Legitymacja

Karty Rabatowe

Tygodnik Solidarność


Program Grosik
Związkowe Gadżety


solidarnosc.sklep.pl

 

"Fundacja

dla Solidarności"


Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 525298
Start Aktualności No images

REGION ZIEMIA PRZEMYSKA

 

Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”

zaprasza na Mszę Świętą w 37. rocznicę męczeńskiej śmierci
bł. ks. Jerzego Popiełuszki - Patrona Solidarności

19 października 2021 r. o godz. 18.00

w kościele pw. Świętej Trójcy w Przemyślu.

Po mszy św. złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą.


Z homilii Ojca Świętego Jana Pawła II, Włocławek, 7 czerwca 1991 r.:


Moi drodzy bracia i siostry, ja pragnę jako biskup Rzymu zaprotestować przeciwko takiemu kwalifikowaniu Europy, Europy Zachodniej. To obraża ten wielki świat kultury, kultury chrześcijańskiej, z któregośmy czerpali
i któryśmy współtworzyli, współtworzyli także za cenę naszych cierpień.
Tu, na tej ziemi kujawskiej, tu, w tym mieście męczenników, to musi być powiedziane głośno.

K
ulturę europejską tworzyli męczennicy trzech pierwszych stuleci, tworzyli ją także męczennicy
na wschód od nas w ostatnich dziesięcioleciach – i u nas w ostatnich dziesięcioleciach. Tak, tworzył ją ksiądz Jerzy.
On jest patronem naszej obecności w Europie za cenę ofiary z życia, tak jak Chrystus. Tak jak Chrystus, jak Chrystus ma prawo obywatelstwa w świecie, ma prawo obywatelstwa w Europie, dlatego, że dał swoje życie za nas wszystkich. Ma prawo obywatelstwa wśród nas i wśród wszystkich narodów tego kontynentu i całego świata, przez swój krzyż. (…)

Jest to przedziwne miejsce. Może nie tak bardzo znane na świecie, w Europie nie tak bardzo znane - Włocławek - które nosi w sobie ten przedziwny zapis w naszym stuleciu, który jest jak gdyby odpowiedzią na tamten zapis całej cywilizacji nienawiści, śmierci, całej cywilizacji śmierci. Zapis cywilizacji życia, życia przez śmierć, tak jak Chrystus, tak jak Serce Boże. Jego ostatnim jakby świadkiem, świadkiem tego zapisu jest właśnie ksiądz Jerzy. 
Nie wolno go traktować (…) tylko o tyle, o ile służył pewnej sprawie w porządku politycznym, chociaż była to sprawa do głębi etyczna. Trzeba go widzieć i czytać w całej prawdzie jego życia. Trzeba go czytać od strony tego wewnętrznego człowieka, o którego prosi Apostoł w Liście do Efezjan. Tylko ten właśnie człowiek wewnętrzny mógł być świadkiem, takim świadkiem naszych trudnych czasów, naszego ostatniego dziesięciolecia, jakim był. (…) 
Wraz z wszystkimi przeto, którzy przeszli przez tę nadwiślańską ziemię, wraz z księdzem Jerzym, który nieopodal stąd znalazł męczeńską śmierć na wiślanym spiętrzeniu, zginam moje kolana przed Ojcem i proszę o "wzmocnienie siły człowieka wewnętrznego", proszę o wzmocnienie siły człowieka wewnętrznego dla wszystkich synów i córek mojej Ojczyzny u progu czasów, które nadeszły - i które idą."

Poprawiony ( środa, 13 października 2021 10:48 )

 

To już 39-ta Pielgrzymka Ludzi Pracy za nami. Kolejny raz mogliśmy złożyć nasze troski, prośby i podziękowania Matce Bożej Jasnogórskiej. Wspólną modlitwą i uczestnictwem w uroczystej Mszy Świętej wzmocnieni na kolejny rok pracy w naszych zakładach, i w każdym działaniu na rzecz drugiego człowieka wróciliśmy do swoich domów. W trakcie pielgrzymowania mieliśmy okazję nawiedzić również Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej czczonej szczególnie jako Patronki Rodzin oraz poznać jego historię i otrzymać błogosławieństwo dzięki uprzejmości braci Paulinów. Mają tu miejsce liczne łaski uzdrowień fizycznych i duchowych. Według bardzo dawnej tradycji kult Matki Bożej Leśniowskiej związany jest ściśle z kultem Matki Bożej Jasnogórskiej.

Podczas tegorocznej pielgrzymki doszło do pięknej uroczystości przekazania medalu okolicznościowego wybitego przez nasz Region z okazji 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność” wraz z okolicznościowym listem dla Instytutu Kardynała Wyszyńskiego w Częstochowie. W trakcie tego wydarzenia mogliśmy poznać panią Stanisławę Nowicką, która przez ponad 30 lat była świadkiem życia kard. Stefana Wyszyńskiego. Mogliśmy „dotknąć" żywej historii i osobistych wspomnień z bezpośrednich kontaktów pani Stanisławy z Kardynałem. Piękna i jakże ważna inicjatywa kultywowania pamięci dzisiaj już błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. Godne polecenia miejsce do odwiedzenia i zapoznania się ze Społeczną Krucjatą Miłości.

"Miałam okazję przyglądać się księdzu prymasowi z bliska. Bo nasza wspólnota Instytutu Prymasowskiego miała częsty kontakt, najpierw z księdzem profesorem Wyszyńskim, potem biskupem, a potem prymasem Polski. Na swoim herbie biskupim oprócz wizerunku MB Jasnogórskiej, która była przewodniczką jego życia, ksiądz prymas wypisał również słowa: „Soli Deo”, to znaczy „Samemu Bogu”. To była istota jego życia. Dla niego wszystko było Boże. I trawa, która wyrosła z ziemi na wiosnę, i pierwszy kwiatek, który się pojawił – wszystko wprowadzało go w zachwyt. Ksiądz prymas miał taką niezwykłą zdolność odczytywania piękna tego świata. Była w nim wielka wrażliwość." (wspomnienia pani Stanisławy Nowickiej, "Dobry Ojciec", Mały Gość Niedzielny 12/2019)

Poprawiony ( środa, 22 września 2021 12:37 )

Więcej…

 

Oczekiwany od ponad 30 lat postulat „Solidarności” stał się faktem!
Będzie można odliczyć od podatku związkową składkę.

Kolejny powód, dla którego warto zapisać się do związku zawodowego!
W ramach Polskiego Ładu wprowadzona zostanie nowa ulga podatkowa, umożliwiająca odliczenie składek związkowych od podatku dochodowego.

W ramach Polskiego Ładu wprowadzona zostaje nowa ulga podatkowa, która może zachęcać do przystąpienia do związku zawodowego. W jaki sposób? Zmiana w ustawie o PIT wprowadza możliwość odliczenia składek związkowych od podatku dochodowego. Ulga ma wynosić nie więcej niż 300 złotych. – Nareszcie oczekiwana przez związkowców od 30 lat zmiana ustawy o podatku dochodowym stała się faktem. Dzięki „Solidarności” będzie możliwość odliczenia składek związkowych od podatku dochodowego. To bardzo ważny krok w kierunku wzmocnienia dialogu społecznego i przede wszystkim bardzo ważna decyzja, jeśli chodzi o aspekt finansowy dla każdego pracownika – wskazał szef „Solidarności”. Jeżeli będzie można odliczyć tę składkę, to z pewnością część pracowników będzie chętniej przystępowała do związków zawodowych, a to przecież wzmocni dialog społeczny – zaznaczył Piotr Duda.

Poprawiony ( piątek, 17 września 2021 08:14 )

Więcej…

 

Rozpoczęła się kampania edukacyjna dotycząca emerytur stażowych.


NSZZ „Solidarność” postawiło sobie za cel, przedstawienie w jasny i przystępny sposób informacji o takiej opcji emerytalnej, która miałaby uzupełnić rozwiązania w obecnym systemie emerytalnym.

Dlaczego warto myśleć o swojej emeryturze od początku swojej kariery zawodowej i na co zwracać uwagę?

To wyjaśnią Zbychu i Rychu w cyklu
#EmeryturaZaStaż

Zapoznaj się tutaj


Źródło: www.solidarnosc.org.pl

Poprawiony ( piątek, 17 września 2021 08:25 )

 

W dniu 9 lipca 2021 r. ks. prałat Stanisław Czenczek otrzymał z rąk dr Jarosława Szarka Prezesa IPN Krzyż Wolności i Solidarności. Uroczyste wręczenie miało miejsce w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie w obecności Pani Wojewody, przedstawicieli Marszałka Województwa Podkarpackiego, przedstawicieli NSZZ „Solidarność” oraz innych odznaczonych. To przykład jaką rolę w powstaniu i działalności NSZZ „Solidarność” odegrał kościół katolicki i kapłani. Bez ich zaangażowania, opieki duchowej, ale i bezpośredniego zaangażowania w podziemne funkcjonowanie struktur Związku i pomoc osobom dotkniętym represjami nie udałoby się utrzymać struktur i wywalczyć niepodległej Ojczyzny. Za to należą się wszystkim odznaczonym, w tym Księdzu Prałatowi Stanisławowi Czenczkowi wyrazy szacunku i uznania za odwagę, poniesiony trud, których waga w tamtych czasach była nieoceniona.

Biogram ks. prałata Stanisława Czenczka


 

W Przemyślu uroczyste otwarcie wystawy „TU rodziła się Opozycja. Między Czerwcem ’76 a Sierpniem ’80” odbyło się dziś, 2 lipca 2021 r. o godz. 12.00 na Placu Niepodległości, gdzie będzie można ją oglądać do 11 sierpnia 2021 r. Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji 45. rocznicy protestów robotniczych w czerwcu 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku. Wystawy „TU rodziła się opozycja. Między Czerwcem ’76 a Sierpniem ’80” będą prezentowane w kilkunastu miastach w kraju od 2 lipca do 13 sierpnia 2021 r. a finisz odbędzie się 31 sierpnia 2021 roku w Radomiu.fot. HR

Więcej…

 

Wszyscy z bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Wojciecha Grzeszka, długoletniego Przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność”. W zmarłym tracimy Kolegę, dla którego troska o pracowników, zakłady pracy i każdego człowieka stanowiły cel nadrzędny. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako człowiek prawy, szczerze oddany Związkowi.

Rodzinie, przyjaciołom i członkom NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolska składamy wyrazy szczerego współczucia.

Wojciech Grzeszek urodził się w 1954 roku w Krakowie. Był przewodniczącym małopolskiej „Solidarności” (od 1998 r.), a także radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego z klubu Prawa i Sprawiedliwości. W czasach PRL działacz opozycji demokratycznej.
Od 2001 roku był przedstawicielem „Solidarności” Regionu Małopolska w Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. W 2015 został uhonorowany przez IPN tytułem „Świadek historii”.

Więcej tutaj

Źródło: www.solidarnosc.org.pl

Poprawiony ( wtorek, 29 czerwca 2021 14:10 )

 

Z ogromnym zainteresowaniem obserwujemy działania jakie ostatnimi czasy podejmowane są przez PKP Cargo wobec majątku po byłej już Fabryce Wagonów Gniewczyna S.A. w Gniewczynie Łańcuckiej. Jednakże czekamy na konkretne już rozwiązania dot. wznowienia produkcji i remontu wagonów w Gniewczynie Łańcuckiej, a tym samym po 6 latach od likwidacji zakładu oczekujemy na powrót ludzi do pracy.

Więcej…

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 56

Multimedia

Zasłużony dla Regionu

 

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................