Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek odznaczył 36 działaczy opozycji antykomunistycznej Krzyżami Wolności i Solidarności. To wyjątkowe wyróżnienie dla tych, którzy w czasie represji komunistycznych sprzeciwiali się reżimowej władzy.

 

 W dniu 18 października 2019 roku w Centrum Edukacyjnym "Przystanek Historia" IPN w Kielcach, wśród 36 działaczy opozycji antykomunistycznej zostali między innymi odznaczeni Krzyżami Wolności i Solidarności w imieniu Prezydenta RP przez Prezesa IPN dr Jarosława Szarka; Andrzej Pawlik Rzecznik Prasowy Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" oraz dwoje Emerytów Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów NSZZ "Solidarność" Regionu Świętokrzyskiego - Marianna Janek była Przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" Emerytów i Rencistów w Kielcach i Wiesław Kwiatkowski Przewodniczący Komisji Emerytów i Rencistów NSZZ "Solidarność" w CELSA Huta Ostrowiec.

 Prezes IPN podkreślił, że odznaczenia stanowią swoiste podziękowanie za działalność opozycyjną w okresie PRL. – Polska wyraża swoją wdzięczność dla tych, którzy nas doprowadzili do wolności i niepodległości. Dzisiaj honorujemy działaczy kieleckiej „Solidarności” i jej twórcom. Nie zaprzestali oni działalności po wprowadzeniu stanu wojennego. Dzięki nim w 1989 roku przyszła wolność i niepodległa Polska. Region świętokrzyski na mapie oporu i zmagań z władzą komunistyczną ma szczególne miejsce – mówił Jarosław Szarek.