Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

WYPADKI PRZY PRACY – KWIECIEŃ

czwartek, 13 Maj, 2021

Wypadki śmiertelne – kwiecień 2021r.

1. 16 kwietnia 2021 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, jaki miał miejsce tego samego dnia około godz. 16.40 na budowie drogi ekspresowej S 5 w miejscowości Borówno. Poszkodowany, pracownik firmy budowlanej z siedzibą w Kobylarni został znaleziony nieprzytomny przy toalecie typu „TOI TOI”. Na miejsce wezwano służby medyczne. Przybyły lekarz stwierdził zgon. Prawdopodobnie przyczyną śmieci był zawał serca.

2. 29 kwietnia 2021 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, jaki miał miejsce tego samego dnia na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego w miejscowości Niemcz. Wypadkowi uległ pracownik firmy budowlanej z siedzibą w Górnej Grupie. W chwili zaistnienia wypadku poszkodowany za pomocą odkurzacza przemysłowego sprzątał pomieszczenie. W pewnym momencie źle się poczuł i zasłabł. Współpracownicy wezwali pogotowie ratunkowe. Lekarz stwierdził zgon.

 

Wypadki ciężkie – kwiecień 2021r.WYPADKI PRZY PRACY

1. 01 kwietnia 2021 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, jaki miał miejsce w dniu 31 marca 2021 roku w miejscowości Herbolzheim na terenie Niemiec. Poszkodowany, kierowca samochodu ciężarowego firmy transportowej z siedzibą w miejscowości Ruda uczestniczył w rozładunku dostarczonego towaru. W trakcie transportu tzw. „Big-Baga” z ładunkiem o wadze ok. 1,5 tony został uderzony i przyciśnięty do ładunku znajdującego się na naczepie. W wyniku zdarzenia doznał urazów wewnętrznych. Został przetransportowany do szpitala, gdzie w wyniku badań stwierdzono także niedowład kończyn dolnych.

2. 02 kwietnia 2021 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, jakiemu 22.10.2020 roku na budowie w Toruniu uległa osoba wykonująca pracę zarobkową na podstawie umowy zlecenie na rzecz zakładu budowlanego z siedzibą w Toruniu. Z informacji przekazanych przez Policję wynika, że w dniu wypadku, gdy poszkodowany przechodził obok ładowarki typu JCB 4CX, na jego lewą stopę została opuszczona łyżka ładowarki. W wyniku tego zdarzenia poszkodowany doznał stłuczenia oraz otarć naskórka stopy. Wypadek zakwalifikowano jako wypadek przy pracy, indywidualny, powodujący czasową niezdolność do pracy. W dniu 02 kwietnia 2021 roku Komisariat Policji Toruń Śródmieście przesłał opinię sądowo – lekarską w zakresie doznanych przez poszkodowanego urazów. Amputacja czwartego i piątego palca lewej stopy. Uzyskane informacje stały się podstawą do wszczęcia czynności kontrolnych przez inspektora pracy.

3. 09 kwietnia 2021 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku jaki miał miejsce na terenie budowy budynku mieszkalnego w Toruniu. Poszkodowany – osoba wykonująca pracę zarobkową na podstawie umowy zlecenia na rzecz firmy remontowo budowlanej z siedzibą w miejscowości Klonowo. W chwili wypadku mężczyzna przebywał na dachu budynku. W pewnym momencie wpadł w niezabezpieczony otwór technologiczny (właz) i spadł z wysokości ok. 3 metrów na betonową posadzkę. W  wyniku tego zdarzenia u poszkodowanego wystąpił brak czucia w kończynach dolnych oraz problemy z oddychaniem. Został przewieziony do szpitala.

4. 16 kwietnia 2021 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku jakiemu tego samego dnia około godz. 10.50 uległ pracownik zakładu produkcji wyrobów z gumy w Bydgoszczy. Poszkodowany wspólnie i innymi pracownikami demontował wał w walcarce.  Do prac transportowych wykorzystywano suwnicę. Po zamontowaniu wału na zawiesiach mężczyzna asekurował ładunek aby nie uderzył on o elementy maszyny. W pewnym momencie transportowany ładunek docisnął lewą dłoń pracownika do obudowy maszyny. Spowodowało to uraz w postaci amputacji paliczka palca wskazującego dłoni.

5. 26 kwietnia 2021 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku jakiemu tego samego dnia około godz. 10.00 uległ pracownik jednostki organizacyjnej kierującej podstawowymi rodzajami działalności publicznej w Bydgoszczy. Poszkodowany po załadowaniu pojazdu kartonami, podczas wchodzenia na rampę potknął się. Lewa ręka przedostała się w przestrzeń pomiędzy słupkiem, a furtką. Nastąpiło zamknięcie się bramki, jaka docisnęła dłoń do słupka. Spowodowało to uraz dłoni. Mężczyzna został przewieziony do szpitala, gdzie dokonano amputacji opuszka 4 palca oraz zaopatrzono 3 palec lewej dłoni.

6. 26 kwietnia 2021 roku około godziny 13.50 inspektor pracy uzyskał informację, że tego samego dnia około godz. 13.30 na budowie drogi S 5 w okolicach miejscowości Dworzysko zaistniał ciężki wypadek. Poszkodowany – pracownik firmy świadczącej usługi transportu drogowego towarów z siedzibą w miejscowości Kłopoczyn (woj. łódzkie). Podczas prac przy mieszalniku doszło do wypadku, w wyniku jakiego poszkodowanemu wyrwało prawą rękę na wysokości barku. Z uzyskanych informacji wynikało, że prawa ręka została pochwycona przez taśmę przenośnika taśmowego, w okolicach bębna napinającego. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala.

7. 28 kwietnia 2021 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, jakiemu w dniu 27 kwietnia 2021 roku około godz. 14.00 uległ pracownik gospodarstwa rolnego w miejscowości Cichoradz. Podczas szlifowania sworznia metalowy opiłek wbił się w oko poszkodowanego.  

8. 29 kwietnia 2021 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, jakiemu w dniu 28 kwietnia 2021 roku około godz. 12.00 uległ pracownik zakładu obróbki mechanicznej elementów metalowych w Bydgoszczy. Podczas mocowania elementu ręka mężczyzny ześlizgnęła się z klucza uderzając w mocowanie. Spowodowało to uraz w postaci otwartego złamania palca dłoni.      

Źródło PIP Bydgoszcz