Legitymacja

Karty Rabatowe

Tygodnik Solidarność


Program Grosik
Związkowe Gadżety


solidarnosc.sklep.pl

 

"Fundacja

dla Solidarności"


Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 636381
Start Aktualności No images

REGION ZIEMIA PRZEMYSKA

- Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" podjęła decyzję o skorzystaniu z obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w temacie emerytur stażowych - powiedział podczas konferencji prasowej Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej.
Przewodniczący “Solidarności” Piotr Duda poinformował podczas konferencji prasowej w imieniu Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" o działaniach jakie związek podejmie w sprawie postulatu emerytur stażowych. Zaprezentowano również logo pod hasłem “emerytura za staż”.
“Decyzja Komisji Krajowej to skorzystanie z narzędzia, które daje nam konstytucja, czyli bezpośrednia demokracja. Dlatego na okres najbliższych pół roku, to obywatele przejmą w konkretnych projekcie ustawy, władzę w naszym kraju. Wczorajsza decyzja Solidarności jest jednoznaczna – obywatelska inicjatywa ustawodawcza. Nie mamy na co dłużej czekać. Nasza cierpliwość się wyczerpała. Byliśmy cierpliwi przez ostatnie 6 lat rządów Zjednoczonej Prawicy. Musimy przejąć sprawy w swoje ręce - w ręce obywateli. A my jako Związek Zawodowy Solidarność chcemy w sposób prawny i logistyczny, wspomóc obywateli w tym bardzo ważnym celu, jakim jest przegłosowanie w Sejmie i podpisanie przez Prezydenta ustawy o emeryturach stażowych” - powiedział przewodniczący Solidarności.

Więcej…

 

 

Jarosław to następne miasto po Przemyślu, w którym zagościła w naszym Regionie plenerowa wystawa „TU rodziła się Solidarność” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Miejsca prezentacji wystaw przygotowanej w związku z 40. rocznicą powstania NSZZ „Solidarność” stworzyły w całej Polsce „Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność” ukazując powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. W Jarosławiu na ulicy Grodzkiej można obejrzeć przygotowaną ekspozycję plenerową od 26 marca do 14 kwietnia 2021 roku składającą się z pięciu części: dwóch odnoszących się do wydarzeń ogólnopolskich, kolejnych dwóch dotyczących regionów dawnego województwa rzeszowskiego oraz ostatniej poświęconej jarosławskiej „Solidarności”.  Treść opisowa zaprezentowana została w języku polskim i angielskim.

Otwarcie wystawy w Jarosławiu: Jakub Izdebski naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie, Waldemar Paluch burmistrz Miasta Jarosławia, Łukasz Zagrobelny dyrektor Muzeum Kamienica Orsettich, Szymon Wawrzyszko przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”, Bogusław Ryzner przewodniczący Oddziału Zarządu Regionu Ziemia Przemyska  NSZZ „Solidarność” w Jarosławiu.


 

Msza Święta pogrzebowa - 24 marca 2021 r. godz. 12.00
- kaplica Cmentarza Komunalnego w Jarosławiu, ul. Szczytniańska,
po której nastąpią uroczystości pogrzebowe.

 

(24.02) Realizacja umowy programowej zawartej między Prezydentem Andrzejem Dudą a „Solidarnością” była tematem spotkania z Piotrem Dudą, Przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” i Henrykiem Nakoniecznym, członkiem Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

W Pałacu Prezydenckim rozmawiano także o sytuacji gospodarczej w związku z pandemią, w szczególności kwestii bezrobocia; programie Nowego Ładu gospodarczego w kontekście zmniejszenia obciążeń osób najmniej zarabiających; propozycjach zmian ustawy o Radzie Dialogu Społecznego oraz przedstawionym przez NSZZ „Solidarność” projekcie ustawy o emeryturach stażowych.

W spotkaniu wzięli udział Paweł Szrot, Szef Gabinetu Prezydenta RP i Agnieszka Lenartowicz- Łysik, Doradca Prezydenta RP.

Umowa programowa pomiędzy Andrzejem Dudą a NSZZ „Solidarność” została zawarta 5 maja 2020 roku. Zawierała m.in. postulat ochrony miejsc pracy, wsparcia dla silnej polskiej gospodarki oraz promocję patriotyzmu gospodarczego.

Źródło: ww.solidarnosc.org.pl, www.prezydent.pl

 

Senat 19 lutego br. podjął uchwałę w 40. rocznicę podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Za uchwałą głosowało 98 senatorów, nikt nie był przeciwko, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Senat oddaje w uchwale hołd i cześć wszystkim, którzy w odważyli się wystąpić w obronie polskich rolników. „Ich protesty i odwaga przyczyniły się do zjednoczenia przedstawicieli wsi w dążeniu do wspólnego celu, którym była poprawa jakości życia i pracy na wsi, oraz powstania rolniczej Solidarności” – czytamy w uchwale.
W lutym 1981 r., domagając się wolnych związków zawodowych, strajkowano w Ustrzykach Dolnych, w Rzeszowie, manifestowano m.in. w Bydgoszczy, Grójcu, Świdnicy i Warszawie. Po spotkaniu zjednoczeniowym protestujących w Bydgoszczy 13 lutego 1981 r., po późniejszych rozmowach ze stroną rządową z 18 na 19 lutego 1981 r. w Rzeszowie, a dzień później w Ustrzykach Dolnych podpisano porozumienie, stwarzające możliwość powstania rolniczej Solidarności. W marcu 1981 r. w Poznaniu odbył się zjazd zjednoczeniowy, a 12 maja zarejestrowano NSZZ RI „Solidarność”.

www.tysol.pl

 


Z głębokim smutkiem i poczuciem wielkiej straty
przyjęliśmy wiadomość o śmierci

śp.
Ryszarda Buksy

wieloletniego działacza NSZZ „Solidarność”, współorganizatora struktur „Solidarności” Pracowników Oświaty i Wychowania w Przemyślu, internowanego, odznaczonego Krzyżem Wolności i Solidarności, Krzyżem Semper Fidelis, uznanego Zasłużonym dla Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”,
autora książki „Zapiski internowanego”.


W imieniu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ "Solidarność" rodzinie i najbliższym zmarłego składamy wyrazy głębokiego żalu i współczucia.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 16 lutego 2021 roku w Żurawicy
godz. 13.00 różaniec, godz. 14.00 Msza Święta pogrzebowa.

Więcej…

 

Oświadczenie Przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” w sprawie Protestu medialnego publikujemy w całości.


Zapowiedź wprowadzenia podatku od reklam nie ma nic wspólnego z ograniczaniem wolności słowa, a protest największych koncernów medialnych jest motywowany wyłącznie względami finansowymi. Nie przypominam sobie, aby podobne działania media te prowadziły wtedy, gdy rzeczywiście wolność słowa była w Polsce zagrożona, jak w przypadku Telewizji Trwam, Rzeczpospolitej i Uwarzam Rze, Wprost, czy nawet licznych ostatnio przypadków blokowania na portalach społecznościowych mediów, m.in. Tygodnika Solidarność. Nie przypominam sobie nawet, aby w kwestiach ekonomicznych innych grup społecznych media te protestowały, np. gdy demolowano kodeks pracy, przejmowano OFE i podnoszono podatek VAT, co miało dramatyczny skutek finansowy dla milionów pracowników i gospodarstw domowych.
W tym sensie akcja wielkich koncernów medialnych to festiwal hipokryzji i obłudy!

Przechodząc do meritum przypominam, że o opodatkowaniu wielkich międzynarodowych koncernów tzw. podatkiem cyfrowym oraz podatkiem od transakcji finansowych mówi się już od wielu lat. W tej sprawie podczas Kongresu EKZZ w Paryżu we wrześniu 2015 r. podjęta została nawet uchwała wzywająca Unię Europejską do wprowadzenia takich rozwiązań. Głosowały za nią też OPZZ i Forum ZZ. Warto też uświadomić sobie o czym tak naprawdę mówimy. A mówimy jedynie o podatku od reklam, którego wysokość zależna będzie od wielkości dochodów. Małe media w ogóle nie odczują proponowanych rozwiązań. A wiem o czym mówię, bo Tygodnik Solidarność przez dziesiątki lat musiał utrzymywać się bez reklam.

Dlatego jazgot wielkich koncernów to wyłącznie gra o większe zyski, które niekoniecznie przekładają się na lepsze pensje dla pracowników. To nie ma nic wspólnego z obroną wolności słowa.

Podatki te należy wprowadzić jeszcze z jednego powodu – przywrócenia zdrowszych zasad uczciwej konkurencji w działalności gospodarczej. Podatki choć uciążliwe i nikt ich nie lubi, muszą płacić wszyscy. Solidarnie!

Piotr Duda
Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność

 

Źródło: www.solidarnosc.org.pl

 


Z żalem zawiadamiamy o śmierci ks. prałata Mariana Rajchela, wyjątkowego kapłana,
przyjaciela „Solidarności”, człowieka skromnego, ale o wielkiej osobowości.

Uroczystość mszy świętej pogrzebowej odbędzie się w parafii pw. Bożego Ciała (Kolegiata) w Jarosławiu w dniu 14 stycznia 2021 r. o godz. 13.00. 

Czcigodny ksiądz prałat za niezłomną postawę na rzecz ludzi pracy został uhonorowany w 2010 r. na Krajowym Zjeździe NSZZ „Solidarność” w Wadowicach tytułem „Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”. 
Jako proboszcz w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Jarosławiu w latach 1975 -1998 żywotnie zaangażowany w działalność NSZZ „Solidarność”, udzielając pomocy i wsparcia dla działaczy w trakcie jego organizowania w 1980 r., jak i stanu wojennego i jej reaktywacji w 1988-89 r. Kolejne lata naznaczone były również współpracą księdza prałata i NSZZ „Solidarność”, który nigdy nie ukrywał sympatii do nas i zawsze podtrzymywał związkowców na duchu zapewniając o swojej modlitwie. My dzisiaj również zapewniamy o pamięci w naszych sercach i modlitwach.
Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie.

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 60

Multimedia

Zasłużony dla Regionu

 

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................