logo
top

Dziś mija I rocznica śmierci Pana Profesora Zbigniewa Religi
2010-03-08

 Przedstawiciele obradującej w Warszawie Rady Krajowej Sekcji Służby Zdrowia złożyli na Jego grobie kwiaty.Dziękujemy Profesorze za Twoje pracowite, pełne poświęcenia chorym życie.


Za każde uratowane i bijące – dziś szczególnie dla Ciebie – serce.

pokaż więcej


Przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia była gościem panelu o zdrowiu Kongresu PiS
2010-03-08
 

Człowiek powinien być zawsze w centrum podejmowanych działań naprawczych a zastosowane rozwiązania organizacyjne opieki zdrowotnej – niezależne od przyjętych systemów finansowania – muszą uwzględniać, że zdrowie jako sfera chroniona nigdy w pełni nie może podlegać regułom gry rynkowej.


Pełny tekst wystąpienia Przewodniczącej Sekretariatu Ochrony Zdrowia przed panelem dysk pokaż więcejPolacy mówią „nie” odpłatnej służbie zdrowia
2010-03-04
 

59 procent Polaków uważa, że wprowadzenie częściowej odpłatności za usługi publicznej służby zdrowia to zły pomysł, nawet jeśli miałoby to usprawnić jej funkcjonowanie – wynika z najnowszego sondażu CBOS.


Spośród ankietowanych pozytywnie oceniających częściową odpłatność jedynie co szósty (16 procent) chętnie opłacałby część wydatków związanych z leczeniem, natomiast 22 proc. badanych- choć pomysł popiera – twierdzi, że nie byłoby w stanie pokryć owych dodatkowych kosztów.


Pomysł wprowadzenia częściowej odpłatności za opiekę medyczną najczęściej popierają osoby pracujące na własny rachunek poza rolnictwem, a także przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem. Przeciwników tej propozycji można spotkać przede wszystkim wśród rolników i rencistów – wskazuje CBOS. Deklaracje respondentów są również uzależnione od wieku, wykształcenia oraz miejsca zamieszkania.


Im są młodsi, lepiej wykształceni i mieszkają w większym mieście, tym większe prawdopodobieństwo, iż zaakceptowaliby takie zmiany.


Gotowość do poniesienia dodatkowych kosztów związanych z leczeniem w publicznych placówkach medycznych najczęściej wyrażają także respondenci, którzy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy korzystali wyłącznie z usług prywatnych.


Najrzadziej natomiast taką chęć deklarują ci, którzy leczyli się wyłącznie w ramach ubezpieczenia lub też wcale nie chodzili do lekarza.


CBOS zapytał też Polaków, czy wzorem Czechów byliby gotowi płacić drobne kwoty (np. 5 zł.) za wizytę u lekarza lub w laboratorium analitycznym.


Większość badanych nie zgodziła się także na wprowadzenie dodatkowych opłat za porady i badania medyczne, jednak sprzeciwiających się było nieco mniej niż w pytaniu ogólnym o wprowadzenie częściowej odpłatności. W przypadku wizyty u lekarza specjalisty, badani są podzieleni: 49 procent byłoby skłonnych zapłacić 5 złotych za wizytę, tyle samo osób nie wyraża na to zgody.


Największą niechęć budzi w respondentach wprowadzenie opłaty za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Przeciw jest 56 procent, za 42 procent.


Jest to zapewne związane z faktem, że chodzą do niego zdecydowanie najczęściej, w większości w ramach ubezpieczenia- ocenia CBOS.


Zdecydowanie najchętniej za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu skłonni są płacić ci pacjenci, którzy w ostatnim roku byli u niego tylko raz (53 procent).


Analogicznie przedstawia się sytuacja w przypadku lekarza specjalisty (59 procent).


Niechętni dodatkowym opłatom są natomiast respondenci pojawiający się w przychodni prawie raz w miesiącu (59 procent pacjentów lekarza pierwszego kontaktu i 52 procent – lekarza specjalisty), a także – co zaskakujące – ci, którzy nie bywają tam wcale (odpowiednio 63 procent i 59 procent).


CBOS zapytał także, czy Polacy zdecydowaliby się na opłacenie dodatkowego, dobrowolnego ubezpieczenia, a by mieć zagwarantowane w razie potrzeby nieodpłatne leczenie na wyższym poziomie oraz w takich przypadkach, których nie obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.


Połowa respondentów (55 procent) nie wyraża zgody na dobrowolne opłacanie dodatkowego ubezpieczenia, z czego aż jedna czwarta (27 procent) jest temu zdecydowanie przeciwna. Zainteresowanie taką ofertą wyraża ponad jedna trzecia ankietowanych (36 procent), w tym jedynie 8 procent to osoby całkowicie przekonane do tej propozycji.


W porównaniu z latami wcześniejszymi spadł przede wszystkim odsetek zdecydowanych zwolenników takiego rozwiązania. Z drugiej strony w odniesieniu do sytuacji sprzed dwóch lat zmniejszył się również (o 6 punktów) odsetek osób zdecydowaniu mu przeciwnych.


Badanie ,, Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w dniach 4 – 10 lutego 2010 roku na liczącej 1021 osób, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Źródło:PAPKomunikat po posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia i Samorządu Terytorialnego
2010-03-04
 

W dniu wczorajszym odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia i Samorządu Terytorialnego na którym odbyło się pierwsze czytanie zmian zgłoszonych przez rząd (w czerwcu 2009) do ustawy o zoz w druku 2138 (ustawa o zoz). (pobierz: http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/wgdruku/2138) Przedstawiciele strony społecznej w trakcie dyskusji wspólnie oprotestowali pomysł uchylenia pokaż więcejWracamy do rozmów o wynagrodzeniach pracowniczych
2010-02-25

Obradujący w dniu dzisiejszym Zespół Trójstronny ds. Ochrony Zdrowia uznał za konieczny powrót do rozmów na temat wynagrodzeń pracowniczych i standardów zatrudnienia w polskiej służbie zdrowia. 15.03.2010 roku odbędzie się w Ministerstwie Zdrowia posiedzenie Zespołu, który wróci do propozycji i ustaleń rozpoczętych podczas poprzedniej kadencji parlamentarnej m.in w trakcie prac Zespołu Międzyresortowego. Ustalenia wówczas pokaż więcejPomóżmy naszym Kolegom
2010-01-27
 

Przyłączając się do apelu Kolegów z Zarządu Regionu Częstochowa zwracamy się o pomoc dla Państwa Romulewiczów, którzy stracili cały swój dobytek w wyniku pożaru.


Bliższe informacje na stronie:


http://www.solidarnosc.czest.pl/

pokaż więcej


Uzdrowić system ochrony zdrowia
2010-01-25
 

Poniżej zamieszczamy link do artykułu, który ukazał się w Rzeczpospolitej:


http://www.rp.pl/artykul/424403.html

pokaż więcej


W Kutnie jeszcze smutniej ?
2010-01-21
Dyrektor Szpitala w Kutnie łamie wszelkie zasady dialogu społecznego.

W imieniu Rady Krajowej Sekcji Służby Zdrowia Przewodnicząca występuje o interwencję do Starosty w Kutnie.


Pismo poniżej:


                               &n pokaż więcejPoniżej zamieszczamy Stanowisko Regionalnej Sekcji Służby Zdrowia Ziemia Sandomierska
2010-01-18
Stanowisko

Regionalnej Sekcji Służby Zdrowia NSZZ ”Solidarność” Region Ziemia Sandomierska w sprawie aktualnej sytuacji w ochronie zdrowia


Regionalna Sekcja Służby Zdrowia NSZZ ”Solidarność” Regionu Ziemia Sandomierska Zdecydowanie protestuje wobec pogarszającej się sytuacji pokaż więcej.
2010-01-15
 Sekcja Krajowa Służby Zdrowia w pełni solidaryzuje się i popiera działania Samorządowców, Dyrektorów i Pracowników Podkarpackich Szpitali. Odmawiają oni podpisania niekorzystnych dla siebie aneksów na rok 2010.


Wczoraj przed odziałem Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie odbyła się pikieta o zagwarantowanie środków na leczenie pacjentów.


Udział w pikiecie wzięło ponad 200 osób z wszystkich grup pokaż więcej
PlakatKalendarz

Grudzień 2020
PnWtSrCzPtSbNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
bottom