Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Zmarł Waldemar Chrostowski - kierowca księdza Jerzego Popiełuszki. Pogrzeb 19 stycznia

  • Kategoria: Kraj
Waldemar Chrostowski (z lewej) niesie trumnę z ciałem ks. Jerzego Popiełuszki

8 stycznia zmarł Waldemar Chrostowski - kierowca księdza Jerzego Popiełuszki. Miał 79 lat. Był świadkiem uprowadzenia przez funkcjonariuszy bezpieki kapelana Solidarności.

Profesor Jan Żaryn, który jako historyk Instytutu Pamięci Narodowej badał okoliczności śmierci księdza Popiełuszki, wspomina Waldemara Chrostowskiego jako człowieka oddanego kapłanowi. Dzięki niemu udało się ocalić prawdę o uprowadzeniu księdza Popiełuszki.

- Z tego powodu, że Waldemar Chrostowski uwolnił się ze szponów esbeckich, mógł dotrzeć do świata, do księdza Nowakowskiego i innych osób, i dzięki temu ta zbrodnia na księdzu Jerzym została w ogóle ujawniona, jako jedyna zbrodnia wykonana przez komunistycznych funkcjonariuszy, która miała pozostać jako zbrodnia nieznanych sprawców - wyjaśniał.

Jak podkreśla historyk, zeznania Waldemara Chrostowskiego obarczające służby bezpieczeństwa, zmusiły Wojciecha Jaruzelskiego do przyjęcia nowej strategii informowania o zbrodni na księdzu Popiełuszce:

- Komuniści musieli wypracować inną formułę, która już nie brała pod uwagę możliwości zatuszowania jakiegokolwiek udziału funkcjonariuszy SB w tej zbrodni - powiedział Jan Żaryn.

W czasie przesłuchań w procesie toruńskim zeznania Waldemara Chrostowskiego przyczyniły się do ujęcia morderców księdza Popiełuszki: Grzegorza Piotrowskiego, Leszka Pękali i Waldemara Chmielewskiego.

Pogrzeb Waldemara Chrostowskiego odbędzie się 19 stycznia.

www.tysol.pl

 

    "Ocalić od zapomnienia" - bezcenne dokumenty trafiły do archiwum Komisji Krajowej

    "Ocalić od zapomnienia" - bezcenne dokumenty trafiły do archiwum Komisji Krajowej

    Na zakończenie roku 40-lecia narodzin NSZZ „Solidarność” przypominamy: wciąż w wielu piwnicach znajdują się niezabezpieczone, bezcenne materiały archiwalne dotyczące historii naszego Związku. Jeden z takich zbiorów za pośrednictwem „Tygodnika Solidarność” został właśnie przekazany do archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

    Z redakcją „Tygodnika Solidarność” skontaktował się pan Wiesław Wolny z podkrakowskich Słomników, wyrażając chęć przekazania archiwalnej dokumentacji z lat 80. Pan Wiesław był od września 1980 do października 1981 r. przewodniczącym komisji zakładowej w Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego „Budostal-1”. Przez SB był rozpracowywany pod kryptonimem „Igła”, o czym świadczy dokumentacja, którą otrzymał z IPN-u. 

    Pan Wiesław opowiada nam historię przekazywanych dokumentów.

    – 13 grudnia 1981 r. Służba Bezpieczeństwa przeszukiwała biuro naszej organizacji. Portierzy przekazywali nam, że SB-cy zamknęli się w pomieszczeniu, myszkowali w papierach. Dokumenty spakowali, związali sznurkiem i zamknęli w takim pomieszczeniu, które nazywaliśmy „izbą pamięci”, gdzie przechowywano komunistyczne sztandary, różne szpargały. Przed świętami Bożego Narodzenia w 1981 r. ktoś nie domknął okna do tej izby pamięci, był mróz i rozsadziło kaloryfery. Przez święta wylewała się woda, wszystko zaczęło pleśnieć. Pracownicy administracyjni zaczęli więc sprzątać to pomieszczenie, wyrzucać zniszczone rzeczy i wtedy natrafiono na ten worek. W protokole ujęto, że te worki zgniły i zostały wyrzucone. Gdy dowiedziałem się, że ta dokumentacja znalazła się, to poprosiłem, by mi ją przekazano. Później schowałem ją w piwnicy i tak przeleżała blisko 40 lat. Jeden z worków od czasu SB nie był nawet otwierany. Teraz, w roku 40. rocznicy powstania Solidarności, postanowiłem je przekazać historykom

    – mówi nam pan Wiesław Wolny. Wspomina też pewną zabawną anegdotkę z okresu sierpnia 1980 r.

    – Przewodniczącym branżowego związku zawodowego, powiązanego z komunistyczną władzą, był Wiktor Lewy. Żartowano więc, że jaki przewodniczący, takie związki – jeden Lewy, drugi Wolny

    – śmieje się związkowiec. 

    Otrzymane od pana Wiesława materiały przekazaliśmy Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Razem z Joanną Lewandowską, pracownikiem archiwum, pobieżnie przeglądamy dokumenty. Wspólnie otwieramy jeden z worków, który być może był zamknięty od 1981 r. Po kilkudziesięciu minutach mamy wstępną wiedzę na temat ich zawartości.

    – To przede wszystkim dokumenty komisji zakładowej Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego Budostal-1 w Krakowie. To bardzo cenne materiały; wśród nich znajdują się listy pracowników przedsiębiorstwa, którzy byli członkami związku. Znaleźliśmy listy potrąceń składki związkowej. Ciekawe są również deklaracje zrzeczenia się z członkostwa w związkach branżowych i deklaracja przystąpienia do Solidarności. Lista członków jest unikatowa. Cały czas trafiają do nas zapytania, czy ktoś był członkiem NSZZ „Solidarność”. My nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć, Komisja Krajowa nie prowadziła, zresztą do tej pory nie prowadzi, centralnego rejestru członków związku. Często takie potwierdzenie jest potrzebne do uzyskania dodatku kombatanckiego. W tym przypadku, mając listy, będzie można w razie takiego zapytania to stwierdzić

    – słyszę od Joanny Lewandowskiej.

    – Mamy również dokumentację działania związku zawodowego. Nie wiemy jeszcze, czy są uchwały, ale na pewno znajdują się tam dokumenty związane z zasiłkami i zapomogami, które związek wypłacał. To materiał na pewno na artykuł naukowy. Jeszcze nie wiemy, czy był wydawany zakładowy biuletyn. Na pewno znaleźliśmy dużo powielanych materiałów, które były rozprowadzane wśród członków związku, i prasę związkową, która do komisji zakładowej trafiała głównie z Regionu Małopolska. Prasa, ulotki, plakaty, które znaleźliśmy, mają ogromną wartość. Zawsze w takim darze znajdujemy materiały, których wcześniej w zasobie nie było, wtedy go one uzupełniają. Zwykle rozdzielamy materiały: prasę dokładamy do prasy, wydawnictwa drugoobiegowe do wydawnictw. W przypadku tej komisji zakładowej materiały zostawimy razem. Widzimy, że to pokaźny zbiór świadczący o funkcjonowaniu komisji zakładowej, który warto zachować w całości. On pokazuje, co komisja zakładowa wydawała, co dostawała i jak funkcjonowała

    – kontynuuje Joanna Lewandowska. 

    Co po przekazaniu stanie się z materiałami?

    – Teraz trzeba poddać dokumenty procesowi odkażania w komorze fumigacyjnej. To specjalne procesy, które pozwalają usunąć grzyby i bakterie z materiałów, bo w tym wypadku materiał jest w złym stanie fizycznym. Część trzeba będzie poddać konserwacji, dopiero potem będzie można przystąpić do właściwego opracowania zbioru

    – kończy Joanna Lewandowska, która równocześnie zachęca do przekazywania tego typu dokumentów do Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

    – Od 2000 r. prowadzimy permanentną akcję gromadzenia materiałów archiwalnych. Gdy zaczynałam pracę w archiwum, mieliśmy kilkanaście metrów materiałów historycznych w zasobie, teraz mamy ponad 300. To przede wszystkim materiały od ludzi. Mamy świadomość, że jeszcze są w wielu miejscach – w piwnicach, szafach, pod schodami. Zachęcam do ich przekazywania

    – dodaje Joanna Lewandowska. 


    Artykuł pochodzi z 01/2021 r. numeru "Tygodnika Solidarność".

     

     

     

     

     

     

      Szacowana stopa bezrobocia w grudniu ub.r. wzrosła do 6,2 proc.

      Szacowana stopa bezrobocia w grudniu ub.r. wzrosła do 6,2 proc.

      Polski rynek pracy, mimo trudnej sytuacji – szczególnie w hotelarstwie, transporcie i gastronomii, trzyma się całkiem nieźle. Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w grudniu 2020 r. 6,2 proc., to o 0,1 pkt proc. więcej niż w listopadzie ub.r. – poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

      Od czerwca do listopada ub.r. wskaźnik utrzymywał się na niezmienionym poziomie 6,1 proc.

      Ze wstępnych danych MRPiT wynika, że liczba bezrobotnych w końcu grudnia 2020 roku wyniosła 1,046 mln osób. W porównaniu do końca listopada 2020 r. wzrosła ona o 21,1 tys. osób, czyli o 2,1 proc. W analogicznym okresie 2019 r. poziom bezrobocia rejestrowanego zwiększył się o 16,7 tys. osób, tj. o 2 proc.

      Wzrost stopy bezrobocia w grudniu 2020 roku w porównaniu do stanu z końca listopada 2020 roku wystąpił w 14 województwach. W województwie małopolskim i wielkopolskim wskaźnik pozostał na tym samym poziomie, jak w końcu listopada 2020 r. W żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 11 proc., choć był silnie zróżnicowany terytorialnie. Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w wielkopolskim (3,7 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (10,1 proc.). W Pomorskiem zarejestrowanych było 56 288 osób bez pracy (5,9 proc. stopa bezrobocia).

        Szkoły uchylają drzwi, hotele i restauracje nadal puste

        • Kategoria: Kraj
        Szkoły uchylają drzwi, hotele i restauracje nadal puste

        Od dzisiaj, 18 stycznia br. do szkół wracają uczniowie klas I-III. Po 18 stycznia do 31 stycznia utrzymane zostaną wszystkie z dodatkowych obostrzeń oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach I-III w szkołach podstawowych. Ostatnie odmrożone mają zostać branże gastronomiczna i hotelarska. Według niektórych doniesień mogą one zostać otwarte dopiero pod koniec marca br.

        – Szkody związane z nieprzebywaniem dzieci klas I-III w normalnej grupie rówieśniczej, w normalnym, tradycyjnym trybie edukacyjnym, to jest koszt, który nie równoważyłby w tej chwili tego ryzyka, którego nie oceniamy zbyt wysoko. To, że mamy do czynienia ze stabilizacją, to pamiętajmy, że to jest stabilizacja na wysokim poziomie 10 tys. zachorowań – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

        W poniedziałek rozpoczęły się testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli. Mogą się im poddać pracownicy szkół podstawowych, nauczyciele szkół specjalnych i pracownicy obsługi administracyjnej szkół. Nauczyciele będą mogli skorzystać ze szczepień przeciwko COVID-19 w etapie I. Mają się one rozpocząć 15 stycznia br. Nauczyciele wczesnoszkolnej edukacji, czyli klas I-III szkół podstawowych mają być przetestowani na obecność koronawirusa jeszcze przed zakończeniem ferii zimowych do 15 stycznia 2021 r. Badania są dobrowolne i bezpłatne.

        Od 11 stycznia 2021 r. – testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Mogą się na nie zgłosić nauczyciele, a także obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, pracownicy sekretariatu, personel pomocniczy, odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, sprzątający i wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

        Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie. Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania otrzyma odpowiednie skierowanie.

        Tyle, że nauczyciele stoją w kolejce do szczepień wraz z seniorami i służbami mundurowymi. Do 12 stycznia br. zaszczepiono około 257 tysięcy osób. W I grupie czeka na szczepienie ponad 9 milionów seniorów i około 510 tys. nauczycieli w szkołach, 90 tys. nauczycieli akademickich, po 100 tys. policjantów i żołnierzy zawodowych oraz ponad 50 tys. celników, strażaków i strażników miejskich. Szczepienia potrwają w tej grupie zapewne czerwca br.

        Blisko 200 tys. nauczycieli wyraziło chęć przeprowadzenia testu na obecność COVID-19. Testy będą wykonywane metodą RT-PCR, w sanepidach oraz w punktach drive thru.
        O ile nauczyciel nie ma objawów choroby i nie zdecyduje się na test, będzie mógł wrócić do nauczania.

        Główne obostrzenia to:
        – Hotele są dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych. Otwarte są hotele pracownicze
        – Zamknięte stoki narciarskie
        – Zamknięte galerie handlowe poza sklepami spożywczymi, drogeriami, aptekami, sklepami z książkami i prasą oraz wielkopowierzchniowymi sklepami meblowymi
        – Osoby przyjeżdżające do Polski komunikacją zbiorową muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie
        – Infrastruktura sportowa jest dostępna tylko do uprawiania sportu zawodowego
        – W zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób
        Zakaz organizacji wesel, komunii i styp
        – Zamknięte są siłownie, kluby fitness i aquaparki
        – Zamknięte są restauracje i bary, posiłki mogą być wydawane na wynos
        – Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian
        – W sklepach i kościołach może przebywać maksymalnie jedna osoba na 15 m kw. pomieszczenia
        – W sklepach od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 obowiązują tzw. godziny dla seniorów i dobrze byłoby, gdyby seniorzy w tych godzinach robili zakupy.

         

          W tym roku wzrosną płace w Tramwajach Śląskich!

          W tym roku wzrosną płace w Tramwajach Śląskich!
          W 2021 roku stawki godzinowe motorniczych i mechaników zatrudnionych w spółce Tramwaje Śląskie wzrosną w sumie o 2 zł brutto, czyli o ok. 336 zł brutto w zależności od liczby godzin roboczych wypadających w danym miesiącu. Wynagrodzenia zasadnicze pozostałych pracowników firmy także będą wyższe łącznie o 336 zł brutto miesięcznie.
           
          – Pracownicy są zadowoleni, takiej podwyżki jeszcze nie mieliśmy – mówi Antoni Krzęciesa, przewodniczący „Solidarności” w Tramwajach Śląskich. Jak zaznacza, podwyżki zostaną zrealizowane dwustopniowo, w lutym i we wrześniu. – Od lutego stawki zasadnicze pracowników wynagradzanych godzinowo wzrosną o 1 zł brutto, a pensje podstawowe pracowników etatowych będą wyższe o 168 zł brutto. Taka sama podwyżka wejdzie w życie 1 września – dodaje przewodniczący zakładowej „Solidarności”.
           
          Porozumienie dotyczące wzrostu wynagrodzeń przedstawiciele zakładowych organizacji związkowych działających w spółce Tramwaje Śląskie podpisali z pracodawcą 9 grudnia. Podczas rozmów uzgodniono, że podwyżki wejdą w życie o kilka miesięcy wcześniej niż w poprzednich latach. – Zazwyczaj był to maj lub wrzesień, jednak w zeszłym roku, ze względu na ograniczenia połączeń spowodowane pandemią koronawirusa, pracownicy w ogóle nie dostali podwyżek. Teraz zostanie im to zrekompensowane – mówi Antoni Krzęciesa. Podkreśla, że pod koniec zeszłego roku związkowcom udało się wynegocjować również jednorazową premię wynoszącą 1,2 tys. zł brutto, która została wypłacona pracownikom spółki jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. 
           
          Spółka Tramwaje Śląskie jest jednym z największych przewoźników na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Firma zatrudnia ok. 1,6 tys. osób.
           
          www.solidarnosckatowice.pl / ak

            Pożegnanie Andrzeja Kwalińskiego

            Pożegnanie Andrzeja Kwalińskiego

            Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska informuje, że uroczystości pogrzebowe Andrzeja Kwalińskiego odbędą się 12 stycznia 2021 r. o godz. 11.00 w Radomskiej Katedrze, gdzie zostanie odprawiona msza żałobna za duszę Zmarłego. Po nabożeństwie nastąpi wyprowadzenie ciała Zmarłego na cmentarz przy ul. Warszawskiej 15.

            POŻEGNANIE

            Andrzej Kwaliński (1954-2021)

            Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy informacje o śmierci naszego kolegi, inspektora i szefa Państwowej Inspekcji Pracy.

            Andrzej Kwaliński swoją pracę w inspekcji pracy rozpoczynał w Oddziale w Radomiu, wchodzącym w skład Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach, a po reformie administracyjnej Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie.

            W 1994 r. Andrzej Kwaliński był jednym z inicjatorów utworzenia NSZZ „Solidarność” w PIP,  który miał wówczas status Komisji Międzyzakładowej z siedzibą w Siedlcach. Był jedynym inspektorem pracy z Oddziału w Radomiu, który odważył się tworzyć nowy niezależny związek zawodowy, dbający o pracowników, wyznający i aktywnie pielęgnujący wartości chrześcijańskie. Posiadając fundament moralny, od początku aktywnie włączył się w zmienianie instytucji, w zaangażowanie w realizację misji ochrony człowieka w procesie pracy. Tym ideałom poświęcał  się, niezależnie od zajmowanego stanowiska, okresu pracy, wieku i stanu zdrowia. Jego postawa zawodowa, pielęgnowanie posiadanych wartości przyczyniły się do rozwoju związku NSZZ „Solidarność” w strukturach Państwowej Inspekcji Pracy.
            W naszej pamięci zachował się jako człowiek posiadający niezwykłą wrażliwość, dzięki której potrafił odpowiedzialnie realizować się w pracy zawodowej, umiejętnie łącząc ją z działalnością społeczną i niezwykłym oddaniem rodzinie.

            Andrzeju spoczywaj w spokoju!

            Koledzy i Koleżanki z Komisji Zakładowej
            nr 2846 „NSZZ Solidarność”
            przy Okręgowym Inspektoracie Pracy w Warszawie

             

              Szef „S” Zasobów Naturalnych: Weto Prezydenta ws. ustawy o działach przyjmujemy z radością

              Szef „S” Zasobów Naturalnych: Weto Prezydenta ws. ustawy o działach przyjmujemy z radością

              - Jako leśnik i przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność” jestem bardzo zadowolony z decyzji Pana Prezydenta o zawetowaniu nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej, w której założono, że Lasy Państwowe będą podlegać Ministerstwu Rolnictwa - mówił w rozmowie z portalem Tysol.pl Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”, Zbigniew Kuszlewicz.

              To dla nas duża nadzieja i uznanie dla Prezydenta, że wsłuchuje się w głos strony społecznej, bowiem rozmawialiśmy z nim o tym przedstawiając wiarygodne argumenty, które zostały przyjęte przez Pana Prezydenta. Jak wiemy argumenty te, użyte przez Prezydenta Andrzeja Dudę, nie przekonały projektodawców. Ufałem w to, iż Prezydent podejmie w takim przypadku jedyną możliwą decyzję, czyli zawetuje ustawę - tłumaczy Z. Kuszlewicz

              Oczywiście sprawa się nie kończy. Ustawa będzie dalej procedowana, jednak my jako związek i strona społeczna nadal będziemy trwali w naszym przekonaniu, aby lasy pozostały tam gdzie ich miejsce, czyli w resorcie klimatu i środowiska - dodaje.

              Przypominamy, że NSZZ „Solidarność” już wcześniej protestowała przeciwko przenoszeniu Lasów Państwowych do ministerstwa rolnictwa. Przewodniczący Zbigniew Kuszlewicz tak wówczas tłumaczył stanowisko „S” na portalu Tysol.pl:

              „Oderwanie Lasów Państwowych od środowiska jest najdelikatniej rzecz ujmując pomyłką. Krajowa Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” wyraziła także krytyczną opinię w swoim stanowisku, opowiadając się zdecydowanie za umiejscowieniem Lasów Państwowych w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Czasy, kiedy byliśmy połączeni z ministerstwem rolnictwa nie przyniosły niczego dobrego. W latach 1985-1989 lasy były połączone z rolnictwem, wtedy też dochodziło do rabunkowej gospodarki drewnem. Tego obawiamy się również teraz. Do resortu rolnictwa zamierza się przenieść lasy razem z łowiectwem. Myślę, że u źródeł takiego planu są szkody łowieckie, które od dawna były elementem sporu rolników, lasów i myśliwych. Na lasy chciano przerzucić sporą część odpowiedzialności, zarówno tą finansową jak i praktyczną. Przy połączeniu tych trzech podmiotów temat wróci, a konsekwencje negatywne spadną na lasy. Porównam tą sytuację z siłowym swataniem osób o różnych celach i charakterach. Takie związki kończą się zwykle szybkim rozwodem. Czy warto w to brnąć?

              źródło: tysol.pl

               

                Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

                • Kategoria: Kraj
                Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

                Jak informuje ZUS zasiłek opiekuńczy na dziecko do 8 lat można dostać do 17 stycznia 2021 r. Można się o niego starać w kilku przypadkach m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko.

                Rodzicom dzieci do lat 8 przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko także w razie otwarcia tych placówek, gdy nie mogą one zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania epidemii COVID-1 braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub przez dziennego opiekuna z powodu COVID-19.

                Ważne!
                Szkoły podstawowe maja obowiązek zapewnienia opieki dla dzieci uczęszczających do klas I-III osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
                – Rodzice dziecka, którzy chcą skorzystać z opieki, składają do dyrektora szkoły wniosek o objęcie ich dziecka opieką i w tym wypadku rodzicom nie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

                Opieka nad dziećmi niepełnosprawnym
                Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, ale również w przypadku ich otwarcia, gdy placówki te nie mogą zapewnić opieki, albo gdy niania lub dzienny opiekun nie może sprawować opieki z powodu COVID-19, przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku:
                • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
                • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
                • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
                Dotyczy to także rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi przysługuje również w przypadku, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki, np. ze względu na ograniczenie w liczbie podopiecznych.

                Kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje
                Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego).
                Nie zmieniły się zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Oświadczenie o sprawowaniu opieki należy złożyć u swojego płatnika składek, na przykład pracodawcy czy zleceniodawcy. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą składają oświadczenie w ZUS pozostałe osoby u swojego pracodawcy.
                – Osoby na własnej działalności zachęcam żeby o zasiłek występowały drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych – dodaje rzeczniczka.

                Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

                W jaki sposób starać się o zasiłek?
                Nie zmieniły się zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem należy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Mogą one to zrobić drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

                 

                  Odszedł Andrzej Kwaliński, Główny Inspektor Pracy. Przewodniczący składa kondolencje

                  • Kategoria: Kraj
                  Odszedł Andrzej Kwaliński, Główny Inspektor Pracy. Przewodniczący składa kondolencje

                  8 stycznia 2021 r. zmarł niespodziewanie Główny Inspektor Pracy Andrzej Kwaliński, doświadczony inspektor pracy, ceniony szef i kolega. W imieniu Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, przewodniczący związku Piotr Duda składa Rodzinie i Współpracownikom wyrazy głębokiego współczucia.

                  Z Państwową Inspekcją Pracy związany był zawodowo przez 36 lat. Przeszedł w urzędzie przez wszystkie szczeble kariery zawodowej, zdobywając kolejne inspektorskie doświadczenia w okręgowych inspektoratach pracy w Kielcach i Warszawie oraz w Głównym Inspektoracie Pracy. Stale doskonalił warsztat inspektora pracy, awansując przy tym na coraz wyższe stanowiska. 23 listopada 2017 r. objął funkcję zastępcy Głównego Inspektora Pracy, a 24 września 2020 r. został powołany na stanowisko Głównego Inspektora Pracy. Pozostawił po sobie głęboki smutek współpracowników.


                      Rodzinie i Współpracownikom
                      śp.
                      Andrzeja Kwalińskiego
                      Głównego Inspektora Pracy

                      w imieniu Prezydium Komisji Krajowej

                      składam
                      wyrazy głębokiego współczucia

                      Piotr Duda
                      Przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”

                   

                   

                    W niektórych zawodach wytworzyły się grupy interesu, które pilnowały, by specjalistów była odpowiednia liczba

                    W niektórych zawodach wytworzyły się grupy interesu, które pilnowały, by specjalistów była odpowiednia liczba

                    Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która ma wzmocnić kadry medyczne w czasie epidemii. Ma ona zrewolucjonizować system uznawania m.in. kwalifikacji lekarzy z krajów trzecich. Co zmienia i kogo będzie dotyczyć? Na ten temat w audycji „Głos pracownika” na antenie „Radia Gdańsk” mówiła Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

                    Kogo będzie dotyczyć podpisana przez Andrzeja Dudę ustawa? – Ustawa rozszczelnia „system korporacyjny”, dając możliwość zatrudnienia lekarza i pielęgniarek w określonych warunkach. Jest to możliwość i sytuacja, w której osoba musi wykazać się dyplomem. On musi być potwierdzony przez dany kraj. Potwierdzona musi być także znajomość języka – tłumaczyła Maria Ochman. – Polskie korporacje podnosiły kwestię braku znajomości języka. Myślę, że osoba przyjeżdżająca na polski rynek pracy, zatrudniająca się w czasie pandemii, będzie musiała te kwalifikacje posiadać – zakończyła przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

                    ***

                    Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze? I co wtedy zrobić? To tylko część tematów, którymi zajmują się reporterzy Radia Gdańsk. Nowa audycja „Głos pracownika” w każdy poniedziałek o godz. 12.30, a także na stronie www.radiogdansk.pl.

                    Audycja „Głos pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”.

                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.