Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

UROCZYSTOŚCI W ŁUBIANCE

poniedziałek, 7 Wrzesień, 2020

6 września (niedziela), w Łubiance (powiat toruński) odbyły się uroczystości i festyn dla uczczenia 40- lecia NSZZ „Solidarność”. Głównym organizatorem był przewodniczący toruńskiej komisji oświaty NSZZ”S”, a jednocześnie szef Oddziału Toruń Jerzy Wiśniewski.

18 października 2015 r, w przeddzień 31 rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w Łubiance (parafia Bierzgłowo) biskup toruński podpisał Akt Erekcyjny i dokonano wmurowania kamienia węgielnego pod nowo budowaną świątynię, zaś kapelan Solidarności został jej patronem. To właśnie tam, w jeszcze  nie dokończonym wnętrzu kościoła odbyła się w niedzielę uroczysta msza święta w intencji członków związku, w 40-lecie powstania NSZZ „Solidarność”. Koncelebrze z udziałem 5 kapłanów i 2 diakonów przewodniczył ksiądz Józef Nowakowski, zaś okolicznościowe kazanie wygłosił proboszcz parafii Łubianka ksiądz Rajmund Ponczek.

Trzeba od razu zastrzec, że rzeczowe określenie „wygłosił” należy uzupełnić o dopis, iż dawno nie mieliśmy do czynienia z tak świetnie przygotowaną mową kaznodziejską, która przykuła uwagę i zrobiła wielkie wrażenie na wszystkich zebranych w świątyni. Ksiądz Ponczek zaczął od wyemitowania przez kościelne głośniki sporego fragmentu słynnego wystąpienia papieża Jana Pawła II podczas jego III wizyty duszpasterskiej w Polsce (12 czerwca 1987 r. w Gdańsku) o znaczeniu – wykładni słowa solidarność ( „Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu, jedni przeciw drugim”…). Potem starannie ułożonymi słowami kaznodzieja przywracał wszystkim znaczenie papieskiej nauki, wplatając w nie strofy poezji m.in. Ernesta Bryla z musicalu „Kolęda Nocka” ( „Bądź jak kamień, stój wytrzymaj”….). 

Być może będziemy mogli zamieścić u nas na stronie całość tego niezwykłego wystąpienia księdza Rajmunda.

Po mszy, zebrani przejechali na gminny teren rekreacyjny i tu po kilku okazjonalnych wystąpieniach m.in. Tomasza Jeziorka, księdza Nowakowskiego, Jerzego Wiśniewskiego, wójta gminy Łubianaka Jerzego Zająkały rozpoczęła się część nieoficjalna, gdzie przy dźwiękach muzyki granej „na żywo” wszyscy mogli spróbować rozmaitych smakołyków przygotowanych przez lokalna kuchnię, pogadać, powspominać wymienić uwagi.


 

Tak na marginesie…

*Organizacja uroczystości i tej mniej oficjalnej części to niewątpliwa zasługa i sukces organizacyjny Jerzego Wiśniewskiego. Przy okazji odkrył się talent Jurka, o którym dotąd niewielu wiedziało; otóż Jerzy z dużym zaangażowaniem… śpiewa w kościelnym chórze! Jego baryton wyraźnie było słychać pośród innych.

*W poczcie sztandarowym (ze sztandarem Regionu) wystąpili dwaj członkowie Zarządu Regionu Piotr Janowski i Dariusz Ludwikowski.

*Ksiądz Józef Nowakowski przekazał proboszczowi Łubianki najnowszą książkę (opasały tom) o życiu księdza Jerzego Popiełuszki, zaś podczas przemówień z muszli koncertowej na terenach rekreacyjnych wygłosił najkrótsze wystąpienie spośród wszystkich zabierających oficjalny głos, czym wprawił zebranych w zdumienie. Najdłużej przemawiał wójt Zająkała.

*Do Łubianki, prosto z Włocławka przybyła delegacja związkowców z Lipna.

*W uroczystościach i po nich wiele osób miało okazję spotkać się ze znanym i lubianym pisarzem regionalnym Dariuszem Mellerem (Chełmża) – nadal  jest zagorzałym fanem Legii Warszawa.

*Kościół w Łubiance – który jak się dowiadywaliśmy zaprojektował nż. Wojciech Osak – został wzniesiony według genialnego pomysłu połączenia prowincjonalnego gotyku ceglanego z nowoczesnymi rozwiązaniami. Z daleka przypomina średniowieczną budowlę jakich sporo w naszym regionie i choć do wykończenia wnętrza jeszcze trzeba sporo pracy i nakładów, to już dziś widać, że obiekt będzie jednym z ładniejszych (mowa o sztuce budowlanej) obiektów na północy Polski.

text&foto Piotr Grążawski