Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

wtorek, 22 Listopad, 2022

Telewizja. Dlaczego do dziś nie znamy sprawców śmierci Piotra Bartoszcze? O tym, w TVP 2, program dokumentalnym Anity Gargas

Jak zginął Piotr Bartoszcze? Dlaczego do dziś nie poznaliśmy sprawców jego śmierci? O tym w materiale Anity Gargas zatytułowanym „Zatarte ślady. Zagadka śmierci Piotr Bartoszcze”, który 22 listopada o godz. 22.55 wyemituje TVP2 TVP
Dziś, 22 listopada, o godz. 22.55 Telewizja Polska zaprasza do Programu 2. Wyemitowany zostanie tam program dokumentalny Anity Gargas pod tytułem „Zatarte ślady. Zagadka śmierci Piotr Bartoszcze”.
Jak informuje TVP na swej stronie internetowej, Anita Gargas, autorka filmów dokumentalnych i reportaży idzie tropem działalności oraz tajemniczej śmierci Piotra Bartoszcze, opozycjonisty z chłopskiego podziemia antykomunistycznego. Ostatni raz widziano go żywego wieczorem 7 lutego 1984 roku. Dwa dni później brat odnalazł ciało Piotra. Tkwiło w nienaturalnej pozie w studzience melioracyjnej. Zamordowanego działacza opłakiwała żona w dziewiątym miesiącu ciąży i trójka malutkich dzieci. W filmie ujawnione zostaną dokumenty i relacje świadków: działaczy „Solidarności, „Solidarności Rolniczej”, członków rodziny oraz lekarzy.

Materiał jest próbą odpowiedzi kilka pytań. Jak milicja i prokuratura PRL „zabezpieczała” ślady na miejscu zbrodni? Dlaczego Bartoszczowie narazili się władzom komunistycznym? Jak w latach 80. sprawa śmierci Piotra Bartoszcze była zamiatana pod dywan? Dlaczego w latach 90. wznowione śledztwo prowadzono tak nieudolnie, że utracono wiele dowodów? Dlaczego, choć IPN uznał śmierć Piotra Bartoszcze za mord polityczny, do dziś opinia publiczna nie poznała sprawców zbrodni?