie z 14 października 1991  r. z dnia 14 października 1991 r. w sprawie obowiązku pracodawcy dotyczącego informowania pracowników o warunkach stosowanych do umowy lub stosunku pracy. Komisja przedstawiła także opracowanie dotyczące analizy postanowień dyrektywy o czasie pracy i rekomendacje dotyczące zapewnienia ochrony socjalnej przysługującej niezależnie od formy wykonywania pracy.  Co ważne wyraźnie wskazano, że przedstawione inicjatywy nie wyczerpują działań z zakresu socjalnego które Komisja zamierza podjąć w najbliższym czasie.  
           
          - NSZZ Solidarność pozytywnie postrzega przywrócenie aktywności Komisji Europejskiej w obszarze socjalnym. Fundamentalne zastrzeżenie wzbudza jednak adresowanie konstrukcji filaru wyłącznie do strefy euro z możliwością dobrowolnego przystąpienia pozostałych państw, W naszej ocenie unijne standardy socjalne winny być z założenia tożsame dla wszystkich państw członkowskic h– wskazuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK. - Po dokonaniu szczegółowej analizy 20 elementów filaru praw socjalnych będziemy  oczywiście oczekiwać oficjalnego stanowiska polskiego rządu, co do woli przystąpienia do tej inicjatywy – dodaje ekspertka.
           
          - Zaprezentowane nam zasady choć mocno spóźnione są w dużej mierze pozytywne. Dlatego będziemy przeciwko wszystkim, którzy próbowaliby je zdusić w zarodku –ocenia Luca Visentini, sekretarz generalny EKZZ. – oczekujemy jednak od Komisji, ze zapoczątkuje to proces rzeczywistej konwergencji podnoszącej poziom życia ludzi pracy w Europie – zaznacza.
           
          - Europejscy partnerzy społeczni przygotowują się do rozmów na temat kolejnego programu wspólnych działań. Propozycje Komisji mogą wpłynąć pobudzająco na jakość tej dyskusji – zwraca uwagę Sławomir Adamczyk, członek Europejskiego Komitetu Dialogu Społecznego. - Przykładowo projekt dyrektywy o godzeniu życia osobistego z zawodowym będzie skuteczną zachętą dla pracodawców unijnych do podjęcia z EKZZ negocjacji na temat postulowanego m.in. przez Solidarność urlopu opiekuńczego dla pracowników opiekujących się starszymi członkami rodziny – uśmiecha się. 
          Wszystkie dokumenty dotyczące filaru dostępne są na specjalnej stronie Komisji Europejskiej TUTAJ.
           
          sa

            Delegowanie i uczciwe regulacje w transporcie

            Delegowanie i uczciwe regulacje w transporcie
            Po raz kolejny spotkali się w Gdańsku przedstawiciele nauki, Państwowej Inspekcji Pracy oraz prawnicy NSZZ „Solidarność” zaangażowani w tematykę delegowania pracowników. Było to ostatnie z 8 regionalnych seminariów w ramach projektu nr VS/2016/0024 pt. „Promocja współpracy międzynarodowej pomiędzy zainteresowanymi stronami oraz rozpowszechnianie najlepszych praktyk w celu wzmocnienia egzekwowania prawodawstwa europejskiego w zakresie problematyki pracowników delegowanych” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
             
            Konkluzje z cyklu spotkań tego projektu są ciekawe przede wszystkim w kontekście branży transportowej. Wygląda na to, że transport międzynarodowy jest objęty dyrektywą 96/71/WE z dnia 16 grudnia 1996 r. dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług, choć Polska dokonała jego wyłączenia w ustawie z dnia 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług – mówi Karol Nosal koordynator projektu ze strony NSZZ „Solidarność”. Uczestnicy seminarium zastanawiali się dlaczego tak się stało. Pani Beata Krajewska z GIP potwierdziła, że Inspekcja realizuje przepisy ustawy o delegowaniu w taki sposób jak to zostało w niej zapisane czyli nie uznają pracowników transportu za pracowników delegowanych. Prof. Monika Tomaszewska z Katedry Prawa Pracy Uniwersytetu Gdańskiego odniosła się do wyników swoich badań naukowych podkreślając, że z dyrektywy o delegowaniu wyłączeni zostali jedynie pracownicy transportu morskiego a pracownicy drogowego transportu międzynarodowego jak najbardziej pozostają w zakresie jej stosowania. Dr Ewa Podgórska-Rakiel z KK NSZZ „Solidarność” wyraziła nadzieję, że Polska dokona prawidłowego wdrożenia dyrektywy. Wniosek o wyjaśnienie niezgodności przepisów krajowych z prawem unijnym zgłosiła na ostatnim zespole ds. międzynarodowych RDS i zespół oczekuje wyjaśnień w tym zakresie.      
                  
            Aktualną sytuację prawną kierowców przedstawiła dr Magdalena Rycak ekspert NSZZ „Solidarność” specjalizująca się w tej tematyce. Przedstawiony referat był okazją do ożywionej dyskusji po której wszyscy zgodnie przyznali, że kwestia wynagradzania w transporcie powinna być uregulowana uczciwie. Jakub Grygutis doktorant z Katedry Prawa Pracy Uniwersytetu Jagiellońskiego zaproponował, aby na wzór dodatku morskiego, pracownikom transportu międzynarodowego wypłacany był dodatek transportowy.
             
            Uczestnicy wysłuchali także informacji ze wspólnej akcji PIP i NSZZ „Solidarność” w kontekście minimalnej stawki godzinowej, które przedstawili dr Karol Łapiński z OIP w Białymstoku oraz Sylwia Szczepańska z KK NSZZ „Solidarność”. Wydaje się, że efekt współpracy jest pozytywny ponieważ udało się zidentyfikować i naprawić wiele nieprawidłowości w wypłacie minimalnej stawki 13 złotych osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych.
             
            er

              „Solidarność” w Komitecie Sterującym Sekcji Dokerów ETF!

              Międzynarodowy protest dokerów w Gdańsku lipiec 2016

               Po raz pierwszy w historii Europejskiej Federacji Transportowców przedstawiciel "Solidarności" będzie zasiadał w najwyższych władzach Sekcji Dokerów. 11 kwietnia w Brukseli odbyło się ostatnie przed kongresem ETF spotkanie sekcji Na zebraniu dokonano wyboru członków do Komitetu Sterującego.

              Krajowa Sekcja Portów Morskich NSZZ „Solidarność”, która jest afiliowana w ETF-ie zgłosiła kandydaturę kol. Jarosława Ghulama na przedstawiciela Młodych Dokerów ETF. Wszystkie zgłoszone kandydatury zostały przez afiliantów zaakceptowane, tym samym nasz kolega został członkiem władz Sekcji Dokerów ETF! 
               
              Kolega Jarosław Ghulam jest pierwszym w historii Europejskiej Federacji Transportowców polskim przedstawicielem portowców z NSZZ „Solidarność”, który będzie zasiadał w najwyższych władzach Sekcji Dokerów ETF-u. Jarosław Ghulam ma 33 lata. Pracuje w DCT Gdańsk od 2007 roku, na stanowisku operatora suwnicy nabrzeżowej STS. Należy do „Solidarności” od 2013 roku i jest członkiem Komisji Zakładowej w DCT Gdańsk S.A. NSZZ „Solidarność”
               
              Marynarzy i portowców łączą wspólne interesy ze sobą. Krajowa Sekcja Morska Marynarzy i Rybaków NSZZ „Solidarność” i Krajowa Sekcja Portów Morskich NSZZ „Solidarność” są afiliowane w ETF i ITF-ie i razem prowadzą kampanie przeciwko tanim banderom i tanim portom, w obronie podstawowych praw marynarzy i portowców.
               
              Serdecznie Jarkowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Gratulujemy Krajowej Sekcji Portów Morskich NSZZ „Solidarność”
               
              Andrzej Kościk
              Przewodniczący Rady
              Krajowa Sekcja Morska Marynarzy i Rybaków
              NSZZ „Solidarność”

                Duszpasterze ludzi pracy w Szczyrku

                • Kategoria: Kraj
                Duszpasterze ludzi pracy w Szczyrku
                Ponad dwudziestu kapłanów z całej Polski uczestniczy w trzydniowym modlitewnym spotkaniu duszpasterzy ludzi pracy w Szczyrku. Rozpoczęło się ono w środę, 26 kwietnia, od mszy świętej, którą w szczyrkowskim sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski koncelebrowali wszyscy kapłani pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza ludzi pracy.
                 
                Organizatorem spotkania jest podbeskidzka „Solidarność” i duszpasterz ludzi pracy diecezji bielsko-żywieckiej, ks. prałat Józef Oleszko. – W tym roku nasz region jest głównym organizatorem XXXV Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę i dlatego to spotkanie organizujemy na naszym terenie. Ma ono głównie charakter formacyjny, ale jest to też okazja do lepszego poznania się i do poruszenia spraw organizacyjnych, związanych z naszą pielgrzymką – mówi przewodniczący podbeskidzkiej „Solidarności”, Marek Bogusz. 
                 
                Mszę świętą, inaugurującą spotkanie, koncelebrowali wszyscy duszpasterze. Wzięli w niej udział także przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda oraz reprezentanci regionów Podbeskidzie i Częstochowa. W homilii abp Józef Kupny zachęcał kapłanów, by nie tylko byli świadkami wiary, ale też wiarę tę nieśli do środowisk ludzi pracy. – Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy wiarę ruguje się z przestrzeni publicznej i spycha do zakrystii. W imię rzekomej tolerancji dąży się do radykalnego oddzielenia sacrum od profanum. Tym bardziej musimy być potężnym wsparciem dla ludzi, którzy odważnie wyznają swa wiarę, nie wstydzą się o niej świadczyć w swych środowiskach – mówił krajowy duszpasterz ludzi pracy podkreślając, że „Solidarność” jest jedynym związkiem zawodowym, który jednoznacznie opowiada się po stronie wartości religijnych, który ma swoich kapelanów i swego patrona w niebie – błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę.
                 
                W trakcie spotkania na Podbeskidziu duszpasterze ludzi pracy będą mieli okazję zwiedzić bielski zakład fiata – FCA Poland, a także żywiecki browar. Odwiedzą też parafię św. Marcina w Radziechowach. 
                 

                  O pracownikach delegowanych w Tallinnie

                  O pracownikach delegowanych w Tallinnie
                  W dniach 20-21 kwietnia 2017 r. w Tallinnie odbyła się międzynarodowa konferencja mająca na celu porównanie praktyk i rozpowszechnianie prawodawstwa europejskiego w zakresie problematyki pracowników delegowanych. Uczestnicy z Litwy, Estonii i Polski omawiali krajowe prawodawstwo i problemy praktyczne pojawiające się na tle stosowania dyrektywy 96/71/WE oraz omawiali propozycję Komisji Europejskiej dot. rewizji tejże dyrektywy.
                   
                  NSZZ „Solidarność” na konferencji reprezentował Karol Nosal – koordynator projektu oraz dr Jan Czarzasty ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, który przygotował prezentację na temat ” Posting of workers from and to Poland – solving the economic, social and legal puzzle” („Delegowanie pracowników z i do Polski – rozwiązywanie problemów ekonomicznych, społecznych i prawnych”). Państwową Inspekcję Pracy z Polski reprezentowała Pani Beata Krajewska, która przedstawiła prezentację pt. “Posting of workers in the framework of the provision services in the light of the Polish National Labour Inspectorate's experience” (“Delegowanie pracowników w ramach transgranicznego świadczenia usług w świetle doświadczeń Państwowej Inspekcji Pracy z Polski”). Uczestnicy omawiali także praktyczne aspekty delegowania pracowników, przede wszystkim w sektorze transportu międzynarodowego. 
                   
                  Była to trzecia międzynarodowa konferencja zorganizowana w ramach projektu nr VS/2016/0024 pt. „Promocja współpracy międzynarodowej pomiędzy zainteresowanymi stronami oraz rozpowszechnianie najlepszych praktyk w celu wzmocnienia egzekwowania prawodawstwa europejskiego w zakresie problematyki pracowników delegowanych” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Konferencja podsumowująca odbędzie się w Polsce w październiku 2017 roku.
                   
                  Projekt skupia się na branży transportowej z której pochodzą największe grupy pracowników delegowanych. Podkreślenia wymaga jednak, że w Polsce ustawa o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług reguluje jedynie zasady delegowania pracowników na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i wyłącza stosowanie tych przepisów w transporcie międzynarodowym. Tymczasem dyrektywa takiego wyłączenia nie przewiduje. W praktyce brak jest również jasnych regulacji mających zastosowanie do pracowników delegowanych z terytorium Polski do innych krajów, a konsultacje przeprowadzone w ramach projektu wskazują, że pracownicy delegowani nie otrzymują nawet podstawowych informacji na temat warunków zatrudnienia w kraju oddelegowania. Wydaje się, że niezbędne jest stworzenie przynajmniej ogólnych krajowych zasad w tym zakresie, gdyż bezpośrednie powoływanie się na dyrektywę może być skomplikowane. 
                   
                  KN

                    Europejska Karta Społeczna: prawa pracownicze to prawa człowieka!

                    • Kategoria: Kraj
                    Europejska Karta Społeczna: prawa pracownicze to prawa człowieka!

                    Ratyfikacja Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej była przedmiotem debaty naukowców, związkowców i pracodawców, która odbyła się w Poznaniu.

                    Seminarium zatytułowane: „Strategia ratyfikacji Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej: błyskawiczna operacja czy długi marsz?”  zorganizowały  w dniu 21 kwietnia 2017 r. wspólnie Komisja Krajowa NSZZ Solidarność oraz Zakład Prawa Pracy i Prawa Socjalnego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Była to pierwsza od wielu lat okazja do wymiany poglądów w tej ważnej kwestii między partnerami społecznymi oraz przedstawicielami środowiska naukowego.

                    Bogdan Kubiak, zastępca przewodniczącego KK NSZZ Solidarność otwierając seminarium wskazał na konieczność przystąpienia do niezwłocznych prac mających na celu opracowanie scenariusza dojścia do ratyfikacji tego jednego z najważniejszych dokumentów Rady Europy. – Jest to pilne zadanie dla Zespołu ds. Międzynarodowych Rady Dialogu Społecznego – powiedział.  

                    Dla Jarosława Lange, przewodniczącego ZR Wielkopolska NSZZ Solidarność stosowanie się do postanowień Karty jest niezbędnym elementem budowania społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju. Naukowcy, wśród nich prof. Hanna Suchocka, dr Marcin Wujczyk, oraz dr. Danuta Wiśniewska –Casals z Rady Europy podkreślali rolę Karty jako fundamentu praw człowieka na naszym kontynencie.

                    Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ Solidarność prezentując stanowisko Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych wyjaśniła, że pełna spójność pomiędzy prawem Unii Europejskiej a prawem Rady Europy zostałaby osiągnięta dopiero w momencie, gdy wszystkie państwa członkowskie zwiążą się postanowieniami Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej (ZEKS) w określonym minimalnym zakresie, a sama UE przystąpi do Karty. Jest to jednak w jej ocenie odległa przyszłość.

                    W panelu partnerów społecznych moderowanym przez Sławomira Adamczyka, szefa Działu Branżowo-Konsultacyjnego KK, starły się racje pracodawców i związkowców. Zarówno Adam Gliksman reprezentujący Solidarność jak i Piotr Ostrowski z OPZZ podkreślali konieczność szybkiej i efektywnej ratyfikacji ZEKS. Prof. Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan oraz Tomasz Kuydowicz reprezentujący Pracodawców RP zwracali uwagę na konieczność uwzględnienia kontekstu  ekonomicznego. Jednakże ich wypowiedzi wskazywały na rysujące się pole do dwustronnej debaty z możliwością wypracowania wspólnego stanowiska.

                    Istotne było stanowisko strony rządowej. Joanna Maciejewska, przedstawicielka Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwróciła uwagę na konieczność analizy konkluzji negatywnych Rady Europy, które otrzymała Polska co do ratyfikowanych już postanowień Europejskiej Karty Społecznej. W jej ocenie prace nad dalszą potencjalną ratyfikacją powinny być kontynuowane.

                    – Spotkanie pokazało, że jest wola pójścia do przodu, ale wiele kwestii szczegółowych wymaga dalszej refleksji. Szczególnie burzliwa dyskusja dotyczyła prawa do godziwego wynagrodzenia  zagwarantowanego w art. 4 ZEKS oraz prawa do rokowań zbiorowych – mówi Barbara Surdykowska, inicjatorka i organizatorka seminarium. – Musimy także rozstrzygnąć kwestię protokołu o skardze zbiorowej, którego ratyfikację strona związkowa ocenia jako niezbędną i pierwszoplanową, a widać tu wyraźny sceptycyzm strony rządowej – dodaje. 

                    Europejska Karta Społeczna została uchwalona w 1961 r. jako podstawowy dokument Rady Europy, tworzący ramy systemu ochrony praw społeczno-ekonomicznych obywateli na naszym kontynencie. W 1996 r. osiągnięto porozumienie dotyczące uchwalenia Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej, która - obok przeformułowania niektórych postanowień EKS wprowadziła 8 nowych postanowień w tym takie jak prawo do ochrony przed ubóstwem i marginalizacją społeczną czy prawo do mieszkania. ZEKS stanowi najbardziej postępową i nowoczesną umowę międzynarodową z zakresu praw człowieka drugiej generacji. Polska podpisała ZEKS w 2005 r., lecz wciąż nie zdecydowała się na jej ratyfikację.
                     

                     List Piotra Dudy do uczestników seminarium

                     

                    bs

                     

                     

                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.