Relacje w mediach o wystawie Jest jedna Solidarność


Zapowiedź wystawy na portalu solidarnosc.org.pl

Jest jedna Solidarność

Fragment tekstu:

Zamiast Lenina – robotnik z podniesiony rękami, zdjęcia znakomitych autorów i zbiory Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. To wszystko można oglądać na wystawie w wyremontowanej historycznej Sali BHP.

„Jest jedna «Solidarność»” to tytuł wystawy, która została przygotowana na 30. rocznicę NSZZ „Solidarność” we wnętrzach wyremontowanej Sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej.


Sala3.JPG

Na wystawę trafi część zbiorów Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Fot. Piotr Machnica


Wystawa przypominając o wydarzeniach z 30 lat NSZZ „Solidarność” koncentruje się na najważniejszych dla Związku ideach: wolności słowa i religii, praworządności, równości, niepodległości, godności pracy i prawa do organizowania się w obronie swoich praw. To też symboliczny powrót do miejsca, gdzie rodziła się polska pokojowa rewolucja i niezależny ruch związkowy.

Przeczytaj całość na portalu solidarnosc.org.plRozmowa przed otwarciem wystawy z Jackiem Rybickim, „Gazeta Wyborcza”, 23 VIII 2010

Rozmawiał Rafał Kalukin

Będziemy współpracować z PiS

Fragment tekstu:


Najważniejsze jest to, jak ten rząd, już w warunkach pełnego monopolu władzy, podchodzić będzie do dialogu społecznego. Obawiamy się, że teraz ten kulejący dialog przemieni się w dyktat rządu – mówi Jacek Rybicki*, sekretarz Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”


21 sierpnia 2010 r. Wyremontowana historyczna sala BHP na terenie Stoczni Gdańskiej. Przygotowania do otwarcia wystawy ''Jest jedna 'Solidarność'''. Od prawej: przewodniczący ''Solidarności'' Janusz Śniadek, autor scenariusza wystawy Leszek Biernacki i Jacek RybickiRentata Dąbrowska/AG
21 sierpnia 2010 r. Jacek Rybicki, Leszek Biernacki i Janusz Śniadek w wyremontowanej historyczna sala BHP
Rafał Kalukin: Po wyborach prezydenckich PO ma pełnię władzy, PiS w opozycji, a do wyborów został rok…


Jacek Rybicki: Ten rok jest wielką niewiadomą. Liberalny rząd proponuje podwyżkę podatków! To oznacza, że sytuacja finansowa państwa jest bardzo rozchwiana.

Przeczytaj całość na stronach Gazety Wyborczej

Zapowiedź wystawy na portalu NaszeMiasto.pl, 20 VIII 2010, aktualizacja 25 VIII 2010

Artur S. Górski

Gdańsk. Po 5 latach remontu historyczna Sala BHP w stoczni otwarta

Fragment tekstu:

W Sali BHP Stoczni Gdańsk nie czuć już zapachu tytoniu, nie słychać robotniczego gwaru. W całym budynku obowiązuje zakaz palenia, a przy pracach remontowych postawiono na ekologię. W poniedziałek kończy się pięcioletni gruntowny remont Sali BHP.


Rzeźba robotnika, meble z epoki Gierka, odnowiona ceglana elewacja, tablica z 21 postulatami strajkowymi – to jej główne elementy. Zabraknie rzeźby Lenina: – Upomnienie się o wolność nie powinno kojarzyć się z Leninem – tłumaczy Leszek Biernacki, działacz NZS z 1981 r., komisarz wystawy „Jest jedna Solidarność”, która we wtorek zostanie otwarta w odnowionej sali.

Przeczytaj całość na stronach NaszeMiasto.pl
Zapowiedź wystawy w dzienniku „Polska”, 23 VIII 2010

Barbara Madajczyk-Krasowska

Rzeźba Lenina nie wróci do Stoczni Gdańskiej

Fragment tekstu:

Do sali BHP Stoczni Gdańsk, gdzie 30 lat temu podpisano porozumienia sierpniowe, nie wróci rzeźba Lenina. Zastąpi ją rzeźba robotnika z podniesionymi w górę rękami. W wyremontowanej sali BHP dzisiaj o godzinie 11 zostania otwarta wystawa „Jest jedna Solidarność”.

- Chcemy pokazać trzydzieści lat Solidarności. Uhonorować nie tylko pamięć Sierpnia i ludzi, którzy go współtworzyli, ale także pokazać minione trzydzieści lat. Jednocześnie chcemy podkreślić, że wiele spraw jest jeszcze przed nami, że jesteśmy w drodze. Dlatego przez budynek sali BHP prowadzić będzie symboliczna droga, zaczynająca się od zdjęć ikon z tych trzydziestu lat – mówi Jacek Rybicki, sekretarz komisji krajowej i współtwórca wystawy.

Przeczytaj cały tekst na stronach PolskaTimes.pl
Zapowiedź wystawy w „Gazecie Trójmiasto”, 23 VIII 2010

Maciej Sandecki

Wreszcie koniec remontu historycznej Sali BHP

Fragment tekstu:

Oficjalne otwarcie sali odbędzie się we wtorek. Towarzyszyć mu będzie wernisaż wystawy pt. „Jest jedna Solidarność”, autorstwa Leszka Biernackiego. Na wystawę składają się głównie zdjęcia, obrazujące 30-letnią historię Solidarności, pogrupowane tematycznie wokół sześciu idei, które były podwalinami ruchu – wolności słowa i religii, praworządności, równości, niepodległości, godności pracy i prawa do organizowania się w obronie swoich praw.

- Wracamy do korzeni, przypominamy wartości, które stworzyły Solidarność – mówi Leszek Biernacki, autor wystawy, publicysta, fotoreporter. – Wszyscy autorzy historycznych zdjęć ze strajku zgodzili się udostępnić je nam za darmo.

Na wystawie znajdzie się również rzeźba, wykonana przez Jurminę Jur. Przedstawia naturalnej wysokości robotnika z uniesionymi do góry, zaciśniętymi pięściami.

- Została wykonana na wzór małej trzydziestocentymetrowej słynnej rzeźby, która była obecna podczas strajku w 1980 roku. Oryginał zaginął, ale jest na wielu zdjęciach. Wygląda może topornie, ale właśnie o to nam chodziło. Rzeźba stanie w tym miejscu sali, w którym kiedyś stała figura Lenina – podkreśla Leszek Biernacki.

Przeczytaj całość tekstu na gazeta.pl Trójmiasto
Zapowiedź wystawy na portalu Trójmiasto.pl, 24 VIII 2010

Historyczna sala BHP jak nowa

Fragment tekstu:

Sala BHP w Stoczni Gdańskiej, po czterech latach remontu, jest gotowa na obchody 30 rocznicy Solidarności. Doczekała się nowych fundamentów, geotermalnego systemu ogrzewania i nowoczesnego multimedialnego wyposażenia. We wtorek na uroczystym otwarciu zobaczymy m.in. 80 zdjęć w ramach wystawy „Jest jedna Solidarność”.

Zamiast Lenina będzie rzeźba robotnika.

Zamiast Lenina będzie rzeźba robotnika.

Oraz eksponaty z lat 80.

Oraz eksponaty z lat 80.

- Możemy znów strajkować – żartuje Leszek Biernacki, autor scenariusza i komisarz wystawy, która we wtorek zainauguruje ponowną działalność historycznej sali BHP.

To w niej 30 lat temu toczyły się rozmowy strajkujących robotników i przedstawicieli komunistycznych władz, a 31 sierpnia podpisano Porozumienia Sierpniowe. Od czterech lat sala była w gruntownym remoncie.

Przeczytaj całość na portalu trojmiasto.pl
Zapowiedź wystawy na portalu Trójmiasto.pl

Jest jedna Solidarność

Fragment tekstu:

„Jest jedna «Solidarność»” to tytuł wystawy, która została przygotowana na 30. rocznicę NSZZ „Solidarność” we wnętrzach wyremontowanej Sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej.

Wystawa przypominając o wydarzeniach z 30 lat NSZZ „Solidarność” koncentruje się na najważniejszych dla Związku ideach: wolności słowa i religii, praworządności, równości, niepodległości, godności pracy i prawa do organizowania się w obronie swoich praw. To też symboliczny powrót do miejsca, gdzie rodziła się polska pokojowa rewolucja i niezależny ruch związkowy.

Przeczytaj całość na stronie trojmiasto.pl
Relacja z otwarcia wystawy Telewizji Polskiej, TVP Info 24 VIII 2010

Autor: msies, asl; Źródło: PAP

Historyczna sala BHP po remoncie

Fragment tekstu:

Sala BHP w Stoczni Gdańskiej, po czterech latach remontu, została uroczyście otwarta dla zwiedzających. To w niej 30 lat temu toczyły się rozmowy strajkujących robotników i przedstawicieli komunistycznych władz, a 31 sierpnia podpisano Porozumienia Sierpniowe.Podpisanie Porozumień Sierpniowych, Lech Wałęsa i Mieczysław Jagielski (fot. arch. PAP/Zbigniew Trybek)
Podpisanie Porozumień Sierpniowych, Lech Wałęsa i Mieczysław Jagielski (fot. arch. PAP/Zbigniew Trybek)

Zobacz wideo:

Sala BHP w Stoczni Gdańskiej jest gotowa na obchody 30. rocznicy Solidarności. Doczekała się nowych fundamentów, geotermalnego systemu ogrzewania i nowoczesnego multimedialnego wyposażenia.

W sali BHP odtworzono część sali z oryginalnymi stołami z 1980 roku oraz stół prezydialny, przy którym zostały podpisane Porozumienia Sierpniowe. Do pomieszczenia zostały przeniesione również kopie tablic z 21 postulatami.

Przeczytaj całość na stronach TVP Info
Relacja TVP Gdańsk, 24 VIII 2010

Sala BHP jak nowa

Fragment tekstu:

Ten obiekt to właściwie prakolebka Solidarności. Tu spotykali się delegaci Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Tu wymyślono 21 postulatów. Tu wreszcie podpisano słynne porozumienia w sierpniu 1980 roku.


Sala nigdy nie miała fundamentów. Teraz ma. Wyposażono ją w multimiedia, położono nowy dach. Z okazji otwarcia pokazano wystawę nieznanych sierpniowych fotografii zatytułowaną: „Jest jedna Solidarność”. We wnętrzu na wniosek konserwatora zabytków zachowano wszelkie historyczne elementy takie jak np. żeliwne kaloryfery, parkiet czy malowane farbą olejna ściany. Z jednym wyjątkiem: posąg Włodzimierza Lenina zastąpiła rzeźba stoczniowca.

Strona TVP Gdańsk
Relacja z otwarcia wystawy, „Dziennik Bałtycki” 24 VIII 2010,

Barbara Madajczyk-Krasowska,

Jest jedna Solidarność – otwarto wystawę w odnowionej Sali BHP Stoczni Gdańsk

Fragment tekstu:

„W Stoczni Gdańskiej, w historycznej sali BHP, po czterech latach remontów otwarto wystawę: »Jest jedna Solidarność«. To w tej sali 30 lat temu wypracowano 21 postulatów, toczyły się negocjacje strajkujących ze stroną rządową, a 31 sierpnia podpisano w niej Porozumienia Sierpniowe”.

Przeczytaj całość na stronie „Dziennika Bałtyckiego”
Relacja z wystawy w „Gazecie Wyborczej”, 25 VIII 2010

Krzysztof Katka, Gdańsk

Ostateczne pożegnanie z Leninem

Fragment tekstu:


„Solidarność” z dumą otworzyła wyremontowaną historyczną Salę BHP Stoczni Gdańskiej. To w niej 30 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe.

Otwarcie dawnej sali BHP Stoczni GdańskiejFot. Damian Kramski / Agencja Gazeta
Otwarcie dawnej sali BHP Stoczni Gdańskiej
Sala była niemal ruiną, gdy pięć lat temu przejęła ją „S”. Remont kosztował 11,5 mln zł. Ministerstwo Kultury przekazało blisko 5 mln, ponad 4 mln dołożył związek zawodowy, reszta pochodzi z darowizn. Obiekt wygląda imponująco, został wyposażony w ogrzewanie geotermalne, klimatyzację i systemy audiowizualne. – Tak ładnie tu nie było – mówił marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, w sierpniu 1980 r. inicjator strajku w Stoczni Gdańskiej. – Z klimatyzacją to można by tu było leżeć i strajkować – żartował.Wiele detali odrestaurowano z pietyzmem. Zmienił się tylko jeden element – popiersie Lenina zastąpiono rzeźbą robotnika podnoszącego ręce w geście zwycięstwa.

Przeczytaj całość na stronach wyborcza.pl

Informacja Polskiej Agencji Prasowej, 24 VIII 2010

rop/ itm/ jra/

Otwarcie wyremontowanej sali BHP Stoczni Gdańskiej

Fragment tekstu:

Gdańsk, 24.08.2010. Działacz PZPR i były I sekretarz KW w Gdańsku a także sygnatariusz Porozumień Sierpniowych Tadeusz Fiszbach (C) oglądaja wystawę zdjęć i pamiątek z okresu strajków w Stoczni Gdańskiej i działalności NSZZ quot Solidarnośćquot , 24 bm. w nowo wyremontowanej stoczniowej sali BHP w Gdańsk. Sala BHP, w której 30 lat temu toczyły się rozmowy strajkujących robotników i przedstawicieli komunistycznych władz, a 31 sierpnia podpisano Porozumienia Sierpniowe, po czterech latach remontu została ponownie otwarta dla zwiedzających. (aw kkk) PAP/Adam Warżawa
PAP/Adam Warżawa

24.08. Gdańsk (PAP) – Po czteroletnim remoncie we wtorek oddano do użytku historyczną salę BHP Stoczni Gdańskiej, w której w sierpniu 1980 r. strajkujący robotnicy negocjowali z komisją rządową i w której podpisano Porozumienia Sierpniowe. Obiekt od grudnia 2004 r. należy do Solidarności.

„To jest sacrum, święte miejsce Solidarności, tu urodziła się Solidarność. Nikt z nas wtedy nie śnił, że za naszego życia marzenia o wolnej Polsce się spełnią” – powiedział dziennikarzom przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Janusz Śniadek. Jego zdaniem głównym przesłaniem 30. rocznicy Sierpnia”80 jest „jedna Solidarność, która jest wciąż Polsce bardzo potrzebna”.

W uroczystości otwarcia sali BHP uczestniczyło m.in. kilku sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych i współautorzy strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., w tym Henryka Krzywonos-Strycharska, Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak, Bogdan Felski, Tadeusz Fiszbach, Andrzej Kołodziej i Józef Przybylski.

Przeczytaj cały tekst na stronach PAP
Relacja z otwarcia wystawy na portalu PolskaLokalna.pl, 24 VIII 2010

Otwarcie wyremontowanej sali BHP Stoczni Gdańskiej

Fragment tekstu:

Po czteroletnim remoncie we wtorek oddano do użytku historyczną salę BHP Stoczni Gdańskiej, w której w sierpniu 1980 r. strajkujący robotnicy negocjowali z komisją rządową i w której podpisano Porozumienia Sierpniowe. Obiekt od grudnia 2004 r. należy do Solidarności.

- To jest sacrum, święte miejsce Solidarności, tu urodziła się Solidarność. Nikt z nas wtedy nie śnił, że za naszego życia marzenia o wolnej Polsce się spełnią – powiedział dziennikarzom przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Janusz Śniadek.

Przeczytaj całość na stronach PolskaLokalna.pl
Relacja z wystawy na portalu MojeMiastoTrojmiasto.pl, 24 VIII 2010

Patryk Siedliński

Nowy blask historycznej sali BHP

Fragment tekstu

Po 30 latach sala BHP Stoczni Gdańskiej zyskała nową jakość, ale nadal przypomina miejsce, w którym podpisano Porozumienia Sierpniowe.

Po 30 latach sala BHP Stoczni Gdańskiej zyskała nową jakość, ale ...


Nowy blask historycznej sali BHP Stoczni… Autor: Patryk Siedliński

Sala BHP, która znajduje się kilkadziesiąt metrów od historycznej bramy Stoczni Gdańskiej, remontowana była przez ostatnie cztery lata. Wszystko po to, by uczcić wydarzenia sprzed 30 lat, gdy toczyły się w niej rozmowy robotników z komunistami. Tam także 31 sierpnia podpisano Porozumienia Sierpniowe.

- Chciałoby się powiedzieć jedno wielkie „nareszcie” – krótko podsumował Janusz Śniadek, przewodniczący NSZZ „Solidarność”. – Ta sala będzie mogła być teraz świętym miejscem „Solidarności”.

W podobnym tonie wypowiadał się Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który ma swoją ekspozycję w sali BHP.

- Gdyby nie „Solidarność”, nikt by nie wiedział o tej sali – mówił na otwarciu wyremontowanej historycznej sali.

Otwarciu sali BHP towarzyszył wernisaż wystawy „Jest jedna Solidarność”. Jej autorem jest Leszek Biernacki, publicysta i fotoreporter, który do współpracy zaprosił Erazma Ciołka, Wojciecha Milewskiego, Stanisława Markowskiego, Tomasza Gutra, Bogusława Nieznalskiego oraz Janusza Rydzewskiego.

Przeczytaj całość na stronach mmtrojmiasto.pl
Relacja z otwarcia wystawy, dziennik „Polska” 25 VIII 2010

Artur S. Górski, B. Madajczyk-Krasowska

Solidarność mimo obchodów rocznicy podzielona polityką

Fragment tekstu

Ale mimo tych sporów najważniejszym elementem wczorajszych obchodów rocznicy było otwarcie w sali BHP Stoczni Gdańskiej wystawy: „Jest jedna Solidarność.” To w tej sali 30 lat temu wypracowano 21 postulatów, toczyły się negocjacje strajkujących ze stroną rządową, a 31 sierpnia podpisano w niej porozumienia sierpniowe.

- Cieszę się i jestem dumna, że sala została wyremontowana. Ludzie włożyli w to mnóstwo serca – dziękowała Henryka Krzywonos-Strycharska, sygnatariusza porozumień sierpniowych, słynna tramwajarka. Salę poświęcił ks. abp senior Tadeusz Gocłowski.

Przeczytaj całość na stronie polska polskatimes.pl
Informacja o wystawie na oficjalnej stronie miasta Gdańsk

Sala BHP

Fragment tekstu:

Sala BHP powstała na przełomie XIX i XX w. w czasie przebudowy gdańskiej Stoczni Cesarskiej. Przez jakiś czas hala pełniła funkcję magazynu torped. Po II wojnie światowej budynek zaadaptowano na potrzeby szkoleń bhp Stoczni Gdańskiej im. Lenina. W 1979 r. w części budynku utworzono salę konferencyjną a niektóre sale przeznaczono na potrzeby muzeum zakładowego.

Przeczytaj całość na oficjalnej stronie miasta gdansk.pl

Na tej samej stronie można obejrzeć obszerny fotoreportaż pt. „Sala BHP otwarta”
Relacja video na YouTube

NaszeMiastoTV, 24 VIII 2010

Jest Jedna Solidarność – wystawa w Sali BHP Stoczni Gdańsk

Zapowiedź filmu: „Podczas otwarcia wystawy poświęconej Sierpniowi ’80 w odnowionej Sali BHP nie zabrakło Murów Kaczmarskiego”.
Relacja video na YouTube

TVSolidarnosc, 25 VIII 2010

Otwarcie wystawy w odnowionej Sali BHP

Zapowiedź filmu: „Po czterech latach remontu 24 sierpnia 2010 r. otwarto dla zwiedzających historyczną Salę BHP na terenie Stoczni Gdańskiej”.
Relacja w „Gazecie Wyborczej” 26 VIII 2010

zsz, IAR

Długa lista nieobecności na obchodach rocznicy Solidarności

Fragment tekstu:

PRZEGLĄD PRASY: Długa jest lista tych, których nie będzie na obchodach 30-lecia Solidarności planowanych pod koniec sierpnia w Gdańsku i Gdyni – zauważa dziennik „Polska The Times”. I wylicza – na uroczystościach zabraknie m.in. Lecha Wałęsy, Kornela Morawieckiego oraz Andrzeja i Joanny Gwiazdów.


Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Przeczytaj całość na stronach gazeta.pl
Relacja w „Tygodniku Solidarność”, 03 IX 2010

Barbara Madajczyk-Krasowska

Pokazuje idee i prostych ludzi

Fragment tekstu:

W historycznej sali BHP, w stoczni gdańskiej, można oglądać wystawę „Jest jedna Solidarność”. W tej sali 30 lat temu była siedziba MKS, wypracowano 21 postulatów, toczyły się negocjacje strajkujących ze stroną rządową, a 31 sierpnia podpisano w niej Porozumienia Sierpniowe.

Remont sali przygotowała Komisja Krajowa „S”, obecny właściciel.
– Cieszę się, jestem dumna, że sala została wyremontowana. Ludzie włożyli w to mnóstwo serca – dziękowała Henryka Krzywonos-Strychalska, sygnatariusza Porozumień Sierpniowych, słynna tramwajarka.

Przeczytaj całość na stronie tygodniksolidarnosc.comRelacja video PAP o wystawie na Portalu Historycznym

Gdańsk (PAP) – Po czteroletnim remoncie 24 sierpnia 2010 r. oddano do użytku historyczną salę BHP Stoczni Gdańskiej, w której w sierpniu 1980 r. strajkujący robotnicy negocjowali z komisją rządową i w której podpisano Porozumienia Sierpniowe. Obiekt od grudnia 2004 r. należy do Solidarności.

http://dzieje.pl/?q=node%2F5531Relacja PAP o strajkach w sierpniu 1980 r.

Fala sierpniowych strajków z 1980 r. doprowadziła do powstania NSZZ „Solidarność” – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. Podpisanie porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980 roku między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian z 1989 roku – obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. (PAP)

http://dzieje.pl/?q=node/5284


Dodaj komentarz