Legitymacja

Karty Rabatowe

Tygodnik Solidarność


Program Grosik
Związkowe Gadżety


solidarnosc.sklep.pl

 

"Fundacja

dla Solidarności"


Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 654100
Start Aktualności No images

REGION ZIEMIA PRZEMYSKA

Dziewięć ofiar śmiertelnych i kilkudziesięciu rannych – to krwawy bilans pacyfikacji strajkującej załogi kopalni „Wujek” w Katowicach, przeprowadzonej przez ZOMO i wojsko 16 grudnia 1981 roku, po wprowadzeniu przez ekipę gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego. Najmłodszy z zastrzelonych miał zaledwie 19 lat. Lista zabitych górników z KWK „Wujek”:


Józef Czekalski (48 lat)

Krzysztof Giza (24 lata)

Joachim Gnida (28 lat)

Ryszard Gzik (35 lat)

Bogusław Kopczak (28 lat)

Andrzej Pełka (19 lat)

Jan Stawisiński (21 lat)

Zbigniew Wilk (30 lat)

Zenon Zając (22 lata)

Więcej…

 

Region Ziemia Przemyska NSZZ "Solidarność" składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w upamiętnienie ofiar stanu wojennego w 40. rocznicę jego wprowadzenia w Polsce, a w szczególności za objęcie  patronatem honorowym i medialnym tego wydarzenia oraz współorganizatorom i partnerom przedsięwzięcia. 

Patronat Honorowy:
Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Starosta Jarosławski Stanisław Kłopot 

Współorganizatorzy wydarzenia: 
w Przemyślu: Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie 
w Jarosławiu: Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Waldemar Paluch Burmistrz Miasta Jarosławia, Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Oddział w Jarosławiu 

Partnerzy wydarzenia w Jarosławiu:
Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki w Jarosławiu oraz Centrum Kultury Promocji w Jarosławiu 
Patronat medialny: Telewizja Polska S.A. Oddział w Rzeszowie, Polskie Radio Rzeszów, Życie Podkarpackie, Gazeta Jarosławska, Ekspres Jarosławski

DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR STANU WOJENNEGO

13 grudnia to dzień trudnych wspomnień, ale koniecznych. To już 40 lat minęło od wypowiedzenia wojny Narodowi przez rządzących w Polsce komunistów. Wprowadzenie stanu wojennego miało stłamsić cały naród, pozbawić go ducha walki, podzielić i zasiać nienawiść. Miał na celu utrzymanie władzy w rękach komunistów, którzy byli gwarantem systemu totalitarnego w Polsce. Zdelegalizowano rok wcześniej utworzoną "Solidarność", czym zgaszono entuzjazm do tworzenia nowej Polski, budowania nowych relacji. To jednak nie była klęska, ale wybuch jeszcze większego zaangażowania i ludzkiej solidarności. Nienawiści i sile przeciwstawiono się miłością i jeszcze większą pomocą międzyludzką. Uroczystości, które są organizowane to nie świętowanie stanu wojennego, ale przypominanie o ofiarach i uczczenie ich pamięci. To również lekcja historii, z której należy czerpać naukę i traktować jako przestrogę. Dlatego naszym obowiązkiem jest przypominać o niej i organizować te uroczystości.

Więcej…

 

"Spisując swoje wspomnienia chciałem pokazać, że nawet tych niewielu, którzy zdecydowali się bronić wartości  „Solidarności” w Regionie bez wsparcia Kościoła i bezinteresownych osób nie mogło by prowadzić opisanej (...) działalności. Pragnę podziękować wszystkim bezimiennym, których nazwiska zatarły się w mojej pamięci, bez ich pomocy i bez wsparcia naszych działań przez społeczeństwo nie bylibyśmy w stanie nic zrobić."'
Z 12 na 13 grudnia 1981 roku z naszego Regionu zostało internowanych około 50 działaczy związkowych w tym przewodniczący Zarządu Regionu Czesław Kijanka, a także kilka osób nie związanych ściśle z działalnością związkową narodowości ukraińskiej. Liczne grono członków Związku i działaczy związkowych z różnych zakładów pracy, w tym członkowie Zarządu Regionu, którzy nie zostali internowani: Wojciech Kłyż wiceprzewodniczący, Ryszard Bukowski, Ryszard Głowacki, Krystyna Osińska, Zygmunt Pyś i ja oraz przewodniczący regionalnej komisji wyborczej Stanisław Żółkiewicz, zebraliśmy się 13 grudnia w siedzibie Zarządu Regionu na Kamiennym Moście. Siedziba była już splądrowana przez SB, drzwi były wyłamane i w żaden sposób nie zostały zabezpieczone, można było wejść, co też uczyniliśmy i staraliśmy się wynieść jak najwięcej pozostawionej dokumentacji i sprzętów biurowych. Po wyniesieniu, co tylko się dało, umówiliśmy się na godzinę 16.00 w kościele OO Franciszkanów, aby się zastanowić co robić dalej. O ustalonej godzinie nie doszło do naszego spotkanie, albowiem było podejrzenie, że kościół jest „obstawiony” i zostaniemy aresztowani.

Więcej…

 

PRZEMYŚL: Bajcar Kazimierz, Banicki Edward, Baran Stanisław, Biela Bogusław, Biłyj Andrzej, Buksa Ryszard, Dąbrowski Bogusław, Diabin Stanisław, Dolata Andrzej, Ekiert Jan, Gąska Wiesław, Horodyłowski Janusz, Kijanka Czesław, Kłosowski Bogumił, Korzeniowski Alfred, Kramarz Tadeusz, Kryk Jarosław, Kucharski Andrzej, Kudłak Aleksander, Kurowski Janusz, Kusiński Stanisław, Lach Krystyna, Łukaszek Wojciech, Makiel Andrzej, Ojak Ziemowit, Opacki Eugeniusz, Piwko Cyprian, Płatko Stanisław, Siwiec Adam, Siwiec Wit, Stabiszewski Jerzy, Stolarczyk Jerzy, Stec Jan, Sudoł Stanisław, Szostkiewicz Adam, Szuban Stefan, Szybiak Adam, Taworski Jerzy, Tumidajski Andrzej, Warchał Maria, Wirkijowski Kazimierz, Zaborski Zbigniew. 
JAROSŁAW: Dębski Bogusław, Dukacz Kazimierz, Janusz Jan, Janusz Marian, Klisko Bogusław, Kołakowski Mieczysław, Lis Władysław, Łuc Franciszek, Mikołowicz Waldemar, Pajda Stanisław, Pawnik Józef, Petry Tomasz, Stochmański Józef, Stopyra Mieczysław, Strzałko Jerzy, Szewczyk Andrzej, Wroński Tadeusz, Wyczawski Andrzej. 
PRZEWORSK: Cichulski Roman, Mazur Władysław, Rolski Eugeniusz, Sołek Jan, Wajda Mieczysław. 
LUBACZÓW: Banaś Aleksander, Czekalski Jerzy, Kantor Adam, Kata Józef, Połoch Jan, Rzepecki Roman, Ważny Mieczysław, Woszczak Zbigniew. 
„SOLIDARNOŚĆ”  ROLNIKÓW  INDYWIDUALNYCH: Bojda Stanisław, Cząstka Henryk, Czubocha Augustyn, Duchoń Henryk, Kułaj Jan, Kuraś Jan, Stopyra Mieczysław, Miara Izydor, Nierodka Edward, Rzepecki Roman, Trelka Stanisław, Trelka Tadeusz, Trojnar Jerzy, Wasiuta Józef.

Poprawiony ( poniedziałek, 13 grudnia 2021 10:40 )

Więcej…

 

„Dzień dzisiejszy należy do historycznych, do niezapomnianych, do weselszych, do triumfalnych! Jesteśmy wolni! Jesteśmy panami u siebie … Mamy Polskę! - swoją własną.” (z Dziennika Marii Lubomirskiej)

Więcej…

 

29 października br. została odsłonięta tablica upamiętniająca I Walny Zjazd Delegatów Regionu Południowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” (poprzednia nazwa Regionu Ziemia Przemyska) w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu, którą następnie poświęcił biskup Stanisław Jamrozek.

Ufundowana tablica to rodzaj podziękowania dla ludzi, którzy w tamtych czasach mieli odwagę przeciwstawić się władzy, mówić swobodnie, demokratycznie podejmować decyzje i budować nową przyszłość. Inicjatorami przedsięwzięcia byli uczestnicy I WZD Waldemar Wiglusz, Adam Majgier i Wojciech Kłyż przy współudziale Instytutu Pamięci Narodowej i Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”. 
Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: dr Dariusz Iwaneczko Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Aneta Bednarczyk Wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego oraz Szymon Wawrzyszko Przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”, w obecności pocztów ze sztandarem Regionu Południowo-Wschodniego (który na stałe jako eksponat znajduje się w Muzeum Narodowym Ziemia Przemyskiej) i Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”, licznych gości; młodzieży szkolnej, przedstawicieli władz województwa podkarpackiego i Miasta Przemyśla, uczestników I Zjazdu i członków NSZZ „Solidarność”. 

Więcej…

 

24 października 2021 r. nastąpiło poświęcenie nowego sztandaru Oddziału Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” w Jarosławiu, który jest repliką sztandaru z 1981 roku. Poświęcenia dokonał ks. abp Józef Michalik podczas uroczystej Mszy Świętej w Kolegiacie Jarosławskiej, parafia pw. Bożego Ciała w Jarosławiu.

Więcej…

 

Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”

zaprasza na Mszę Świętą w 37. rocznicę męczeńskiej śmierci
bł. ks. Jerzego Popiełuszki - Patrona Solidarności

19 października 2021 r. o godz. 18.00

w kościele pw. Świętej Trójcy w Przemyślu.

Po mszy św. złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą.


Z homilii Ojca Świętego Jana Pawła II, Włocławek, 7 czerwca 1991 r.:


Moi drodzy bracia i siostry, ja pragnę jako biskup Rzymu zaprotestować przeciwko takiemu kwalifikowaniu Europy, Europy Zachodniej. To obraża ten wielki świat kultury, kultury chrześcijańskiej, z któregośmy czerpali
i któryśmy współtworzyli, współtworzyli także za cenę naszych cierpień.
Tu, na tej ziemi kujawskiej, tu, w tym mieście męczenników, to musi być powiedziane głośno.

K
ulturę europejską tworzyli męczennicy trzech pierwszych stuleci, tworzyli ją także męczennicy
na wschód od nas w ostatnich dziesięcioleciach – i u nas w ostatnich dziesięcioleciach. Tak, tworzył ją ksiądz Jerzy.
On jest patronem naszej obecności w Europie za cenę ofiary z życia, tak jak Chrystus. Tak jak Chrystus, jak Chrystus ma prawo obywatelstwa w świecie, ma prawo obywatelstwa w Europie, dlatego, że dał swoje życie za nas wszystkich. Ma prawo obywatelstwa wśród nas i wśród wszystkich narodów tego kontynentu i całego świata, przez swój krzyż. (…)

Więcej…

 

To już 39-ta Pielgrzymka Ludzi Pracy za nami. Kolejny raz mogliśmy złożyć nasze troski, prośby i podziękowania Matce Bożej Jasnogórskiej. Wspólną modlitwą i uczestnictwem w uroczystej Mszy Świętej wzmocnieni na kolejny rok pracy w naszych zakładach, i w każdym działaniu na rzecz drugiego człowieka wróciliśmy do swoich domów. W trakcie pielgrzymowania mieliśmy okazję nawiedzić również Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej czczonej szczególnie jako Patronki Rodzin oraz poznać jego historię i otrzymać błogosławieństwo dzięki uprzejmości braci Paulinów. Mają tu miejsce liczne łaski uzdrowień fizycznych i duchowych. Według bardzo dawnej tradycji kult Matki Bożej Leśniowskiej związany jest ściśle z kultem Matki Bożej Jasnogórskiej.

Podczas tegorocznej pielgrzymki doszło do pięknej uroczystości przekazania medalu okolicznościowego wybitego przez nasz Region z okazji 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność” wraz z okolicznościowym listem dla Instytutu Kardynała Wyszyńskiego w Częstochowie. W trakcie tego wydarzenia mogliśmy poznać panią Stanisławę Nowicką, która przez ponad 30 lat była świadkiem życia kard. Stefana Wyszyńskiego. Mogliśmy „dotknąć" żywej historii i osobistych wspomnień z bezpośrednich kontaktów pani Stanisławy z Kardynałem. Piękna i jakże ważna inicjatywa kultywowania pamięci dzisiaj już błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. Godne polecenia miejsce do odwiedzenia i zapoznania się ze Społeczną Krucjatą Miłości.

"Miałam okazję przyglądać się księdzu prymasowi z bliska. Bo nasza wspólnota Instytutu Prymasowskiego miała częsty kontakt, najpierw z księdzem profesorem Wyszyńskim, potem biskupem, a potem prymasem Polski. Na swoim herbie biskupim oprócz wizerunku MB Jasnogórskiej, która była przewodniczką jego życia, ksiądz prymas wypisał również słowa: „Soli Deo”, to znaczy „Samemu Bogu”. To była istota jego życia. Dla niego wszystko było Boże. I trawa, która wyrosła z ziemi na wiosnę, i pierwszy kwiatek, który się pojawił – wszystko wprowadzało go w zachwyt. Ksiądz prymas miał taką niezwykłą zdolność odczytywania piękna tego świata. Była w nim wielka wrażliwość." (wspomnienia pani Stanisławy Nowickiej, "Dobry Ojciec", Mały Gość Niedzielny 12/2019)

Więcej…

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 60

Multimedia

Zasłużony dla Regionu

 

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................