Legitymacja

Karty Rabatowe

Tygodnik Solidarność


Program Grosik
Związkowe Gadżety


solidarnosc.sklep.pl

 

"Fundacja

dla Solidarności"


Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 518083
Start Aktualności No images

REGION ZIEMIA PRZEMYSKA


Powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który stał się zwieńczeniem polskiej drogi do wolności, to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, Europy i Świata.
W tym roku będziemy obchodzić 40. rocznicę tego wydarzenia. Podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego dot. organizacji koncertu na 40-lecie powstania "Solidarności" głos zabrał Piotr Duda Przewodniczący NSZZ "Solidarność".

Rok 2020 będzie obfitował w szczególne wydarzenia, które są ważne dla naszej Ojczyzny, wydarzenia rocznicowe. W maju będziemy na pielgrzymce narodowej w Watykanie, gdzie będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II, duchowego patrona Związku Zawodowego Solidarność. 7 czerwca będziemy przeżywać na placu beatyfikację prymasa Tysiąclecia, a 15 sierpnia setną rocznicę Cudu nad Wisłą - mówił Piotr Duda.

Ale my jako ludzie Solidarności wiemy, że dla wielu Polaków, a w szczególności członków NSZZ Solidarność bardzo ważnym wydarzeniem będzie rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych, a tym samym powstanie NSZZ Solidarność. Tym bardziej jestem dumny z tego, że możemy spotkać się tutaj na Stadionie Narodowym, podpisując ten list intencyjny. Chcemy, by to wydarzenie było szczególne. Aby to była wigilia tych rocznic w Szczecinie, w Jastrzębiu, w Gdańsku, a Katowicach i wielu zakątkach naszej ukochanej Ojczyzny - podkreślił przewodniczący.

Dlatego 29 sierpnia tu na Stadionie Narodowym odbędzie się wielkie przedstawienie, wielki koncert. Chcemy byc w tym dniu razem, rozpoczniemy przemarsz na placu Piłsudskiego, będziemy wspólnie z rodzinami, by pokazać te prawdziwe wartości o które walczyli robotnicy. Bardzo się cieszę, że to wielkie wydarzenie, o którym chcemy mówić nie tylko w naszym kraju, ale chcemy to przekazać całemu światu, bo doskonale o tym wiemy, że to nie aksamitna rewolucja w Czechosłowacji, nie Mur Berliński, ale tutaj w Polsce rozpoczął się demontaż komunizmu. Dlatego cieszymy się że wspólnie z rządem, wspólnie z Telewizją Publiczną, która ma misję do zrealizowania, możemy w tym dniu wspólnie przeżywać to wydarzenie, które będziemy celebrować - podsumował Piotr Duda.

Źródło: www.solidarnosc.org.pl

 

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
śp. Zygmunta Majgiera


działacza NSZZ „Solidarność” w latach 80-tych, członka Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” i współorganizatora podziemnych struktur „Solidarności”
w Przemyślu, o
dznaczonego Krzyżem Wolności i Solidarności


Składamy szczere wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim.

Msza św. żałobna odprawiona zostanie 4 stycznia (sobota) 2020 r. o godz. 13.00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Przemyślu, po której nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku – Cmentarz Główny w Przemyślu.

 

Więcej…

 

 

(10.12.2019) Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” z oburzeniem przyjmuje informację o projekcie ustawy przygotowanym przez Lewicę, która cofnęłaby rozwiązania zawarte w tzw. ustawie dezubekizacyjnej z 2016 r. Lewica w jasny sposób daje tym do zrozumienia, że jest następcą ideowym PRL-owskich komunistycznych organów i instytucji - przyjęła w swoim stanowisku obradująca w Gdańsku Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność".

- Na szczególne potępienie zasługuje wybór daty złożenia wniosku – 16 grudnia – przypadającej w trakcie obchodów 49. rocznicy grudniowej masakry na Wybrzeżu w roku 1970 i 38. rocznicy masakry w Kopalni Wujek 16 grudnia 1981 roku. To jawna prowokacja i bezczeszczenie pamięci ofiar. 
Na koniec Komisja Krajowa wezwała posłów Lewicy, aby skupili się na zadośćuczynieniu ofiarom komunistycznych zbrodniarzy.

 

Źródło: https://www.tysol.pl/a40766-KK-w-Gdansku-Lewica-jest-ideowym-nastepca-PRL-owskich-komunistycznych-organow-i-instytucji

Poprawiony ( wtorek, 10 grudnia 2019 16:01 )

 

 

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy,
że 30 listopada 2019 r. w wieku 72 lat zmarł nasz drogi Kolega i Przyjaciel


Śp. Anatol Drąg


"Miałeś ogromne serce dla ludzi i dzieliłeś się nim, zabierasz je, ale w każdym kto miał to szczęście poznać Cię zostawiłeś jego cząstkę."

Przez wiele lat śp. Anatol Drąg pełnił funkcję przewodniczącego NSZZ „Solidarność” w Zakładach Mięsnych Jarosław (1998-2008), członka Zarządu Regionu Ziemia Przemyska (1998-2010), delegata Sekcji Krajowej Pracowników Przemysłu Mięsnego, po przejściu na emeryturę był członkiem Koła Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” w Jarosławiu. Ostatnie lata pełnił zaszczytną rolę chorążego pocztu sztandarowego Oddziału Zarządu Regionu w Jarosławiu. Za zasługi i zaangażowanie w 2009 roku otrzymał tytuł "Zasłużony dla Regionu Ziemia Przemyska NSZZ "Solidarność".


Pogrążonej w żalu Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia.


Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 3 grudnia 2019 r. o godz. 13.00 w kościele pw. NMP Matki Miłosierdzia w Kidałowicach.

 

W całej Polsce trwają protesty pod sklepami Castoramy przeciwko bezprawnemu zwolnieniu 9 członków Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”.  W samej Warszawie zgromadziło się około tysiąca osób. 
Zarząd Castorama Polska bezprawnie zwolnił członków Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” za wpisy na portalach społecznościowych informujące o łamaniu przepisów BHP i warunków pracy w sklepach. - Żądamy natychmiastowego przywrócenia do pracy członków Komisji Zakładowej oraz wyciągnięcia konsekwencji dyscyplinarnych wobec osób, które dopuściły się bezprawnych działań antyzwiązkowych - podkreślają związkowcy.
W proteście w Warszawie biorą udział również przedstawiciele Regionu Ziemia Przemyska NSZZ "Solidarność".
Jak poinformował zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Tadeusz Majchrowicz, trwają rozmowy pomiędzy zarządem Castoramy, a związkiem zawodowym Solidarność.

Źródło: www.solidarnosc.org.pl
Więcej: Tysol1 Tysol2 KK1 KK2

 

W dniu 16 listopada 2019 roku w Kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu odbyło się poświęcenie ufundowanego Sztandaru Organizacji Podzakładowej NSZZ „Solidarność” Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle. Patronem Sztandaru został polski żołnierz, bohater i męczennik rotmistrz Witold Pilecki, zamordowany przez oprawców komunistycznych. Do dnia dzisiejszego nie jest znane miejsce pochówku zwłok rotmistrza, ale prowadzone przez IPN poszukiwania dają nadzieję na odnalezienie szczątków i godne złożenie z należnymi honorami w grobie. 
Uroczystą mszę celebrował i dokonał aktu poświęcenia Sztandaru ksiądz biskup Stanisław Jamrozek w asyście księdza Prałata Mariana Bocho. 

Więcej…

 

W dniu 9 listopada 2019 r. Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności po półtora miesięcznej peregrynacji w Oddziale Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” w Przemyślu zawitał w Oddziale w Jarosławiu. Uroczyste powitanie przez członków NSZZ „Solidarność” oraz przedstawicieli wspólnoty parafialnej miało miejsce 10 listopada br. w Kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu. Mszy świętej przewodniczył i wygłosił homilię ks. prof. Stanisław Nabywaniec.
Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe: Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”, Oddziału Regionu w Jarosławiu i Oddziału Regionu w Lubaczowie oraz Organizacji Podzakładowej NSZZ „Solidarność” PKP Cargo S.A. Południowy Zakład Spółki z siedzibą w Żurawicy.


Podczas uroczystości pożegnalnej Obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności  16 listopada br.
w Kolegiacie Jarosławskiej nastąpił akt poświęcenia Sztandaru Organizacji Podzakładowej NSZZ „Solidarność” Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle. Mszy świętej przewodniczył i dokonał poświęcenia sztandaru bp. Stanisław Jamrozek. Na sztandarze został umieszczony wizerunek Rotmistrza Witolda Pileckiego – wybitnego żołnierza i oficera polskiego wywiadu, bohatera i wielkiego patrioty, oddanego nie tylko Ojczyźnie, ale i Bogu, to wiara prowadziła go przez życie.W czasie peregrynacji w Oddziale Jarosławskim Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności będzie obecny jeszcze w parafiach pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jarosławiu, pw. Trójcy Przenajświętszej w Jarosławiu, pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radymnie oraz pw. Świętego Józefa w Muninie.

Fot. Janusz Blok

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 56

Multimedia

Zasłużony dla Regionu

 

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................