Legitymacja

Karty Rabatowe

Tygodnik Solidarność


Program Grosik
Związkowe Gadżety


solidarnosc.sklep.pl

 

"Fundacja

dla Solidarności"


Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 654096
Start Aktualności No images

REGION ZIEMIA PRZEMYSKA

(25-27.05.2022) W dniu 25 maja 2022 roku Msza Święta w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego zainaugurowała jubileuszowy XXX Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”. Do świątyni wprowadzono kilkadziesiąt sztandarów „Solidarności”, w tym poczet sztandarowy Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” w składzie: Edward Rokosz, Andrzej Salwa, Jerzy Łaba. W słowach skierowanych do wiernych Metropolita Krakowski przypomniał fragment homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II podczas Mszy Świętej dla świata pracy w Gdańsku z czerwca 1987 roku.
- Człowiek nie jest sam, żyje z drugimi, przez drugich, dla drugich. Cała ludzka egzystencja ma właściwy sobie wymiar wspólnotowy – i wymiar społeczny. Ten wymiar nie może oznaczać redukcji osoby ludzkiej, jej talentów, jej możliwości, jej zadań. Właśnie z punktu widzenia wspólnoty społecznej musi być dość przestrzeni dla każdego. Jednym z ważnych zadań państwa jest stwarzanie tej przestrzeni, tak aby każdy mógł przez pracę rozwinąć siebie, swoją osobowość i swoje powołanie. Ten osobowy rozwój, ta przestrzeń osoby w życiu społecznym jest równocześnie warunkiem dobra wspólnego - mówił za Ojcem Świętem Arcybiskup Jędraszewski. 
- Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni – przeciw drugim. I nigdy „brzemię” dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich. Nie może być walka silniejsza od solidarności - cytował Jana Pawła II Metropolita Krakowski. 
- Wyraźne echo marksistowskiej teorii walki klas, która miała być jakoby dźwignią postępu i rozwoju ludzkości. Nie walka jednych przeciw drugim, ale solidarność wytycza bieg dziejów ludzkości. Ta wdzięczność, jaką wtedy w 1987 roku Ojciec Święty wyraził ludziom „Solidarności” ze stoczni, z portu, ze wszystkich gdańskich zakładów pracy i nie tylko stąd, z różnych stron Polski. Dziękuje Wam, żeście podjęli tę trudną pracę, szlachetną walkę to zmaganie się o godność ludzkiej pracy. Kościół dziękuje wam, żeście ją podjęli w obliczu Chrystusa i jego Matk
i - powiedział Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski.

Więcej…

 

Krajowa Sekcja Młodych NSZZ „Solidarność” działa od 2015 roku. Jak twierdzą jej liderzy powstała by wprowadzić świeżość i innowacyjność po to, żeby „Solidarność” stała się jeszcze bardziej atrakcyjna dla młodych pracowników. W ostatnim czasie rozwija się bardzo prężnie i dlatego powstała inicjatywa w Regionie Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” zawiązania struktur Regionalnej Sekcji Młodych.
W dniach 5 i 6 maja 2022 r. odbyły się dwa spotkania (w Przemyślu i Jarosławiu) z przedstawicielami Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność”: kol. Alicją Skowron Zastępcą Przewodniczącego Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność” i kol. Krzysztofem Adamkiem Przewodniczącym Regionalnej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność’” w Regionie Śląsko Dąbrowskim.

Z działających organizacji związkowych w naszym Regionie w szkoleniu uczestniczyło 21 młodych członków. Po obiecującym przebiegu spotkań mamy nadzieję, że powstaną struktury Regionalnej Sekcji Młodych w naszym Regionie, która zwiększy udział młodych związkowców w NSZZ „Solidarność”. Działalność Sekcji opiera się na zaangażowaniu młodych, aktywnych i otwartych na nowe wezwania ludzi będących przyszłością NSZZ „Solidarność”.

Poprawiony ( poniedziałek, 16 maja 2022 12:27 )

 

(23-24.04) XXI Ogólnopolska Pielgrzymka NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski odbyła się pod hasłem „Matko Miłości obdarz nas pokojem”.

Po przerwie spowodowanej pandemią członkowie Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” uczestniczyli w pielgrzymce do Matki Bożej Licheńskiej, w której wzięło kilka tysięcy związkowców wraz z rodzinami. Po przybyciu na miejsce pielgrzymi z naszego Regionu wzięli udział w drodze krzyżowej w Lesie Grąblińskim koło Lichenia, znany jako miejsce objawień Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. W sobotni wieczór pielgrzymkę rozpoczęła droga krzyżowa, podczas której rozważania prowadził ks. Grzegorz Molewski, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Nieszewie. W niedzielę o godz. 11:15 do Bazyliki wprowadzono ponad 100 sztandarów NSZZ „Solidarność” - sztandar naszego Regionu wprowadził poczet w składzie: Jerzy Łaba, Leszek Rachwał, Jacek Kochman. Następnie wniesiono relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki Patrona NSZZ „Solidarność”. Uroczystą Mszę Świętą koncelebrował Nuncjusz Apostolski ks. abp Salvatore Pennacchio. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi udali się pod pomniki: św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie odśpiewano hymn państwowy i złożono wiązanki kwiatów.

Więcej…

 

 

Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” zwraca się do wszystkich członków Związku oraz ludzi dobrej woli chcących wesprzeć mieszkańców Ukrainy w tym tragicznym dla nich czasie o przekazywanie środków finansowych na konto Regionu bądź też bezpośrednio na inne konta organizacji zajmujących się taką pomocą. 
Zwracamy się do organizacji NSZZ „Solidarność” o podejmowanie decyzji o przekazywaniu środków finansowych za pośrednictwem naszego Regionu.

Podajemy dane konta bankowego:

Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”
ul. Barska 15, 37-700 Przemyśl 
z dopiskiem: Pomoc Ukrainie

ING Bank Śląski O/Przemyśl
25 1050 1546 1000 0022 2265 1818

Pamiętajmy o udzielonej pomocy w trudnych chwilach dla naszej Ojczyzny, nie bądźmy obojętni wobec wojny i ludzkiej tragedii.

 

w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę

W obliczu rosyjskiej agresji na suwerenną Ukrainę, w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" przesyłamy Narodowi ukraińskiemu wyrazy wsparcia w walce o wolność. 

W tym czasie dramatycznej próby, przed jaką stanęła Ukraina, polska "Solidarność" jest razem z Wami. Wykorzystamy wszelkie możliwości, abyście w tej walce nie pozostali osamotnieni. Tak jak nie pozostawiliśmy Was podczas "Euromajdanu", organizując pomoc humanitarną dla ofiar i rannych, tak również dzisiaj możecie na nas liczyć. 

Polakom, a szczególnie ludziom "Solidarności" nie trzeba tłumaczyć czym jest wolność. Przeżyliśmy nie tylko rosyjsko-niemiecko-austriackie zabory, ale również niemiecko-rosyjską okupację i sowiecki komunizm. Doskonale wiemy jak nieobliczalna jest Rosja, rozumiał to również śp. Lech Kaczyński, który po agresji na Gruzję przewidział jakie dążenia może mieć Władimir Putin wobec sąsiednich krajów. Dzisiaj z całą bezwzględnością ten scenariusz jest realizowany. 

Wzywamy społeczność międzynarodową do ostrej i zdecydowanej reakcji, w tym ekonomicznej, politycznej, informacyjnej i fizycznej izolacji Rosji. Tylko w ten sposób można zmusić Rosję do zaprzestania - powodowanych imperialnymi urojeniami - agresywnych, bandyckich działań.

Za Prezydium KK NSZZ "Solidarność" 
Piotr Duda

Gdańsk, 24 lutego 2022 r.

 

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" otrzymała projekt zmian do kodeksu pracy w trybie art. 19 ustawy o związkach zawodowych, który ma implementować do polskiego porządku prawnego dwie dyrektywy UE w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. W projekcie znalazło się wiele ciekawych rozwiązań mających na celu ułatwienia pracownikom godzenia obowiązków rodzinnych z pracą oraz rozszerzenie zakresu informacji przekazywanych pracownikom o warunkach zatrudnienia, a także zapewnienia większej ochrony pracownikom zatrudnionym w ramach terminowych umów o pracę.

Szczegóły: tutaj

Źródło: www.solidarnosc.org.pl

 

 


Zmarł w wieku 71 lat. Legendarny związkowiec Solidarności i Człowiek Roku 2020 „Tygodnika Solidarność”. Andrzej Rozpłochowski po zakażeniu korona-wirusem leżał w stanie ciężkim w szpitalu MSWiA w Katowicach. Był podłączony pod respirator – jego płuca w 80 proc. zostały zniszczone przez COVID-19. Później pojawiały się informacje o poprawie jego stanu zdrowia.
Otrzymałem przed chwilą wiadomość, że stan zdrowia mojego przyjaciela Andrzeja Rozpłochowskiego poprawia się, życzę zdrowia - pisał w mediach społecznościowych Ryszard Majdzik. 
Niezłomny Andrzej Rozpłochowski
W trakcie strajków w 1980 stanął na czele protestu w Hucie Katowice, został przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, następnie kierował regionalnymi organami powstającej Solidarności. Współtworzył krajowy Komitet Obrony Więzionych za Przekonania. Był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów w Gdańsku, następnie członkiem Komisji Krajowej NSZZ „S” i przewodniczącym miejskiej komisji koordynacyjnej w Dąbrowie Górniczej. 13 grudnia 1981 został internowany. Współtworzył podziemną Solidarność, w 1985 wszedł do prezydium Polskiej Partii Niepodległościowej. W 1988 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował w różnych przedsiębiorstwach i prowadził własną działalność gospodarczą. Po powrocie do kraju zaangażował się w działalność polityczną. Był Człowiekiem Roku 2020 „Tygodnika Solidarność”.

Źródło: ww.tysol.pl
Fot. Sławek Kasper/IPN www.tvrepublika.pl

Więcej: Gala Człowiek Roku "Tygodnika Solidarność"

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 60

Multimedia

Zasłużony dla Regionu

 

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................