Legitymacja

Karty Rabatowe

Tygodnik Solidarność


Program Grosik
Związkowe Gadżety


solidarnosc.sklep.pl

 

"Fundacja

dla Solidarności"


Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 636387
Start Aktualności No images

REGION ZIEMIA PRZEMYSKA


Życzymy Jubilatce wielu lat w zdrowiu, kolejnych udanych jubileuszy oraz następnych tomików wierszy.

Poprawiony ( poniedziałek, 12 września 2022 11:12 )

 

42. rocznica Podpisania Porozumień Sierpniowych
40. rocznica Wydarzeń na Kamiennym Moście w Przemyślu

Jak u swojego początku tak i dzisiaj członkowie „Solidarności” swoją siłę czerpią z wiary, tym samym najważniejszą częścią obchodów była wspólna modlitwa w Archikatedrze Przemyskiej pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Jamrozka.

Jego Ekscelencja Ks. Biskup wygłosił homilię mówiąc o znaczeniu „Solidarności” dla społeczeństwa, o wartościach leżące u Jej podstaw, które dzisiaj nabierają jeszcze większego znaczenia – …dzięki „Solidarności” korzystamy dzisiaj z wolności - pokreślił Jego Ekscelencja. Po Mszy Świętej w uroczystym przemarszu ulicami miasta Przemyśla poczty sztandarowe oraz wszyscy uczestnicy przeszli do Muzeum Narodowego Ziemia Przemyskiej. W trakcie przemarszu złożono wiązanki kwiatów pod obeliskiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, pomnikiem św. Jana Pawła II i tablicą na Kamiennym Moście - w miejscu, gdzie 40 lat temu na apel „Solidarności” zebrało się przeszło 6 tys. osób. Najważniejszym punktem spotkania w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej było wręczenie kol. Markowi Kamińskiemu tytułu „Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”.


 

 

(wg „NIE” nr 8 P-śl, 8.09.1982 r. – Biuletyn Informacyjny NSZZ „Solidarność” Regionu Płd. – Wschodniego. Nakładem Niezależnej Oficyny Kresowej im. A.F. Modrzewskiego)

31 sierpnia, w drugą rocznicę podpisania Porozumień Gdańskich, społeczeństwo Przemyśla, w liczbie ok. 6 000 osób wzięło udział w wiecu pod siedzibą NSZZ „Solidarność” na Kamiennym Moście, zwołanym przez konspiracyjne struktury Związku.

A oto zapis wydarzeń:

Poprawiony ( poniedziałek, 12 września 2022 08:44 )

Więcej…

 

Z okazji zbliżającego się Dnia Solidarności i Wolności Oddział Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” w Lubaczowie zorganizował rajd rowerowy. 27 sierpnia uczestnicy rajdu zebrali się w Leśnictwie Zabiała Nadleśnictwo Oleszyce skąd wyruszyli do Lubaczowa, aby w Sanktuarium NMP Łaskawej Lwowskiej pomodlić się za Związek i członków NSZZ „Solidarność”, zwiedzić Centrum Dziedzictwa Dawnej Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie i złożyć kwiaty pod tablicą upamiętniającą naszego Patrona bł. ks. Jerzego.

Poprawiony ( poniedziałek, 12 września 2022 08:52 )

Więcej…

 

Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” w dniach 5-7 sierpnia br. zorganizował  dla członków NSZZ „Solidarność” i ich rodzin wyjazd do Warszawy. W pierwszy dzień pobytu na zaproszenie pani Anny Schmidt Poseł na Sejm RP grupa zwiedziła Sejm RP - był to ostatni dzień posiedzeń przed wakacjami poselskimi. W sobotę plan wycieczki obejmował dwa punkty zwiedzania, które stanowią lekcję trudnej i bolesnej historii Polski: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy Rakowieckiej oraz Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

Poprawiony ( poniedziałek, 12 września 2022 08:47 )

Więcej…

 

(25-27.05.2022) W dniu 25 maja 2022 roku Msza Święta w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego zainaugurowała jubileuszowy XXX Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”. Do świątyni wprowadzono kilkadziesiąt sztandarów „Solidarności”, w tym poczet sztandarowy Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” w składzie: Edward Rokosz, Andrzej Salwa, Jerzy Łaba. W słowach skierowanych do wiernych Metropolita Krakowski przypomniał fragment homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II podczas Mszy Świętej dla świata pracy w Gdańsku z czerwca 1987 roku.
- Człowiek nie jest sam, żyje z drugimi, przez drugich, dla drugich. Cała ludzka egzystencja ma właściwy sobie wymiar wspólnotowy – i wymiar społeczny. Ten wymiar nie może oznaczać redukcji osoby ludzkiej, jej talentów, jej możliwości, jej zadań. Właśnie z punktu widzenia wspólnoty społecznej musi być dość przestrzeni dla każdego. Jednym z ważnych zadań państwa jest stwarzanie tej przestrzeni, tak aby każdy mógł przez pracę rozwinąć siebie, swoją osobowość i swoje powołanie. Ten osobowy rozwój, ta przestrzeń osoby w życiu społecznym jest równocześnie warunkiem dobra wspólnego - mówił za Ojcem Świętem Arcybiskup Jędraszewski. 
- Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni – przeciw drugim. I nigdy „brzemię” dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich. Nie może być walka silniejsza od solidarności - cytował Jana Pawła II Metropolita Krakowski. 
- Wyraźne echo marksistowskiej teorii walki klas, która miała być jakoby dźwignią postępu i rozwoju ludzkości. Nie walka jednych przeciw drugim, ale solidarność wytycza bieg dziejów ludzkości. Ta wdzięczność, jaką wtedy w 1987 roku Ojciec Święty wyraził ludziom „Solidarności” ze stoczni, z portu, ze wszystkich gdańskich zakładów pracy i nie tylko stąd, z różnych stron Polski. Dziękuje Wam, żeście podjęli tę trudną pracę, szlachetną walkę to zmaganie się o godność ludzkiej pracy. Kościół dziękuje wam, żeście ją podjęli w obliczu Chrystusa i jego Matk
i - powiedział Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski.

Więcej…

 

Krajowa Sekcja Młodych NSZZ „Solidarność” działa od 2015 roku. Jak twierdzą jej liderzy powstała by wprowadzić świeżość i innowacyjność po to, żeby „Solidarność” stała się jeszcze bardziej atrakcyjna dla młodych pracowników. W ostatnim czasie rozwija się bardzo prężnie i dlatego powstała inicjatywa w Regionie Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” zawiązania struktur Regionalnej Sekcji Młodych.
W dniach 5 i 6 maja 2022 r. odbyły się dwa spotkania (w Przemyślu i Jarosławiu) z przedstawicielami Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność”: kol. Alicją Skowron Zastępcą Przewodniczącego Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność” i kol. Krzysztofem Adamkiem Przewodniczącym Regionalnej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność’” w Regionie Śląsko Dąbrowskim.

Z działających organizacji związkowych w naszym Regionie w szkoleniu uczestniczyło 21 młodych członków. Po obiecującym przebiegu spotkań mamy nadzieję, że powstaną struktury Regionalnej Sekcji Młodych w naszym Regionie, która zwiększy udział młodych związkowców w NSZZ „Solidarność”. Działalność Sekcji opiera się na zaangażowaniu młodych, aktywnych i otwartych na nowe wezwania ludzi będących przyszłością NSZZ „Solidarność”.

Poprawiony ( poniedziałek, 16 maja 2022 12:27 )

 

(23-24.04) XXI Ogólnopolska Pielgrzymka NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski odbyła się pod hasłem „Matko Miłości obdarz nas pokojem”.

Po przerwie spowodowanej pandemią członkowie Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” uczestniczyli w pielgrzymce do Matki Bożej Licheńskiej, w której wzięło kilka tysięcy związkowców wraz z rodzinami. Po przybyciu na miejsce pielgrzymi z naszego Regionu wzięli udział w drodze krzyżowej w Lesie Grąblińskim koło Lichenia, znany jako miejsce objawień Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. W sobotni wieczór pielgrzymkę rozpoczęła droga krzyżowa, podczas której rozważania prowadził ks. Grzegorz Molewski, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Nieszewie. W niedzielę o godz. 11:15 do Bazyliki wprowadzono ponad 100 sztandarów NSZZ „Solidarność” - sztandar naszego Regionu wprowadził poczet w składzie: Jerzy Łaba, Leszek Rachwał, Jacek Kochman. Następnie wniesiono relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki Patrona NSZZ „Solidarność”. Uroczystą Mszę Świętą koncelebrował Nuncjusz Apostolski ks. abp Salvatore Pennacchio. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi udali się pod pomniki: św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie odśpiewano hymn państwowy i złożono wiązanki kwiatów.

Więcej…

 

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 60

Multimedia

Zasłużony dla Regionu

 

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................