REGION ZIEMIA PRZEMYSKA
Projekt dyrektywy o płacy minimalnej to nie jest wymysł Brukseli tylko "Solidarności"
Projekt dyrektywy to nie jest wymysł Brukseli tylko "Solidarności". Jest to pokłosie mojego wystąpienia na szkole letniej EKZZ w Kopenhadze, gdzie domagałem się wprowadzenia takiej dyrektywy. Jeszcze w międzyczasie przekonaliśmy kolegów z niemieckiego DGB, aby wprowadzili stawkę godzinową w całych Niemczech i to się stało - powiedział w programie "Newsroom" Piotr Duda, szef NSZZ "Solidarność".
- Gdyby ta dyrektywa dzisiaj weszła w życie, to w Polsce spełniamy te warunki dotyczące minimalnego wynagrodzenia. Chodzi o to, żeby było to wzmocnione także dyrektywą UE. Żeby każdemu kolejnemu rządowi nie przyszło do głowy zamrożenie wynagrodzenia minimalnego. Bardzo się z tego cieszę, to wielki sukces, szczególnie państw Europy Środkowo-Wschodniej - podkreślił szef Solidarności w rozmowie z WP. Piotr Duda odpowiedział też na pytanie czy pracodawca powinien mieć prawo informowania swoich pracowników o przypadkach zakażenia koronawirusem w zespole?
Więcej tutaj
Źródło: www.solidarnosc.org.pl
Spotkanie Przewodniczącego "Solidarności" z Głównym Inspektorem PracyO prawach pracowników w czasie pandemii, problemach z pracą zdalną, bezpieczeństwem pracowników handlu rozmawiał szef „Solidarności” Piotr Duda z Głównym Inspektorem Pracy Andrzejem Kwalińskim. To było pierwsze spotkanie po nominacji, która miała miejsce we wrześniu tego roku.
Źródło: www.solidarnosc.org.pl 40-lecie "Solidarności"
Uroczysta Msza Święta w Archikatedrze Przemyskiej pod przewodnictwem Abp. Adama Szala Metropolity Przemyskiego rozpoczęła w naszym Regionie uroczystości 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność”. W wygłoszonej homilii przez Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa usłyszeliśmy pytania nawiązujące do Ewangelii wg św. Mateusza (Mt 16,13-20): czym dla ludzi jest Kościół?, budynkiem, instytucją, wyjątkową religią, zgromadzeniem wiernych, czy czymś znacznie ważniejszym, wyjątkowym, uduchowionym oraz pytanie - czym dla nas samych jest Kościół, na które odpowiedzieć winniśmy sobie sami. Takie pytania powinniśmy również zadać sobie - czym jest dla nas "Solidarność"? Pięknym słowem, ogólnie znanym związkiem zawodowym, który wpłynął na historię Polski i świata, tym jak to pięknie określił św. Jan Paweł II „Jeden drugiego brzemiona noście” – to zwięzłe zdanie św. Pawła Apostoła w Liście do Galatów jest inspiracją dla międzyludzkiej i społecznej solidarności. „Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni – przeciw drugim. I nigdy „brzemię” dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich”. Czy słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki patrona NSZZ „Solidarność” - ogłoszonego dekretem Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny 25 sierpnia 2014 roku - „zło dobrem zwyciężaj”. A czym dla nas dzisiaj jest Solidarność? Skierowane zostały również życzenia dla NSZZ „Solidarność” z okazji pięknego jubileuszu. "Nazwali mnie Solidarność. Narodziłam się w Polsce, w 1980 roku" - poruszający spot IPN(01.07.) Dziś rano odbyła się premiera najnowszego spotu Instytutu Pamięci Narodowej poświęconego "Solidarności". Wracamy do korzeni, powracamy do idei. Film dostępny jest w dwóch językach - polskim i angielskim. Poniżej prezentujemy polską wersję. "Nazwali mnie Solidarność. Narodziłam się w Polsce, w 1980 roku"
Źródło: www.tysol.pl 28 czerwca i 12 lipca głosujemy na Andrzeja Dudę!W imieniu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” apeluję do wszystkich Członków i Sympatyków Związku o poparcie w najbliższych wyborach kandydatury obecnego Prezydenta Andrzeja Dudy. APEL DO CZŁONKÓW NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" Poprawiony ( środa, 01 lipca 2020 13:12 ) Covid-19 a prawo pracowników do informacji i konsultacji16 czerwca odbyło się w formule wideokonferencji seminarium EKZZ dotyczące prawa pracowników do informacji i konsultacji. Sukces Solidarności. Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy o dodatku solidarnościowym!(04.06.2020) Panie Przewodniczący dostał Pan słowo Andrzeja Dudy, że ten dodatek solidarnościowy do pierwszej tury się pokaże? - pytał o dodatek dla osób tracących pracę Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudę dziennikarz Money.pl - Mam nadzieję, że nastąpi to bardzo szybko - odpowiadał Przewodniczący Piotr Duda. 1,4 tys. zł miesięcznie przez maksymalnie trzy miesiące dla osób zwolnionych z pracy po 31 marca br. przewiduje projekt ustawy o dodatku solidarnościowym, który prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu - poinformowała dziś Kancelaria Prezydenta. Projekt zakłada też podniesienie zasiłku dla bezrobotnych. Kancelaria Prezydenta RP poinformowała o skierowaniu przez prezydenta do laski marszałkowskiej w środę. Zgodnie z uzasadnieniem projektu dodatek solidarnościowym ma na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom COVID-19. Projekt ma już nadany numer druku sejmowego.
Według uzasadnienia projektowanej ustawy, dodatek solidarnościowy będzie świadczeniem przyznawanym maksymalnie przez trzy miesiące w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r., a jego wysokość będzie wynosić 1400 zł miesięcznie. "Dodatek będzie przysługiwał osobom zatrudnionym na umowę o pracę i z którymi umowa o pracę została po 31 marca 2020 r. rozwiązana, albo uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta" - czytamy. Warunkiem uzyskania praw do dodatku solidarnościowego jest posiadanie okresu podlegania w 2020 roku ubezpieczeniom społecznym tytułu stosunku pracy przez co najmniej 90 dni. Presja ma sens – Komisja Europejska wreszcie notyfikowała pomoc publiczną dla dużych firmJak poinformował 26 maja br. premier Mateusz Morawiecki, Komisja Europejska notyfikowała pomoc publiczną dla największych polskich firm. Kwota dopuszczalnego wsparcia z Polskiego Funduszu Rozwoju to 2,2 mld Euro (ok. 10 mld PLN). W sprawie przeciągania decyzji przez KE NSZZ „Solidarność” w ubiegłym tygodniu wystąpił do przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen. Więcej: tutaj Źródło: www.solidarnosc.org.pl |