Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

NASI ZWIĄZKOWCY KRESOWIAKOM

poniedziałek, 9 Grudzień, 2019

Nazwa akcji Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach nawiązuje do poświęcenia Polsce, pamięci naszych korzeni, pielęgnowaniu tradycji i narodowego dziedzictwa. Jesteśmy wdzięczni naszym Rodakom na Kresach za rozpowszechnianie polskiej mowy, za utrwalanie historii, za trud życia. Akcja ma na celu oddanie hołdu Rodakom, tym, którzy od pokoleń wiernie przestrzegają maksymy: „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Już po raz trzeci nasi związkowcy z Oddziału Inowrocław przyłączyli się do akcji Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach. Po raz pierwszy przystąpili do niej Solidarnościowcy z Oddziału Toruń. Nieoficjalnie koordynujący akcję związkowców – Mariusz Kawczyński jest bardzo zadowolony z odzewu. Najhojniejszymi fundatorami są m.in. Zakłady Zbożowe w Kruszwicy, Zakłady Tłuszczowe w Kruszwicy ale największe poruszenie serc sprawiają młodzież i wychowawcy z inowrocławskich szkół oraz przedszkoli. Tu zdecydowanie wyróżnia się aktywnością Przedszkole nr 14 „Muzyczna Kraina”. Jak zwykle współpracuje z nami Pani poseł Ewa Kozanecka.

-Co roku zbieramy kilkaset kilogramów rozmaitych dóbr – informuje Kawczyński. – Przekazujemy je do sortowni w Szczecinie, skąd trafiają na Kresy.

Dlaczego do Szczecina? Ano dlatego, że „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” to akcja szczecinian. Jej pomysł zrodził się podczas XXIV Międzynarodowej Pielgrzymki Pieszej Suwałki-Wilno. W trakcie marszu do Wilna pielgrzymi spotykali na swojej drodze wielu rodaków mieszkających na Litwie, którzy częstowali pątników wszystkim, czym tylko mogli. W 2014 r. Wojciech Woźniak (Fundacja Polskich Wartości)  spotkał na swojej drodze panią Aleksandrę, która witała pielgrzymów kilkoma kanapkami oraz marchewkami z przydomowego ogrodu. Wzruszające zdjęcie, które wtedy wykonał, zainicjowało plan pomocy naszym rodakom.

W tym roku pomoc idzie do następujących miejscowości: Rakańce (Polska Szkoła Podstawowa), Soleczniki (Polska Szkoła Specjalna), Turgiele, Ejszyszki, Butrymańce, Wilno (m.in. Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki, Szkoła Średnia im. Szymona Konarskiego, Klub Weteranów Armii Krajowej), Balańdziszki, Niemenczyn, Połuknie, Rudziszki, Nowa Wilejka. Po raz pierwszy przekażemy też dary naszym rodakom z Łatgalii – najuboższego regionu Łotwy.

Jutro, 10 grudnia, w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Przecławiu (szczecińskie) zebrane i zakupione dary zostaną wspólnie przez Wolontariuszy, Partnerów, Sponsorów i Darczyńców przygotowane i zapakowane w paczki, które w kolejnych dniach zostaną osobiście przekazane Polakom z Litwy, Białorusi i Łotwy.

Początkowo akcja pomocy Rodakom na Kresach polegała na przekazaniu zabranych i zakupionych darów tuż przed Bożym Narodzeniem. Obecnie akcja „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” to również pomoc przed Wielkanocą, organizacja wypoczynku dla dzieci pod nazwą „Kresowe Wakacje”, a także całoroczna działalność i odpowiadanie na bieżące potrzeby zgłaszane przez naszych Rodaków z Wileńszczyzny. Partnerem Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Całą akcję aktywnie wspiera Pierwsza Dama Szanowna Pani Agata Kornhauser-Duda.

Fot tytułowa – baner Fundacji, fot niżej – skarbnik Regionu Mariusz Kawczyński (po prawej) z przedstawicielem Fundacji – Wojciechem Woźniakiem

Redaktor