Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Poseł Mosiński: Popieram inicjatywę „Solidarności” ws. emerytur stażowych

Poseł Mosiński: Popieram inicjatywę „Solidarności” ws. emerytur stażowych

- Inicjatywa wprowadzenia emerytur stażowych, to inicjatywa NSZZ „Solidarność”. Rolą związku zawodowego jest dbanie o prawa pracowników. W omawianym przypadku tych, którzy ciężko pracują przez całe swoje życie zawodowe i chcieliby przechodząc na emeryturę odpocząć w kwiecie wieku. Inicjatywę „Solidarności” popieram, chociaż mam kilka pytań, na które w chwili obecnej nie znam odpowiedzi - powiedział poseł Jan Mosiński w rozmowie z Tysol.pl.

Jakie jest Pana zdanie na temat emerytur stażowych? Czy popiera Pan wprowadzenie takiego rozwiązania w naszym kraju?

- Inicjatywa wprowadzenia emerytur stażowych, to inicjatywa NSZZ „Solidarność”. Rolą związku zawodowego jest dbanie o prawa pracowników. W omawianym przypadku tych, którzy ciężko pracują przez całe swoje życie zawodowe i chcieliby przechodząc na emeryturę odpocząć w kwiecie wieku. Inicjatywę „Solidarności” popieram, chociaż mam kilka pytań, na które w chwili obecnej nie znam odpowiedzi.

- Czy podpisze się Pan pod projektem ustawy ws. emerytur stażowych, który przygotował NSZZ "Solidarność"? Związek zbiera podpisy w tej sprawie.

- Tak, podpiszę się pod projektem ustawy ponieważ daje to szansę, że projekt obywatelski trafi do prac legislacyjnych. Wówczas będzie możliwość dyskusji, wysłuchania opinii ekspertów, a więc głosów „za” i „przeciw” temu projektowi.

- Czy podniesie Pan rękę za wprowadzeniem emerytur stażowych, jeśli dojdzie do głosowania w Sejmie w tej sprawie?

- To zależy w jakim kształcie projekt ustawy opuści komisje sejmowe i trafi pod obrady Sejmu. Już dzisiaj wiemy, że swoją inicjatywę ustawodawczą zapowiedział Prezydent RP Pan Andrzej Duda. O problemie emerytur stażowych mówił także premier Pan Mateusz Morawiecki. Może być tak, że komisje będą pracować na dwoma lub trzema projektami równolegle. Czas pokaże, jak będzie przebiegał proces legislacyjny.

www.tysol.pl

 

    Dzisiaj protest pracowników handlu!!

    Dzisiaj protest pracowników handlu!!

    Dzisiaj, 4 listopada Sekcja Krajowa Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” organizuje demonstrację w Warszawie. Chce w ten sposób zaprotestować przeciwko niskim wynagrodzeniom i fatalnym warunkom zatrudnienia pracowników handlu, a także upomnieć się o prawo pracowników do niedziel wolnych od pracy.

    „Gorąco apelujemy do pracowników wszystkich sieci handlowych o udział w proteście. Jeśli chcemy, żeby praca w sklepach wreszcie zmieniła się na lepsze, nasz protest musi być głośny i liczny. Nikt nie rozwiąże naszych problemów za nas. Musimy zrobić to sami. Musimy pojechać na demonstrację do Warszawy. Im będzie nas więcej, tym silniejszy będzie nasz głos” – podkreślają organizatorzy w specjalnym komunikacie.

    Postulaty:

    1. Podwyżki wynagrodzeń – Pracownikom handlu ciągle dokładane są nowe obowiązki. Tymczasem wynagrodzenia od lat stoją w miejscu lub rosną bardzo powoli. Dlatego domagamy się prawdziwych podwyżek. Takich, które odczujemy w naszych portfelach. Wyższe wynagrodzenia to jedyny sposób, aby zatrzymać w sklepach doświadczonych pracowników i zachęcić nowe osoby do pracy w handlu.

    2. Zwiększenie liczby pracowników w sklepach – Z roku na rok pracowników jest coraz mniej, a pracy coraz więcej. Obowiązkom, które kiedyś wykonywały 2-3 osoby, dzisiaj musi sprostać 1 pracownik. Dodatkowo godziny otwarcia sklepów są coraz dłuższe. Mamy już dość pracy ponad siły! Pracowników jest za mało i pracodawcy wreszcie muszą sobie to uświadomić!

    3. Niedziele wolne od pracy w handlu – 3 lata temu Solidarności udało się wprowadzić ograniczenia handlu w niedziele. Żadnemu pracownikowi handlu nie trzeba tłumaczyć, jak ważna jest to sprawa. Niestety w ostatnich miesiącach kolejne sieci zaczęły obchodzić prawo i ponownie otworzyły sklepy w niedziele. W wyniku interwencji Solidarności Sejm uszczelnił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele, ale nowe przepisy wejdą w życie dopiero w styczniu lub lutym przyszłego roku. Domagamy się, aby sieci handlowe już dziś przestały omijać prawo i przywróciły pracownikom prawo do niedzielnego odpoczynku z rodzinami.

    „Nie możemy dłużej zgadzać się na przeciążenie pracą, na niskie wynagrodzenia, na pracę po kilkanaście godzin dziennie siedem dni w tygodniu. Musimy pokazać nasze niezadowolenie. 4 listopada będziemy protestować przed siedzibą Polskiej Organizacji Handlu i Usług. Ta instytucja zrzesza wszystkie największe sieci handlowe działające w naszym kraju. Dlatego właśnie tam musimy zanieść nasze postulaty. Złe warunki pracy i niskie wynagrodzenia to problem nas wszystkich, bez względu na to czy pracujemy w Carrefourze, Biedronce, Auchan, czy Kauflandzie” – dodaje w komunikacie Sekcja Krajowa Pracowników Handlu.

     

     

      Choroby układu mięśniowo - szkieletowego związane z pracą

      • Kategoria: Kraj
      Choroby układu mięśniowo - szkieletowego związane z pracą

      25-29 października 2021 r. jest obchodzony Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, poświęcony problemom mięśniowo-szkieletowym związanym z pracą. Jest to element kampanii informacyjnej Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy na lata 2020 - 2022 pt. "Dźwigaj z głową" (ang. Lighten the Load), której celem jest podniesienie świadomości na temat zagrożeń układu mięśniowo-szkieletowego w miejscu pracy.

      Według danych WHO z 2019 r. od 20 do 33% ludzi na świecie uskarża się na dolegliwości mięśniowo-szkieletowe, a na występowanie przynajmniej raz w życiu bólu odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa wskazywało od 75 do 84% respondentów. Z kolei wyniki ostatniej edycji europejskiego badania warunków pracy (EWCS) wskazują, że trzech na pięciu pracowników w Unii Europejskiej uskarża się na bóle mięśniowo-szkieletowe.  Dane dotyczące Polski wskazują, że wśród pracowników z problemami zdrowotnymi związanymi z pracą aż 70 % wymienia dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego jako swój najpoważniejszy problem zdrowotny. Zatem dolegliwości mięśniowo-szkieletowe stanowią również poważny problem w populacji osób pracujących. W Polsce, według danych ZUS, w 2019 roku były one drugą, najczęstszą przyczynę absencji chorobowej z tytułu choroby własnej (15,7%). W tym samym roku spowodowały ponad 37 589 tys. dni absencji chorobowej, a przeciętna długość trwania zwolnienia lekarskiego z ich przyczyny wynosiła prawie dwa tygodnie (13,59 dni). “Ogromna skala problemu wskazuje na pilną potrzebę szeroko zakrojonych działań ukierunkowanych na zwiększenie świadomości w zakresie przyczyn zaburzeń układu mięśniowo - szkieletowego oraz ich prewencji w miejscu pracy” - komentuje Paulina Barańska, Pełnomocnik ds. BHP KK NSZZ “Solidarność”. Co więcej, “zaburzeniom tym można skutecznie zapobiegać, jednak pozostają one najczęściej występującymi schorzeniami wśród pracowników od wielu lat” - dodaje Paulina Barańska.

      Podłoże dolegliwości mięśniowo-szkieletowych jest wieloczynnikowe, jednak to czynniki zawodowe uważane są za jedną z istotniejszych, obok czynników indywidualnych, uwarunkowanych genetycznie i stylem życia, przyczyn ich powstawania.  Do zawodowych czynników rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych zalicza się wiele czynników związanych z pracą, w tym, czynniki fizyczne, takie jak używanie znacznej siły, np. przy podnoszeniu, przenoszeniu, ciągnięciu lub pchaniu przedmiotów, powtarzalność ruchów, niewygodna, wymuszona pozycja podczas pracy, np. z rękami powyżej poziomu barków lub długotrwałe utrzymywanie pozycji stojącej bądź siedzącej, drgania mechaniczne, niska lub wysoka temperatura otoczenia. Niemniej istotne są również czynniki psychospołeczne wywołujące stres w miejscu pracy takiej jak: presja czasu, brak kontroli nad wykonywaną pracą, brak wsparcia od współpracowników i kadry zarządzającej oraz wysokie wymagania pracy.  Według badaczy niektóre cechy pracy, takie jak ograniczenie kontroli, czy brak wsparcia społecznego wywołują stres psychiczny, objawiający się m.in. wzmożonym napięciem mięśni. Długie utrzymywanie takiego napięcia może doprowadzić do trwałych dysfunkcji mięśniowych.

      Praca zawodowa może zatem  być czynnikiem ryzyka rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych zarówno wśród osób wykonujących ciężką pracę o charakterze fizycznym związaną z dużym obciążeniem organizmu, jak również dla pracowników biurowych. Niektóre zaburzenia układu mięśniowo - szkieletowego wywołane czynnikami fizycznymi występującymi w środowisku pracy zostały zaklasyfikowane do chorób zawodowych  (rozporządzenie z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych.) Są to schorzenia związane z przewlekłym zapaleniem ścięgien, kaletki maziowej wypełniającej torebkę stawową, przewlekłym uszkodzeniem łąkotki u osób wykonujących pracę w pozycji klęczącej lub kucznej, przewlekłym zapaleniem okołostawowym barku, nadkłykcia kości ramiennej oraz zmęczeniowym złamaniem kości. Jednocześnie, jak pokazują wyniki badań naukowych, praca wykonywana w pozycji siedzącej, pomimo że nie wymaga dużego wysiłku fizycznego może powodować szereg dolegliwości bólowych. Związane jest to z dużym obciążeniem statycznym spowodowanym utrzymywaniem przez dłuższy czas mięśni stabilizujących kręgosłup, mięśni karku utrzymujących głowę, mięśni ramion oraz rąk.

      Bez wątpienia kluczowym elementem w zapobieganiu rozwoju dolegliwości mięśniowo - szkieletowych wśród pracowników jest właściwie przeprowadzona ocena ryzyka zawodowego, wynikiem której jest rozpoznanie wszystkich czynników ryzyka obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego. W przypadku występowania fizycznych czynników ryzyka specjaliści ds. BHP dysponują odpowiednio opracowanymi metodami,  służącymi tak ocenie obciążenia jak  i oszacowaniu ryzyka rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych wśród pracowników. Na przestrzeni lat wypracowano również katalog dobrych praktyk dotyczących dbałości o układ mięśniowo-szkieletowy dla pracowników biurowych. Zaleca się regularne, krótkie przerwy w pracy siedzącej, podczas które pracownik powinien przeznaczyć na aktywność ruchową. Może to być energiczny spacer, bądź odpowiednie ćwiczenia rozciągające, które mogą być wykonane nawet przy biurku, w pozycji siedzącej. Szczegółowy opis ćwiczeń jest dostępny na  stronie CIOP. Informację na temat rodzaju ćwiczeń może również dostarczyć pracodawca.

      “Niestety ryzyko chorób układu mięśniowo - szkieletowego związane z psychospołecznym środowiskiem pracy jest wciąż lekceważone” - zauważa Paulina Barańska. Zdaniem ekspertki zachodzi pilna potrzeba uznania warunków psychospołecznych za czynnik ryzyka rozwoju dolegliwości mięśniowo - szkieletowych wśród pracowników. W ocenie ryzyka powinny być ujęte te czynniki psychospołeczne, które przyczyniają się do zwiększonego poziomu stresu w danym miejscu pracy. Kluczowy jest udział pracowników w tym procesie tak na etapie przeprowadzania oceny ryzyka, jak i określeniu rozwiązań organizacyjnych, minimalizujących narażenie pracowników na niekorzystne czynniki psychospołeczne w środowisku pracy. Kształtowanie przyjaznej kultury pracy, umożliwiającej pracownikom współdecydowanie o warunkach pracy, przekłada się dodatnio na bezpieczeństwo i zdrowie pracowników, zmniejszając obciążenie systemu ubezpieczeń społecznych i koszty poniesione przez pracodawców związane z absencją chorobową pracowników.

      pb

       


       

        Międzynarodowa Konferencja Związkowa Grupy V4 PLUS w Budapeszcie

        Międzynarodowa Konferencja Związkowa Grupy V4 PLUS w Budapeszcie

        21-23 października w Budapeszcie odbyła się kolejna Międzynarodowa Konferencja Związkowa Grupy V4 PLUS pod hasłem ” Uposażenia i dodatki socjalne strażaków”. W konferencji poza gospodarzami i przedstawicielami Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” udział wzięły delegacje Związków Zawodowych strażaków z Czech, Słowacji oraz Chorwacji. Delegacja chorwacka dodatkowo poszerzona została o związkowców ze Służby Więziennej. W trakcie obrad szeroko omówiono zmiany i projekty przepisów, które w poszczególnych krajach Grupy V4 PLUS pojawiły się w okresie od ostatniego posiedzenia w 2019 roku, w tym udział w działaniach związanych z COVID 19.

        Pierwszy dzień konferencji poświęcony był uposażeniom, a w szczególności ich elementom składowym oraz dodatkom socjalnym związanych ze służbą, co wpisuje się w aktualne zagadnienia jakimi zajmuje się KSP. Każda z delegacji przedstawiła szczegółową prezentację rozwiązań obowiązujących w poszczególnych krajach. W dalszej dyskusji omówiono najkorzystniejsze rozwiązania dla strażaków.

        Drugiego dnia blok tematyczny dotyczył pozyskiwania środków z programów europejskich oraz możliwości ich wykorzystywania przez struktury straży pożarnych Grupy V4 PLUS. Konferencję swoją obecnością uświetnili goście zaproszeni przez gospodarza (HTFSZ) Niezależny Związek Zawodowy Zawodowych Strażaków Węgier. Generał Brygady Tibor Dobson Prezes Węgierskiego Stowarzyszenia Strażaków podkreślił bardzo dużą wartość konferencji strażaków w ramach V4 PLUS i możliwość wymiany doświadczeń i rozwiązań systemowych w poszczególnych krajach.

        Pan Imre Palkovics Przewodniczący Krajowej Federacji Rad Pracowniczych jako parlamentarzysta oraz Członek Zarządu Europejskiej Unii Pracowników podkreślił potrzebę nadrabiania zaległości płacowych strażaków w Europie oraz wzmocnienia roli dialogu społecznego w tej kwestii.

        Ostatniego dnia uczestnicy konferencji wzięli udział w spotkaniu z Dowództwem Straży Parlamentu Węgierskiego, dzięki czemu mogli zwiedzić ten rozpoznawalny w całym świecie obiekt i poznać jego historię. Następnie, staraniem organizatorów uczestnicy konferencji zapoznali się z zabytkami Budapesztu m.in. Cytadelą, Wzgórzem Zamkowym. Kolejną atrakcją były zmagania w konkursie rzutu toporkiem strażackim do celu co okazało się niełatwym, lecz ciekawym doświadczeniem.

        Konferencja stała na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym i merytorycznym za co specjalne podziękowania należą się koledze Lajoszowi Salamon Przewodniczącemu HTFSZ. Na zakończenie spotkania wszystkie delegacje zadeklarowały chęć kontynuację współpracy, a kolejną konferencję w ramach Grupy V4 PLUS zaplanowano na przełomie września i października 2022 roku na Słowacji.

        http://kspnszz.org/

         

         

         

         

         

          Kilometrówka trwa od 14 lat, niezmiennie. Leśnicy mówią – dosyć!

          Kilometrówka trwa od 14 lat, niezmiennie. Leśnicy mówią – dosyć!

          Czy pracujący na rzecz państwa polskiego i używając do tego narzędzia w postaci prywatnego samochodu trzeba jeszcze dopłacać do miejsc i narzędzi pracy? Tak o ile jest się leśnikiem. Stawki za przejechany kilometr nie zmieniły się od 14 lat.

          – Stawka najpopularniejsza dziś, wynosząca 0,8358 złotego, biorąc pod uwagę tylko skalę inflacji powinna wynosić 1,14 złotego. Nie wynosi i nie zanosi się na to, by zaczęła obowiązywać. Nie ma woli oczywiście przyjmujemy stanowiska, apelujemy. To nie jest sprawa tylko nas leśników, ale i listonoszy, czy lekarzy weterynarii. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przekazuje informację, że prace trwają na wyliczeniem stawki. I tak do czterech lat. Wicepremier Jacek Sasin odsyła nas do zniżek z „karty dużej rodziny” na stacjach paliw państwowego koncernu i przekonuje, że u nas za paliwo płaci się mniej bo ceny są niższe, porównując do innych krajów, ale zapomniał o pensji. Jesteśmy pod ścianą, musimy coś z tym pilnie zrobić – mówi Marcin Kowalski, przewodniczący Międzyregionalnej Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” w Gdańsku.

          W obradach sekcji uczestniczył 25 października Roman Kuzimski, wiceprzewodniczący ZRG NSZZ „S”. Leśnicy spotkali się w Sali Akwen.

          Leśnicy będą składali petycję do ministerstw Infrastruktury i Finansów o zmianę stawki maksymalnej na wyższą. Delegaci gdańskiej sekcji mają też zwrócić się do Rady Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność”  i do KK NSZZ „S” o wsparcie tego postulatu.

          Przypomnijmy obowiązujące od 14 lat stawki, w przypadku samochodu osobowego o pojemności skokowej do 900 cm3 – 0,5214 zł, samochodu osobowego o pojemności  powyżej 900 cm3 – 0,8358 zł motocykla – 0,2302 zł

          Stawka kilometrowa swoją podstawę prawną ma w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy, czyli  „o używanie pojazdu do celów służbowych”.

          Aktualnie obowiązująca stawka za kilometr ustanowiona została 14 listopada 2007 roku (!). Regulacje stawek nie odpowiadają rosnącym kosztom, m.in. ze względu na drożejące paliwo. Litr benzyny Pb95 zatankowanej 25 października br,. na gdańskiej stacji paliw kosztuje 6,04 zł.   

          Leśniczemu przez lata pomagali gajowi. Ci jednak zniknęli ze struktury pracowników lasów. Dodajmy, że leśnik już nie kojarzy się z rowerem, zielonym mundurem, moro i wąsami oraz z „raportówką” z kwitariuszem na drewno i „calówką”. Dziś samochód stał się podstawowym narzędziem pracy leśnika i warunkiem jego zatrudnienia. Nie da się zarządzać obszarem tysiąca ha lasu, a bywa i większym, bez samochodu. Każdy samochód, który wyjeżdża z lasu z drewnem wymaga obecności leśniczego, czy to w Borach Tucholskich, w Tatrach czy w Bieszczadach.

          Samochody służbowe leśników to przeszłość. Większość leśników używa do celów służbowych  prywatne pojazdy. Są owszem samochody służbowe tyle, że patrolowe – Straży Leśnej.

          Leśnicy mają tzw. ”kilometrówkę”, która w założeniu powinna być zwrotem  kosztów. Jej górny limit to 1500 km miesięcznie. I znów – stawkę za kilometr określa ministerialne rozporządzenie z 2007 roku.  Ta sama stawka jest dla ministra i burmistrza co dla listonosza. Leśnik, lekarz czy weterynarz musi poruszać się samochodem terenowym.  Realne koszty przejechanego kilometra w terenie to ok. 3 złote.

          Użytkowane przez pracowników leśnych czy pocztowców auta prywatne, są w ramach obowiązków służbowych eksploatowane w sposób intensywny. Dlatego leśnicy, pocztowcy, weterynarze, geodeci liczą na faktyczny zwrot kosztów.

          www.solidarnosc.gda.pl

           

           

            Założyli „Solidarność”, od razu wynegocjowali podwyżki!

            Założyli „Solidarność”, od razu wynegocjowali podwyżki!

            Wynagrodzenia zdecydowanej większości pracowników spółki Cobra Europe w Piekarach Śląskich wzrosły o 500 zł brutto. Podwyżki wynegocjowała zakładowa „Solidarność”, która powstała w tej firmie zaledwie kilka tygodni wcześniej. Do nowej organizacji należy już przeszło 60 proc. załogi.

            Wysokość podwyżek została uzależniona od stażu pracy. Osoby, które pracują w firmie od trzech miesięcy do roku dostały 250 zł, pracownicy z dłuższym stażem, 500 zł. – To pierwsze zbiorowe podwyżki w firmie od lat – mówi Agnieszka Skrzyszewska, przewodnicząca zakładowej „Solidarności”. Wyższe wynagrodzenia wpłynęły na konta pracowników spółki przed 10 października, wcześniej zarobki rosły, tylko wtedy gdy rząd podnosił płacę minimalną. Na niewielkie podwyżki, wynoszące 50 zł brutto, mogli też liczyć pracownicy, którzy zdobyli nowe umiejętności, takie jak obsługa kolejnej maszyny.

            W sierpniu tego roku pracownicy Cobra Europe postanowili się zorganizować i założyli „Solidarność”. Podwyżki udało się wynegocjować już podczas pierwszego spotkania związkowców z pracodawcą. Odbyło się ono 2 września i wzięła w nim udział Ksenia Ulanowicz-Sienkiel z Biura Promocji i Rozwoju Związku śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. – To ogromna zmiana, bo wcześniej nie było żadnego dialogu między pracodawcą i pracownikami, wszelkie informacje przekazywano nam przez kierowników – mówi Agnieszka Skrzyszewska.

            Decyzję o założeniu związku pracownicy spółki podjęli po nieudanej próbie wynegocjowania podwyżek z przedstawicielami zarządu. Kilka miesięcy temu osoby zatrudnione na produkcji wytypowały swoją reprezentację, która w ich imieniu próbowała rozmawiać z pracodawcą. – Spotykaliśmy się z panią prezes i nic nie byliśmy w stanie wynegocjować. Doszliśmy do wniosku, że takie „grzecznościowe” rozmowy nie mają sensu, potrzebujemy silnej reprezentacji pracowniczej, takiej, jaką daje związek zawodowy – podkreśla Agnieszka Skrzyszewska. – Ludziom specjalnie nie trzeba było tego tłumaczyć, niemal od razu do „S” zapisali się wszyscy pracownicy produkcyjni – dodaje.

            Podwyżki wynagrodzeń to pierwszy cel, jaki postawiła przed sobą nowa organizacja. W planach związkowców jest doprowadzenie do podwyższenia premii za spełnienie limitów produkcyjnych i podniesienie dodatków funkcyjnych, które stoją w miejscu od kilku lat. – Za jakiś czas przedstawimy pracodawcy nowe postulaty, ale na razie bierzemy udział w szkoleniach związkowych. Wszystkiego uczymy się od zera. Mamy świadomość, że im bardziej profesjonalnie będziemy działać, tym będziemy skuteczniejsi – zaznacza przewodnicząca zakładowej „S”.

            Spółka Cobra Europe w Piekarach Śląskich produkuje taśmociągi i przenośniki na potrzeby górnictwa i hutnictwa. Firma zatrudnia 141 pracowników. Do „Solidarności” należy już 86 osób.

            www.solidarnosckatowice.pl

              M. Kosiński: To nagroda dla całej redakcji „Tygodnika Solidarność”

              M. Kosiński: To nagroda dla całej redakcji „Tygodnika Solidarność”

              'Wielki dzień dla „Tygodnika Solidarność”! Dziś otrzymaliśmy prestiżową nagrodę - brązowego BohaterONa w kategorii „dziennikarz”. Nagroda BohaterONy to wyróżnienia dla tych, którzy poprzez swoje działania podejmowane od 1 stycznia 2020 r. do 31 lipca 2021 r. w szczególny sposób promowali historię Polski XX wieku. Po ceremonii wręczenia nagród o kilka słów komentarza poprosiliśmy Mateusza Kosińskiego, autora scenariuszy wystaw „Pomnik wolności słowa” i „Droga ku wolności” za które zostaliśmy odznaczeni. 

               Historia Polski to prawdziwa sztafeta pokoleń. Bohaterowie Powstania Warszawskiego wzorowali się na legionistach walczących o niepodległość, Ci z kolei szukali inspiracji wśród uczestników Powstania Styczniowego. Poświęcenie powstańców warszawskich nie zostało zmarnowane, ich walka była kontynuowana przez opozycję antykomunistyczną, w tym przede wszystkim członków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Związku zawodowego, który zmienił na zawsze historię świata. Jestem dumny, że mogę reprezentować Tygodnik, dla którego upamiętnienie tej ostatniej, solidarnościowej generacji bohaterów narodowych jest priorytetem. W imieniu Michała Ossowskiego, redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”, który z bardzo ważnych powodów osobistych nie mógł odebrać nagrody samemu, chciałem dedykować ją wszystkim, którzy przez 40. lat historii „Tygodnika Solidarność” w nim pracowali, a szczególnie dzisiejszej redakcji. Bez waszej pracy „Tygodnik Solidarność” nie byłby żywą historią, a zaledwie historią

              - powiedział Mateusz Kosiński.

              – Jest mi niezmiernie miło i bardzo dziękuje Kapitule za to, że nasza praca została doceniona. Jestem wdzięczny całej redakcji „Tygodnika Solidarność” za zaangażowanie i pomoc w realizacji projektów – powiedział Michał Ossowski, redaktor naczelny "TS" po gali wręczenia nagród BohaterONy 2021. "Tygodnik Solidarność" zdobył w konkursie brązową statuetkę.

              Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”, który z ważnych powodów osobistych nie mógł być obecny na uroczystej gali, podkreślił, że nagroda BohaterONy dla całej redakcji „TS” jest wielkim zaszczytem i docenieniem długiej walki o to, by historia Solidarności wciąż była żywa. – W 2020 r., na 40. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” przygotowaliśmy wystawę „Droga ku wolności”, by przypominać wszystkim, a także edukować szczególnie młode pokolenie, że to właśnie dzięki Solidarności, dzięki walce milionów osób, mogliśmy cieszyć się z wywalczenia wolności. Solidarność była wielkim cudem, bo Polacy zrobili coś, co było niemożliwe, niewyobrażalne i nieprzewidywalne. To dzięki Solidarności został obalony ustrój komunistyczny, i to w drodze pokojowej rewolucji. Chyba nikt nie spodziewał się, że to może się udać. A udało dzięki wielkiemu zrywowi Polaków: powstał 10-milionowy ruch społeczny, związek zawodowy NSZZ „Solidarność” i jego siła obaliła imperium zła. To był proces trudny i żmudny, jednak była wiara, że to jest możliwe – podkreślił Michał Ossowski.

              Według redaktora naczelnego ważną rolę w kształtowaniu wolnej Polski odegrał „Tygodnik Solidarność”, który w 2021 roku obchodzi 40-lecie istnienia. – Dlatego też postanowiliśmy stworzyć kolejną wystawę „Tygodnik Solidarność – pomnik wolności słowa”, by w popkulturowy sposób przedstawić historię naszego pisma w szerokim kontekście walki o wolność słowa, która jest aktualna także i dzisiaj. „TS” narodził się jako dziecko sierpniowej rewolucji i powstał w wyniku realizacji jednego z postulatów sierpniowych, w którym protestujący domagali się prawa do wolności wydawnictw i wolności prasy. W pierwszym numerze „Tygodnika Solidarność”, który ukazał się 3 kwietnia 1981 roku, na pierwszej stronie umieszczone zostało zobowiązanie redakcji, że „TS” będzie w jak największym stopniu służył społeczeństwu i mówił prawdę. Od początku swego istnienia nazywani byliśmy „pierwszym wolnym pismem od Łaby do Władywostoku”. „Tygodnik” to prawdziwy pomnik wolności słowa – stwierdził Michał Ossowski i dodał, że oprócz wystaw, które umieszczone były na dworcach w głównych miastach Polski, oba projekty składały się także z komiksów i animowanych filmów.

              – Jest mi niezmiernie miło i bardzo dziękuje Kapitule za to, że nasza praca została doceniona. Jestem wdzięczny całej redakcji „Tygodnika Solidarność” za zaangażowanie i pomoc w realizacji tych projektów. Szczególnie chciałbym tu wyróżnić Mateusza Kosińskiego, który był autorem scenariuszy w obydwu projektach, a także rysownika Krzysztofa Bryneckiego oraz realizatora obrazu Jakuba Jarzyńskiego. Co istotne, przedsięwzięcia nie ujrzałyby światła dziennego, gdyby nie pomoc i wsparcie, jakie uzyskaliśmy od naszych partnerów i sponsorów, im również należą się wielkie podziękowania – zaznaczył Michał Ossowski.

              www.tysol.pl

               

               

               

                Polski Ład na Radzie Dialogu Społecznego

                • Kategoria: Kraj
                Polski Ład na Radzie Dialogu Społecznego

                20 października br. odbyło się posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego (RDS) w sprawie zamiana podatkowych wynikających z Polskiego Ładu.

                Posiedzenie odbyło się po raz ostatnim pod przewodnictwem Pani Marleny Maląg Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Przewodniczącym RDS jest naprzemiennie przedstawiciel strony pracowników, strony pracodawców oraz strony rządowej. Wybór kolejności przewodniczenia Radzie uzgadniają strony Rady. Na podstawie uzgodnienia strony pracowników, w kadencji 2021-2022 pracom Rady przewodniczyć będzie Pan Andrzej Radzikowski Przewodniczący OPZZ.

                W sierpniu partnerzy społeczni dyskutowali nad pierwotną wersją Nowego Ładu. Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przedstawiło opinię w tej sprawie (link). Obecnie projekt jest procedowany w Senacie. Znalazły się tam ważne postulaty Solidarności m.in.

                kwota wolna od podatku do 30 tys. zł rocznie czy odliczenie składki związkowej od dochodu.

                Katarzyna Zimmer Drabczyk Kierownik działu eksperckiego KK NSZZ „Solidarność” podkreślała na posiedzeniu, że nadal zwracamy uwagę na kilka kwestii w tym konieczność zagwarantowania rekompensat dla Zakładów Pracy Chronionej, które tworzą Zakładowe Fundusze Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON) i brak jest uzasadnienia dla wyłączenia emerytów z tzw. ulgi dla klasy średniej. Krytycznie odniosła się do nowej konstrukcji składki zdrowotnej. Sposób naliczania składki zdrowotnej będzie zróżnicowany dla pracowników i prowadzących działalność gospodarczą.

                Podjęliśmy także ważne uchwały:

                Uchwała nr 53 RDS w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw.

                Uchwała zyskała poparcie wszystkich partnerów społecznych w tym strony rządowej. Dotyczy eliminacji przesłanki rozwiązania stosunku pracy jako warunku przyznania prawa do emerytury pomostowej i rozszerzenia kompetencji Państwowej Inspekcji Pracyw procesie kontroli kwalifikowania prac jako wykonywanych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (w związku ze skargą pracownika złożoną w trybie
                art. 41 ust 6 ustawy o emeryturach pomostowych) - o możliwość kontroli prowadzonego przez płatnika składek wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach oraz o szczególnym charakterze, co doprowadzi do pełnej merytorycznej oceny tego procesu.

                W związku z rozszerzeniem kompetencji Państwowej Inspekcji Pracy zaproponowanych w projekcie, przeprowadzona kontrola będzie mogła doprowadzić do:

                - umieszczenia stanowiska pracy, na którym są wykonywane prace przez określonego pracownika, w wykazie stanowisk pracy, wykreślenia go z wykazu oraz sporządzenia korekty wpisu dokonanego w tym wykazie;

                - umieszczenia pracownika w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, wykreślenia go z ewidencji oraz sporządzenia korekty wpisu dokonanego w tej ewidencji.

                Uchwała nr nr 101 strony pracowników i strony pracodawców RDS w sprawie uruchomienia przez Rząd RP Programu pomocy i ochrony miejsc pracy i wynagrodzeń dla przedsiębiorców i pracowników przemysłu motoryzacyjnego w Polsce, na zasadach wprowadzonych ustawą antycovidową z 31 marca 2020 roku z późniejszymi zmianami.

                Strona społeczna wnioskuje o wypracowanie i uruchomienie Programu pomocy i ochrony miejsc pracy i wynagrodzeń dla przedsiębiorców i pracowników przemysłu motoryzacyjnego w Polsce. Trudna sytuacja przemysłu spowodowana pandemią w 2020 roku, uległa w bieżącym, 2021 roku dalszemu pogorszeniu w ścisłym związku ze skutkami pandemii, przede wszystkim z powodu braku części i zakłóceń w łańcuchach dostaw, które w ostatnich miesiącach oznaczały przestoje, a w perspektywie kolejnych miesięcy brak możliwości wznowienia produkcji. Propozycja dot. dofinansowania do wynagrodzenia pracownika w przypadku wprowadzenia przez przedsiębiorcę przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy (na wzór dotychczasowych instrumentów pomocowych).

                Uchwała nr 102 strony pracowników i strony pracodawców RDSw sprawie wniosku o zmianę ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

                Strona społeczna RDS w tym przypadku skorzystała z quasi inicjatywy ustawodawczej, właściwy minister przedstawi projekt na Radzie Ministrów. Przedłożony projekt ustawy ma na celu urealnienie wielkości dotacji przekazywanej z budżetu państwa na realizację zadań powierzonych Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). W obecnym stanie prawnym ustawa przewiduje jedynie górną granicę wysokości dotacji z budżetu państwa, na poziomie do 30 %. Prowadzi to do niedoboru środków na realizację zadań ustawowych Funduszu. Strona społeczna wnioskuje o określenie dotacji budżetowej do PFRON w wysokości co najmniej 30 % kosztów realizacji zadania. Proponowane rozwiązanie powinno obowiązywać od 2022 roku.

                mg

                  12 proc. podwyżki dla wszystkich!

                  12 proc. podwyżki dla wszystkich!

                  23 października w Warszawie przed gmachem Ministerstwa Finansów odbyła się manifestacja współorganizowana przez Międzyzakładową Organizację Związkową NSZZ "Solidarnosć" Pracownikow Sądownictwa i Prokuratury.

                  Do Warszawy przybyło ok. 2000 osób z całego kraju. Są tu nie tylko pracownicy sądów i prokuratury, ale także m.in. więziennictwa, urzędów skarbowych czy pracownikow cywilnych policji. Protestujący żądają jednakowych dla wszystkich 12-procentowych podwyżek. Manifestujący zebrali się przed Ministerstwrm Finansów, następnie udadzą się przed KPRM.

                  Protest jest współorganizowany przez Międzyzakładową Organizację Związkową NSZZ “Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury wraz z innymi organizacjami NSZZ „Solidarność” zrzeszającymi pracowników muzeów, pracowników służby celnej, pracowników urzędów skarbowych, pracowników sądów i prokuratury, funkcjonariuszy i pracowników cywilnych służby więziennej, funkcjonariuszy i pracowników cywilnych policji.

                  www.tysol.pl

                   

                   

                    Subskrybuj to źródło RSS

                    Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.