Menu
  • Polski (PL)

,,Gdy człowiek odchodzi, pozostaje po nim to co dobrego uczynił innym”

  • Kategoria: Regiony
,,Gdy człowiek odchodzi, pozostaje po nim to co dobrego uczynił innym”

W dniu 09.01.2019 Pan powołał do wieczności Śp. Jana Wójcika. Żarliwego propagatora idei niepodległości i suwerenności Polski. Odznaczonego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności,  Krzyżem Zasługi ,,Semper Fidelis”.

Uroczystości żałobne odbędą się w dniu 15.01.2019. Msza Święta żałobna zostanie odprawiona o godz. 10:00 w kościele pod wezwaniem Chrystusa Odkupiciela w Gdańsku Żabiance ul. Gdyńska 8. Odprowadzenie na miejsce wiecznego spoczynku odbędzie się o godz. 12:30 z kaplicy na cmentarzu Łostowickim

Wspomnienie:

Śp. Jan Wójcik, syn Michała, urodzony dnia 22 sierpnia1937 roku w miejscowości Rzężawy jest znany jako osoba prowadząca działalność i współpracę z zorganizowanymi strukturami opozycji antykomunistycznej w okresie  od 1970 - 1989 roku. Uczestnik strajku w Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku w grudniu 1970 roku. Uczestnik strajku w 15-31 sierpnia 1980 roku, członek NSZZ „Solidarność” w Stoczni Północnej od września 1980 roku.

Uczestnik strajku w grudniu 1981 roku ogłoszonego w Stoczni w odpowiedzi na wprowadzenie stanu wojennego, uczestnik akcji organizowanych przez tajne struktury ”S” w Stoczni takich jak: manifestacje z okazji Dni Solidarności z Solidarnością, w proteście po delegalizacji NSZZ „Solidarność” czy po uprowadzeniu i zamordowaniu ks. Jerzego Popiełuszko. Współorganizator tajnych struktur Związku pod nazwą Stoczniowy Komitet Robotniczy, współredaktor stoczniowego biuletynu „Wiadomości” oraz odpowiedzialny za kontakty z tajnymi strukturami w innych zakładach Gdańska.

Członek Kasy Wzajemnej Pomocy, jawnie działającej choć nielegalnej organizacji załogi Stoczni niosącej pomoc dla rodzin internowanych, aresztowanych i uwięzionych kolegów działającej w latach 1982 do czerwca 1983. Po likwidacji Kasy przez SB w czerwcu 1983, członek Bractwa Oblatów Św. Brygidy w ramach, którego nadal prowadził działania pomocowe, uczestnik szkoleń organizowanych przez Bractwo dla robotników z prawa związkowego, ekonomii i najnowszej historii Polski.

Członek Diecezjalnej Służby Mężczyzn organizowanej przez Bractwo dla ochrony i obsługi pielgrzymki Jana Pawła II do Gdańska w czerwcu 1987 roku. We wrześniu 1987 roku zaangażowany w działania przejęcia Rady Pracowniczej w stoczni przez działaczy Solidarności, wiceprzewodniczący Rady w 1989 roku. Od 1991 roku w Polskim Rejestrze Statków, członek Zarządu, przewodniczący Rady Pracowniczej, członek Zarządu, zaangażowany w jego reorganizację i restrukturyzację. Członek Polskiego Stowarzyszenia Morsko-Gospodarczego im. E. Kwiatkowskiego. Jako specjalista spawalnictwa autor wielu opracowań dotyczących nowych materiałów i metod spawania. Współorganizator Komitetu Pamięci i Ochrony Pomnika Poległych Stoczniowców w Grudniu 1970 roku w Gdańsku, członek Zarządu. Zaangażowany i współautor przeglądu technicznego Pomnika i opracowania metod jego remontu i konserwacji.

W okresie przedsierpniowym jak i przed ogłoszeniem stanu wojennego aktywny uczestnik życia społecznego i zawodowego. Członek Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich, Współorganizator konferencji spawalnictwa, współautor kilku patentów i wielu opracowań dotyczących spawalnictwa. Po ogłoszeniu stanu wojennego organizator zarówno tajnych struktur Związku jak również jawnego, niezależnego życia społecznego. Żarliwy propagator idei niepodległości i suwerenności Polski. W całym okresie swojej aktywności zawodowej wykazał się umiejętnością oddzielania działalności politycznej od zawodowej. Etykę i rzetelność zawodową doprowadził do perfekcji czego przykładem mogą być odznaczenia resortowe, takie jak: Medal za Zasługi dla Gdańska, Zasłużony Pracownik Morza czy tytuł Europejski Inżynier Spawalni

Komisja Międzyzakladowa  NSZZ ,, Solidarność”, oraz  koleżanki i koledzy ze Stoczni Remontowa Shipbuilding SA

 

Czytaj całość...

Konflikt z resortem energii. Będzie sztab protestacyjno-strajkowy w JSW!

  • Kategoria: Branże
Konflikt z resortem energii. Będzie sztab protestacyjno-strajkowy w JSW!
Reprezentatywne związki zawodowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej zapowiedziały powołanie sztabu protestacyjno-strajkowego. To reakcja na odwołanie przez Radę Nadzorczą JSW dwojga jej wiceprezesów podczas posiedzenia 10 stycznia. W ocenie związkowców działania resortu energii oraz Rady Nadzorczej są szkodliwe dla spółki, a ich celem jest umożliwienie wyprowadzenia z niej pieniędzy. 
 
– Stanowczo sprzeciwiamy się takim działaniom. Uważamy, że nie możemy już mieć zaufania do ministra Tchórzewskiego. Będziemy podejmować kroki w celu obrony interesów spółki i obrony spraw pracowniczych, które bezwzględnie łączą się z interesami firmy – powiedział podczas briefingu prasowego zorganizowanego po zakończeniu posiedzenia Rady Nadzorczej Sławomir Kozłowski, przewodniczący Solidarności w JSW. Związkowcy zapowiedzieli, że szczegóły dotyczące akcji protestacyjnej zostaną przedstawione w najbliższych dniach.  
 
Jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Nadzorczej przed siedzibą spółki zgromadziło się kilkuset pracowników JSW. Pikieta została zorganizowana w odpowiedzi na doniesienia, że jednym z punktów porządku obrad RN ma być odwołanie prezesa zarządu JSW Daniela Ozona. 
 
Ok. godziny 13.00 do protestujących dotarła informacja, że Rada odwołała ze stanowisk dwoje  czonków zarządu  JSW: wiceprezesa ds. rozwoju Artura Dyczkę i wicepreze ds. handlu Jolantę Gruszkę, i że przygotowuje się do głosowania nad odwołaniem wiceprezesa ds. technicznych Tomasza Śledzia. Przeciwko zmianom w zarządzie spółki głosowali jedynie członkowie Rady pochodzący w wyboru pracowników. 
 
W tym momencie obrady Rady Nadzorczej zostały przerwane przez wejście na salę kilkudziesięciu uczestników akcji protestacyjnej. Związkowcy zadali przewodniczącej RN Halinie Buk pytania o przyczyny odwołania członków zarządu JSW oraz o to, czy jest to realizacja bezpośredniego polecenia ministra energii. Przewodnicząca Buk nie odpowiedziała na pytania lub udzielała wymijających odpowiedzi. W ocenie związkowców celem pozbawienia stanowisk najbliższych współpracowników prezesa Daniela Ozona ma być zmuszenie go do złożenia rezygnacji.
 
Początkowo uczestnicy akcji protestacyjnej planowali nie wypuszczać członków Rady Nadzorczej z budynku do momentu, aż nie uchylą oni uchwał o odwołaniu wiceprezesów spółki. Ostatecznie członkowie RN opuścili budynek w asyście policji, żegnani przez gwizdy oraz okrzyki: „hańba” i „złodzieje”. Protestujący nie utrudniali im jednak wyjścia z budynku.
 
Po zakończeniu posiedzenia Rady Nadzorczej jej członkowie z wyboru załogi odczytali oświadczenie, w którym podkreślili, że podczas obrad RN nie wskazano żadnych merytorycznych powodów odwołania wiceprezesów spółki.
 
9 stycznia, w przeddzień posiedzenia Rady Nadzorczej przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych z JSW zorganizowali w Katowicach konferencję prasową, podczas której zapowiedzieli rozpoczęcie akcji protestacyjnej w związku ze szkodliwymi dla spółki działaniami podejmowanymi przez resort energii. W ich ocenie zapowiedziane zmiany personalne w zarządzie JSW miały umożliwić przekazanie ze środków spółki 1,5 mld zł na inwestycję niezwiązaną z jej działalnością. Na transfer środków miał, według informacji uzyskanych przez związkowców, nalegać minister Tchórzewski. Naciski szefa resortu energii spotkały się jednak ze sprzeciwem zarządu JSW z prezesem Ozonem na czele.  
 
www.solidarnosckatowie.pl / łk,ny
 
 
 
Czytaj całość...

NSZZ Solidarność przekształcił się w sztab protestacyjno-strajkowy!

  • Kategoria: Kraj
NSZZ Solidarność przekształcił się w sztab protestacyjno-strajkowy!

Konwent przewodniczących zarządów regionów i sekretariatów branżowych NSZZ „Solidarność” przekształcił się w sztab protestacyjno-strajkowy. W najbliższym czasie poinformuje o swoich działaniach, których celem jest realizacja uchwały Komisji Krajowej z 11 grudnia, w której Związek zawarł listę postulatów.

Wcześniej odbyło się spotkanie z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską, która w imieniu Rządu odniosła się do postulatów Związku. Zadeklarowała, że w najbliższym czasie poszczególni ministrowie rządu odniosą się pisemnie na stanowisko Komisji Krajowej.

ml
Czytaj całość...

Mówimy dość dzieleniu pracowników budżetówki!

  • Kategoria: W mediach
Mówimy dość dzieleniu pracowników budżetówki!

Piotr Duda, przewodniczący Solidarności, był dziś gościem Krzysztofa Świątka w TVP Info. Jednym z głównych tematów rozmowy były podwyżki dla nauczycieli.
 

- Solidarność prowadzi swoją politykę, jeśli chodzi o negocjacje z rządem i panią minister Zalewską. Domagamy się podwyżki dla nauczycieli w wysokości 15 procent. Ze strony rządu nie padły jeszcze jednoznaczne deklaracje. Nie chcielibyśmy, żeby to były podwyżki kroczące. Jeśli chodzi o kontakty z ZNP, to trzeba zadać pytanie panu Sławomirowi Broniarzowi, szefowi ZNP co on robi na konwencjach Platformy Obywatelskiej, która chociażby głosowała za delegalizacją związków zawodowych. Pan Broniarz przede wszystkim chce chyba walczyć z PiS-em, a potem dopiero walczyć o podwyżki

- stwierdził Piotr Duda.

Przewodniczący "S" nie szczędził gorzkich słów Prawu i Sprawiedliwości.

- Zostaliśmy oszukani przez rząd PiS. To mocne słowa, ale po 2,5 roku dobrej współpracy, mówimy dość dzieleniu pracowników budżetówki. Ci, którzy prowadzą dialog nie otrzymują nic, a wygrywają tylko ci, którzy wychodzą na ulicę

- powiedział Piotr Duda.

Duda podkreślił także, że premier Morawiecki obiecał, że wskaźnik funduszu socjalnego zostanie odmrożony o 2 lata, a został odmrożony o rok.

- My się z tym nie zgadzamy. Staraliśmy się prowadzić dialog merytoryczny w RDS. Zdawaliśmy sobie sprawę, że PO przez 8 lat mroziła wynagrodzenia. To są zwykli kłamcy, którzy oszukali wyborców. Ale PiS popełnia wielki błąd - dzieli pracowników na gorszych i lepszych

- wyjaśniał przewodniczący Solidarności.

Dziś w Warszawie odbędzie się spotkanie Solidarności z minister Rafalską.

- Oczekuje od dzisiejszej rozmowy z minister Rafalską - podwyżek proporcjonalnych, odmrożenie wskaźnika socjalnego i przystąpienie do rozmów nt. emerytur stażowych i pomostowych. Jeśli rozmowy nie będą satysfakcjonujące, to zastanowimy się nad przekształceniem w sztab strajkowy. Jak Solidarność zacznie protestować, to sytuacja PiS będzie bardzo trudna. Gdyby nie my to nie byłoby nawet większej stawki minimalnej wynagrodzenia. Solidarność jest skuteczna. Chcemy być dla rządu partnerem, a nie być spychani na margines. Nie po to wspieraliśmy w kampaniach wyborczych i PiS i prezydenta Andrzeja Dudę, żeby być teraz spychani

- podkreślił Piotr Duda.

 

 

Czytaj całość...

IV Konferencja "Kadry w Ochronie Zdrowia"

  • Kategoria: Regiony
IV Konferencja "Kadry w Ochronie Zdrowia"

17 stycznia w Lublinie odbędzie się IV Konferencja Kadry w ochronie zdrowia: Wyzwania i Rozwój w ramach debaty "Wspólnie dla Zdrowia".

W konferencji weźmie udział wielu znanych, cenionych lekarzy i naukowców, a także m.in. przedstawicielki z NSZZ "Solidarność" Maria Ochman i Katarzyna Zimmer-Drabczyk.

Na początku konferencji wystąpi Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Konferencja pod patronatem Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia.


pm

Czytaj całość...

Inspektorzy weterynaryjni chcą podwyżek!

  • Kategoria: Branże
Inspektorzy weterynaryjni chcą podwyżek!

Przedstawiciele sfery budżetowej coraz głośniej domagają się podwyżek płac. Wśród nich są przedstawiciele Inspekcji Weterynaryjnej. W środę 9 stycznia o trudnej sytuacji tych pracowników rozmawiał przewodniczący Kazimierz Kimso  z dolnośląskim wojewódzkim lekarzem weterynarii Zdzisławem Królem oraz członkami Komisji Międzyzakładowej Pracowników Weterynarii Województwa Dolnośląskiego NSZZ  “Solidarność”.

Problem niskich płac pociąga za sobą niedobory kadrowe, co znacznie utrudnia pracę tej instytucji. W bieżącym roku brakuje niemal 40 inspektorów weterynaryjnych. Obecni na spotkaniu przewodnicząca KM Anna Pietrzak-Kawa oraz Lech Rybarczyk, przewodniczący Rady Sekcji Krajowej Pracowników Weterynarii NSZZ “Solidarność” przedstawili działania sekcji, m.in. pisma do ministra rolnictwa w kwestii trudnej sytuacji kadrowo-płacowej pracowników IW.

Przypomnijmy, że podczas grudniowego posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” działacze w podjętym stanowisku zapowiedzieli, że jeśli rząd nie spełni m.in. postulatu wzrostu płac w sferze finansów publicznych, to Związek podejmie akcję protestacyjną.

Region Dolny Śląsk

Czytaj całość...

Akcja protestacyjna w JSW

  • Kategoria: Regiony
Akcja protestacyjna w JSW
W czwartek 10 stycznia przed siedzibą zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej odbędzie się akcja protestacyjna. Na ten dzień zaplanowano posiedzenie Rady Nadzorczej spółki, podczas którego odwołany ma zostać prezes JSW Daniel Ozon. Zmianom personalnym we władzach spółki sprzeciwia się strona społeczna.
 
– Nie pozwolimy niszczyć naszej firmy. Dlatego reprezentatywne organizacje związkowe ogłaszają akcję protestacyjną w Jastrzębskiej Spółce Węglowej – powiedział Sławomir Kozłowski, przewodniczący Solidarności w JSW podczas konferencji prasowej zorganizowanej 9 stycznia w siedzibie śląsko-dąbrowskiej „S” w Katowicach.
 
W ocenie związkowców powodem planowanego odwołania prezesa Daniela Ozona jest jego sprzeciw wobec nacisków Ministerstwa Energii dotyczących zaangażowania JSW w projekty inwestycyjne niezwiązane z działalnością spółki. Konkretnie ma chodzić o żądanie resortu energii, aby spółka przeznaczyła 1,5 mld zł na budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Ostrołęka.
 
Pieniądze miałyby pochodzić z utworzonego w JSW tzw. Funduszu Stabilizacyjnego. Są to środki gromadzone na wypadek pogorszenia koniunktury na rynku węgla koksowego. - Niestety, analizy wskazują, że ta koniunktura znacznie się pogorszy już w 2020 roku. W tej sytuacji zabranie JSW środków, które są na funduszu stabilizacyjnym, może doprowadzić do tego, że znowu gdy zabraknie pieniędzy, nastąpi uderzenie w pracowników. My na to pozwolić nie możemy – powiedział Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
 
Przypomniał, że w 2015 roku górnicy z JSW zgodzili się na obniżenie swoich wynagrodzeń o ok. 30 proc., aby ratować spółkę przed upadłością. Zaznaczył też, że budowa nowego bloku w Elektrowni Ostrołęka jest bardzo potrzebna naszemu krajowi, co nie znaczy jednak, że pieniądze na realizację tej inwestycji powinny pochodzić z JSW.
 
Jak wskazał Sławomir Kozłowski, Jastrzębska Spółka Węglowa ma znaczne potrzeby inwestycyjne, na które w pierwszej kolejności powinny być kierowane pieniądze wypracowane przez spółkę. Wśród nich wskazał m.in. rozpoczęty już proces przygotowań do budowy nowej kopalni Bzie-Dębina oraz zaplanowane lub już realizowane inwestycje w kopalniach Budryk i Knurów-Szczygłowice. Kozłowski podkreślił, że naciski na JSW dotyczące doinwestowania budowy nowego bloku energetycznego Elektrowni Ostrołęka nie jest pierwszym tego typu działaniem podejmowanym wobec spółki przez resort energii. -  Najpierw JSW miała przeznaczyć pieniądze na zakup koksowni Victoria. Potem były naciski na zakup pakietu akcji Polimeksu-Mostostalu. Teraz nasza spółka ma dać 1,5 mld zł na Ostrołękę. Zarząd JSW z prezesem Ozonem na czele się na to nie zgodził i to jest w naszej ocenie jedyna przyczyna, dla której prezes ma zostać odwołany – zaznaczył Kozłowski. Dodał, że jeżeli 10 lipca dojdzie do zmiany na stanowisku prezesa JSW, miejsce Daniela Ozona najprawdopodobniej zajmie osoba, której głównym zadaniem będzie przeprowadzenie procesu doinwestowania Elektrowni Ostrołęka ze środków JSW.
 
Podczas konferencji prasowej związkowcy wskazali, że próba odwołania prezesa JSW jest kolejnym przykładem nieuprawnionego wpływania polityków partii rządzącej na obsadę stanowisk w spółkach Skarbu Państwa, instytucjach państwowych oraz samorządowych. - To, co się dzieje w Jastrzębiu i okolicy za sprawą parlamentarzystów, a teraz i niektórych radnych, jest po prostu skandalem – powiedział szef Solidarności w JSW - W kwestii nepotyzmu Prawo i Sprawiedliwość zaczyna nie tylko doganiać, ale i przebijać to, co robiła Platforma Obywatelska – dodał Dominik Kolorz. Jako przykłady tego typu działań podał zmiany na stanowiskach dyrektorów szpitali w Sosnowcu, Jastrzębiu-Zdroju i Częstochowie, które nastąpiły po przejęciu władzy w Sejmiku Województwa Śląskiego przez Prawo i Sprawiedliwość. 
 
www.solidarnosckatowice.pl / łk
 
 
Czytaj całość...

Informacja o liczbie członków Związku

  • Kategoria: Branże
Informacja o liczbie członków Związku

Pamiętajmy, że 10 stycznia 2019 r. mija termin składania do pracodawcy informacji o liczbie członków organizacji związkowej. Obowiązek ten wynika z ustawy o związkach zawodowych.

Do tej pory organizacje związkowe przedstawiały informację o liczbie członków związków co trzy miesiące, teraz informacja ta ma być przedkładana co 6 miesięcy – według stanu na dzień 30 czerwca i 31 grudnia – w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po tym okresie. Pierwsza informacja o liczbie członków powinna zostać złożona do 10 stycznia 2019 r. według stanu na dzień 31 grudnia 2018 r.

Organizacje związkowe będą teraz rzadziej przedstawiać informację o liczbie swoich członków, ale za to będą musiały to robić bardzo skrupulatnie. I tak, jeżeli osoba wykonująca pracę zarobkową należy do więcej niż jednej zakładowej organizacji związkowej u danego pracodawcy, to przy ustalaniu liczby członków zrzeszonych w organizacji związkowej osoba ta może być uwzględniona tylko jako członek jednej, wskazanej przez siebie zakładowej organizacji związkowej. Ustawa nie wskazuje formy oświadczenia członka związku, jednak dla celów dowodowych organizacja związkowa powinna zadbać, by miało ono formę pisemną lub inną, która pozwoli w przyszłości odtworzyć treść oświadczenia (np. dokumentową – e-mail). Jest to o tyle istotne, iż zawyżenie przez organizację związkową liczby członków może stanowić podstawę odpowiedzialności karnej.

Czytaj całość...
Subskrybuj to źródło RSS

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.