Legitymacja

Karty Rabatowe

Tygodnik Solidarność


Program Grosik
Związkowe Gadżety


solidarnosc.sklep.pl

 

"Fundacja

dla Solidarności"


Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 623723
Start Aktualności No images

REGION ZIEMIA PRZEMYSKA

Od 1 stycznia 2022 r. (w zeznaniu podatkowym PIT za ub.r.) można odliczyć (od podstawy opodatkowania, czyli od dochodu przed opodatkowaniem) ulgę w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu składek członkowskich na rzecz związków zawodowych. Roczny limit ulgi to 500 zł.
W sytuacji gdy składki na rzecz związku zawodowego potrącane są przez pracodawcę z wynagrodzenia, podatnikowi do udowodnienia wysokości poniesionych na ten cel wydatków wystarczy jedynie informacja płatnika zamieszczona w PIT-11. 
Wykazana w PIT-11 kwota składki na rzecz związku zawodowego nie może być większa niż podlegająca odliczeniu w roku podatkowym, tj. 500 zł. Nowy wzór formularza PIT-11 wypracowany w związku z postanowieniami nowelizacji ustawy o PIT z 9 czerwca ub.r., obowiązuje od 1 lipca 2022 roku. 
Jeżeli pracodawca nie potrąca składek członkowskich z wynagrodzenia pracownika-podatnika, podatnik ma obowiązek posiadać dowód (dowody) wpłaty składek członkowskich na rzecz związków zawodowych. Dowód wpłaty musi zawierać co najmniej: dane identyfikujące członka związku zawodowego dokonującego wpłaty, nazwę organizacji związkowej na rzecz której dokonano wpłaty, tytuł i datę wpłaty oraz kwotę wpłaconych składek.

Źródło: www.solidarnosc.org.pl

 

Cofnij się w czasie do lat 80. XX wieku i odwiedź mieszkanie w peerelowskim bloku na wrocławskim Gądowie, w którym ulokowana została tajna drukarnia „Solidarności Walczącej”. Zapoznaj się z autentycznymi materiałami poligraficznymi, wytworzonymi przez „SW”, przeniesionymi do świata cyfrowego na podstawie oryginałów dokumentów, znajdujących się w zbiorach Instytutu Pamięci Narodowej. 
Tytuł aplikacji „Szybowcowa ‘87” nawiązuje do adresu, przy którym znajdował się przekazany na rzecz „Solidarności Walczącej” lokal należący do Marka Petrusewicza - pierwszego polskiego rekordzisty świata w pływaniu na 100 m, olimpijczyka i srebrnego medalisty Mistrzostw Europy. Numer ‘87 odwołuje się do krytycznego roku 1987 r., kiedy został aresztowany Kornel Morawiecki, przewodniczący „Solidarności Walczącej”.

Link do Szybowcowa 87


 

10 lat temu, 29 grudnia 2012 r., zmarł abp Ignacy Tokarczuk. Nazywano go biskupem niezłomnym i podporą dla opozycjonistów.
"Był wyjątkową postacią w najnowszej historii Polski. Zasłużył na to, by nazywano go "duchownym niezłomnym". Duchowny, który przez swoją bezkompromisową postawę był w okresie PRL traktowany przez władze i służby jako wróg ustroju. Był autorytetem nie tylko w środowisku duchowieństwa, ale także wśród osób świeckich. Nigdy nie wahał się stanąć w obronie osób prześladowanych i krzywdzonych przez komunistów" - powiedział PAP historyk i rzecznik prasowy IPN dr Rafał Leśkiewicz.

"Biskup Tokarczuk mocno zaangażował się w działania NSZZ "Solidarność" w Przemyślu i całym regionie. Wspierał osoby internowane.

W latach 70. i 80. Kuria biskupia w Przemyślu była enklawą wolności. Dla osób związanych z opozycją był "podporą", człowiekiem, który pomagał, wspierał i nie szedł na żadne kompromisy z komunistyczną władzą" - wyjaśnia historyk z IPN. "Duchowny dzielnie przetrwał liczne represje, które ustały dopiero po 1989 r. Nigdy się nie ugiął" - tłumaczy Leśkiewicz.

WięcejTutaj

Źródło: www.niedziela.pl

Poprawiony ( poniedziałek, 16 stycznia 2023 08:39 )

Więcej…

 

Poprawiony ( wtorek, 27 grudnia 2022 09:19 )

 

Z tomiku poezji Teresy Paryny "Od bólu do nadziei..."

MADONNA GRUDNIOWA

W ten czas kainowy -
w noce oniemiałe, 
w czarne południa
bez słońc.
Kiedy już nic nie zostało
oprócz milczenia kraty,
prócz załamania rąk.
Przyszłaś nadzieją brzemienna
Madonno grudniowa -
opiekunko internowanych,
pocieszycielko osieroconych,
by w litanii krzywd
utulić nasze przerażenie
przed bratem...
(1998 r.)

Więcej…

 

W 1980 roku społeczeństwo polskie podjęło walkę o podmiotowość i godność człowieka, a stan wojenny wprowadzony 13 grudnia 1981 r. miał to zniszczyć. Miał również zniszczyć Solidarność i organizacje opozycyjne.
Po wprowadzeniu stanu wojennego w Regionie Przemyskim 89-ciu działaczy Solidarności i środowisk opozycyjnych internowano w Uhercach i Łupkowie. 23 działaczy aresztowano i skazano na więzienie lub na karę grzywny oraz wielu działaczy Solidarności wyrzucono z pracy. W domach wielu działaczy SB przeprowadziła rewizje. W nocy z 2 na 3 kwietnia 1982 r. SB i ZOMO dokonało zbrodni na osobie Mieczysława Rokitowskiego z Przemyśla, który przebywał w zakładzie karnym w Załężu, fałszywie oskarżony o kolportaż ulotek i działalność opozycyjną.

Więcej…

 

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" po dzisiejszym, nadzwyczajnym posiedzeniu podjęła decyzję o zawieszeniu jutrzejszego Marszu Godności.

Więcej informacji wkrótce na stronie Komisji Krajowej.

Źródło: www.solidarnosc.org.pl

Poprawiony ( środa, 16 listopada 2022 12:32 )

 

W dniach 17-18 października 2022 roku - po raz drugi w tym roku - tym razem w Horyńcu Zdroju spotkali się młodzi członkowie organizacji związkowych działających w naszym Regionie. Spotkanie prowadził kol. Krzysztof Adamek przewodniczący Regionalnej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, przy udziale Szymona Wawrzyszko przewodniczącego Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” i Donalda Krzysika zastępcy przewodniczącego Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”. Prowadzący spotkanie tylko utwierdzili obecnych o potrzebie przystąpienia do utworzonej Regionalnej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność” Regionu Ziemi Przemyskiej, do której akces złożyło 21 osób. W wyniku przeprowadzonych wyborów do władz Sekcji wybrano sześcioosobową Radę Sekcji (władza wykonawcza) oraz trzyosobową Komisję Rewizyjną (władza kontrolna). Przewodniczącym Regionalnej Sekcji Młodych został kol. Bartłomiej Karaś, członek Organizacji Podzakładowej NSZZ "Solidarność" OGP Gaz-System S.A. Oddział w Tarnowie. Działalność Sekcji Młodych ma na celu wprowadzić świeżość, innowacyjność, zwiększyć zaangażowanie młodych ludzi, aktywnych i otwartych na nowe wyzwania, będących niewątpliwie przyszłością NSZZ "Solidarność". Gratulujemy koleżankom i kolegom wybranym na funkcje związkowe i życzymy owocnej działalności. 

Poprawiony ( środa, 16 listopada 2022 12:26 )

 

Po dwóch turach rozmów z rządem "Solidarność" zdecydowała o zorganizowaniu 17 listopada protestu w Warszawie. W ocenie Związku propozycje rządu nie gwarantują skutecznej realizacji jego postulatów. – Nie szykujemy protestu przeciwko rządowi, ale na rzecz realizacji naszych postulatów – powiedział podczas dyskusji szef Solidarności Piotr Duda.

Informacja o planowanym proteście tutaj

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 59

Multimedia

Zasłużony dla Regionu

 

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................