NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Nie żyje Włodzimierz Kajda, zasłużony Członek NSZZ "Solidarność"

  • PDF

Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 8 kwietnia zmarł WŁODZIMIERZ KAJDA, zasłużony Członek NSZZ "Solidarność" Regionu Śląska Opolskiego, wieloletni przewodniczący OZ NSZZ "Solidarność" w Zakładzie Naprawczym Taboru Kolejowego w Opolu.

Poprawiony: środa, 14 kwietnia 2021 12:51 Więcej…

Od poniedziałku najmłodsze dzieci wrócą do żłobków i przedszkoli. Pozostałe restrykcje utrzymane

  • PDF

Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji do 25 kwietnia - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak poinformował, wyjątki od tej zasady dotyczyć będą przedszkoli, żłobków i sportu na świeżym powietrzu. Poprawiony: środa, 14 kwietnia 2021 09:53 Więcej…

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 25 kwietnia br.

  • PDF

– Ze względu na panującą sytuację epidemiczną Rada Ministrów podjęła decyzję o wydłużeniu o kolejne dwa tygodnie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Oznacza to, że będzie on przysługiwał do 25 kwietnia br. – informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…

Lepiej do ZUS niż do IKE

  • PDF

NSZZ „Solidarność” nie może zaakceptować planowanej domyślności decyzji ubezpieczonych o przekazaniu środków z OFE do Indywidualnego Konta Emerytalnego. Efektem zakończenia funkcjonowania OFE powinny być świadczenia dożywotnie, a więc z FUS – ocenia rządowy projekt przeniesienia środków z OFE na IKE Prezydium Komisji Krajowej. Uważa, że lepszym rozwiązaniem jest przeniesienie środków do ZUS. Poprawiony: środa, 14 kwietnia 2021 07:58 Więcej…

Paszport covidowy coraz bliżej. "Polska współpracuje z UE, by go do 25 czerwca wprowadzić"

  • PDF

UE chce do 25 czerwca wprowadzić tzw. paszport covidowy. Ułatwiłby podróże, ale i korzystanie z kin czy stadionów - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita" i informuje, że Polska uczestniczy w procesie, który ma doprowadzić do wprowadzania w tym terminie zaświadczeń cyfrowych.

Więcej…

Rekompensatę za prąd czy internet powinno uregulować państwo w związku z pracą zdalną

  • PDF

.Część firm, które przekazują pracownikowi pracę zdalną do wykonania poza miejscem pracy, wprowadza ryczałt za wykorzystanie prądu czy korzystanie z internetu. Robią to z własnej woli, bo przepisy nie zostały dookreślone. Trwają prace w ministerstwie pracy. Czekamy na ich efekt. Pojawia się wiele pytań w związku z tą sytuacją, pracownicy piszą do nas skargi, że pracodawca w żaden sposób tego nie reguluje – zaznaczył Mariusz Pokrzywinski, Okręgowy Inspektor Pracy w Gdańsku, Gość Dnia Radia Gdańsk

Poprawiony: poniedziałek, 12 kwietnia 2021 12:54 Więcej…

Ten podatek powinien obejmować również e-handel

  • PDF

Wielkie sieci handlowe nie przerzucą kosztów nowego podatku na klientów. Za to jest spore ryzyko, że obciążą nimi pracowników – mówi Alfred Bujara, szef handlowej „S”, komentując wyrok TSUE w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej.

Więcej…

Zmiany w prawie już od maja. To musisz wiedzieć

  • PDF

Spółki komandytantowe zosą objęte CIT, mandaty za wykroczenia skarbowe wzrosną kilkukrotnie, a za autostrady będziemy płacić, korzystając z nowego systemu poboru oplat. Sprawdźcie, jakie zmainy czekają nas od 1 maja.

Poprawiony: piątek, 09 kwietnia 2021 07:30 Więcej…

Roszczenie o zatrudnienie

  • PDF

Stosunek pracy jest więzią prawną łączącą pracownika z pracodawcą, która powstaje na podstawie umowy o pracę powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. W obecnych czasach wydaje się oczywiste, że nikt nie może zmusić nikogo do podjęcia pracy, o czym zresztą przesądza Konstytucja (art. 65 ust. 1 i 2) – aczkolwiek należy wskazać, że ustawa zasadnicza dopuszcza istnienie wyjątków od tej zasady, o ile przewiduje je ustawa (tego typu wyjątek zawiera art. 47 ustawy o zapobieganiu zakażeniom i chorom zakaźnym u ludzi).

Więcej…