Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

„Solidarność”: Nie wolno nam zapominać o tragedii narodu białoruskiego

  • Kategoria: Kraj
Członkowie Komisji Krajowej z kartkami pocztowymi dedykowanymi białoruskim opozycjonistom
„Solidarność” nie zapomina o białoruskim społeczeństwie. W trakcie dzisiejszego posiedzenia Komisji Krajowej uchwalono stanowisko w tej sprawie, uczestnicy posiedzenia wykonali również zdjęcie z kartkami pocztowymi dedykowanymi uwięzionym białoruskim opozycjonistom, które w ostatnich tygodniach członkowie "Solidarności" wysyłają do białoruskiej ambasady w Warszawie.
 
Minęło dwa i pół roku od sfałszowanych przez reżim Aleksandra Łukaszenki wyborów prezydenckich na Białorusi. To czas bezprecedensowej walki z własnym społeczeństwem, niszczenia opozycji politycznej, niezależnych, prodemokratycznych organizacji społecznych, w tym wolnych związków zawodowych. Ich liderzy, którzy pozostali w kraju są szykanowani i skazywani na wieloletnie więzienia. Szykany te nie ominęły również polskiej mniejszość narodowej, czego wyrazem są skazywani i więzieni działacze organizacji polonijnych.
 
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” potępia te działania i wzywa reżim Aleksandra Łukaszenki do natychmiastowego zaprzestania wojny z własnym narodem. Jednocześnie deklaruje niezmienne wsparcie dla białoruskiego społeczeństwa, szczególnie tej jego części, która znalazła schronienie w Polsce. W obliczu agresji Rosji na Ukrainę, na którą skupiona jest uwaga całego świata nie wolno nam zapominać o tragedii Narodu Białoruskiego.
 
NSZZ „Solidarność” potępia niszczenie białoruskiego wolnego ruchu związkowego. Żąda natychmiastowego zwolnienia z więzień liderów białoruskich związków zawodowych, którzy prowadząc legalną działalność związkową na rzecz pracowników, zostali oskarżeni m.in. o terroryzm. „Solidarność” prowadzi szeroką akcję informacyjną w tej sprawie i wzywa międzynarodowy ruch związkowy o wsparcie akcji na rzecz ich uwolnienia.
 
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wzywa białoruskie władze o zaprzestanie wspierania Federacji Rosyjskiej w agresji przeciwko Ukrainie. Białoruś rządzona przez Aleksandra Łukaszenkę jest faktycznym uczestnikiem tej wojny i ponosi współodpowiedzialność za ogrom ofiar i zniszczeń na Ukrainie. Niech żyje wolna Białoruś! - stanowisko o tej treści jednogłośnie uchwalili członkowie Komisji Krajowej. 
 
 
źródło: tysol.pl

    Bożena Lauzer przewodniczącą „S” w Muzeum Zamku w Łańcucie

    Bożena Lauzer przewodniczącą „S” w Muzeum Zamku w Łańcucie
    6 marca odbyły się wybory w Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Muzeum Zamku w Łańcucie.
     
    Muzealnicy zdecydowali, że funkcję przewodniczącej KZ w kadencji 2023-2028 ponownie pełniła będzie Bożena Lauzer. W spotkaniu wziął udział Roman Jakim, przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”. Nad prawidłowością wyborów czuwał Marek Uberman, przewodniczący Oddziału ZR w Łańcucie, który jest członkiem Regionalnej Komisji Wyborczej.
     
    Trwają wybory
    Do 31 marca 2023 r. odbywają się wybory m.in. władz podstawowych jednostek organizacyjnych NSZZ "Solidarność", delegatów na walne zebranie delegatów regionu, delegatów na walne zebranie branżowej jednostki organizacyjnej Związku, w tym delegatów na walne zebranie krajowej jednostki branżowej Związku lub kongres krajowego sekretariatu branżowego, jeżeli podstawowa jednostka organizacyjna należy bezpośrednio do krajowej jednostki branżowej.
     
    Wiosną wybierane będą władze regionalne i branżowe Związku oraz delegaci na Krajowy Zjazd Delegatów. To ciało z kolei jesienią tego roku wybierze krajowe władze NSZZ "Solidarność" na kadencję 2023-2028.
     
    źródło: NSZZ "S" Region Rzeszowski

      Kolejowa Solidarność uczciła pamięć ofiar katastrowy pod Szczekocinami

      Kolejowa Solidarność uczciła pamięć ofiar katastrowy pod Szczekocinami
      3 marca br. w 11. rocznicę katastrofy kolejowej pod Szczekocinami w Katedrze św. Floriana i św. Michała Archanioła w Warszawie odprawiona została Msza św. Zebrani modlili się za kolejarzy oraz pasażerów, którzy zginęli w czasie zderzenia.
       
      Katastrofa kolejowa z 3 marca 2013 roku pod Szczekocinami to jedna z największych katastrof w historii polskiej kolei. W wyniku czołowego zderzenia dwóch pociągów zginęło 16 osób, a ponad 150 odniosło obrażenia. Do wypadku doszło wieczorem na zjeździe z Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Krakowa. Zderzyły się pociągi TLK „Brzechwa” i Inerregio „Jan Matejko”. Pociąg jadący ze stolicy do Krakowa wjechał na tor, po którym z naprzeciwka jechał pociąg relacji Przemyśl – Warszawa.
       
      – Krajowa Sekcja Kolejarzy NSZZ „Solidarność” zamawia Mszę św. w intencji ofiar katastrofy już od jedenastu lat. Tragedia ta wstrząsnęła nami dogłębnie. Straciliśmy naszych kolegów. Pamięć i modlitwa za nich jest naszym obowiązkiem – powiedziała Maria Sędek, Przewodnicząca Solidarności kolejarzy.
       
      Podczas nabożeństwa został odczytany list od Andrzeja Adamczyka, Ministra Infrastruktury.
       
      „Tragedia pod Szczekocinami […]pokazała, że nadal musimy pracować nad rozwiązaniami poprawiającymi bezpieczeństwo na kolei. Sytuacje, do których nie powinno dochodzić obecnie w ruchu kolejowym, czyli czołowe zderzenia pociągów nadal zdarzają się i wstrząsają nami.
       
      Tragedia pod Szczekocinami […] pokazała również dobroć serca i gotowość do pomocy wielu ludzi. Tych, których udało się uratować, okoliczni mieszkańcy zabierali do domów, aby udzielić im pomocy medycznej i wsparcia psychologicznego. Dla wielu ocalałych mieszkańcy wsi Chałupki do dzisiaj są bohaterami. Dali poszkodowanym to, co w tym momencie było najważniejsze – poczucie, że nic im już nie grozi. Za tę pomoc w imieniu swoim oraz osób ocalałych z katastrofy jeszcze raz bardzo dziękuję.
       
      Katastrofa pod Szczekocinami na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Razem ze wszystkimi zgromadzonymi na dzisiejszej Mszy św. łączę się w modlitwie i pochylam głowę na znak hołdu dla ofiar katastrofy” – napisał Minister.
       
      www.solidarnosc.mazowsze.pl
       
       

        Co dziesiąty pobiera zasiłek dla bezrobotnych!

        Co dziesiąty pobiera zasiłek dla bezrobotnych!
        Polska znalazła się w gronie państw, w których wysokość zasiłków, w porównaniu z pensjami, jest najniższa. Wartość tego wskaźnika w Polsce wyniosła jedynie ok. 25 proc. I jest to drugi najniższy wynik wg raportu OECD.
         
        OECD sprawdziło także, czy osoby bezrobotne w danym kraju w ogóle pobierają przeznaczone dla nich świadczenia. I w tym zestawieniu Polska wypada najgorzej. Zasiłek dla bezrobotnych pobierała w naszym kraju jedynie co dziesiąta osoba poszukująca pracy. To poniżej średniej OECD, która wynosi 32 procent.
         
        A na przykład Niemczech zasiłki pobiera aż dwie trzecie bezrobotnych. W Austrii, Belgii i Finlandii wskaźnik ten wynosi ponad 50 procent: Główne powody, dla których osoby szukające pracy nie pobierają zasiłku, to niespełnianie ustawowych kryteriów uprawniających do zasiłku, za krótkie okresy składkowe, które wykluczają pracowników tymczasowych oraz maksymalne okresy pobierania świadczeń, które wykluczają osoby długotrwale bezrobotne.
         
        W Polsce bezrobocie jest obecnie rekordowo niskie. Według danych GUS, odsetek osób bezrobotnych był w grudniu 2022 roku najniższy od czasów transformacji i wyniósł 5,2 procent. W styczniu nieco wzrósł – do poziomu 5,5 proc. Ale bezrobocie w Polsce nadal jest jednym z najniższych w UE.

        Największe bezrobocie odnotowano w makroregionie wschodnim, gdzie zarejestrowanych bezrobotnych było 169,5 tys. osób a stopa bezrobocia wyniosła 8,6 proc. I tak np. w regionie podkarpackim – 72,3 tys. osób, a stopa bezrobocia wyniosła tam 9,2 proc.; w regionie warmińsko-mazurskim 44 tys. osób (9,3 proc.).   
         
        Dwucyfrową stopę bezrobocia odnotowano w podregionach: radomskim – 13,4 proc., przemyskim – 13 proc, szczeciniecko-pyrzyckim i włocławskim – po 12,7 proc., ełckim – 12 proc., chełmsko-zamojskim – 11,4, krośnieńskim – 11,1 proc., inowrocławskim – 10,9 proc., grudziądzkim – 10,6 proc., ciechanowskim – 10, 3 proc., bialskim – 10,2 proc. i elbląskim – 10 proc.
         
        Najniższa stopa bezrobocia w kraju była w mieście Poznaniu i wyniosła 1 proc.  
         
        Wskaźnik BAEL, czyli Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności, które stosuje Eurostat, porównując stopę bezrobocia w państwach Unii Europejskiej mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lat pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy, w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju. Według BAEL bezrobocie w Polsce jest jednym z najniższych w UE, zaraz za Czechami. Stopa bezrobocia liczona według BAEL w IV kwartale 2022 r. wyniosła w Polsce 2,9 proc., identycznie jak III kwartale ub.r. 


        źródło: PAP
        www.solidarnosc.gda.pl

         

          IUF wspiera akcję Komisji Krajowej

          IUF wspiera akcję Komisji Krajowej
          Trwa akcja wysyłania kartek pocztowych do Ambasady Republiki Białorusi w Polsce w obronie związkowców-więźniów politycznych reżimu Łukaszenki na Białorusi. Akcję rozpoczęła Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność".
           
          Podczas spotkania dotyczącego pozycji związków zawodowych w kontekście przekształceń własnościowych w grupie Mondelez, akcję poparli związkowcy z Mondelez z całej Europy. Do akcji dołączyli również działacze IUF, światowej federacji związków zawodowych przemysłu spożywczego, pod egidą której zorganizowano spotkanie.
           
           
          Dziękujemy za wsparcie!
           
          Spotkanie odbyło się w Genewie, w dniach 2-3 marca br. Jest odpowiedzią na politykę zarządu centralnego koncernu, który dokonuje akwizycji na unijnym rynku cukierniczym, przejmując te zakłady w których nie ma związków zawodowych, jednocześnie podejmując działania, mające marginalizować już istniejące organizacje związkowe. Dodatkowo bulwersuje fakt wypłaty sutych dywidend akcjonariuszom przedsiębiorstwa w sytuacji, gdy podwyżki wynagrodzeń pracowników są na poziomie znacząco poniżej progu inflacji, lub, tak jak w Niemczech, wynoszą 0 proc.
           
          pp
           

            Solidarność w Airbus Poland wybrała swoje władze

            Solidarność w Airbus Poland wybrała swoje władze
            W piątek 3 marca br. ukonstytuowała się Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" Airbus Poland.
             
            W skład Komisji Zakładowej weszli: Krzysztof Kacprzak – przewodniczący KZ, Rafał Chojecki – wiceprzewodniczący, skarbnik KZ, Wioletta Wichrowska – sekretarz KZ.
             
            Wśród członków KZ znaleźli się również: Majka Kitlińska, Grzegorz Wojtczak, Patryk Szymański, Paweł Sołtysiak.
             
            – Rozpoczęliśmy nową kadencję 2023-2028, która z pewnością będzie pełna nowych wyzwań i aktywnych działań – powiedział Krzysztof Kacprzak, przewodniczący KZ.
             
            W tym dniu związkowcy mieli również okazję podziękować swojemu koledze Zygmuntowi Nieciowi, za jego ponad 40 – letnią pracę na rzecz NSZZ „Solidarność”, a przede wszystkim pracowników Airbus Poland.
             
            – Jego wielka praca, zaangażowanie, poświęcony czas i wytrwałość, zaowocowały między innymi Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy. Zygmunt był również jednym z liderów naszej organizacji zakładowej i co więcej, nadal deklaruje się wspierać nasze działania oraz jest zawsze gotowy podzielić się swoim doświadczeniem – mówił Krzysztof Kacprzak.
             
            źródło: solidarnosc.mazowsze.pl
             

              Podlasie wysyła pocztówki do Ambasady Republiki Białorusi

              Podlasie wysyła pocztówki do Ambasady Republiki Białorusi
              Członkowie Regionu Podlaskiego podczas szkolenia związkowego włączyli się w ogólnopolską akcję NSZZ „Solidarność” i wysłali do białoruskiej ambasady kolejną już partię pocztówek sprzeciwiających się represjom wobec działaczy związkowych na Białorusi.
               
              Niezależne związki zawodowe w Białorusi są traktowane przez reżim Łukaszenki jako zagrożenie dla tamtejszej dyktatury. Do tej pory liczba więźniów politycznych na Białorusi wyniosła już niemal 1450 osób. Wśród nich jest ponad 30 związkowców, którzy odbywają długie kary pozbawienia wolności w białoruskich więzieniach i łagrach.
               
              Warto też pamiętać o represjach wobec mniejszości polskiej na Białorusi. Niedawno sąd w Grodnie skazał dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta na 8 lat więzienia.
               
              Akcja wysyłania kartek pocztowych do Ambasady Republiki Białorusi w Polsce to wyraz sprzeciwu wobec okrutnych działań białoruskiego reżimu.
               
              Na pocztówkach widnieją twarze Yaniny Malasz, Siarheija Antuszevicza, Aliaksandra Jaroszuka, Wasilija Berasneu, a także Uladzimira Zhurauka, Valiantsina Tseranevicha, Aliaksandra Kapshula.
               
              W akcje, która powstała z inicjatywy Biura Zagranicznego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” włączają się każdego dnia kolejni członkowie Związku.
               
              Członkowie Regionu Podlaskiego podczas szkolenia związkowego pn. „Zasady działania Zakładowych Komisji Rewizyjnych” z wielką chęcią włączyli się w ogólnopolską akcję NSZZ „Solidarność” i wysłali do białoruskiej ambasady kolejną już partię pocztówek sprzeciwiających się represjom wobec działaczy związkowych na Białorusi.

              źródło: Region Podlaski / tysol

                Solidarność wybiera swoich liderów w podstawowych jednostkach organizacyjnych Związku

                Solidarność wybiera swoich liderów w podstawowych jednostkach organizacyjnych Związku

                Trwają wybory w Solidarności. W terminie od 1 listopada 2022 r. do 31 marca 2023 r. odbywają się wybory władz podstawowych jednostek organizacyjnych Związku, delegatów na walne zebranie delegatów regionu, delegatów na walne zebranie branżowej jednostki organizacyjnej Związku, w tym delegatów na walne zebranie krajowej jednostki branżowej Związku lub kongres krajowego sekretariatu branżowego.

                Wybory W ZF Automotive Systems Poland i MPK
                Trwają wybory związkowe w organizacjach zakładowych NSZZ "Solidarność". W Regionie Częstochowskim, Stanisław Kołodziejczyk został ponownie, jednomyślnie wybrany na funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” w ZF Automotive Systems Poland.
                 
                Z kolei Dariusz Praski został nowym przewodniczącym KZ NSZZ „Solidarność” w częstochowskim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym. Poprzedni przewodniczący Jacek Gawroński symbolicznie przekazał stery organizacji swemu następcy (na zdjęciu z lewej).
                 
                Ustępujący przewodniczący w sprawozdaniu z działalności Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" podkreślił, iż organizacja związkowa w mijającej kadencji angażowała się nie tylko w negocjacje płacowe z pracodawcą, ale również w działania na rzecz bezpieczeństwa oraz ergonomii i wygody miejsc pracy. Nowy przewodniczący Dariusz Praski jest doświadczonym związkowcem, w kadencji 2014-2018 był członkiem Zarządu Regionu.
                 
                Wybory władz OM w PSE
                Związkowcy wybierali swoje władze również w Regionie Zagłębie Miedziowe. W dniu 3 marca 2023 roku odbyły się wybory władz Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność  w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Legnicy.
                 
                Przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej wybrana została Joanna Rogowska. 
                 
                W skład Komisji Międzyzakładowej weszły Beata Łazarów i Marta Łukasiewicz. 
                 
                Do Międzyzakładowej Komisji Rewizyjnej zostały wybrane Mariola Culer, Justyna Szestak i Barbara Tomiczek.
                 
                Regionalną Komisję Wyborczą reprezentowała Ewa Kosiorowska.
                 
                Wybory władz OZ w KGHM METRACO S.A.
                Tego samego dnia, odbyły się wybory władz organizacji zakładowej NSZZ „Solidarność” w KGHM Metraco S.A.
                 
                Przewodniczącą Komisji Zakładowej została Joanna Pomykała.
                 
                W skład Komisji Zakładowej weszli: Adamczuk Piotr, Bednarek Monika, Burczak Monika, Gawrońska Ewa, Molęda Tomasz, Pietrykowska Sylwia, Krawczuk Maciej, Tkacz Magdalena.
                 
                Do Komisji Rewizyjnej zostali wybrani: Kordiumow Renata, Mazij Tomasz, Odolczyk Joanna, Siwak Ryszard, Starzyńska Agnieszka.
                 
                Delegatem na Walne Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” została Joanna Pomykała.
                 
                www.tysol.pl
                 

                  Alkomaty u pracodawcy? – dobra zmiana!

                  Alkomaty u pracodawcy? – dobra zmiana!
                  Pamiętam wypadek w stoczni, gdy z podnośnika na dno suchego doku spadł człowiek. Robił poprawki na poszyciu kadłuba. Zginął na miejscu, co zresztą nie powinno dziwić. To było kilkanaście metrów, a w doku tylko beton i stal.
                   
                  Dochodzenie powypadkowe wykazało, że miał 3,5 promila alkoholu we krwi, a jego „kolega”, który go asekurował, 2,5! Czy odwrotnie, ale jakie to ma znaczenie. Po tym zdarzeniu na wszystkich bramach wejściowych do stoczni pojawiły się alkomaty. Przywołuję to zdarzenie w kontekście znowelizowanego prawa, które daje pracodawcom prawo do kontroli trzeźwości swoich pracowników. Szczegółowo pisze o tych zmianach nasz ekspert Anna Reda-Ciszewska na portalu tysol.pl. Serdecznie polecam. Pracodawca ma obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. To wymóg bezwzględny, podlegający nie tylko odpowiedzialności wynikającej z Kodeksu pracy, ale również – a może przede wszystkim – odpowiedzialności karnej. Czy zatem dopuszczenie do pracy osoby nietrzeźwej jest niedopełnieniem takiego obowiązku? Pytanie czysto retoryczne. Pijani pracownicy stanowią zagrożenie przede wszystkim dla innych pracowników. W takich obszarach jak przemysł ciężki, chemia, budowlanka czy transport pijani ludzie to wręcz potencjalni zabójcy.
                   
                  Jednak do tej pory pracodawcy nie mieli skutecznego narzędzia, aby takim zjawiskom przeciwdziałać. Zaraz, zaraz – zapytacie Państwo – a to o alkomatach w stoczni? Oczywiście. Tyle że pracownik mógł odmówić takiego badania. Pracodawca mógł wtedy np. wezwać policję i poprosić o taki test. Podobnie jak mógł to zrobić, nie mając u siebie odpowiedniego urządzenia. Tyle że policja nie zawsze chciała przyjeżdżać lub trwało to bardzo długo. Formalne narzędzie do kontroli trzeźwości to logiczna konsekwencja obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy. Szkoda, że tak późno. Niemniej w mediach pojawiło się wiele uwag krytycznych wobec nowego prawa. Że może być nadużywane, że może być przeprowadzane wielokrotnie w ciągu dnia itd. Nie przekonuje mnie to. Po pierwsze – ostateczne i miarodajne jest badanie krwi, którego zawsze każdy może zażądać. Tym bardziej że pracodawcy mogą nabywać różne urządzenia, które niekoniecznie muszą być dobrej jakości, nawet pomimo posiadania stosownego certyfikatu. Tak było do tej pory, tak jest nadal. Po drugie – procedura taka musi być uregulowana. I tu ważna rola związków zawodowych.
                   
                  Każdy taki regulamin czy zmiana w układzie zbiorowym muszą być przeprowadzane w porozumieniu z działającym w firmie związkiem zawodowym. Dlatego jestem spokojny. Groźba patologii tam, gdzie działają związki zawodowe, a szczególnie tam, gdzie działa Solidarność, jest znacząco mniejsza. Ale przecież nie wszędzie są związki zawodowe! No nie wszędzie. Ale wszędzie mogą być. Decyzja o zorganizowaniu się w związek zawodowy jest dobrowolna. Nikt nikogo do niczego nie może zmusić. Szkoda, bo tam, gdzie są związki zawodowe, a już na pewno tam, gdzie funkcjonują organizacje NSZZ „Solidarność”, wynagrodzenia są wyższe, skala łamania prawa przez pracodawców znacząco niższa, a warunki pracy znacząco lepsze. No cóż. Jesteśmy wolnymi ludźmi. Nie musimy brać przykładu z Solidarności. Każdy ma prawo być indywidualistą i indywidualnie dawać się wykorzystywać. Każdy!
                   
                  ml
                  źródło: „Tygodnik Solidarność”
                    Subskrybuj to źródło RSS

                    Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.