Legitymacja

Karty Rabatowe

Tygodnik Solidarność


Program Grosik
Związkowe Gadżety


solidarnosc.sklep.pl

 

"Fundacja

dla Solidarności"


Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 636378
Start Aktualności No images

REGION ZIEMIA PRZEMYSKA

Wszyscy z bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Wojciecha Grzeszka, długoletniego Przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność”. W zmarłym tracimy Kolegę, dla którego troska o pracowników, zakłady pracy i każdego człowieka stanowiły cel nadrzędny. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako człowiek prawy, szczerze oddany Związkowi.

Rodzinie, przyjaciołom i członkom NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolska składamy wyrazy szczerego współczucia.

Wojciech Grzeszek urodził się w 1954 roku w Krakowie. Był przewodniczącym małopolskiej „Solidarności” (od 1998 r.), a także radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego z klubu Prawa i Sprawiedliwości. W czasach PRL działacz opozycji demokratycznej.
Od 2001 roku był przedstawicielem „Solidarności” Regionu Małopolska w Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. W 2015 został uhonorowany przez IPN tytułem „Świadek historii”.

Więcej tutaj

Źródło: www.solidarnosc.org.pl

Poprawiony ( wtorek, 29 czerwca 2021 14:10 )

 

Z ogromnym zainteresowaniem obserwujemy działania jakie ostatnimi czasy podejmowane są przez PKP Cargo wobec majątku po byłej już Fabryce Wagonów Gniewczyna S.A. w Gniewczynie Łańcuckiej. Jednakże czekamy na konkretne już rozwiązania dot. wznowienia produkcji i remontu wagonów w Gniewczynie Łańcuckiej, a tym samym po 6 latach od likwidacji zakładu oczekujemy na powrót ludzi do pracy.

Więcej…

 

Z wielką przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu literackiego "Myśląc Solidarność … w czterdziestą rocznicę powstania". Konkurs organizowała Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Przemyślu oraz Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”. Komisja konkursowa dokonała oceny zgłoszonych prac i wyłoniła 4 laureatów konkursu oraz przyznała 3 wyróżnienia. Wręczenie nagród odbędzie się na uroczystej gali 23 czerwca 2021 r. (środa) o godz. 13.00 w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, pl. Berka Joselewicza 1 w Przemyślu.

Wyniki konkursu literackiego Myśląc Solidarność… w czterdziestą rocznicę powstania:

I miejsce - Julia Kijanka, uczennica Szkoły Podstawowej w Maćkowicach 
II miejsce - Krystian Choma, uczeń Szkoły Podstawowej nr 5 w Przemyślu 
III miejsce - Martyna Olszańska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 5 w Przemyślu
III miejsce - Szymon Baran, uczeń Zespołu Szkół Salezjańskich w Przemyślu

Wyróżnienie otrzymali:

Marcel Grzegorek, uczeń Zespołu Szkół Salezjańskich w Przemyślu 
Krzysztof Kamiński, uczeń Szkoły Podstawowej nr 5 w Przemyślu 
Bartłomiej Wojdyło, uczeń Szkoły Podstawowej nr 5 w Przemyślu

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a autorom nagrodzonych prac oraz opiekunom merytorycznym bardzo mocno gratulujemy!

 

„Biuletyn IPN” nr 6/2021 – Poznański Czerwiec ’56


Minęło 65 lat od poznańskiej rewolty w Czerwcu 1956 roku. IPN w wydanej publikacji przypomina ten wielki bunt Poznaniaków.

Bunt, który na transparentach wołał:
Chleba i wolności!
Ale też bunt, który na zdobytym gmachu komunistycznej partii wywiesił radykalne żądanie: Śmierć zdrajcom!
Strajk, który objął niemal wszystkich poznańskich robotników, demonstracja w ścisłym centrum z udziałem co najmniej 100 tys. osób, zdobyte budynki Miejskiej Rady Narodowej, Komitetu Wojewódzkiego PZPR, Komendy Wojewódzkiej MO i więzienia przy Młyńskiej, krwawe walki w sąsiedztwie gmachu Wojewódzkiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Publicznego przy Kochanowskiego, wreszcie wojskowa pacyfikacja jednego z największych polskich miast, która pociągnęła za sobą kilkadziesiąt ofiar i setki rannych – to wszystko składa się na bilans tragicznego Czerwca ’56.

W numerze Biuletynu zostały ukazane również strajki z Czerwca 1976 r., które zainicjowały nową opozycję antykomunistyczną w PRL.
Co ciekawe, strajki te objęły nie tylko miasta, które zachowały się w zbiorowej pamięci: Ursus, Radom i Płock…

Do „Biuletynu IPN” dołączono płytę DVD z filmem Poznań 56 w reżyserii Filipa Bajona.


Źródło:
https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/biuletyn-ipn/144515,Biuletyn-IPN-nr-62021-Poznanski-Czerwiec-56.html

 

Poprawiony ( piątek, 02 lipca 2021 14:04 )

 

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że prawo do strajku jest nadrzędne względem swobód gospodarczych. Prawa pracowników, wolność zrzeszania się, prawo do strajku nie stanowią przeciwwagi dla swobody przedsiębiorczości dla firm.
Do wyroku przyczyniła się bez wątpienia sprawa sporu pracowników portowych ze spółką Holship Norge AS w porcie Drammen. Pracodawca próbował zerwać układ zbiorowy zawarty w 1976 r., w którym zobowiązał się m. in. do zatrudniania wykwalifikowanych dokerów na stabilnych warunkach (stała umowa i ilość godzin pracy). Po tym, jak przedsiębiorstwo naruszyło umowę i zaczęło zatrudniać pracowników dorywczo, norweski Związek Zawodowy Pracowników Transportu (NFT) zorganizował bojkot statków należących do firmy. Norweski Sąd Najwyższy orzekł, że to pracownicy postąpili niezgodnie z prawem narażając przedsiębiorstwo na straty.
W praktyce oznaczało to ogromny krok wstecz w walce o prawa pracownicze. Dzięki Interwencji NFT i LO, przy wsparciu EKZZ, ETPCz podjął decyzję, która swobody przedsiębiorców stawia pod prawami pracowników.
Isabelle Schomann, Sekretarz Konfederalny EKZZ w słowie komentarza zauważyła, że wyrok, chociaż korzystny dla pracowników, nadal pozostawia zbyt dużą swobodę w ograniczaniu praw człowieka w zestawieniu z argumentami ekonomicznymi, co jest niedopuszczalne.

Źródło: http://solidarnosc.wroc.pl/prawo-do-strajku/

 

W piątek 18 czerwca Piotr Duda złożył u Marszałek Sejmu Elżbiety Witek projekt ustawy dotyczący emerytur stażowych. Na miejscu byli nasi dziennikarze.
– Złożyliśmy dziś na ręce pani Marszałek Sejmu wniosek, wraz z podpisami, pod inicjatywą obywatelską #emeryturazastaż. Teraz mamy dwa tygodnie na to, aby pani Marszałek ten wniosek przyjęła, zarejestrowała i jeżeli wszystko będzie dobrze, to od początku lipca będziemy prowadzić kampanie i zbierać podpisy, by zebrać ich ostateczną ilość. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, z końcem września wniosek powinniśmy mieć gotowy, wraz z podpisami, aby przekazać go do Sejmu – powiedział na wstępie briefingu prasowego, zorganizowanego na terenie Sejmu, Marek Lewandowski, rzecznik prasowy NSZZ „Solidarność”.

Więcej TUTAJ

Źródło: www.solidarnosc.org.pl

 

Sejm znowelizował ustawę o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. Ma ona zagwarantować minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego od 1 lipca. Na podwyżki najniższych najniższych pensji rząd przeznaczył cztery miliardy złotych, ale pielęgniarki protestują. Czy “Solidarność” popiera ten protest? Między innymi na to pytanie odpowiedziała Maria Ochman przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ “Solidarność”, która gościła w “Radiu Gdańsk”.


To nie pielęgniarki protestują, a Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych, to jest protest związku. Natomiast pielęgniarki, które dostają rzetelne, uczciwe informacje i nie są informacją manipulowane, przychodzą do pracy w szpitalach i przychodniach. Ostatnio mogliśmy liczyć na pracowników, którzy pracowali nawet w kilku miejscach
– mówiła Maria Ochman.

Czasami zastanawiam się, czy w Polsce, mając system ochrony zdrowia, myślimy o wszystkich pracownikach, czy tylko mówimy o lekarzach i pielęgniarkach. Ja staram się tłumaczyć, że służba zdrowia to nie tylko lekarze i pielęgniarki. Lekarze to grupa wiodąca, która decyduje o całej terapii. Trzeba powiedzieć również o tym, że to nie jest grupa na pierwszej linii frontu – to jest zaplecze, które decyduje o wygranej. Musimy tworzyć zespół – dodała.

Całą audycję można odsłuchać na stronie “Radia Gdańsk” TUTAJ…>>

(informacja/screen ze strony radiogdansk.pl)
Źródło: www.solidarnosc.org.pl

Poprawiony ( wtorek, 22 czerwca 2021 10:04 )

 

W związku z brakiem dialogu społecznego, łamaniem praw pracowniczych i związkowych, zagrożeniem utraty miejsc pracy oraz zagrożeniem utraty bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej naszego Kraju, Rada Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" na swoim posiedzeniu w dniu 24 maja br. podjęła uchwałę o zorganizowaniu w Warszawie akcji protestacyjnej.
O wzięcie udziału w manifestacji zaapelował .Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność":
Wobec wyżej wymienionych zagrożeń, które dotyczą wszystkich Polaków, w imieniu Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" zwracam się do wszystkich pracowników, nie tylko tych zatrudnionych w branży paliwowo-energetycznej, o wzięcie udziału w organizowanej w dniu 9 czerwca 2021 r. akcji protestacyjnej w Warszawie. 
Rozpoczęcie manifestacji nastąpi 9 czerwca 2021 r. o godz. 12.00 przed Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, ul. Jasna 14/16a, z przemarszem przed siedziby: Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

W najnowszym "Tygodniku Solidarność":

Polska energetyka - "Solidarność" nie odpuści
Wyrok TSUE to skandal, rozbój w biały dzień, akt bandycki. Nie wiem nawet, jakich jeszcze użyć określeń, bo ta decyzja to coś, co myślę, że zbulwersowało całe społeczeństwo. Nie wyobrażam sobie, żeby polski rząd zastosował się do tej decyzji Trybunału – mówi Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim. To właśnie energetyce, której „Solidarność” nie odpuści, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.

 

Źródło: www.solidarnosc.org.pl

 

"Solidarność" od wielu miesięcy zabiegała o wypłaty dodatku covidowego dla personelu niemedycznego szpitali. W końcu nadszedł wyczekiwany sukces.
– Nie można przecież pomijać jednych kosztem drugich. Taki był zawsze postulat "Solidarności". Jesteśmy związkiem zawodowym, który zrzesza wszystkich pracowników zarówno lekarzy, pielęgniarki, jak i pracowników obsługi, salowe. Bez wspólnej pracy i zaangażowania nie ma sukcesu – powiedziała Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

Więcej: tutaj

Źródło: www.solidarnosc.org.pl

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 60

Multimedia

Zasłużony dla Regionu

 

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................