(15.01.13) Piotr Duda Przewodniczący KK NSZZ "Solidarność" dołączył do zacnego grona odznaczonych Krzyżem Semper Fidelis "Zawsze Wierny" - odznaczeniem przyznawanym osobom zasłużonym dla "Solidarności" i ojczyzny. - Zawsze cechuje go odpowiedzialność i dyscyplina w podejmowaniu decyzji. Obrona pracowników, miejsc pracy, wolności związkowej to cele do których konsekwentnie dąży. Jest oddany i zawsze wierny tradycjom niepodległościowym. Dobro Ojczyzny i jej wierność to główne cele jego życia - w uzasadnieniu wniosku o nadanie Krzyża Semper Fidelis przewodniczącemu KK napisali wnioskodawcy: Oddział Zarządu Regionu Małopolska w Dębicy oraz Związek Solidarność Polskich Kombatantów Przemyśl z siedzibą w Dębicy.
Natomiast 11 stycznia br. od pracodawców i "Pulsu biznesu" dostaliśmy "Gospodarcze maliny 2012" w kategorii instytucje za "negatywny wpływ na gospodarkę, szkodzenie przedsiębiorczości, psucie standardów na rynku i łamanie dobrych obyczajów biznesowych". - "Parafrazując znany z literatury cytat chcę powiedzieć, że: choć malin ci u nas dostatek... i te przyjmiemy z radością na znak zwycięstwa z wyzyskiem, śmieciowym zatrudnianiem pracowników i neoliberalną zarazą, która zmienia Polskę w XIX-wieczny kapitalizm... Nie oczekiwaliśmy, że nasze działania spodobają się przedsiębiorcom zrzeszonym w organizacji Pracodawcy RP. Jednak ta nagroda dowodzi, że zostały one przez nich dostrzeżone, być może nawet wzbudziły ich irytację. To potwierdza naszą skuteczność, dlatego chcę zapewnić, że dalej będziemy robić swoje, mając nadzieję na kolejne "Maliny", nie tylko za 2012 rok, ale i za lata następne" - napisał w swoim liście do Pulsu Biznesu przewodniczący Solidarności .
Poprawiony ( czwartek, 17 stycznia 2013 14:00 )
29 grudnia zmarł w wieku 94 lat Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Ignacy Tokarczuk, wielki kapłan i niezłomny bohater w walce z komunizmem.
Śp. Ksiądz Arcybiskup Ignacy Tokarczuk urodził się 1 II 1918 r. w Łubiankach Wyższych k. Zbaraża. Od 1937 student w Seminarium Duchownym i na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie (z przerwą po wkroczeniu Sowietów we IX 1939). W 1942 święcenia kapłańskie. 1946-1948 student Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Wydz. Społeczno-Ekonomiczny i Wydz. Filozofii Chrześcijańskiej; 1946-1951 Studium Zagadnień Społecznych i Gospodarczych Wsi Polskiej tamæe; w 1951 doktorat. Od 1942 wikariusz w Złotnikach i we Lwowie; od XII 1945 w Katowicach, 1948-1950 proboszcz w Łebuni k. Lęborka. 1951-1952 st. asystent na Wydz. Filozoficznym KUL i w Seminarium Duchownym w Lublinie; 1952-1962 wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie; od 1957 duszpasterz akademicki w Wyższej Szkole Rolniczej w Kortowie, proboszcz w parafiach diecezji warmińskiej; 1962-1966 adiunkt w Katedrze Teologii Pastoralnej KUL. Od XII 1965 bp ordynariusz przemyski. 1967-1989 członek Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ogólnego, przewodniczący Komisji Iustitia et Pax; 1967-1989 członek, 1990-1991 współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Od l. 70. utrzymywał kontakty ze środowiskami opozycyjnymi, wspierał m.in. niezależny ruch chłopski. W l. 80. zaangażowany w pomoc dla „S”, zwłaszcza dla osób uwięzionych, represjonowanych i pozbawionych pracy. Na terenie diecezji przemyskiej wspierał niezależną kulturę, naukę i sztukę (Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, Katolickie Tygodnie Historyczne, wydawnictwa) i Duszpasterstwa Ludzi Pracy i Duszpasterstwa Rolników. W 1987 reaktywował diecezjalne pismo „Rola Katolicka” (jawne, ale nielegalne); 1988 powołał Diecezjalną Radę Kultury. W 1967 wysunięcie go przez prymasa Wyszyńskiego do Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu wywołało długoletni konflikt z władzami, co spowodowało zamrożenie prac Komisji do 1980. Rejestrowano głoszone przez niego kazania, kontrolowano korespondencję, podsłuchiwano rozmowy telefoniczne (podsłuch zainstalowany w pomieszczeniach kurii i pałacu biskupim). Rozbudował sieć parafialną diecezji, inicjował i wspierał budowę kościołów, kaplic i domów katechetycznych bez zezwolenia władz (ponad 400 obiektów sakralnych). W VI 1991 podczas wizyty Jana Pawła II w Polsce otrzymał godność abp. ad personam, od III 1992 abp metropolita przemyski, od 14 IV 1993 na emeryturze. Od 1995 honorowy członek „S”, od 1996 Związku Sybiraków. Autor wspomnień W starciu z totalitaryzmem (Paryż 1994) i Od Zbaraża do Przemyśla (Marki 1998). Honorowy obywatel m.in. Przemyśla, Rzeszowa i Stalowej Woli. Odznaczony Orderem Orła Białego (2006).
(Encyklopedia Solidarności)

"Kolęda Dla Nieobecnych" :( http://www.youtube.com/watch?v=fd8WeSjQ4YU
A nadzieja znów wstąpi w nas, Nieobecnych pojawią się cienie. Uwierzymy kolejny raz, W jeszcze jedno Boże Narodzenie. I choć przygasł Świąteczny gwar, Bo zabrakło znów czyjegoś głosu. Przyjdź tu do nas i z nami trwaj, Wbrew tak zwanej ironii losu.
Daj nam wiarę, że to ma sens, Że nie trzeba żałować przyjaciół. Że gdziekolwiek są dobrze im jest, Bo są z nami choć w innej postaci. I przekonaj, że tak ma być, Że po głosach tych wciąż drży powietrze, Że odeszli po to by żyć. I tym razem będą żyć wiecznie.
Dnia 5 grudnia 2012 r. odbyła się debata oświatowa zorganizowana przez Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomę, na którą zaproszeni zostali dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, radni oraz przedstawiciele: Podkarpackiego Kuratorium Oświaty i związków zawodowych. Celem spotkania było zainicjowanie dialogu społecznego na temat aktualnych problemów występujących w przemyskiej oświacie oraz wypracowanie takiego modelu, który zapewnia zarówno właściwą realizację zadań jednostek oświatowych w sferze dydaktyki, wychowania i opieki, jak i racjonalne gospodarowanie środkami publicznymi. Przedstawiciel Wydziału Edukacji UM w Przemyślu przedstawił materiały związane z proponowanymi zmianami w przemyskiej oświacie. Pan Adam Łoziński - radny Miasta Przemyśla porównał sytuację oświaty przemyskiej – dawniej i dzisiaj. Stwierdził, iż w 90. latach była odczuwalna wspólna troska o polską oświatę. A dziś - oświata jawi się jakby zadanie przez nikogo nie chciane. Państwo wyzbywa się swego konstytucyjnego obowiązku prowadzenia polityki edukacyjnej. Samorządy z niedoszacowaną subwencją... Nieprzychylna prasa dla szkół, a szczególnie dla nauczycieli... Dyrektorzy szkół poruszyli aktualne problemy nurtujące przemyską oświatę. Wszelkie propozycje dot. tematu mają być dostarczone przez zainteresowane osoby w późniejszym terminie.
"Dokąd idziesz Polsko...?" - Prezentacje Jarosławskiego Towarzystwa Fotograficznego ATEST 2000 14 grudnia 2012 r. godz. 18.00 - Mała Galeria MOK w Jarosławiu, Plac Adama Mickiewicza 6
Informacja prasowa KK
Trwa ogólnopolskie referendum strajkowe we wszystkich spółkach Grupy PKP i spółce Przewozy Regionalne. Przebieg głosowania, które zakończy się 10 grudnia wskazuje, że pracownicy opowiedzą się za strajkiem generalnym. Prowadzone od 20 listopada referendum, popierane jest przez wszystkie związki zawodowe działające na kolei, zostało zorganizowane przez trzy centrale: NSZZ „Solidarność”, Konfederację Kolejowych Związków Zawodowych oraz Federację Związków Zawodowych Pracowników PKP. Związkowcy domagają utrzymania dotychczasowych świadczeń przejazdowych, lub w razie ich ograniczenia rekompensaty w wysokości 720 zł brutto dla każdego pracownika. Decyzja kolejarzy, terminy i forma protestu zostanie ogłoszona 11 grudnia podczas konferencji prasowej w warszawskiej siedzibie „Solidarności” przy ul. Jasnej 7. Godzina konferencji zostanie podana w późniejszym terminie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że ewentualny strajk będzie miał charakter strajku generalnego. Składy kolejowe nie wyjadą na trasę.
Dnia 24 listopada 2012 r. w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się podkarpacka debata oświatowa – „EDUKACJA W SŁUŻBIE NARODU. PROBLEMY POLSKIEJ OŚWIATY”


Organizatorami debaty byli: Marek Kuchciński - Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Podkarpacka Rada Regionalna Prawa i Sprawiedliwości, NSZZ „Solidarność", Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców, Diecezjalne Duszpasterstwo Nauczycieli.
Więcej…
20.11.2012 r. (wtorek) w Jarosławiu na ul. Krakowskiej w godz. 12.00-14.00 w obrębie przejścia dla pieszych odbędzie się pikieta związkowa NSZZ „Solidarność”. Celem protestu organizowanego przez Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” Zakładu Gazowniczego w Jarosławiu i Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” jest zwrócenie uwagi społeczeństwa i mediów na procesy zachodzące w polskim gazownictwie.
Więcej…
|