Rusza proces legislacyjny tzw. ustawy mieszkaniowej. Strażacy zawieszają protest
Rada Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ “Solidarność” podjęła w poniedziałek 26 maja decyzję o wstrzymaniu pikiety, która miała odbyć się w najbliższą środę.

Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” i przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ “S”, poinformował w mediach społecznościowych, iż spotkał się z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Wiesławem Szczepańskim. Podczas spotkania minister poinformował o podpisaniu rozporządzenia o pełnieniu służby przez strażaków.
Mamy nadzieję, że dziś albo jutro to rozporządzenie zostanie opublikowane
– przekazał w mediach społecznościowych Bartłomiej Mickiewicz.
“Niebywały sukces”
To niebywały sukces dla Państwowej Straży Pożarnej
– dodał.
Przewodniczący Mickiewicz poinformował także, iż w obiegu legislacyjnym pojawił się również projekt ustawy mieszkaniowej, która, jak zaznaczył, dotyczy w zasadzie całego środowiska mundurowego.
Bez działań Solidarności prowadzonych wspólnie z kilkoma związkami zawodowymi, które nas bardzo mocno wspierały, tego rozwiązania by nie było, a na pewno nie zostałoby wdrożone w tak krótkim czasie
– zaznaczył Bartłomiej Mickiewicz.
Przewodniczący Mickiewicz przekazał także, iż Rada Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ “Solidarność” podjęła decyzję o wstrzymaniu zgłoszonej w ostatnich dniach pikiety, która miała odbyć się w najbliższą środę.
“Będziemy monitorowali sytuację”
Nie mamy bardzo ważnej rzeczy. Nie mamy wskaźników, które regulują rozdział środków na dodatek mieszkaniowy. Będziemy monitorowali tę sytuację. Ze strony ministerstwa słyszymy, że w najbliższych dniach otrzymamy rozporządzenie, które dotyczy tych wskaźników Jeżeli zauważymy jakiekolwiek kłopoty, nasze działania protestacyjne zostaną wznowione
– zapowiedział przewodniczący Mickiewicz.
Porozumienie
Przypomnijmy, podpisane 6 marca porozumienie zakłada m.in. wprowadzenie dla funkcjonariuszy świadczenia mieszkaniowego na wzór rozwiązań obowiązujących w Siłach Zbrojnych RP. Minister zobowiązał się do wdrożenia przepisów regulujących to świadczenie od dnia 1 lipca 2025 r.
W porozumieniu minister zobowiązał się także do przedłożenia projektu ustawy w sprawie Karty Rodziny Mundurowej (wspólny z Ministerstwem Obrony Narodowej), wprowadzający uprawnienia polegające na przyznaniu korzystniejszego od ogólnie obowiązującego dostępu do towarów, usług lub innych form działalności, w tym dostępu do służby zdrowia MSWiA dla funkcjonariuszy służb nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i ich rodzin.
Na podstawie porozumienia minister ma także do 31 marca 2025 r. przedstawić projekt programu modernizacji na lata 2026–2029, który będzie uwzględniał realizację inwestycji budowlanych i remontów, zakupy sprzętu, wyposażenia i uzbrojenia oraz uposażenia. Nowy program modernizacji ma zostać ustanowiony z dniem 1 stycznia 2026 r.
źródło: tysol.pl