XII KZD NSZZ „Solidarność”, Gdańsk 2000Plakat na XX rocznicę "Solidarności"


W roku 2000 dominowała polityka i problemy związane z coraz większym kryzysem w AWS. Marian Krzaklewski zdecydował się na start w wyborach na prezydenta Polski. 14 sierpnia 2000 r. odbyła się w Gdańsku konwencja wyborcza Krzaklewskiego, na murach pojawiły się plakaty z hasłem „Tak, tak! Tylko Krzak!”. W wywiadzie dla „Gazety Polskiej” powiedział m.in.:


Gdybym nie zdecydował się kandydować, mogłoby dojść do rozbicia AWS [...].
Razem z ROP mamy świadomość, co może się stać, jeżeli w Polsce władzę obejmą komuniści – co to może oznaczać dla lustracji i np. Instytutu Pamięci Narodowej. [...]
Nie chcę się tu rozwodzić o sprawie spotkań Kwaśniewskiego w Cetniewie, ale kiedy oglądałem zdjęcia ze Skierniewic, kiedy Ałganow stał za Kwaśniewskim jak jego giermek albo cień, to dawało mi to bardzo wiele do myślenia. Komuniści
z PRL mieli nieustanną styczność z funkcjonariuszami sowieckimi i dlatego chcemy, żeby wybory prezydenckie wygrał ktoś, kto nie jest tym obciążony. [...]
A znaleźli się i tacy, którzy warcholą, którzy kierują się do każdej kamery, ludzie próżni. Krytykują władze AWS za brak decyzji, twierdzą, że trzeba je zmienić. Ale gdy władze AWS, zresztą wspólnie z władzami UW, postanawiają, że należy wprowadzić bojkot wyraźnie zmonopolizowanego, tendencyjnego programu, to ci politycy łamią zasady. [...]
Nasze wojsko, po zwycięstwie w pospolitym ruszeniu w 1997 r., nadal zachowuje się jak pospolite ruszenie. A wśród pospolitego ruszenia zawsze jest warcholstwo i lenistwo. Dlatego w momencie ogłoszenia mojej decyzji powiedziałem: koniec z pospolitym ruszeniem. Lepszy jest oddział husarii, być może mniej liczny, ale zwarty i wierny.
[...] Sądzę, że coraz więcej ludzi będzie się konsolidowało wokół mojej kandydatury. [...] Liczę na to, że poparcie dla mnie będzie rosło jak śnieżna kula. Wierzę, że ten szeroki elektorat wybaczy mi moje błędy i gdy popatrzy na moje wypowiedzi i mój życiorys, dojrzy w nich konsekwencję i jednoznaczność. W moim życiu tak znaczyło tak, a nie – nie [...].
(wywiad Mariana Krzaklewskiego dla „Gazety Polskiej”, kwiecień 2000 r.)


Program obchodów XX rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”:

29 sierpnia, godz. 10  – Otwarcie wystawy Drogi do wolności w sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Konferencja polityczna z udziałem mężów stanu (organizuje kancelaria premiera) w Dworze Artusa, godz. 14.30.

Plenerowy koncert muzyki poważnej nad Motławą, godz. 20.

30 sierpnia – Uroczysty Krajowy Zjazd Delegatów – hala AWF. Koncert okolicznościowy dla uczestników i gości zjazdu – hala AWF, godziny wieczorne.

31 sierpnia – Uroczystości rocznicowe – msza św. przy pomniku Poległych Stoczniowców, godz. 13. Koncert gwiazd muzyki pop na terenie Stoczni Gdańskiej, godz. 19.

1 września – Uroczystość nadania imienia NSZZ „Solidarność” Szkole Podstawowej w Wąglikowicach  (gm. Kościerzyna) z udziałem przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność”.

1–3 września – Konferencja Episkopatu Polski Obrona praw człowieka, praw narodu.

16–17 września – Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę.

18–30 września – VII Międzynarodowy Plener Filmowy dla Młodych Twórców Sopot 2000 Solidarność – Wolność – Europa. (Uczestniczą studenci europejskich szkół filmowych). Patronat honorowy i nagroda Przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność”.


Dokumenty XII KZD NSZZ „Solidarność”, Gdańsk 2000 r.:

Dokumenty jubileuszowego XII KZD, Gdańsk 2000


Dodaj komentarz